Урок № 15.

Тема: "Розв'язування задач".

Мета: закріпити знання про хімічні формули; розвивати навички розв'язування задач.

Алгоритм обчислення масової частки елемента у складній речовині

Порядок дій

Приклади виконаних дій

1) Прочитайте текст задачі

Обчисліть масові частки елементів у складі сульфур(VІ) оксиду.

2) Запишіть скорочено умову задачі

Дано:

SO3

Знайти:

ω (S) - ? ω (О) - ?

3) Обчисліть відносну молекулярну масу сполуки

Мr (SO3) = Аr (S) + 3·Аr (О) = 32 + 3·16 = 80

4) Обчисліть масову частку елементів за формулою:

ω =

ω (S) = , або 40%

ω (О) = , або 60%

Увага! Сума масових часток усіх елементів у сполуці дорівнює 100%. Тому останній елемент можна знайти як різницю:

ω(О) = 100% - 40% = 60%

5) Запишіть відповідь

Відповідь: ω(S) = 40%; ω(О) = 60%

Задачі для самостійного розв’язку

1. Обчисліть масову частку Оксигену у воді.

2. Обчисліть масову частку Карбону в диоксиді Карбону СО2.

3. Обчисліть масові частки елементів у нітратній кислоті HNO3.

4. Обчисліть масові частки елементів у кальцій оксиді CaO.

5. Обчисліть масові частки елементів у метані СН4.

6. У якій речовині масова частка Карбону більша - у вуглекислому газі СО2 чи чадному газі СО.

7. Масова частка якого елемента у сполуці AgNO3 найменша?

8. Масова частка якого елемента у сполуці FeSO4 найбільша?

9. Якого елемента – Феруму чи Купруму – більше в мідному колчедані CuFeS2?

10. Розрахувати масову частку кристалізаційної води в пентагідратікупрум(ІІ) сульфату CuSO4 · 5H2O.

11. Вітамін А (ретинол) належить до жиророзчинних вітамінів і відповідає за міцний імунітет, гострий зір, чудовий стан шкіри, правильний обмін речовин. Але в організмі людини піддається руйнуванню киснем. Тому його споживають разом із вітаміном Е (токоферол) , який захищає жиророзчинні вітаміни від «нападів» кисню. В якому із цих двох вітамінів масова частка атомів Карбону найбільша?

12. Ферум – хімічний елемент з порядковим номером 26 та атомною масою 56. Цей елемент має змінну валентність – ІІ і ІІІ, але здатен утворювати три оксида: FeO, Fe2O3, Fe3O4. FeO – мінерал магнетит та в’юстит, Fe2O3 – мінерал гематит, Fe3O4 – мінерал сидерит. В якій із цих сполук масова частка заліза найбільша?

13. Мідна руда займає друге місце в світовій торгівлі металевими корисними копалинами. Її видобуток ведеться в 45 країнах, ще в декількох країнах мідь отримують із комплексних руд. Яка з природних мідних руд – сульфідна Сu2S чи оксидна Cu2O – багатша на мідь, якщо в рудах масова частка Сu2S і Cu2O однакова?



Алгоритм знаходження формул речовин за даними про масові частки елементів

Порядок дій

Приклади виконаних дій

1) Прочитайте текст задачі

Мінерал пірит є рудою, з якої отримують залізо. Він містить 47% Феруму і 53% Сульфуру. Відносна молярна маса піриту 120. Визначте формулу піриту.

2) Запишіть скорочено умову задачі

Дано:

ω(Fe) = 47%

ω(S) = 53%

Мr (Feх Sу)= 120

Знайти:

Feх Sу

3) За масовою часткою, відносною молекулярною масою визначте кількість атомів

,

звідси

4) Визначте число атомів Феруму


5) Визначте число атомів Сульфуру


6) Запишіть відповідь

Відповідь: FeS2



Задачі для самостійного розв’язку

1. Сіль неорганічного походження складається із 20% Магнію, 27% Сульфуру і 53% Оксигену. Відносна молярна маса даної речовини складає 120. Визначити формулу сполуки.

2. Фосфатна кислота складається із 3% Гідрогену, 32% Фосфору і 65% Оксигену. Відносна молярна маса її рівна 98. Яка хімічна формула кислоти?

3. Оцтова кислота – органічна сполука, яка має молярну масу 60. Вона складається із 40% Карбону, 7% Гідрогену і 53% Оксигену. Яку хімічну формулу має оцтова кислота?

4. Визначить формулу сполуки з масовою часткою карбону 80% та гідрогену – 20%, якщо відносна молярна маса речовини рівна 30.

5. Визначте формулу сполуки, якщо відомі масові частки елементів, що її складають: Хлор – 92,2%, все інше – Карбон. Відносна молярна маса речовини рівна 154.

6. За даними аналізу речовина має такий склад: С – 10,2%, Н – 0,8%, Сl – 89%. Відносна молярна маса даної сполуки рівний 119,5. Встановити формулу сполуки.

7. Деяка кислота містить Гідроген (масова частка 2,2%), Іод (55,7%) і Оксисен (42,1%). Визначте найпростішу формулу цієї кислоти, якщо її відносна молярна маса складає 228.

8. Масові частки силіцію та гідрогену, що входять до складу деякої сполуки, становлять відповідно 91,3 і 8,7%. Визначте формулу сполуки, якщо молярна маса її становить 92.

9. Речовина А складається з двох хімічних елементів: Карбону і Гідрогену. Формульна маса А дорівнює 78, а масова частка Карбону в ній дорівнює 92,31%. Виведіть формулу речовини А.

10. У 1854 році французький хімік Марселен Бертло вперше синтезував хімічну сполуку, яка є універсальною отрутою. Вона вражає усі без виключення живі організми і постійно забирає велику кількість людських життів. Ця речовина містить 34,78% найпоширенішого елемента планети Земля; 13,04% найпоширенішого елемента Всесвіту (разом з першим елементом він утворює найпоширенішу на Землі речовину); 52,18% елемента, який входить до складу усіх без виключення органічних сполук. Молярна маса цієї отрути – 46. Яка це речовина?

  1. На болотах часто зустрічаються «блукаючі вогники». Причиною їх виникнення є сполуки Фосфору та Гідрогену, що утворюються в процесі гниття органічних речовин і самозаймаються на повітрі. Встановіть формулу однієї такої сполуки, якщо відносна молекулярна маса її дорівнює 34, а масові частки Фосфору і Гідрогену відповідно дорівнюють 91,2% та 8,8%.

  2. Кальцит – природній мінерал, який використовують для очищення води від заліза, мангану, піску в домашніх умовах. До складу цієї сполуки входить Кальцій (40%), Карбон (12%) і Оксиген. Відносна молекулярна маса сполуки дорівнює 100. Яка хімічна формула кальциту?

  3. Молекула ментолу, відомого як “освіжувач подиху”, більш як у 5 разів важча за повітря. Вона складається із Гідрогену, Карбону і Оксигену, які мають масові частки відповідно 12,8%, 76,9% і 10,3%. Яка формула ментолу, якщо його молекулярна маса складає 156?

  4. Аконтарії – найпростіші морські тварини. Визначіть молекулярну формулу речовини, що входить до складу скелета аконтарій, якщо масові частки елементів складають: Стронцій – 47,83 %, Сульфур – 17,39%, Оксиген – 34,78%, а молекулярна мас рівна 184.



Бажаю успіху!