Урок № 6.

Тема: "Способи розділення сумішей".

Мета: закріпити уявлення про чисті речовини і суміші; розглянути основні способи розділення сумішей; сформувати навички розрізняти сумші від чистих речовин та запропоновувати шляхи виділення індивідуальних речовин із суміші.

Подивися відеоурок, вивчи теорію.


Відео: Олена Задорожна https://www.youtube.com/watch?v=ZToP5jOduuQ&t=22s

У природі речовини зазвичай зустрічаються у вигляді сумішей. Щоб отримати чисту речовину, її треба виділити з суміші.

Розділення сумішей роблять для виділення в чистому вигляді усіх її складових частин. При очищенні відділяють одну речовину, а домішки видаляють.

У складі сумішей речовини зберігають свої властивості. Способи розділення і очищення речовин засновані на їх відмінностях.

Відстоювання

Одним з найпростіших способів розділення неоднорідних сумішей є відстоювання.

Цей метод використовується для розділення неоднорідних сумішей рідкої і твердої речовини, або двох рідин, які розрізняються за густиною.

При відстоюванні суміші рідини і твердої речовини на дні посудини осідає речовина з більшою густиною. Верхній шар обережно відділяють.


Таким способом можна розділити суміші крейди і води, піску і води.

Для розділення суміші двох рідин (рослинна олія і вода, бензин і вода, нафта і вода) використовується ділильна лійка — ємність з краном внизу. Спочатку зливають важчий нижній шар, а потім — легкий верхній. Подібним чином у селах відділяли вершки від молока.



Фільтрування

Фільтрування — це процес відділення твердих частинок від рідин або газів шляхом пропускання їх через пористі матеріали (фільтри). Фільтри затримують частинки, якщо їх розміри більше розміру пор. Для фільтрування можна використовувати спеціальний папір, тканину, марлю, вату, пісок, вугілля, пористу кераміку.

Найпростіший прилад для фільтрування складається з лійки, у яку поміщають фільтр і посудини для збирання фільтрату. При використанні паперового фільтра суміш обережно наливають у лійку по скляній паличці. Вода проходить через фільтр, а частинки твердої речовини затримуються на ньому.



Механізм фільтрування.

За допомогою фільтрування можна очистити воду від пилинок, що потрапили у неї, від частинок піску та інших домішок. У лабораторіях цим способом відділяють осад, що утворився у результаті реакції.

Фільтрування використовується в промисловості (у виробництві рослинної олії, сиру). Як фільтри там використовуються тканини.

У двигунах автомобілів паливо і масло обов'язково проходять через фільтри.

На одній зі стадій очищення питної води у водопроводах її пропускають через шар чистого піску. У домашніх умовах для очищення питної води використовується побутовий фільтр.


За допомогою фільтрування очищають також повітря від домішок. На фільтруванні повітря заснована робота порохотягів та протигазів.

Для видалення небажаних домішок часто використовують адсорбенти. Так, у протигазах повітря проходить через шар активованого вугілля, який має багато дрібних пор і здатен поглинати газоподібні і розчинені речовини. Вугілля застосовується у виробництві цукру для очищення цукрового сиропу від домішок, що містяться в ньому.


Центрифугування

Якщо частинки неоднорідної суміші є малими, то їх складно розділити відстоюванням або фільтруванням. У цьому випадку використовують центрифугування. Суміш поміщають у посуд, який обертають з великою швидкістю у центрифузі. Важкі частинки осідають на дні.

акий спосіб застосовується для розділення молока. При обертанні у спеціальній центрифузі (сепараторі) відокремлюються вершки, і залишається знежирене молоко.

Інші способи

Універсальних методів розділення сумішей немає. У кожному конкретному випадку методи розділення ґрунтуються на відмінностях у властивостях речовин.

Суміш залізних ошурок і сірки можна розділити, використовуючи магнітні властивості заліза. Якщо до поверхні суміші піднести магніт, то частинки заліза притягнуться до нього, а сірка залишиться.





Можна цю ж суміш розділити і за допомогою води. Залізо важче за воду і осідає на дні. Сірка водою не змочується і залишається на поверхні. Метод розділення сумішей, заснований на відмінності змочування компонентів, називається флотацією.



В однорідних сумішах компоненти не видно навіть під мікроскопом. Такі суміші стійкі і не розділяються при тривалому зберіганні. Для їх розділення часто використовують різницю у температурах кипіння речовин, тобто в їх леткості. Більш летка речовина випаровується, а менш летка залишається.

Випарювання

Використовується для виділення твердих речовин з розчинів. Розчин поміщають у фарфорову чашку і нагрівають. По мірі випаровування води на стінках чашки утворюються кристалики твердої речовини.





Кристалізація

Застосовується для виділення великих кристалів твердої речовини. Воду випаровують лише частково. Гарячий розчин залишають відкритим на тривалий час. Вода повільно випаровується, і з розчину випадають кристали речовини.






У величезних масштабах випарювання і кристалізація застосовуються для видобутку солі з солоної природної води.



Перегонка (дистиляція)

Перегонка (дистиляція) — розділення однорідних сумішей шляхом випаровування летких рідин з подальшою конденсацією їх парів.

Найпростіший прилад для дистиляції складається з двох посудин (наприклад, пробірок), пробки з газовідвідною трубкою і склянки з холодною водою для охолодження парів.

Суміш нагрівається в одній посудині, а пари більш леткої речовини конденсуються в іншому. Таким чином можна відокремити рідину від розчинених у ній речовин.


У складніших приладах для охолодження парів використовують спеціальний холодильник, через кожух якого проходить проточна вода. При нагріванні суміші спочатку випаровується речовина з найнижчою температурою кипіння. Її пари охолоджуються у холодильнику, а у посудині збирається чиста речовина. Потім нагрівання підсилюють і відокремлюють наступну речовину з вищою температурою кипіння.



У хімічних лабораторіях при виробництві ліків таким методом отримують дистильовану воду (без домішок розчинних солей).

Перегонка використовується для опріснення морської води у тих країнах, де не вистачає питної води.

Перегонка є одним з основних способів переробки нафти. Нафта являє собою суміш багатьох речовин. За допомогою перегонки з неї виділяють різні види палива.




Хроматографія

В основі цього способу лежить принцип різного поглинання речовин, що розділяються, поверхнею іншої речовини.

Найпростішим прикладом хроматографії є поділ барвників на паперовій смужці. Якщо смужку з фільтрувального паперу опустити нижнім кінцем у розчин барвників, то підніматися вони будуть з різною швидкістю і на різну висоту.

Замість паперу в промисловості для розділення сумішей використовуються вугілля, вапняк та інші речовини.

Створено спеціальні прилади — хроматографи, за допомогою яких розділяють складні багатокомпонентні суміші і встановлюють їх склад.



За матеріалами сайту "Мій клас"

Тренування.

За матеріалами сайту LearningApps

Домашнє завдання:

  1. .Прочитай параграф підручника.

2. Виконати завдання після параграфа.

3. Підготуватися до практичної роботи №2 за підручником.

Виконав все? Молодець!