Урок № 6.

Тема: Періодичний закон Д.І. Менделєєва.

Ціль: сформулювати періодичний закон, зрозуміти суть періодичного закону.

Подивись відеоурок та вивчи теорію.


Відео Тетяни Базавлук https://www.youtube.com/watch?v=5vU0g68Wwfo

Періодичний закон сформульовано Д. І. Менделєєвим у

1869

році. На той час було відомо

63

хімічні елементи. Як основні властивості елементів Менделєєв обрав відносну атомну масу. Враховував також склад, фізичні та хімічні властивості утворених елементом простих і складних речовин.


Розташувавши всі відомі хімічні елементи в порядку зростання атомних мас, Менделєєв виявив, що властивості повторюються через певне число елементів.


Повторимо дії Менделєєва з урахуванням того факту, що благородні гази на той час ще не були відомі. Розташуємо елементи за зростанням атомної маси (другий рядок таблиці), вкажемо металічні та неметалічні властивості, формули і властивості вищих оксидів і гідроксидів, а також формули газоподібних сполук з Гідрогеном.










Якщо уважно проаналізувати отримані послідовності, то можна побачити повторюваність металічних і неметалічних властивостей, складу і властивостей сполук. Через сім елементів від лужного металічного елемента Літію в ряду розташовується лужний металічний елемент Натрій, а через сім елементів від галогену Флуору — галоген Хлор. Через сім елементів з'являються однакові формули оксидів і сполук з Гідрогеном, оскільки повторюються значення валентностей в сполуках з Оксигеном і Гідрогеном. Можемо скласти їх загальні формули.

Формули вищих оксидів: R2O,RO,R2O3,RO2,R2O5,RO3,R2O7.

Леткі сполуки з Гідрогеном (для неметалів): RH4,RH3,RH2,RH.

Таким чином Менделєєв встановив періодичність зміни властивостей зі зростанням атомної маси. У статті «Періодична закономірність хімічних елементів» Д. І. Менделєєв дав наступне формулювання періодичного закону:

«Властивості елементів, а тому і властивості утворених ними простих і складних тіл, знаходяться у періодичній залежності від атомної маси».

У перекладі на сучасну наукову мову це звучить наступним чином:

«Властивості простих речовин, а також склад і властивості сполук елементів знаходяться в періодичній залежності від відносних атомних мас».


За матеріалами сайту "Мій клас".

Тренування:

За матеріалами сайту LearningApps.

Домашнє завдання:

  1. Опрацюй параграф підручника.

  2. Виконати завдання після пагаргафу.

  3. Творче завдання: намалюй стрічку часу відкриття Періодичного закону.

Бажаю успіхів!