Урок № 33. Які об'єкти належать до вод суходолу.

Більшість води на планеті Земля зосереджено у Світовому океані. Хоча води суходолу становлять лише малу частку світових запасів води, вони відіграють величезну роль у житті людства. Вода у Світовому океані солона і непридатна для пиття. Тому майже все водопостачання здійснюють завдяки водам суходолу.

Запитання : робота в групах.

Поміркуй, як люди використовують прісну воду.

Знайдіть коротке повідомлення або плакат інфографіки на цю тему.

Подивися відео, презентацію  та інши навчальні матеріали.

32_Які об’єкти належать до вод суходолу.pdf

Що таке поверхневі і підземні води. Води суходолу - частина водної оболонки Землі. За розміщенням води суходолу поділяють на дві великі групи (мал. ).



Мал. Води суходолу 

У складі поверхневих вод найбільша частка припадає на льодовики - близько половини всіх вод суходолу.

Підземні води містяться у товщі гірських порід верхньої частини земної кори в рідкому, твердому і пароподібному станах. Вони утворюються внаслідок просочування з поверхні дощових, талих і річкових вод. Підземні води постійно переміщуються як у горизонтальному, так і у вертикальному напрямках.

Запитання

Чи є у твоїй місцевості водойми, які належать до поверхневих? Які вони мають назви? Яке їхнє значення для жителів населеного пункту?

Робота з картою

Розглянь фізичну карту світу або України. Назви і покажи водойми, які є на суходолі.


 Як «живе» річка. Для людей найбільший практичний інтерес становлять річки. Вони відігравали важливу роль упродовж усієї історії людства. 

Територією України протікає понад 63 тисячі річок. Річка - це потік води, який тече по виробленому ним самим заглибленню. Кожна річка має витік, русло та гирло. Витік - місце, де річка бере початок. Здебільшого річки беруть початок з озер, боліт, гірських льодовиків і джерел (мал.). 

Мал . Будова річки 

Місце, де річка впадає в іншу річку, море або озеро називають гирлом. Річка, що впадає в іншу річку, має назву притока. Притоки бувають праві й ліві. 

Як перевірити на місцевості, в якому напрямку тече річка? Досить кинути на воду гілочку, листочок або кораблик з паперу і подивитися, куди його понесе течія річки (мал. ). Тепер ти можеш визначити, на якому березі річки стоїш. Повернись обличчям у напрямку течії. Права рука вказуватиме на правий берег, а ліва - на лівий.



Мал. Як перевірити напрямок течії 

Робота з картою

Знайди на фізичній карті України річку Дніпро. Назви міста, які розміщені на її берегах


Важливою характеристикою річки є тип живлення. Розрізняють дощове, снігове, підземне та льодовикове живлення річки. 

Завдання.

Працюємо з картою

Користуючись малюнком , назвіть і запишіть, за можливості, три чинники, які пояснюють розміщення давніх поселень біля берегів річок.



Мал.  Поселення давніх людей 

Чим відрізняється рівнинна річка від гірської. На характеристики річок значно впливає рельєф місцевості. Залежно від того, по якій території протікає водний потік, річки поділяють на рівнинні і гірські.

Гірські річки зазвичай течуть у глибоких і вузьких долинах з крутими скелястими схилами і кам’янистим руслом. У гірських річок великі швидкості течії, але незначна глибина, нариклад річка Тиса (мал. 1).

Рівнинні річки, що течуть по рівнинній місцевості, мають широкі долини з пологими берегами, невелику швидкість течії. До рівнинних річок належать Дніпро, Сіверський Донець, Амазонка, Ніл (мал. 2). Річки бувають не тільки глибокими, але і дуже довгими і повноводними. Найбільш повноводною річкою є Амазонка.



Прут. Україна.

Мал.1.

Ніл. Афріка.

Мал.2.

Це цікаво

Дніпро (давні греки називали його Борисфен) - найбільша річка України і третя за довжиною в Європі.

Завдання. Дізнайся, які річки мають більшу довжину.

Працюємо з картою

За картою визначте праві й ліві притоки Дніпра; опишіть річку Дніпро, вимірійте його довжину.


р. Дніпро.

Наше місто Дніпро на р. Дніпро.

День Дніпра: 10 фактів про найбільшу річку України

Щорічно у першу суботу липня відзначається Міжнародний день Дніпра – четвертої річки в Європі за довжиною. 

Для України Дніпро є головою водною артерією. Ця річка забезпечує водою 70% населення країни.

1. Річка Дніпро зародилася близько 6 млн років тому

Дослідження українського географа і геолога Максима Веклича довели, що Дніпро зародився близько 5-6 млн років тому, в Берегівський час, після трансгресії палеоген-неогенового моря. Історія України-Русі пов'язана з Дніпром. Його басейн є центральним місцем етногенезу й націогенезу українців.

2. Найбільший відрізок Дніпра протікає саме Україною крізь 8 областей

Дніпро перетинає території трьох країн – України, Росії та Білорусії – і загальна довжина річки сягає 2 201 км (до будівництва на річці водосховищ, її природна довжина становила 2 285 км).

При цьому більшу частину шляху Дніпро протікає саме по території України. Довжина русла Дніпра в межах нашої країни становить 981 кілометр, а площа басейну – 291,4 тисячі квадратних кілометра.

Річка та її притоки зрошують 8 густозаселених областей України: Чернігівську, Київську, Черкаську, Кіровоградську, Полтавську, Дніпропетровську, Запорізьку, Херсонську.

3. На дні Дніпра можна знайти скарби

У районі порогів річки деякі аквалангісти шукають скарби, імовірно затонулі тут разом з потерпілими крах суднами. Одна з легенд говорить, що війська отамана Івана Підкови після чергового нападу на Стамбул перевозили через поріг дивовижні багатства. Кажуть, що в їх числі була статуя коня, цілком відлита із золота. Кілька кораблів розбилися на порогах, а скарби залишилися десь на дні.

Професійні дайвери сьогодні продовжують вивчати дно Дніпра біля старовинних міст, розраховуючи виявити історично цінні артефакти, і зовсім не дарма. Багато знахідок просто вражають: унікальна зброя і посуд, останки стародавніх тварин і так далі. На тих ділянках, які були затоплені після пуску великої кількості ГЕС, аквалангістами були виявлені залишки християнського храму та інших будівель.

4. У Дніпрі живе найбільший гризун Євразії

У Дніпрі та його притоках водиться найбільший гризун Євразії – річковий бобер. Полювання на нього в Україні заборонено.

Крім того, у затонах живе річкова видра, а біля річки й частково у воді – норка. Вони занесені до Червоної книги України.

5. У Дніпрі водяться близько 70 видів риб

У Дніпрі водяться майже всі з відомих в Україні видів риб. Нижня частина річки багатша на рибу — там водиться 60—65 видів, тоді як біля Києва — лише 40.

У цілому за час існування водосховищ видовий склад риби в Каховському водосховищі зменшився від 67 до 56, в решті — від 58 до 45-50.

6. Дніпро стикнувся з екологічними проблемами вже у середині XX століття

Уже в середині XX століття почали давати про себе знати екологічні проблеми. Це, в першу чергу, забруднення води промисловими стоками та хімікатами сільського господарства, побутовими відходами. Вони засмічують не тільки воду, а й береги великої ріки. Спостерігається руйнування охоронної прибережної зони в результаті порушень правил забудови.

Свято Міжнародний день Дніпра засновано з метою пропаганди серед людей бережливого ставлення до Дніпра, збереження екологічної і культурної спадщини Славутича.

7. За 50 років Дніпро може обміліти вдвічі

Україна за кілька десятиліть ризикує потрапити у залежність від інших країн через нестачу води: якщо нічого не робити, за 20 років степ підійде до Києва, за 50 років Дніпро обміліє вдвічі.

Щороку температура повітря у Києві впевнено перевищує норми на 2°С, і якщо такі темпи збережуться, то протягом менш як 10 років температура зросте ще на 5°С, і це позначається на водних ресурсах.

За даними Асоціації рибалок України, у столичній акваторії з'явилося 56 мілин, які незабаром можуть стати островами. Так, нові острови вже визирають з води між мостами Метро і Патона.

8. До Дніпра прилягає понад 10 заповідних зон України

Сьогодні до Дніпра прилягає більше 10 заповідних зон України. Найбільші з них:

9. Наприкінці ХХ ст. в Дніпро потрапили радіоактивні елементи

Внаслідок Чорнобильської аварії у 1986 році в Дніпро потрапили радіоактивні елементи. Атомна станція розташовується всього лише за 30 км від Київського водосховища. Збільшилася площа боліт, цьому посприяло будівництво 6 гребель, які перегородили річку.

10. Найбільша гребля на річці Дніпро розташована в Запоріжжі

Найбільша гребля на річці Дніпро – Дніпровська ГЕС. Розташована в Запоріжжі. Побудована в 1927—1932 роках.

За матеріалами порталу  "Рідна країна" https://ridna.ua/2021/07/den-dnipra-10-faktiv-pro-naybilshu-richku-ukrainy/ 

Багато поєтів та  художніків  писали про Дніпро.

Дніпро в ранці. Архип Куїнджі. 1881 р.

Мандруємо озерами України. Озеро - це природне заглиблення на суходолі, заповнене водою. На території України понад 20 тисяч озер. Найглибше озеро - Світязь. Його максимальна глибина - понад 58 м. Світязь є однією з водойм комплексу Шацьких озер на Волині. Воно таке чисте, що піщане дно проглядається до восьми метрів.

Це цікаво

Озеро Бребенескул - найбільш високогірне озеро в Українських Карпатах. Воно розташоване на висоті 1801 м над рівнем моря.

Найбільше озеро України та друге за величиною в Європі - Ялпуг, розташоване на Одещині. В озері водиться багато раків і близько сорока видів риб. Один з наймальовничіших куточків Українських Карпат - озеро Синевір.

Робота з картою

Знайди на карті України озера, зазначені в тексті. Потренуйся показувати їх на карті.

Неглибокі озера дуже часто заростають водоростями. Відмираючи, ці рослини перетворюються на мул, який рік за роком накопичується на дні. У результаті таке озеро поступово міліє і може перетворитися на болото.

Працюємо разом

Об’єднайте річки у групи. Ознаку, за якою будете класифікувати, визначте самостійно. Амазонка, Дніпро, Конго, Південний Буг, Дністер, Ніл, Янцзи, Сіверський Донець, Тиса, Прут, Колорадо, Прип’ять.

КОРОТКО ПРО ГОЛОВНЕ

• До вод суходолу належать річки, озера, болота, підземні води, льодовики, штучні водойми.

• Річки поділяють на гірські й рівнинні.


Озеро Ялпуг – самое большое озеро в Украине


Подивися узагальнююче відео до уроку:

Запитання до уроку:

Постав їх своїм однокласникам/однокласницям.

За матеріалами сайту "На урок", History.

Домашнє завдання:

1. У чому полягають відмінності між річкою, озером і болотом?

2. Склади порівняльну характеристику гірської і рівнинної річки.

3. Досліди, які проблеми характерні для водних об’єктів вашої місцевості. Із чим пов’язано їхнє виникнення?

4. Прочитай текст «Як переправлятися через річку вбрід» за QR-кодом.

Склади правила у зошиті.

Бажаю гарного дня!

"Знання - це скарб, який неможливо вкрасти." - Індійська приказка.