Урок № 32. Як досліджують океани.

Глибоководні райони Світового океану, мабуть, одні з найтаємничіших місць на нашій планеті. За весь час існування розвинених технологічних апаратів ученим так і не вдалося вивчити великі глибини. Тому океанічне дно продовжує приховувати багато секретів. Спробуємо більше дізнатися про сучасні дослідження океану. 

Це цікаво: на дні Маріанського жолоба.

Завдання: подивися відео, відповідь на запитання.

Подилися своїми думками , які цілі ставлять вчені , досліджуючи океони?

Поясні, для чого це потрібно.

Чому це небезпечне? Поясні, яким чином вивчають океани?

Чи впливає діяльність людини на екологію океану?


За допомогою презентації і інших навчальних матеріалів дізнайся, як досліджують океани.

31_Як досліджують океани.pdf

1. Навіщо вивчають океан. Вивчення океану допомагає дізнатися і зрозуміти причину затоплення кораблів, які поки що не можна витягнути на поверхню через відсутність потрібного обладнання. Щороку дослідники дізнаються про нових мешканців океанічних глибин. Дослідження океану дає змогу з’ясувати, як океан впливає на клімат материків. Океанічне дно - це скарбниця цінних корисних копалин. Вивчення океану відкриває нові можливості його використання.

2. Хто такий океанолог. Океанолог - це досить рідкісна, але водночас дуже захоплива професія. Океанолог вивчає моря, океани, морські організми, досліджує склад води тощо. Він постійно стежить за найменшими змінами в морях і океанах. На сучасних дослідженнях океанологів базуються розробки захисту навколишнього середовища. Комплекс наук, які досліджують Світовий океан, має назву океанологія.

Завдання

Переглянь за QR-кодом відео і дізнайся більше про дослідження Жака-Іва Кусто. Якими рисами характеру має володіти океанолог? Для людей яких професій цінні дослідження океанологів?


День в історії 

Цікаві факти - Жак-Ів Кусто:

3. Сучасні дослідження океанів. Раніше глибину океанів вимірювали за допомогою лота (старовинний прилад, який складається з троса з грузилом на кінці). Сучасні вчені для вимірювання глибин використовують прилад ехолот ( дивися мал.). Цей прилад із судна посилає у воду звукові сигнали. Досягнувши дна, ці сигнали відбиваються від нього і повертаються. Дослідники фіксують час, протягом якого звук пройшов до дна і назад. Знаючи швидкість поширення звуку у воді (1500 м/с), можна визначити глибину океану.



 Дослідження океану ехолотом 

Для вивчення океанів на їхньому дні, де глибина сягає 10-20 м, встановлюють підводні лабораторії, обладнують підводні човни науковою апаратурою. У дослідженнях Світового океану беруть участь спеціальні судна, літаки, супутники Землі, здійснюють фотографування та кінозйомку. Під час вивчення великих ділянок океану вчені різних країн об’єднують свої зусилля. Результати таких досліджень мають велике значення для рибальства, судноплавства, пошуків та видобутку корисних копалин. 

Це цікаво:


Роботи-океанографи


Однак для того, щоб отримати повну картину океанського дна, необхідно кардинально змінити підхід і можливості. Багато частин світу настільки віддалені, що лише деякі судна ходять туди, не кажучи вже про збір даних в цих регіонах.

Але останнім часом ми бачимо, як частину важкої роботи можуть виконувати морські роботи. Одним із цікавих прикладів є Saildrone Surveyor, який успішно довів свої можливості картографування під час рейсу між Сан-Франциско та Гаваями.

Ця подорож тривала 28 днів. Подолавши відстань 2 250 морських миль (4 167 км), судно нанесло на карту близько 6 400 квадратних миль (22 тисячі квадратних кілометрів) морського дна.

Американська компанія Ocean Infinity, що спеціалізується на дослідженнях морського дна, теж будує парк безпілотних морських роботів.

За допомогою віддалених датчиків вони збиратимуть візуальну та акустичну інформацію.

Флотилія діятиме виключно автономно, без участі людей та керованих суден. Контроль та управління здійснюватиметься з берегових пунктів управління через супутникові канали зв'язку.

Такі судна можна відправляти в тривалі місії у важкодоступні райони з меншими витратами, ніж у звичайного судна з екіпажем.


Компанія Ocean Infinity створює флотилію суден-роботів 

За матеріалами BBC NEWS Україна https://www.bbc.com/ukrainian/features-62022233 

Завдання: 


Чи доводилося тобі бачити океан? Якщо ні, подивися відео. Підбери і запиши прикметники, якими б ти його описав/-ла. Назви океани та покажи їх на карті.


4. З яких частин складається океан. Слово «океан» дійшло до нас від давніх греків. Так вони називали безмежну водну оболонку Землі, що немов величезна річка обтікала світ з усіх боків. Звідси й з’явилося поняття «Світовий океан».

Океан - це величезний водний простір, що охоплює дуже велику ділянку земної поверхні. Море - частина океану, відокремлена від нього суходолом, підвищеннями підводного рельєфу або островами 


А - виступи суходолу; Б - острови; В - підняття океанічного дна 

Завдання:

Покажи на карті океани, найбільші острови, півострови і моря. 

Працюємо разом

Пригадайте, які моря омивають береги України. Покажіть їх на карті. З’ясуйте, з водами якого океану вони мають зв’язок. Частинами яких океанів є найбільші моря світу: Коралове, Тасманове, Ведделла, Філіппінське.

Це цікаво

Чи знаєш ти, що є кольорові моря? Їхні назви пов’язані з кольором води. У Тихому океані на сході материка Євразія розташоване Жовте море. Цю назву воно дістало через жовті частинки глини, які наносять сюди води річок. Біля північних берегів Європи розташоване Біле море, яке більшу частину року вкрито білими льодами і снігом. У північно-західній частині Індійського океану є Червоне море, вода якого через велику кількість особливих водоростей буває червонуватою.

Завдання

Досліди походження назви Чорного моря.

Працюємо разом

Користуючись різноманітними джерелами інформації, складіть характеристику океану (на вибір групи) за планом:

1. Площа. 2. У яких півкулях розміщений. 3. Береги яких материків омиває. 4. Найглибша западина (глибина, м). 5. Моря. 6. Найбільші острови. 7. Хто досліджував. 8. Походження назви океану.

Робота з картою

Прочитай текст і, користуючись картами атласу, запиши назви океанів, якими пройшла експедиція Фернана Магеллана.

Експедиція Фернана Магеллана вирушила з Європи на захід, з півдня обігнула Америку, досягла південних берегів Азії, уздовж них дійшла до Африки, обігнула її та повернулася до Європи.

Частинами океану, крім морів, є протоки і затоки. Найширша протока - Дрейка, найбільша затока - Бенгальська.

Протока - це відносно вузька частина водного простору, що сполучає дві сусідні водойми і роз’єднує ділянки суходолу. Затока - частина океану або моря, що глибоко вдається в суходіл, але має вільний зв’язок з океаном.

Завдання

Потренуйся показувати на карті океани, острови, півострови, моря, затоки і протоки, які є у тексті уроку. Перевірте одне одного.

5. Чому вода в океані солона. Вода в усіх океанах має гірко-солоний смак. Річ у тім, що в ній розчинено дуже багато солей, які містяться в надрах землі. Тому океанічна вода непридатна для пиття і приготування їжі. Якби вдалося видалити всю сіль з океанів і розподілити її по всій поверхні Землі, то вона утворила б шар завтовшки близько 150 м. Солоною воду робить кухонна сіль, частка якої у морській воді є найвищою з-поміж інших солей.

Найсолоніше море на Землі - Мертве море . Воно не є частиною океану. Це насправді солоне озеро. Узбережжя Мертвого моря є найнижчою ділянкою суходолу на Землі. Друге за солоністю - Червоне море.


Мертве море.

Мертве море.

Запитання

Іноді говорять, що океани не розділяють материки, а зближують їх. Поміркуй чому.

Працюємо разом

Підготуйтеся до круглого столу «Океани в небезпеці». Об’єднайтеся у групи за ролями, наприклад: експерти-екологи, журналісти, океанологи, риболови, жителі узбережних територій, відпочивальники, спеціалісти у сфері екологічного туризму, медики.

КОРОТКО ПРО ГОЛОВНЕ

• Вивчення океану відкриє нові можливості для його використання. Океани досліджують за допомогою наукової апаратури.

• Частинами океану є моря, протоки, затоки.


Вплив людини на екологію океанів:

Узагальнююче відео:

Запитання до уроку:

1. Для чого людству потрібно досліджувати океани?

2. Чому вода в океані солона?

3. Оціни свою діяльність на уроці. Продовж речення: я дізнався/- лася..., Було цікаво..., Мене здивувало..., Хочу дізнатися...


Домашнє завдання:

Параграф 31 вивчити, с.115 № 1, 2 (усно), № 4 (писм.)  Використовувати карту Чорного моря з Інтернету. 

Бажаю успіхів!

Ти ніколи не будеш знати достатньо, якщо не будеш знати більш ніж достатньо. Вільям Блейк, англійський поет.