Урок № 9.

Тема: Хімічні елементи, їх назви і символи. Поняття про періодичну систему хімічних елементів Д.І. Менделєєва.

Мета: сформувати поняття про хімічний елемент; вивчити символи і назви хімічних елементів; ознайомиться зі структурою Періодичної системи; навчитися користуватися Періодичної системою для знаходження інформації про хімічні елементи.

Подивись відеоурок. Прочитай теорію.


Відео: Тетяна Черепня

Теорія:

Хімічні елементи. Символи хімічних елементів

Хімічний елемент — це певний вид атомів.

Атоми різних хімічних елементів відрізняються масою, розмірами, будовою і властивостями.

Кожен хімічний елемент має назву і позначається символом або хімічним знаком.

Символ хімічного елемента складається з однієї або двох літер. Як правило, використовуються перші літери його латинської назви.


Назви і символи 118 хімічних елементів наведено у періодичній таблиці. Більше 20 елементів отримані штучно за допомогою складних фізичних методів.


Атоми хімічних елементів з'єднуються один з одним у різних комбінаціях і утворюють величезну кількість природних і синтетичних речовин.


Д.І. Менделєєв.

Дмитро Іванович Менделєєв (1834-1907) — великий учений-енциклопедист, хімік, фізик, технолог, геолог і навіть метеоролог. Відкрив один з фундаментальних законів природи — Періодичний закон хімічних елементів. Менделєєв мав дивовижно ясне хімічне мислення, він завжди ясно представляв кінцеву мету своєї творчої роботи, передбачав її користь.

Перший, ще недосконалий нарис таблиці, в наступні роки піддався переконструюванню. Вже в 1869 р. Менделєєв помістив галогени і лужні метали не в центрі таблиці, як раніше, а по її краях (як це робиться тепер). Решта елементів опинилася усередині конструкції і служила природним переходом від однієї крайності до іншої.

Сучасний вигляд періодичної таблиці

Разом з головними групами Менделєєв став виділяти підгрупи. У наступні роки Менделєєв виправив атомні ваги 11 елементів і змінив місцеположення 20. У результаті в 1871 р. з'явилася стаття "Периодическая законность для химических элементов", в якій періодична таблиця прийняла цілком сучасний вигляд.

Стаття була перекладена німецькою мовою і розіслана багатьом відомим європейським хімікам. Але, на жаль, Менделєєв не дочекався від них не тільки компетентної думки, але навіть простої відповіді. Ніхто з них не оцінив важливості зробленого відкриття. Відношення до періодичного закону змінилося тільки в 1875 р., коли Лекокде Буабодран відкрив новий елемент — галій, властивості якого вражаюче співпадали з прогнозами Менделєєва (він називав цей невідомий ще елемент еквалюмінієм). Новим тріумфом Менделєєва стало відкриття в 1879 р. скандію, а в 1886 р. германію, властивості яких також повністю відповідали описам Менделєєва.

Ідеї періодичного закону визначили структуру "Основ химии" (останній випуск курсу з прикладеною до нього періодичною таблицею вийшов в 1871 р.) і додали цій праці вражаючу довершеність і фундаментальність. По силі дії на наукову думку менделєєвські "Основы химии" сміливо можна порівняти з такими видатними творами, як "Начала натуральной философии" Ньютона, "Беседы о двух системах мира" Галілея, "Происхождение видов" Дарвіна. Весь накопичений до цього часу величезний фактичний матеріал по самих різних галузях хімії був вперше викладений тут у вигляді стрункої наукової системи. Недивно, що інтерес до цього твору Менделєєва виявився величезним — тільки за життя автора "Основы химии" витримали вісім видань і були перекладені основними європейськими мовами. .



Періодичний закон сформульовано Д. І. Менделєєвим у

1869

році. В якості основних властивостей елементів Менделєєв вибрав відносну атомну масу. Розташувавши всі відомі хімічні елементи в порядку зростання атомних мас, Менделєєв виявив, що властивості повторюються через певне число елементів.

Графічним відображенням періодичного закону є Періодична система хімічних елементів.

Кожному хімічному елементу в таблиці відведена одна клітинка, у якій вказано символ і назва елемента, порядковий (атомний) номер і відносна атомна маса.

Кожен елемент, розташовується у певному періоді і певній групі.

Періоди — горизонтальні ряди хімічних елементів, розташованих у порядку зростання їхніх атомних мас, що починаються металічними елементами (або Гідрогеном), а закінчуються інертними елементами.

У таблиці сім періодів. Вони поділяються на малі і великі.

І в малих, й у великих періодах зліва направо відбувається поступове послаблення металічних властивостей і посилення неметалічних.

Елементи з порядковими номерами 58 - 71 (лантаноїди) та 90 - 103 (актиноїди) винесені з таблиці і розташовані під нею. Лантаноїди відносяться до шостого періоду, а актиноїди — до сьомого.

Восьмий період з'явиться у періодичній таблиці, коли будуть відкриті нові елементи.

Групи — вертикальні стовпчики хімічних елементів, які утворюються від підписання періодів один під одним. Вони вміщають елементи подібні за будовою та властивостями.

Кожна група містить 2 стовпчики — головні і побічні підгрупи.

Головні підгрупи вміщують елементи малих і великих періодів.

Побічні підгрупи вміщують елементи лише великих періодів.

У підгрупах згори до низу посилюються металічні властивості і послаблюються неметалічні властивості елементів.

У клітинках Періодичної системи містяться характеристики елемента: його порядковий номер, символ, назва.

Кожен елемент має своє місце у Періодичній системі.

Для того, щоб описати положення елемента у Періодичній системі, треба знати його порядковий номер, номер групи і періоду.

Приклад:

Елемент Магній має порядковий номер 12, міститься у третьому малому періоді, головній підгрупі другої групи.

Порядковий номер елемента відповідає величині заряду ядра його атома.




Вміст хімічних елементів у природі



У живих організмах найбільше атомів Оксигену, Карбону, Гідрогену і Нітрогену.

За матеріалами сайта "Мій клас"

Тренування:

За матеріалами сайта LearningApps

Домашнє завдання:

1.Прочитай параграф підручника.

2. Відповісти на запитання і виконати завдання після параграфа.

3. Вивчити назви і символи 20 хімічних елементів.

4.Знайти в додаткової літературі інформацію про історію відкриття та походження назви одного хімічного елементу. Подати цю інформацію у будь-якому зручному вигляді - повідомлення, малюнок, схема, вірш, комп'ютерна презентація тощо).

Цікаві факти .

Цікаві 33 факти про хімію

1. За легендою, думка про систему хімічних елементів прийшла до Менделєєва уві сні, проте відомо, що одного разу на запитання, як він відкрив періодичну систему, вчений відповів: «Я над нею, може бути, двадцять років думав, а ви думаєте: сидів і раптом … готово».

2. Один літр морської води містить 25 грамів солі.

3. Атоми водню настільки малі, що якщо їх в кількості 100 мільйонів розмістити в ланцюжок один за одним, вийде довжина лише в один сантиметр.

4. В одній тонні води Світового океану міститься 7 міліграмів золота. Загальна ж сума даного дорогоцінного металу в водах океанів становить 10 мільярдів тонн.

5. У людському організмі приблизно 65-75% води. Вона використовується системами органів для транспортування корисних речовин, регуляції температури і розчинення поживних сполук.

6. Цікаві факти про хімію стосуються нашої планети Земля. Приміром, за останніх 5 століть її маса збільшилася на цілий мільярд тонн. Таку вага додали космічні речовини.

7. Стінки мильного міхура — мабуть, самі тонкі матерії, яку людина здатна побачити неозброєним поглядом. Для прикладу, товщина цигаркового паперу або волоса в кілька тисяч разів товще.

8. Швидкість лопання мильного міхура складає 0.001 секунди. Швидкість ядерної реакції — 0.000 000 000 000 000 001 секунди.

9. Залізо, дуже твердий і міцний матеріал у звичайному його стані, стає газоподібним при температурі 5000 градусів Цельсія.

10. Всього за хвилину Сонце виробляє енергії більше, ніж наша планета витрачає за цілий рік. Але ми не використовуємо її повністю. 19% сонячної енергії поглинає атмосфера, 34% повертається в космос, а лише 47% доходить до Землі.

11. Як не дивно, але краще, ніж повітря звук проводить граніт. Так, якби між людьми була б гранітна стіна (суцільна), вони б чули звуки на відстані одного кілометра. У звичайному житті в подібних умовах звук поширюється лише на сто метрів.

12. Шведський вчений Карл Шеллі є рекордсменом за кількістю відкритих хімічних елементів. На його рахунку хлор, фтор, барій, вольфрам, кисень, марганець, молібден. Друге місце розділили шведи Яком Берцеліус, Карл Монсандер, англієць Гемфрі Деві і француз Поль Лекок де Буабордан. Їм належить відкриття чверті всіх відомих сучасній науці елементів (тобто по 4 кожному).

13. Найбільший самородок з платини — так званий «Уральський гігант». Його вага становить 7 кілограмів і 860,5 грамів. Зберігається цей гігант в Алмазному фонді Московського Кремля.

14. 16 вересня з 1994 року — Міжнародний день охорони озонового шару, згідно з указом Генеральної асамблеї ООН.

15. Вуглекислий газ, який широко використовується для створення сучасних газованих напоїв, був відкритий англійським вченим Джозефом Прістлі ще в 1767 році. Тоді Прістлі зацікавили бульбашки, утворені при бродінні пива.

16. Танцюючий кальмар — так називається дивовижне блюдо в Японії. Нещодавно спійманого і убитого кальмара кладуть у миску з рисом і перед клієнтом поливають соєвим соусом. При взаємодії з натрієм, який міститься в соєвому соусі, нервові закінчення навіть убитого кальмара починають реагувати. В результаті такої хімічної реакції молюск починає «танцювати» прямо в тарілці.

17. Скатол — органічна сполука, яка відповідає за характерний запах фекалій. Цікавий той факт, що у великих дозах ця речовина має приємний квітковий аромат, яку використовують у харчовій промисловості та парфумерії...

18. Сучасні пасажирські літаки під час девятичасового польоту використовують від 50 до 75 тонн кисню. Стільки ж цієї речовини виробляє 25000-50000 гектарів лісу в процесі фотосинтезу.

19. Якщо ви думали , що залізо — міцне і надійне, ви помиляєтеся. Залізо, нагріте до 5000 градусів Цельсія, стає газоподібним .

20. Безліч хімічних елементів отримали свою назву на честь країн або інших географічних об’єктів. Відразу 4 елемента — ітрій , ітербій , тербий і ербій — були названі на честь шведської села Іттербю, біля якої виявили велике родовище рідкоземельних металів.

21. Літій — найлегший метал. Він спливає, наприклад, в гасі.

22.Водень — найпоширеніша речовина у Всесвіті (приблизно 90 % всіх атомів у всесвіті ) .

23. Водень — найлегший газ. Маса 1 літра водню в газоподібному стані складає всього 0,08988 грам .

24. Вода може замерзнути в трубопроводі при температурі +20 ° C , якщо в цій воді присутній метан ( якщо бути точніше , з води і метану утворюється газовий гідрат ) . Молекули метану «розштовхують» молекули води, так як займають більший об’єм. Це призводить до зниження внутрішнього тиску води і підвищенню температури замерзання.

25. У Світовому океані в 1 т води міститься приблизно 7 мг золота. А загальна маса цього металу в водах океану становить 10 млрд. тонн .

26. Найбільшим існуючим зараз платиновим самородком є « Уральський гігант » вагою 7 кг 860,5 р. Зберігається в Алмазному фонді Московського Кремля.

27. Ртуть — не єдиний метал , який перебуває в рідкому стані при кімнатній температурі. Галій ( Ga ) у руках плавиться , цезій ( Cs ) і францій (Fr) також знаходяться в рідкому стані при кімнатній температурі.

28. У хімії є таке поняття — сублімація , яке позначає прямий перехід речовини з твердого в газоподібний стан, минаючи рідку фазу. У побуті найчастіше таке явище зустрічається при випаровуванні сухого льоду, який перетворюється на вуглекислий газ.

29. Дмитро Менделєєв приймав у Петра Столипіна іспит з хімії та поставив « п’ять».

30. Менделєєв розробив стандарт для російської горілки , чим прославився ніяк не менше, ніж відкриттям періодичної таблиці . А по-друге, Менделєєв любив виготовляти валізи, причому деякі сусіди по вулиці знали його саме як відмінного чемоданного майстра, а не геніального хіміка …

31. Цікава властивість срібла. У IV столітті до нашої ери війська Олександра Македонського вторглися до Індії. На берегах річки Інд у військах вибухнула епідемія шлунково -кишкових захворювань, яка як не дивно , не торкнулася жодного воєначальника. Виявилося , що прості воїни користувалися олов’яним посудом, а їх командири — срібним. Тоді й згадали, що перський цар Кір II Великий про час військових походів наказував зберігати питну воду в срібних посудинах . Багато пізніше римські легіонери стали носити панцири, наколінники і поножі зі срібла. Срібло має бактерицидні властивості, а також сприяло швидкому загоєнню ран без нагноєнь .

32. А чи знаєте ви , що у сечі в давнину було багато застосувань , які , мабуть , зараз нікому не прийдуть в голову. Стародавні греки , зауваживши, що сеча володіє яскраво вираженими антисептичними властивостями, промивали нею рани і навіть використовували як ополіскувач для рота. У стародавніх римлян зібрану сечу продавали в майстерні з пошиття одягу — її використовували для очищення вовни від бруду, а іноді і вимочували тканини перед забарвленням. А алхіміки протягом багатьох століть намагалися отримати з неї золото. До речі, останній факт привів до відкриття білого фосфору Хеніг Брандом в 1669 році.

33. Парацельс стверджував , що завдання алхімії — виготовлення ліків ; при цьому медицина Парацельса грунтувалася на ртутно- сірчаній теорії. Він вважав, що в здоровому організмі три принципи — Ртуть , Сірка і Сіль , — знаходяться в рівновазі ; хвороба представляє порушення рівноваги між принципами. Для його відновлення Парацельс ввів у практику лікарські препарати мінерального походження — сполуки миш’яку, сурми, свинцю, ртуті і т. п. , — на додаток до традиційних рослинним препаратам .


Як отримали назви хімічні елементи

1. Нітроген (7, N ) Назва походить від давньогрецького слова, що означає "неживий". Раніше вважали, що азот не бере участі в життєдіяльності і горінні. На латині назва перекладається як "народжую селітру".

2. Актиній (89, Ас) Радіоактивний елемент був названий через грецького слова "Актис" (промінь, випромінювання)

3. Алюміній (13, АІ) "Алюмініс" в перекладі з латинської

означає "галун" (види солей, в одному з видів яких міститься

алюміній.)

4. Америцій (95, Аm,) Елемент назвали за аналогією з

європієм на честь континенту Америка.

5. Аргон (18, Аг) Через свою хімічну неактивність газ отримав давньогрецьке ім'я "аргос", що означає "ледачий", "повільний"

6. Астат (85, Аt) Назва походить від грецького слова

"астатос" (нестійкий), що натякає на властивості елемента.

7. Барій (56, Ва) Не дуже твердий елемент отримав назву "Барос", що з давньогрецької перекладається як "важкий"

8. Берилій (4, Ве) Метал отримав назву від мінералу берилу. Він в свою чергу названий на честь індійського міста Белур, де були поширені його поклади.

9. Берклій (97, Вk) Елемент вперше отримано в каліфорнійському місті Берклі, що дало йому назву.

10. Бор (5, В) Сировиною для бору є мінерал бура, що дав назву

цьому елементу.

11. Борій (107, Вh) Елемент названий на честь датського

фізика Нільса Бора.

12. Бром (35, Вr) Неприємний запах брому зіграв з ним злий

жарт. З давньогрецького його назва перекладається як "смердючий"

13. Ванадій (23, V) Метал отримав свою назву через своє

красиве забарвлення. Ванадис - це ісландський назву скандинавської богині любові і краси Фрей.

14. Бісмут (83, Ві) Сріблястий метал отримав назву від

німецького словосполучення "Віссе масі", яка переводить як "біла маса"

15. Гідроген (1, Н) Назву придумав французький хімік

Лавуазьє. З давньогрецького воно означає "народжую воду".

16. Вольфрам (74, W) Елемент отримав назву від

мінералу вольфраміту, який перекладається з німецької як "вовча піна". Таку назву було обумовлено тим, що вольфрам, супроводжуючи олов'яні руди, заважав виплавці олова.

17. Карбон (6, С) Російська назва свідчить про роль

вуглецю в освіті вугілля. Власне, "карбон" з латинської та

перекладається як "вугілля".

18. Гадолиній (64, Gd) Елемент названий по імен фінського хіміка Юхана Гадоліна, який відкрив інший елемент - ітрій.

19. Галій (31, Gа) Відкритий французьким вченим елемент був

названий на честь латинської назви Франції - Галлії.

20. Гафній (72, Hf) Існування гафнію вперше було доведено в

Копенгагені (латинська назва - Гафія)

21. Гелій (2, Не) Газ, вперше знайдений французами в спектрі

випромінювання Сонця, був названий на честь нашої зірки (др.гр.Геліос - Сонце).

22. Германій (32, Gе) Першовідкривач, німець Клеменс

Вінклер, назвав на честь своєї батьківщини, Німеччині.

23. Гольмій (67, Но) Мінерал, з якого вперше виділили

Гольмій, знайшли близько Стокгольма. Тому елемент і названий на честь цього міста (Гольма - застаріла назва)

24. Дармштадтій (110, Dt) Елемент отримав назву за

місцем відкриття, німецькому місті Дармштадт.

25. Діспрозій (66, Dу) Вже дуже багато нервів довелося

витратити французьким хімікам для відкриття цього елемента. Тому він був названий давньогрецьким словом "діспрозітос" (важко отримати)

26. Дубно (105, Db) Названий на честь російського центру з

досліджень в галузі ядерної фізики, наукового міста Дубни.

27. Ейнштейній (99, Еs) Елемент названий на честь

Альберта Ейнштейна.

28. Ербій (68, Еr) Поряд ще з трьома хімічними елементами

(етербій, иттербий, ітрій) отримав назву на честь шведського села Іттербю

29. Європій (63, Еn) Французький хімік Демарсе вчинив

дуже скромно, назвавши елемент на честь материка.

30. Ферум (26, Fe) Елемент, відомий людині з давніх часів, має і дуже довгу історію походження назви. Російське сталося, швидше за все, від індоєвропейського, що означає "камінь". Латинське і зовсім взято з якогось від стародавнього східного мови.

31. Аурум (79, Аu) Назва золота походить від

праіндоєвропейської кореня "зел" (жовтий, зелений, яскравий). Латинська назва походить від древнесабінского "сяючий світанок"

32. Індій (49, In) Елемент був названий не на честь Індії, як

здалося б на перший раз, а через колір індиго. Спектр елемента має саме такий яскравий колір.

33. Йод (53, І) Французький хімік Гей-Люссак при виявленні

хлору спостерігав пар фіолетового кольору. Так елемент був названий "фіалкоподобним" (гр. Одис)

34. Іридій (77, Іr) Солі іридію має дуже різноманітну

забарвлення. "Ірида" з давньогрецького "веселка"

35. Іттербій (70, Yb) Поряд ще з трьома хімічними

елементами (ербій, тербий, ітрій) отримав назву на честь швдского села Іттербю

36. Ітрій (39, Y) Поряд ще з трьома хімічними елементами

(ербій, ітербій, тербий) отримав назву на честь шведського села Іттербю

37. Кадмій (48, Cd) Метал був отриманий з однойменної руди, яка була названа на честь давньогрецького героя Кадма.

38. Калій (19, К) Людині здавна була відома сіль під назвою

поташ (карбонат калію). В арабській мові поташ читається як "аль-кали". Так що і ця мова вніс свій внесок в періодичну таблицю елементів.

39. Каліфорній (98, Cf) Названий на честь

Каліфорнійського університету в Берклі, де і був отриманий.

40. Кальцій (20, Са) Назва взято від латинського слова

"калькс", яке перекладається як "вапно" (по суті, обпалений кальцій).

41. Оксиген (8, О) Відомо, що кисень бере участь в процесах

горіння (окиснення). Звідси і назва "народжую кислоту".

42. Кобальт (27, Со) При переплавки мінералів, що містять

кобальт, виділяється отруйний газ оксиду миш'яку. Тому німецькі рудокопи назвали метал в честь підземного духу кобольд, що приносить нещастя.

43. Коперніцій (112, Сn) Названий на честь польського

астронома Миколи Коперника.

44. Силіцій (14, Sі) 3 давньогрецької мови "кремнос"

перекладається як гора, скеля. У свою черг>т латинське слово "сілекс" перекладається як "кремінь"

45. Криптон (36, Кr) Криптон був отриманий видаленням

основних газів з повітря. Так як "переховувався" він добре, то і назвали його з грецької мови "Криптос" - "секретний", "прихований"

46. Ксенон (54, Хе) Газ був випадково знайдений в криптоні і

був названий "чужим" (др.гр. ксенос)

47. Кюрій (96, Сm) Радіоактивний метал названий на честь

вчених П'єра і Марі Кюрі, який і самі відкрили багато нових елементів і дали їм назви.

48. Лантан (57, Lа) Цей елемент дуже довго намагалися

виділити з гірських порід і коли це здійснилося, то його назвали давньогрецьким словом "лантанос" ( "прихований")

49. Ліверморій (116, Lv) Офіційна назва дано на честь

Ліверморської національної лабораторії ім. Е. Лоуренса (Лівермор, СІЛА), що брала участь у відкритті елемента

50. Літій (3, Li) Вперше метал був знайдений шведами в

каменях. Звідси і назва (др.гр. Літос - камінь)

51. Лоуренсій (103, Lr) Названий на честь винахідника

циклотрона, фізика Ернеста Лоуренса.

52. Лютецій (71, Lu) Елемент отримав назву на честь Парижа,

який римляни називали Лютеція.

53. Магній (12, Мg) Магнезія - це стародавнє місто Туреччині, в якому існували поклади мінералу магнезит – основної сировини для отримання магнію.

54. Марганець (25, Мn) І російське і латинське назви не зовсім

правильно походять від слова "магніт"

55. Купрум (29, Сu) Латинська назва походить від острова Кіпр,де мідь добували ще п'ять тисяч років тому.

56. Мейтнерій (109, Мt) Названий на честь австрійського

фізика Лізи Мейтнер

57. Менделевий (101, Мd) Названий на честь Дмитра Івановича Менделєєва, творця періодичної системи елементів.

58. Молібден (42, Мо) Мінерал молібденіт, що містить

цей метал, здавна вважали свинцем і так і називали (др.гр. молібдос - свинець)

59. Арсен (33, Аs) Назва цього отруйного елемента

натякає нам на його застосування в боротьбі з мишами і щурами. Латинське, швидше за все, походить від давньогрецького слова "чоловічої" або від перського назви одного з мишьякосодержащіе мінералу.

60. Натрій (11, Na) Назва походить від слова древніх єгиптян

"піт", яке означає "сода" або "їдкий натр".

61. Неодім (60, Nd) У XIX столітті був відкритий елемент

Дідім, який пізніше виявився з'єднанням неодиму та празеодіма. Назва неодиму складається з давньогрецьких слів "неос" (знову) і "дідімос" (близнюки)

62. Неон (10, Ne) Грецьке слово "неон", що означає "новий", було дано цього газу, так як він був відкритий останнім після кисню, вуглецю, водню і гелію, основних п'яти елементів у Всесвіті.

63. Нептуній (93, Np) Назва нептунію утворено від назви

планети Нептун.

64. Нікол (28, Ni) Німецькі рудокопи в пошуках мідної руди

періодично знаходили нікелеву, яка за властивостями нагадувала мідну. Однак при переплавки вона виділяла отруйні речовини. Тому руда була названа в честь злого гірського духу Нікелю, який нібито підкидав гірникам шматки цієї самої руди.

65. Ніобій (41, Nb) За властивостями ніобій дуже схожий на

тантал, тому хіміки, дуже люблячі міфологію, назвали цей елемент на честь Ниоби, дочки міфічного царя Тантала.

66. Нобелій (102, No) Елемент названий на честь

винахідника і промисловця Альфреда Нобеля.

67. Станум (50, Sn) "олово" це назва свинцю у древніх

балтійських племенах. Латинська назва походить від слова на

санскриті, що означає "стійкий", "міцний"

68. Осмій (76, 0s) Оксид осмію має дуже різкий запах, звідси і

грецька назва "осмі" (запах)

69. Паладій (46, Рd) Перед Його відкриттям було виявлено

астероїд Паллада (давньогрецька богиня Афіна), який і дав назву цьому металу.

70. Платина (78, Рt) Іспанські конкістадори були першими

європейцями побачили платину. Спочатку вони переплутали її з сріблом (від іспанського "плата" - срібло)

71. Плутоній (94, Рu) Назва плутонію утворено від назви

планети Плутон.

72. Полоній (84, Ро) Елемент відкрили Пер Кюрі і Марія

Склодовська і назвали на честь Польщі (Полонії), батьківщини

останньої.

73. Празеодим (59, Рr) У XIX столітті був відкритий

елемент Дідім, який пізніше виявився з'єднанням неодиму та

празеодіма. Назва празеодіма складається з давньогрецьких слів "празеос" (світло-зелений) і "дідімос" (близнюки)

74. Прометій (61, Рm) Названий на честь міфологічного

героя, титана Прометея.

75. Протактиний (91, Ра) При розпаду протактиния

утворюється актиній, тому елемент був і названий "батьком

(прабатьком) актинія"

76. Радій (88, Ка, Кайішп) Радій як і слово "радіація" отримав назву від латинського "радіус" (промінь, випромінювання)

77. Радон (86, Rn) Інертний газ був вперше отриманий за

допомогою радіоактивного радію. Тобто один елемент був названий на честь іншого.

78. Резерфорд (104, Rf) Названий на честь видатного

англійського фізика Ернеста Резерфорда.

79. Реній (75, Re) Німці, що відкрили реній, назвали його в

честь Рейнської провінції Німеччини.

80. Рентгеном (111, Rg) Названий на честь знаменитого

німецького фізика, лауреата Нобелівської премії, який відкрив знамениті промені, Вільгельма Конрада Рентгена

81. Родій (45, Rh) З'єднання благородного металу родію

мають темно-червоний колір, звідси і назва (др.гр. Родос - троянда)

82. Меркурій (8о, Нg) Російська назва походить від

давньослов'янського слова "кататися". Латинське походить від грецьких "рідке срібло".

83. Рубідій (37, Rb) Цей метал був виявлений за допомогою

спектрального аналізу. І саме за характерними червоних лініях спектра він отримав назву (лат. Рубідіс - червоний)

84. Рутеній (44, Ru) Відкритий в Казанському- університеті

елемент був названий латинським іменем Русі, Ругенією.

85. Самарій (62, Sm) Вперше елемент був отриманий з

мінералу самарскита, який був названий на честь російського гірського інженера Самарського-Биховця.

86. Плюмбум (82, РЬ) Латинська назва походить від

англійського "пламбер" (водопровідник). У Стародавньому Римі водопровід робили з свинцевих труб, що і зумовило назву металу. Російське ж назву дуже давнє і з незрозумілим походженням.

87. Селен (34, Sе) У природі цей елемент знаходиться, як

правило, разом з телур, названим на честь Землі. За аналогією, Селен був названий на честь Місяця (др.гр. селену - місяць)

88. Сульфур (16, S) Російська назва походить від

давньослов'янського, що означає "сироватку". Латинське "сульфур" і того древнє - від індоєвропейського "сульп" - "горіти.

89. Аргентум (47, Аg) Один з найдавніших елементів. Російське

названі сходить до східного слова, що означає "чистий, очищений". Латинське походить від індоєвропейського "ерго" - "блискучий"

90. Сиборгом (106, Sb) Названий на честь американського

фізика Гленна Сиборга.

91. Скандій (21, Sc) Шведський вчений Ларс Нільсон, який

відкрив скандій, довго не морочився і назвав новий метал в честь Скандинавського півострова.

92. Стронцій (38, Sr) У 18 столітті в шотландському селі

Строншіан був знайдений мінерал, який отримав назву стронціаніт. З

нього в свою чергу був отриманий метал стронцій.

93. Стибій (51, Sb) Ще в Давньому світі існував порошок для

чорніння брів, є з'єднанням сурми. В Єгипті він називався "стем", що дало життя латинській назві. Російська "сурма" утворилася від перського слова "сурме" (метал)

94. Талій (81, Тl) Цілком оригінальна назва відбулося від

грецького слова "фалос", що означає "молоду гілку (зелену)". А вся справа в спектрі зеленого кольору талію.

95. Тантал (73, Та) Цей метал дуже важко отримати в чистому

вигляді, тому його ототожнили з персонажем давньогрецької

міфології Тантала, покараного богами.

96. Телур (52, Те) Дуже рідкісний елемент, якого не так вже

й часто зустрінеш в земній корі назвали саме на честь Землі (лат.Теллус - Земля)

97. Тербий (65, Тb) Поряд ще з трьома хімічними елементами

(ербій, ітербій, ітрій) отримав назву на честь шведського села Іттербю.

98. Технецій (43, Тс) технецій, це перший елемент,

отриманий хіміками штучним шляхом за допомогою ядерного синтезу (др.гр. технітос - штучний)

99. Титан (22, Ті ) Суто міфологічне походження. Метал був

названий на честь титанів, що натякає на міцність і твердість металу. Або через Титании, німецької королеви фей, що говорить про легкість елемента. В обох випадках цікаво.

100. Торій (90, Тh) Елемент названий на честь

скандинавського бога Тора (не плутати з кінематографом і коміксами)

101. Тулій (69, Tm) Елемент названий на честь легендарного

острова Тулі, який нібито перебуває на півночі Скандинавії.

102. Унуноктій (118, Uuo) Тимчасове назва утворена з

латинських цифр "Ун-ун-октіум" (сто вісімнадцятий)

103. Унунпентій (115, Uup) Тимчасове назва утворена з

латинських цифр "Ун-ун-пентіум" (сто п'ятнадцятий)

104. Унунсептій (117, Uus,) Тимчасове назва утворена з

латинських цифр "Ун-ун-септіум (сто сімнадцятий)

105. Унунтрій (113,Uut) Тимчасове назва утворена з

латинських цифр "Ун-ун-тріум" (сто тринадцятий)

106. Уран (92, U) Уран (а точніше оксид урану) був названий на

честь найдальшої планети Уран, відомої на той момент астрономами.

107. Фермій (100, Fm) Названий по імені вченого Енріко

Фермі.

108. Флеровій (114, Fl) Офіційна назва дано на честь

Лабораторії ядерних реакцій ім. Г.Н.Флерова Об'єднаного інституту ядерних досліджень.

109. Фосфор (15, Р), що світиться в темряві фосфор отримав

назву від однойменного грецького божества Ранкової зірки.

110. Францій (87, Fr) Цілком можна здогадатися що елемент

був відкритий французькими вченими і названий на честь їхньої батьківщини.

111. Флуор (9, F) Дуже хімічно активний газ названий від

давньогрецького слова "фторос" - "руйнування". Латинська назва походить від дієслова "текти", що натякає на його участь в процесі плавлення руди.

112. Хассій (108, Нs) Хассія - це латинська назва німецької

землі Гессен, де знаходиться Дармштадтская лабораторія. В

майбутньому7 елемент планують перейменувати в ганій в честь фізика Отто Гана.

113. Хлор (17, СІ) Світло-зелений газ хлор отримав назву від

свого кольору (др.гр. - "хлорос" - "зелений")

114. Хром (24, Сг) Через розмаїття кольорів своїх з'єднань

цей метал отримав назву "хрому", з давньогрецького означає "фарба","колір".

115. Цезій (55, Сs) Спектр цезію має дві яскраво-сині смуги. З

латинської мови "цезіус" перекладається як "небесно-блакитний".

116. Церій (58, Се) Метал був названий на честь малої планети

Церери, яка отримала назву від однойменної римської богині

родючості.

117. Цинк (30,Zn) За легендою назва металу дав сам Парацельс.

З німецької мови "цинку" означає "зубець", що говорить про гострі кристалах металу.

118. Цирконій (40, Zr) який в свою чергу названий на честь східного назви кольору кіноварі ("царкун")


У ХХ столітті назви із загальною основою приймаються і багатьма азіатськими мовами, стають загальносвітовими. Назви хімічних елементів утворені відповідно до декількома принципами:

1) по характерним властивостям (азот — нежиттєві, актиній — активний, аргон — недеятельной, астат — нестійкий, барій — важкий, бром — смердючий, водень — породжує воду, йод — фіолетовий, іридій — веселковий, кисень — складова частина кислот, криптон — прихований, ксенон — чужий, молібден — здатний писати на папері (подібно свинцю), неон — новий, осмій — пахучий, платина — схожа на срібло, радій, радон — випромінюючий, родій — рожевий, рубідій — темно-червоний, талій — зелений, технецій — штучний, вуглець — породжує вугілля, фосфор — світиться, фтор — руйнівний, хлор — жовто-зелений, хром — кольоровий, цезій — небесно-блакитний);

2) по природному джерелу (алюміній — від латинської назви квасцов, берилій — по мінералу берил, бор — по мінералу бура, вольфрам (по-англійськи «тангстен») — за однойменним мінералу, кадмій — за назвою цинкової руди, калій і кальцій — від арабської назви золи , кремній — від давньогрецького слова kremnos — «скеля», літій — від грецького слова lithos — «камінь», нікель — за назвою мінералу, сурма — від турецького назви порошку для чорніння брів, цирконій — по мінералу циркон);

3) по іменах древніх богів і героїв міфів або за назвами небесних об’єктів (ванадій, гелій, нептуній, ніобій, паладій, плутоній, прометій, селен, тантал, телур, титан, торій, тулій, уран, церій); назву «кобальт» походить від стародавнього імені злого духа рудокопів і металургів — кобольдов;

4) за назвою континенту, країни, міста, місцевості, річки (америцій — Америка, європій — Європа, германій — Німеччина, полоній — Польща, рутеній — Росія, францій — Франція, реній — річка Рейн , сюди ж відносяться: берклій, галій, гафній, гольмій, ітербій, ітрій, каліфорній лютецій, скандій, стронцій, тербій, ербій).

У відповідності з першим принципом, як вважають, названий вісмут, в перекладі з давньогерманської «біла маса», а також індій — від назви барвника індиго. Вперше ж цей принцип був введений з відкриттям фосфору в 1669 році. Другий і третій принципи освіти назв з’явилися приблизно лише через століття після першого, з відкриттям нікелю, вольфраму, а потім телуру і урану.

Четвертий спосіб найменування зобов’язаний своєю появою відкриттю в 1794 році ітрію. Найбільше число таких назв пов’язано зі Швецією, де було відкрито 20 елементів. Тільки по імені містечка Іттербю, біля якого в 1788 був виявлений мінерал бастнезіт, названі чотири елементи: ітрій, ітербій, тербій і ербій. Сюди ж треба додати гольмій — найменування його походить від латинської назви Стокгольма, і скандій, що отримав своє ім’я на честь Скандинавії.

У 1944 році новий хімічний елемент — кюрій — першим серед елементів був названий на честь учених — П’єра Кюрі і Марії Склодовської-Кюрі. З цих пір всі нові хімічні елементи, крім прометію, стали отримувати свої назви тільки у відповідності з двома пізнішими принципами — географічним та іменним.

По імені містечка Берклі, передмістя Сан-Франциско, з його радіаційної лабораторією імені Е. О. Лоуренса, а також штату, де розташований Сан-Франциско, названі синтезовані в 1949 і 1950 роках берклій і каліфорній. Імена видатних фізиків були увічнені в назвах «ейнштейній» (отриманий штучно в 1952 р.), «фермій» (1953), «менделевій» (1955). Недавнго були названі імена нових елементів.

Елемент за номером 114 отримав назву «Флерова» (в честь Лабораторії ядерних реакцій імені Флерова), 116-й елемент тепер має назву «Лівермор» (в честь Ліверморської національної лабораторії). Скорочення нових назв хімічні єлементів — Fl і Lv. Ці назви пропонувалися науковими колективами, які першими отримали новий елемент і зуміли показати його хімічну індивідуальність.


Окремо стоїть технецій. Назва відображає штучне отримання цього елемента: нікчемні кількості технецію були синтезовані в 1936 році при опроміненні молібдену в циклотроні ядрами дейтерію. По-грецьки «технетос» і означає «штучний».



Надіслати електронною поштою

Опублікувати в блозі

Опублікувати у Twitter

Опублікувати у Facebook

Поділитися в Pinterest