Урок № 21. Як утворюються гірськи породи.

Завдання: дізнайся як утворилися гірськи породи за допомогою навчального відео і презентації.

21_Як утворюються гірські породи.pdf

cutt.ly/EV80sY7    -  посилання на презентацію

Гірські породи

Гірські породи — це природні тіла, які складаються з одного або декількох мінералів.




Кристали мінералів у гірській породі можуть бути різного розміру. У багатьох породах їх можна розглянути тільки під мікроскопом.

 

Кристали мінералів з'єднуються між собою з різною міцністю. Тому одні гірські породи — тверді та монолітні, інші — пористі та легкі, треті — пухкі й сипучі. Щільні — досить міцні камені, наприклад: граніт, вапняк, мармур, гнейс, базальт. Пухкі — породи, які розсипаються або легко розламуються. Це глина, пісок, торф, крейда. Склад мінералів у гірській породі і міцність їх з'єднання залежать від умов, в яких дана порода утворилася.

 


Завдання:  склади таблицю, які бувають гірськи породи.

Земна кора — джерело різноманітних корисних копалин.

Корисні копалини — гірські породи і мінерали, які використовує людина.

Магматичні гірські породи

Теорія:

Магматичні гірські породи утворюються при застиганні магми.


Магма — це розплавлена речовина мантії або земної кори, насичена газами і парами води.

 

Лава — це магма, що втратила гази і пари води.

Магма утворюється на глибині від 10 до 200км. Її температура — понад 1500°С.

 

Рухаючись до поверхні Землі, магма по шляху вдається до вищерозміщених шарів і виливається на поверхню у вигляді лави. При цьому магма може застигати як на глибині, так і на поверхні Землі. Навіть на невеликій глибині тиск гірських порід настільки великий, що там не може існувати жодних пустот. Виникнення навіть найменшої тріщини призводить до того, що магма спрямовується у цю тріщину, силою свого тиску розсовує її стінки і просувається вгору. У зв'язку з цим породи, які формуються із застиглої магми, утворюють тіла найрізноманітнішої форми: у вигляді гігантських крапель, грибів, прожилок і т. д.

 


Вихід магми на денну поверхню у вигляді лавових потоків 

Найпоширеніша глибинна магматична гірська породаграніт. Він утворюється на великій глибині, де магма довго застигає. Колір граніту змінюється в залежності від кольору польового шпату, що входить до його складу.

 

Вилившись на поверхню суші або дно океанів, лава дуже швидко застигає. З неї утворюються (вулканічні) магматичні гірські породи, наприклад, базальти. Базальти мають темно-сірий або чорний колір і високу щільність.


Завдання: перевір себе, виконай інтерактивну вправу.

Магматичні породи складаються з кристалів мінералів. Чим швидше застигає магма, тим кристали менше. При дуже швидкому застиганні магми кристали не утворюються.

 

З магматичними гірськими породами пов'язана більшість родовищ руд різних металів.


Осадові гірські породи

Теорія:

Осадові гірські породи утворюються шляхом осадження і накопичення мінералів на поверхні земної кори. Завдяки цьому вони часто мають шарувату будову.

 

В осадових гірських породах зустрічаються всі види викопного паливавугілля, нафта, природний газ, горючі сланці, торф.

 

Осадові породи — це велика частина будівельних матеріаліввапняк, пісок, галька, щебінь, глина.

 

Серед осадових порід виділяють 3 основні групи:

 


Уламкові гірські породи

Уламкові гірські породи уламкового походження — породи, утворені при руйнуванні різних гірських порід. Складені переважно уламками стійких до вивітрювання мінералів і порід.

Уламкові породи складаються з уламків порід і мінералів різного розміру:


Уламки різного розміру можуть з'єднуватися, «склеюватися» між собою. Породи у цьому випадку стають монолітними і твердими. Так із піску утворюється піщаник. 

Глинисті породи містять дуже дрібні частинки, які у сухому стані утворюють пил. Однак якщо глинисті породи намочити водою, частки міцно зчіплюються одна з одною та перетворюються на вологу пластичну масу. З деяких глин можна ліпити різноманітні вироби, які обпалюють, щоб надати їм твердість.

 


Органічні гірські породи

Осадові органічні гірські породи — це породи, утворені із залишків рослин і тварин, що накопичилися на дні морів, озер, боліт.


Зі скелетів і панцирів тварин утворюються вапняк і крейда. 

Крейда і вапняк під мікроскопом

 


Із рослинних залишків утворюються торф, вугілля. Із залишків живих організмів утворюються також нафта і природний газ.

 


Утворення торфу з відмира болотної рослинності відбувається досить повільно. Шар торфу в один метр утворюється приблизно протягом 30 - 50 років.

 


Увесь процес утворення вугілля можна розділити на два основних етапи: формування торфу і власне процес перетворення торфу на вугілля. Для процесу утворення вугілля необхідні: високий тиск, висока температура і великий проміжок часу.

 


Утворення нафти — досить тривалий процес, який зайняв, за різними оцінками, від 50 до 350 млн років. Живі організми після смерті опускалися на дно стародавніх морів і заток і покривалися мулом, піском і шарами наступних відкладень. Ці відкладення поступово ущільнювалися, зневоднювалися та опускалися все нижче. При цьому тиск і температура в цих відкладеннях збільшувалися. Під впливом анаеробних бактерій (тобто бактерій, здатних жити без доступу кисню) з органічної речовини стали утворюватися вуглеводні, які збиралися у маленькі маслянисті крапельки.

 

У кар'єрі або на стрімкому березі рівнинної річки добре видно, що породи лежать рівними пластами різної товщини, в яких можна знайти скам'янілості і відбитки давніх рослин або раковин древніх молюсків.


Хімічні гірські породи

Осадові хімічного гірські породи — це породи, утворені з хімічних речовин, що випали з води на дно водойм.

Із хімічних порід найбільш поширені різноманітні солі та гіпс.



Утворення осадових порід із осаджених кристалів на дні водойм 

Метаморфічні гірські породи

Теорія:

Метаморфізм (від грец. «метаморфізм» - перетворення) - зміна гірських порід під дією підвищення температури та тиску, а також різних газоподібних і рідких підземних речовин.

Опинившись на великій глибині, осадові і магматичні гірські породи піддаються впливу високого тиску і температур, розчинів і газів, які змінюють їхні властивості та будову.

 

Така магматична гірська порода, як граніт, при метаморфізму перетворюється у гнейс. Гнейс відрізняється від граніту тим, що у нього кристали мінералів орієнтовані паралельно один одному, за рахунок чого порода виглядає смугастою.


Така осадова гірська порода, як глина, у результаті метаморфізму перетворюється у глинистий сланець. На відміну від глини сланець — тверда шарувата порода, яка непластична і не розмокає у воді. 

З вапняку утворюється мармур.

 

Вапняк — осадова порода, що складається з раковин мікроскопічних організмів.

 

Мармур — порода метаморфічна, кристалічна, яка не містить жодних скам'янілих раковин.

 


Кварцит — зерниста метаморфічна порода, яка утворюється при метаморфізму із кварцових піщаників.


Перетворення гірських порід

Теорія:

Кругообіг гірських порід — безперервний процес перетворення одні види гірських порід в інші.

 


 


ругообіг гірських порід у природі чудово описаний відомим геологом Олександром Євгеновичем Ферсманом:

 

Усюди навколо нас триває напружена хімічна робота. Усюди старі тіла переробляються в нові, опади лягають на опади, накопичуються мінерали; зруйнований і вивітрений мінерал змінюється іншим, непомітно на вільну поверхню лягають нові й нові шари... Так поступово продукти руйнування Землі випадають із нашої влади діячів поверхні та, закриваючись новими опадами, переходять у чужі для них умови глибин. А у глибинах породи воскресають в абсолютно новому вигляді. Там вони стикаються з розплавленим океаном магми, який проникає в них, то розчиняючи, то знову викристалізовуючи мінерали. Так опади поверхні знову стикаються з магмою глибин, і частка кожної речовини робить багато разів свій довгий шлях у вічному русі.

Осадові гірські породи, які утворені за рахунок вивітрювання магматичних порід, у рухливих зонах земної кори знову занурюються у зону високих температур і тисків. Там вони переплавляються і утворюють магму — джерело нових магматичних порід. Після підняття цих порід на земну поверхню і дії процесів вивітрювання знову відбувається їх трансформація в нові осадові породи. 



Схема перетворення гірських порід 

Ферсман Олександр Євгенович

Ферсман Олександр Євгенович (18831945) — геохімік (фахівець із земних надр) і мінералог (фахівець із мінералів).


Крім викладання в Московському університеті він займався дослідницькою діяльністю і особисто брав участь у геологічних експедиціях. Ним були відкриті Мончегорське мідно-нікелеве родовище, Хібінське родовище апатитів (основна сировина для виробництва фосфорних добрив), родовище сірки в Середній Азії та ін. Ферсман був відомим знавцем дорогоцінних і виробних каменів. На його честь названі такі рідкісні мінерали, як ферсміт і ферсманіт.


За матеріалами сайту "Мій Клас"

Чому ти дізнався на уроці?

Пропонуй, для чого потрібні ці знання? 

Поясні, чому ти так вважаєшь?

Як ти попрацював на уроці?

Чи задоволений ти уроком?

Домашнє завдання:


Параграф 21 вивчіть, подивіться відеоурок; параграф 20 повторіть, пройдіть тестування. Бажаю успіхів! 

Тест.

«На Урок»

 Будова і склад Землі

 НУШ 5 клас 

ПІБ: Клас: 

Дата:

1. Водна оболонка Землі називається: 

а) літосфера

 б) біосфера 

в) гідросфера 

г) атмосфера

 2. Наша планета має форму: 

а) кулясту 

б) циліндричну

 в) квадратну 

г) витягнуту

3. Всередині планета Земля складається з таких шарів... (виберіть 3 правильних відповіді) 

а) земна кора 

б) мантія 

в) моря

 г) ядро

 д) океани

 е) материки 

4. Найвищу температуру, до 6000 0 С, має: 

а) мантія

 б) земна кора 

в) ядро 

5. Моделлю планети Земля є: 

а) малюнок

 б) глобус

 в) карта 

г) фотографія

 6. Зовнішня оболонка Землі, на якій розташовуються материки та океани, називається: 

а) ядро 

б) земна кора

 в) мантія

 7. Середній шар Землі, температура якого складає 1000-4000 0 С:

 а) ядро

 б) земна кора 

в) літосфера

 г) мантія 

8. Розрізняють ядро: 

а) північне та південне 

б) верхнє та нижнє 

в) зовнішнє та внутрішнє 

9. Найщільніша і найгарячіша частина планети: 

а) ядро 

б) земна кора 

в) мантія 

За матеріалами сайту "На урок". Автор Коломоєць О.М. https://naurok.com.ua/test/budova-i-sklad-zemli-nush-1791578.html 

Гарного настрію!