Урок № 38. 

У чому унікальність планети Земля.

Завдання:

ознайомся з навчальними матеріалами та знайді відповідь на запитання: в чому унікальність планети Земля?

У чому унікальність планети Земля.ppt

Наша планета Земля неймовірно гарна, неповторна й унікальна. Земля, так само, як інші планети Сонячної системи, утворилася з міжзоряного пилу і газів. Її вік понад чотири з половиною мільярдів років. Тільки на нашій планеті існує життя.

 Які особливості планети сприяють існуванню життя. Життя на планеті Земля зародилося завдяки поєднанню багатьох чинників. Обертання Землі навколо своєї осі забезпечує зміну світла та темряви кожні 24 години. Це дає змогу земній поверхні прогріватись досить рівномірно. Якби Земля оберталася повільніше, то, мабуть, на одній її частині була б неймовірна спека, а на іншій - холод.

Велике значення має водна оболонка (гідросфера). Вона складається з величезних океанів, морів, сотень тисяч річок і струмків, озер, боліт, підземних вод. Перехід води з одного стану в інший спричиняє її колообіг. Вода входить до складу всіх організмів.

Наша Земля має повітряну оболонку (атмосферу), яка відрізняється від атмосфери інших планет. Повітря, наче щит, захищає її від метеорів, і, наче ковдра, оберігає від перегрівання вдень і сильного охолодження вночі.

Запитання

Яка роль повітря для життя організмів?

Тільки Земля має ґрунт, який містить речовини, потрібні для життя і розвитку рослин. Рослини поглинають з ґрунту мінеральні речовини і воду, з повітря - вуглекислий газ, а під впливом сонячного світла утворюють потрібні для життя речовини. Ґрунт також є середовищем існування деяких тварин.

Це далеко не всі особливості нашої планети, які сприяють існуванню різноманітних організмів і людини.

Працюємо разом

Розгляньте малюнок  та обговоріть один із цих чинників. Припустіть, до яких наслідків призвела б їхня відсутність.


Мал. Чинники, які сприяли появі життя на Землі 

Життя на Землі не може існувати як занадто глибоко під землею, так і занадто високо над її поверхнею. Лише незначна частина навколишнього середовища придатна для життя.

 Як господарська діяльність людини впливає на Землю. Планета Земля багата на різноманітні ресурси. Навчившись їх використовувати, ми полегшуємо наше життя, але водночас забруднюємо планету. Промислові підприємства, транспорт, електростанції забруднюють повітря, води, ґрунти, завдаючи шкоди нашому здоров’ю і знищуючи дику природу.

Зростання населення планети разом із зростанням споживання створює проблему сучасності - збільшення кількості відходів, які ми виробляємо. Один з найпоширеніших і найнебезпечніших видів відходів - це пластик.

Чи задумувався/-лася ти, де дівається пластикова пляшка після того, як її викинули у смітник? Нам здається, що вона просто зникає безвісти. Але це не так. Кількість звалищ постійно зростає. У нашій країні це теж нагальна проблема. Життя пластикової пляшки, яку виготовили з нафти, - лише декілька хвилин після придбання товару. Процес її розкладання триває 1000 років.

У середньому людина виробляє близько 1 кг сміття на день, а щороку на планеті утворюється майже 3 млрд тонн відходів.

Запитання

З’ясуй, скільки сміття виробляє твоя сім’я за місяць.


Мал. Пластикове сміття 


Кожен/кожна з нас у змозі зробити Землю більш чистим і здоровим місцем для життя. 

Завдання

Наведи приклади зміни природи внаслідок діяльності людини у вашій місцевості. Що ти і члени твоєї сім’ї можуть зробити для збереження природи рідного краю?

Працюємо разом

Які існують взаємозв’язки між повітряною, твердою і водною оболонками Землі? Спробуйте зобразити їх схематично у зошиті або на аркуші ватману.


Для узагальгнення знань подивися навчальне відео.

КОРОТКО ПРО ГОЛОВНЕ

• Земля - унікальна планета, оскільки на ній існує життя.

• Усі компоненти природи на нашій планеті перебувають у тісному взаємозв’язку.

• На планету Земля дуже впливає господарська діяльність людини. Тому людство має усвідомити свою відповідальність за її майбутнє.

ЗАПИТАННЯ ЗАВДАННЯ ДОСЛІДЖЕННЯ

1. Пригадай, які умови потрібні для існування життя.

2. Яке значення має ґрунт для життя на Землі?

3. Доведи, що Земля - унікальна планета.

4. Напиши у зошиті твір-мініатюру на тему «Земля - мій дім».

5. Заповни рефлексивний екран «Плюс - мінус - цікаво».


Домашнє завдання:

 параграф 37, с.140 № 1,2,3 (усно), № 4 (письм.). 

Бажаю гарного настрію!

Знаменіти вчені: 

Альберт Ейнштайн - фізик, автор теорії відносності.

Альберт Эйнштейн был знаменитым физиком и одним из наиболее узнаваемых научных гениев XX века. Во время своей жизни было сделано много фотографий Эйнштейна, и одна из самых известных - это его фотография с высохшим волосами, прищуренными глазами и высоким лобом.

Эта фотография Эйнштейна стала очень популярной и иконичной, и ее можно найти во многих источниках, включая книги, статьи и интернет. Просто выполните поиск в Интернете с запросом "фотография Эйнштейна" и вы найдете множество изображений, включая его известную фотографию.

Кроме того, многие художники и карикатуристы также создали свои интерпретации картинок Эйнштейна, которые можно найти в различных источниках и галереях искусства.