Урок № 31. 

Де міститься вода на Земле.

У своєму романі «Планета людей» Антуан де Сент-Екзюпері вустами льотчика каже: «Вода, у тебе немає ні кольору, ні смаку, ні запаху, тебе неможливо описати, тобою насолоджуються, не відаючи, що ти таке. Не можна сказати, що ти необхідна для життя: ти – саме життя». 

Гра "Асоціації". 

Подивися на зображення .  Про що ти думаєшь? Які в тебе виникли асоціації.

Завдання: подивись на плакати інфографіки, яку інформацію про воду вони містять?

Пригадай, що ти ще знаешь про воду?

Ця дивовижна речовина є всюди. Вона є на поверхні Землі: в океанах, річках, озерах, льодовиках. Вода заповнює підземні порожнечі та тріщини, просочує ґрунт. Туман і хмари - це теж вода. Для життєдіяльності людини важливою є прісна вода, найдоступніші джерела якої - річки та озера.

Вода відіграє вирішальну роль у виникненні та розвитку життя на планеті. Саме вода є складовою кожного організму і міститься в усіх оболонках планети.


Так виглядає наша Земля з Космосу.  3/4  поверхні земного шару вкрито водою.

А зараз подивися навчальні матеріали.

30_Де міститься вода.pdf

Скільки води на планеті Земля. Величезна площа Землі охоплена водою. Найбільше її міститься в океанах (їх п’ять - Тихий, Атлантичний, Північний Льодовитий, Індійський, Південний) і морях. Це солона вода, непридатна для використання людиною. Більша частина прісної води зосереджена у вигляді льодовиків. Невелика кількість її міститься в надрах землі . Річки є джерелом прісної води, придатної для використання людиною. 

Розподіл води на Земле.

Отже, на Землі дуже мало води, придатної для споживання. Третина жителів Землі (понад 2 млрд осіб) не мають доступу до безпечної питної води. Щороку мільйони людей помирають через хвороби, які спричинило споживання брудної та нефільтрованої води.

Запитання

Користуючись малюнком, пригадай, за яких умов вода переходить з одного стану в інший. Як називають ці процеси?


Зміна агрегатних станів води 

Як мандрує вода. Під впливом енергії Сонця вода легко переходить з одного стану в інший та постійно переміщується. Завдяки цій особливості в природі відбувається великий (світовий) колообіг води.

Працюємо разом

Користуючись малюнком  , складіть розповідь про великий колообіг води.



                Колообіг води в природі 

Безперервний процес переміщення води із Світового океану на суходіл через повітряну оболонку та із суходолу знову у Світовий океан називають світовим (великим) колообігом води. Розрізняють малий (океан - повітряна оболонка - океан) і великий (океан - повітряна оболонка - суходіл - океан) колообіги води ( дивись мал.).

Найбільше вологи випаровує Світовий океан. Як відомо, вода в ньому солона. Однак під час випаровування вона стає прісною. Таким чином, океанічні води є справжнісінькою фабрикою з виробництва прісної води, без якої життя на земній кулі було б неможливим.

Дослідження

Проведи дослід і переконайся у цьому. Як відбувається процес випаровування у Світовому океані?

Як опріснюється вода


Де міститься прісна вода на Землі. Прісна вода утворює річки, водосховища, болота, джерела, льодовики, підземні води. Найбільш потужний льодовиковий покрив - в Антарктиді. Тут на деяких ділянках товщина льодовика сягає чотирьох кілометрів.

Завдання

Створи модель або схему «Джерела прісної води на Землі».

Прісні води - це найцінніше джерело постачання питної води, тому людство повинно їх охороняти від забруднення, щоб утримувати воду в необхідній якості.

Працюємо разом

Чи існують проблеми водопостачання у вашому населеному пункті? Які саме? Як кожен з нас може долучитися до вирішення цієї проблеми?



КОРОТКО ПРО ГОЛОВНЕ

• Води Землі є всюди.

• Завдяки здатності води переходити з одного стану в інший під дією Сонця відбувається колообіг води в природі.

ЗАПИТАННЯ ЗАВДАННЯ ДОСЛІДЖЕННЯ

1. Поясни, чому вода не вичерпується на Землі.

2. Чим відрізняється малий колообіг води в природі від великого?

3. Які оболонки Землі беруть участь у колообігу води?

4. Чим загрожує людству зменшення запасів якісної прісної води?

5. Дізнайся більше про те, «Де живе вода».



Де живе вода.

6. Придумайте запитання для іншої групи з теми уроку, які розпочинаються зі слів: Як..., Назвіть..., Де..., Поясніть чому..., Що буде, коли... 

За матеріалами сайту History https://uahistory.co/pidruchniki/bida-explore-nature-integrated-course-5-class-2022/30.php

Повторимо те,  чому дізналися на уроці:

Домашнє завдання:

вивчити параграф 30, с.111 № 1-5 (усно), №6 (писм.) Свори на листі А4 плакат - інфографіку з інформацією про воду. 

бажаю успіхів і натхнення!

Людина боїться тільки того, чого не знає; знання перемагають усі страхи. Віссаріон Бєлінський, літературний критик і публіцист.