Трудове навчання

  30.04   3.05  7.-5   10.05    Вчитель Парфентьєва І.В.

  Тема- Побутові сувеніри. Матеріали та призначення.  

Мета навчальна: ознайомити учнів з загальними відомостями про сувеніри, їх призначенням та використанням, формувати в учнів самостійність і вміння збирати й аналізувати інформацію за етапами проектування; ознайомити учнів з інструкцією з безпеки життєдіяльності, санітарно-гігієнічними вимогами, правилами безпечної праці й організації робочого місця;

 розвивальна: розвивати логічне мислення, уяву, ініціативу, увагу;

 виховна: виховувати працелюбність, інтерес до творчої і пошукової роботи.

Обладнання, матеріали та наочність:виставка сувенірів виготовлених з різноманітних матеріалів , книги, журнали з теми проекту;

Сувенір (від французького слова - souvenir - подарунок на пам'ять) - пам'ятний предмет, пов'язаний з перебуванням в тому чи іншому місці (країні, місті, історичному місці, на виставці) або з яких-небудь пам'ятною подією. У більшості випадків це вироби декоративно-прикладного мистецтва та художньої промисловості.

Отже, для згадки про візит до України іноземні туристи, як правило, шукають вироби, сувеніри, що так чи інакше пов’язані з Україною - традиційні українські сувеніри.

Також сувенірна продукція - це і статуетки, і вироби з фарфору чи кераміки, фоторамки, скриньки тощо.

Сувеніри - все те, що людина собі зазвичай не купить, але в подарунок отримає залюбки.

До сувенірів слід відносити вироби з чітко визначеними ознаками - оригінальні, художньо оформлені в традиційному для місцевості стилі, що відображають національні або місцеві особливості, визначні події, пам'ятні дати, досягнення вітчизняної науки, культури, мистецтва, спорту. Тим самим сувеніри виконують пізнавальну роль, сприяють взаєморозумінню, духовному збагаченню і зближенню людей і народів, відображаючи життя і культуру країни, яку вони представляють.

 Історичні відомості про сувеніри

У давнину людина відчувала тісніші зв'язки з силами природи і вже за часів палеоліту (10 – 5 тис. до н. е.) диференціювала їх на добрі та злі, причому добрі були оберегами від злих. Але їх треба було періодично задобрювати, звертатись до них з магічними заклинаннями, приносити їм жертви.

Проте людина відчувала потребу ще і в матеріалізованих захисниках — оберегах. Отже, найдавніші сувеніри – це різноманітні язичницькі обереги.

Найдавніший зразок оберега — жіноче божество, яке було поширеним практично у всіх народів. Оберіг походить від слова «берегиня» - богиня землі. Берегиня — мати всього живого, первісне божество-захисник. З часом Берегиня стала охоронницею дому, її скульптурки знаходились у хатах, зображення-амулети носили на шиї, досить поширені як сувеніри різноманітні національні ляльки.

Історія розвитку сувеніра пов'язана з магічними обрядами. У далекі часи, коли людина не могла розібратися в явищах природи, він наділяв її надприродною силою. Щоб відвести лиха і нещастя, людина навчилася зображати божество в амулетах, створюваних ним зі звичного матеріалу - глини, дерева, металу. Поступово божество переходить в розряд іграшок і прикрас.

Археологічні дані свідчать, що виникнення мотивів вишивки належить до часу старослов’янської землеробської громади. Звідси походять загальні риси українських вишивок, які дійшли до наших часів.

На початку XIX ст. сувенір, який отримав широке поширення, набуває іншого значення. У той романтичний вік медальйон, який зберігає частку ідеалу, є як би зв'язком між ним і людиною.

В даний час сувеніри поширені не менш широко. Сучасні засоби зв'язку, радіо і особливо телебачення набагато прискорюють темп життя, роблять людину сучасником і очевидцем, а...отже, і співучасником багатьох подій. Пам'ятний значок, вимпел, медаль, якийсь невеликий предмет, приурочений до події, свідком якого ми були, фіксує його в нашій свідомості. За останні роки в нашій країні і за кордоном отримав великий розмах туризм. Проводиться багато різних заходів. Спортсмени беруть активну участь у спартакіадах та олімпіадах. Розширилися культурні зв'язки: діячі мистецтв стали частіше виїжджати на гастролі за кордон і запрошувати до себе гостей, організовуються фестивалі, місячники і декади національного мистецтва.

 

Властиве людині прагнення до краси втілилося в сувенірному мистецтві, на традиціях якого засноване виробництво сувенірних товарів. У виробництві сувенірних товарів поєднуються висока техніка виконання, творча фантазія, сучасні форми і нетрадиційні для сувенірної справи матеріали.


Сувенірні товари - це високохудожні вироби тонкої роботи, які виготовляються найчастіше із дорогоцінних металів, ювелірно го каміння чи інших довговічних матеріалів (емаль, кераміка, рогпі, що виконують роль різних прикрас, предметів побуту, а також ті користовуються для декоративних цілей.


За призначенням сувеніри поділяють на групи та підгрупи:

 

 особисті прикраси (при-краси для голови, шиї, для рук, гарнітури);

 

аксесуари (жіночі, чо-ловічі);

 

інтер'ерні прилади (керамічні вироби, художні вироби з деревини, з металу, каменерізні, янтарні та кісткорізні художні ви-роби);

 

 предмети для сервірування столу (окремі предмети для сер-вірування столу, сервізи та прибори);

 

письмове приладдя (приладдя для письма та читання, предмети для зберігання письмового при-ладдя, письмові прибори);

 

 приладдя для годинників (приладдя для наручних і кишенькових годинників);

 предмети для ку-ріння (предмети для зберігання тютюну та тютюнових виробів, предме-ти для тримання тютюнових виробів, для висікання вогню тощо);

 

сувеніри (пам'ятні медалі, нагрудні знаки, герби, ключі, брелоки, сувеніри-символи, сувенірні скульптури малих форм, сувенірні ви-роби народних художніх промислів, інші сувенірні вироби),

 

церковно-культові вироби (ікони, хрести та ін.).


Споживними називають властивості сувенірних товарів, які виявляються безпосередньо при їх використанні. Це стосується особистих прикрас (брас-летів, каблучок, брошок та ін.) та інших виробів (пре сервірування, куріння, аксесуарів і т. д.). Вони повинні задовольня-ти визначені потреби (найчастіше естетичні) людини у процесі їх експлуатації. Споживні властивості охоплюють соціальні, функціо-нальні, ергономічні та естетичні властивості, безпечність та надійність споживання.
Соціальна властивість товару - це його відповідність потре-бам населення, що обумовлюють доцільність виробництва, збуту та споживання.
Функціональні властивості обумовлюють відповідність това-ру його цільовому призначенню як предмета споживання.

Оздоблювальні матеріали .

Відрізки різноманітних стрічок, мережива, тасьми, резинки, тощо.

Фурнітурарізні гудзики та намистини; непотрібна біжутерія – кліпси, підвіски, ланцюжки, тощо.

Нитки вишивальні та для вязання.


Зєднувальні матеріали.

Нитки швейні – міцні, краще армовані, різних кольорів (щоб добирати під колір тканини).

Клей – ПВА, ТИТАН, плавкий силіконовий клей.


   16.04    19.04    Вчитель Парфентьєва І.В.

   Тема - Подарунки, сувеніри і іграшки з фетру.

Фетр вважається одним з унікальних і улюблених матеріалів, використовуваних майстринями і рукодільницями. Для тих, хто любить створювати вироби своїми руками, витративши на це мінімум часу, фетр найбільш підходящий матеріал. При цьому вироби з нього виходять оригінальними і красивими. Колись забутий фетр сьогодні переживає друге народження; виготовлення з нього аксесуарів та іграшок стає трендом українського прикладного мистецтва. Шляхетний фетр — вдячний і чуйний матеріал. Рукодільниці усього світу обожнюють цю чудову тканину. Вироби з неї виходять завжди вдалими і дуже швидко, а це панацея, бальзам на вразливу творчу душу. Ця унікальна тканина є ідеальним матеріалом для заняття рукоділлям з дітьми, благодатним грунтом для народження справжніх шедеврів. Виготовлення виробів з яскравого і практичного фетру дуже захоплює дітей, вони з радістю майструють оригінальні, стильні прикраси, незвичайні сувеніри, а головне - іграшки: ляльок, тварин, пташок, машинки і навіть овочі і фрукти. М'які, приємні на дотик матеріали викликають позитивні емоції, стимулюють дитину на творчість. 

Як вибрати фетр для виготовлення

Такий вид матеріалу буває різної товщини:

Фетр може відрізнятися за складом, який буває:

Для того щоб вибрати відповідний вид цього матеріалу, варто врахувати всі переваги і недоліки кожного з його видів:

Щоб правильно вибрати фетр, варто для початку задуматися, що з нього буде виготовлятися, чи необхідна для нього часта експлуатація або прання. На підставі цих питань набагато вдаліше вдасться вибрати тип цього матеріалу.

Необхідні інструменти

Щоб виготовити іграшки з фетру власноруч з викрійками, недостатньо буде мати в наявності тільки аркуші матеріалу і шаблони, додатково знадобляться спеціальні канцелярські інструменти.

Наприклад, для виготовлення іграшки має бути кілька видів ножиць:

Загальні принципи виготовлення іграшок з фетру

Головний принцип виготовлення іграшки – це використання заздалегідь підготовлених шаблонів і викрійок, які будуть переноситися на тканину. Найпростіші варіанти виробів складаються з двох аналогічних викрійок, які зшиваються між собою. Також важливо використовувати покрокову інструкцію для створення тієї чи іншої іграшки, в якій детально описуються кроки виконання.

Сова з фетру

Милі іграшки-совята з рожевого фетру своїми руками стануть оригінальним подарунком, які досить просто зробити за допомогою покрокової інструкції з викрійками. Шаблони потрібно роздрукувати з інтернету, вирізати їх, приколоти до фетру і вирізати. Зшити деталі між собою швом “вперед голка”. На лицьову частину іграшки потрібно пришити очі, дзьобик і вушка.


 9.04   12.04    Вчитель Парфентьєва І.В.

  Тема -Практична робота з  виготовлення косинки. Підбір тканини. Визначення розміру косинки.  Побудова, креслення основної деталі.


 Вимоги безпеки перед початком робіт з тканиною
1. Необхідно надіти на себе спецодяг, волосся прибрати під головний убір (косинку).
2. Слід перевірити відсутність іржавих голок і шпильок.
3. Необхідно підготувати робоче місце до роботи, прибрати всі сторонні предмети.
Вимоги безпеки під час роботи з тканиною
1. Зберігати голки і шпильки допускається тільки у визначеному місці (подушечці, спеціальній коробці тощо), не дозволяється залишати їх на робочому місці.
2. Не допускається використання в роботі іржавих голок та шпильок, категорично заборонено брати голки і шпильки до роту.

3. Виконання шиття ручними голками дозволяється лише з використанням наперстка.
4. Викрійку до тканини слід прикріплювати гострими кінцями шпильок в напрямку від себе.
5. Ножиці необхідно зберігати у визначеному місці, класти їх зімкнутими гострими кінцями від себе, передавати один одному ручками (кільцями) вперед.
6. Не допускається відкушувати нитки зубами, їх необхідно відрізати за допомогою ножиць.
Вимоги безпеки після закінчення роботи з тканиною
1. Після закінчення заняття перевірити та перерахувати наявність голок, шпильок, ножиць та іншого використовуваного інструменту та матеріалу.
2. Навести порядок на робочому місці.
3. Зняти спецодяг, привести себе в порядок і ретельно вимити руки з милом.

 


Вибираючи розмір хустки на голову жінці варто враховувати, як його планується носити. Якщо буде використаний класичний спосіб зав’язування, то підійде стандартний варіант. Для носіння на шиї можна вибрати аксесуар з довжиною сторони 50 див. Самий універсальний варіант – хустка з довжиною сторони 90 див. Підійде для носіння на голові, шиї і талії, дозволяє зав’язувати красиві банти або використовувати декоративні пряжки.

Якщо бандана буде повязываться у вигляді тюрбана, потрібен великий квадрат з довжиною сторони .Такий аксесуар можна красиво драпірувати, зав’язувати у вигляді пишного банта або чалми. Підійде він для використання в якості поясу або палантину.

Щоб правильно визначити розміри хусток і косинок, потрібно сантиметрова стрічка. Бажано, щоб вимірювання проводив помічник, з боку легше контролювати правильність розташування стрічки. Обхват голови вимірюється по лінії над вухами по виступаючій точці потилиці і по лобі на відстані 3-4 см вище брів. 

  26.03      29.03    Вчитель Парфентьєва І.В.

  Тема - Зборки в швейних виробах. Технологія виконання зборок ручними і машинним способом. Практична робота.


  12.03   15.03    Вчитель Парфентьєва І.В.

   Тема - Види сувенірів з фетру. Практична робота.

Фетр вважається одним з унікальних і улюблених матеріалів, використовуваних майстринями і рукодільницями. Для тих, хто любить створювати вироби своїми руками, витративши на це мінімум часу, фетр найбільш підходящий матеріал. При цьому вироби з нього виходять оригінальними і красивими. 


  1.03   5.03    8.03   Вчитель Парфентьєва І.В.

   Тема - Практична робота з виготовлення сувеніру подарунку для мами.

Тема: «Тюльпани для мами»

Програмовий зміст:

Демонстраційний матеріал: зразок - виконаний вихователем, мелодія «Вальс квітів», люстрації із зображенням квітів;

Матеріали до заняття: аркуші паперу: червоного, зеленого кольорів, основа - жовтого кольору, ножиці, клей, пензлик, серветка.



Хід заняття:

I.Організаційний момент.

Дітки сидять на стільцях півколом. Звучить мелодія.

Психогімнастика «Я – квітка »

Уявімо, що ми маленькі квіточки… Ми маленькі квіточки. Ми – квітки... Ми повільно-повільно ростемо, підіймаємося. Ми прокидаємося від чудового сну. Розкриваємо свої ніжні пелюсточки. Вітерець дмухнув тихенько, пелюстки хитнув легонько.

II. Мотивація.

-Давайте згадаємо, яка зараз пора року? А назвіть мені , будь ласка, місяці весни. (Відповіді дітей).

-Скажіть, дітки, які весняні квіти ви знаєте? А які квіти розквітають першими? (Відповіді дітей)

-Чи полюбляють квіти ваші мами?

-Де можна узяти квіти, щоб подарувати мамам?

-Купити, виростити, зібрати, нарвати.

-Чи правильно, якщо ми будемо рвати квіти?

- Ні.

-Як же ми можемо порадувати матусь, щоб не нашкодити природі?

-Виготовити самим.

 -А щоб зрозуміти, які квіти ми будемо виготовляти, спробуємо відгадати:

На стеблі зеленому

Ріс червоний стакан,

Нектаром він метеликів

Усіх пригощав (тюльпан)

Діти: тюльпан!!!

III. Практична робота діяльність.

Етапи роботи:


    16.02  Вчитель Парфентьєва І.В.

   Тема - Практична робота з виготовлення іграшки сувеніру "Сердечко".


   20.02   23.02  27.02  Вчитель Парфентьєва І.В.

   Тема - Форма косинки. Зрізи косинки. Розкроювання.

Косинка є різновидом хустки. Класична хустка має форму квадрата, косинка – це рівнобедрений трикутник. Ху́стка — шматок тканини або в'язаний трикотажний виріб, переважно квадратний, який пов'язують на голову, шию, накидають на плечі. Образ українського фольклору.

Будучи елементом народного вбрання, хустка використовувалась замість намітки як обов'язковий головний убір заміжньої жінки. Вбиралися в неї також незаміжні дівчата взимку, під палючим сонцем та в деяких регіонах пов'язували її як начільну пов'язку.

Хустку носили на всій території України. Влітку — полотняну або куповану ситцеву (вибійчану, мережану, вишиту), взимку — домоткану або фабричну вовняну.

Хустка була маркером соціального стану жінки. Молодиці носили білі або яскраві хустки, старші жінки — темні[1], вдови — чорні. Незаміжні дівчата часто вив'язувались вінкоподібно.[2]

Хустки свідчили про рівень достатку родини. Заможні жінки зазвичай купували дорогі шовкові та вовняні хустки.[1] Про коштовність хусток свідчить той факт, що за польської влади на Західній Україні чоловік повинен був десять днів працювати аби купити своїй дружині хустку.[3]

У тому чи іншому вигляді хустка була присутня у традиційному вбранні більшості народів світу.

Нині хустки й далі залишаються частиною вбрання або аксесуаром до нього як жінок, так і, у деяких формах, чоловіків.

Мода на хустки відроджується. Ними дедалі більше цікавляться. Їх вивчають і повертають до повсякденного гардеробу. [4]

Хустка продовжує залишатися вживаним елементом і у сучасному вбранні. 


Старовинний головний убір надзвичайно популярний в наші дні, а область його застосування значно ширша, ніж кілька століть тому. Косинка — це не тільки спосіб уникнути перегріву голови та тьмяності волосся. Сьогодні це і стильний пояс для літнього сарафана або легкого сукні, і фантазійно-хіповий аксесуар для сумки, а також модний шийну хустку. Обзавестися яскравою і неповторною косинкою можна, пошивши її самостійно.

1) Косинка-трикутник

Найпростіший спосіб пошиття косинки — зробити її класичній формі трикутника. Для роботи знадобляться:

Перед побудовою викрійки вимірюємо окружність голови. На отутюженной тканини креслимо відрізок, довжина якого становить: окружність голови плюс 40-50 см для вільного зав’язування хустки. Наприклад, 48 см + 45 см = 93 див. Можна округлити до 95 див. Ділимо відрізок навпіл і з цієї точки за допомогою портновского косинця вгору відкладаємо ще один відрізок довжиною 30-50 див. З’єднуємо вершини отриманого трикутника прямими лініями. Викрійка готова. Раскраивам її, тепер необхідно обробити зрізи.
Підігніть кожен край хустки на 0,5 см в виворітну сторону, потім відпрасуйте їх. Підігніть краю ще на 0,5 см і прострочіть швейною машинкою. Якщо планується оформлення виробу по краю ажурною тасьмою або мереживом, зрізи по краях можна залишити відкритими, попередньо обробивши їх оверлком. Після чого слід підігнути, попрасувати і прострочити швейною машинкою.

2) Косинка на зав’язках

Цей варіант дуже цікавий, коли основна деталь виробу, трикутник, злегка призібраний. Зав’язувати таку косинку можна як під вільно звисаючим куточком, так і поверх нього. Для грайливого образу з зав’язок треба лобом або збоку формують бантик. Набір для роботи той же, що і для класичного варіанту.
На тканини будуємо трикутник, найдовша сторона якого дорівнює 80 див. Короткі краю підігніть і обробіть машинною строчкою. Довгий край прісборьте з допомогою наметочного шва. Тепер робимо зав’язку. Вирізаємо смужку тканини шириною 10 см і завдовжки 90 див. Всі краї підгинаємо на 1 см і отутюживаем. Потім складаємо заготовку навпіл, лицьовою стороною назовні, знову прасуємо. Вметываем трикутник в планку так, щоб відстань від кожного кінця зав’язки до присборенного краю було однаковим. Прострочуємо машинним швом.

3) Косиночка на гумці

Такі моделі косинок ідеальні для маленьких дівчаток, так як цей головний убір не треба зав’язувати. Крім матеріалу, ниток, лінійки, знадобиться гумка довжиною 10 см. Робочий процес виглядає так:


   6.02   Вчитель Парфентьєва І.В.

   Тема - Організація робочого місця. Повторення правил безпечної роботи з інструментами.


   9.02    13.02   Вчитель Парфентьєва І.В.

   Тема  - Використання готових шаблонів при розкроюванні іграшки.

Вправа «Від відомого до нового»

Давайте поміркуємо яка пласка , а яка об’ємна?

А чим вони відрізняються?

(Плоска іграшка складається з двох однакових деталей. Одна деталь призначається  животиком і обличчям – на ній вишиваємо  очі, ротик і носик. Другу називаємо спинкою і пришиваємо хвостик.)

(Об'ємна іграшка більш складна у виконанні, бо складається з багатьох об’ємних частин. Але така іграшка більш точно відтворює фігуру людини чи тварини, частини тіла іграшки можуть бути рухомими.)


 (Хутро, тканини, на­бивні матеріали, оздоблювальні матеріали, фур­нітура).


Саморобна іграшка набула останнім часом величезної популярності. Зараз в Інтернеті можна побачити велику кількість м’яких іграшок, зроблених своїми руками. Вони є різні за формами та видами, мають різні техніки виконання та  різне призначення.

А от яке призначення мають іграшки розкажуть нам по черзі творчі групи, які працювали над цим проектом:

Ми з вами будемо виготовляти пласку іграшку. Яка може бути, як іграшкою сувеніром, так і  подарунком на Новорічні свята,а може хтось із вас зможе  з неї зробити розвиваючу іграшку для маленького брата чи сестрички.

А почнемо роботу над виготовленням іграшки з виготовлення шаблонів.

Слово шаблон нам уже знайоме. Шаблони ми виготовляли, коли працювали над попередніми проектами. То ж давайте пригадаємо, що таке шаблон?

Шаблон – це трафарет із картону, який обмальовують на тканині для виготовлення деталей майбутнього виробу.

Яким чином ми будемо виготовляти шаблони.

(Беремо ескіз    майбутнього  виробу. Через копіювальний папір переносимо його на картон. Отримані копії вирізаємо і отримуємо шаблон.)

Інструктаж з БЖД


  30.01   2.02   Вчитель Парфентьєва І.В.

   Тема - Повторення. Мяка іграшка. Історія розвитку іграшки. Іграшки-сувеніри. Пласка та напівпласка мяка іграшка.

Добір матеріалів і інструментів.Правила зєднання деталей.

 Іграшки – це речі, які створені для того, щоб гратися. За допомогою іграшок діти пізнають себе і світ, копіюють дії дорослих, навчаючись жити за законами добра. Історія іграшок має такий же довгий-довгий літопис, як і історія самої людини. Можна сказати, що іграшки зявились одночасно з появою людей. Треба ж було якось забавляти дітей в первісному племені і їх мами давали дітям всілякі камінчики, «деревяшки» незвичної форми – ото і були перші іграшки. Потім зявились вже оброблені камяні та деревяні фігурки, ляльки, свистульки, брязкальця , ще іграшки ліпили з глини. Сама давня із всіх іграшок – лялька

Однією з перших мяких іграшок стала ганчіркова лялька (тряпичная кукла). Гралися в ганчіркові ляльки не тільки дівчатка, а й хлопчики до 7-8 років, а вже потім ігри і іграшки ділились на дівчачі і хлопчачі. Для малюків ляльки виготовляли мами і бабусі. Підростаючи, дівчата самі вчилися виготовляти собі ляльку, таким чином набували вмінь шити і вишивати. Потім зявились плюшеві ведмедики, зайчики, котики, правда, раніше вони не були такими барвистими, яскравими як зараз. Мяка іграшка – сама нова із всіх іграшок, їй трохи більше 100 років. Перші мякі іграшки появились на початку двадцятого століття в Німеччині. Німецька майстриня Маргарет Штайф придумала мяких маленьких слоненят. Спочатку вони служили подушечками для голок і шпильок, але дітям вони дуже сподобалися як іграшки. Тоді Маргарет створила цілий звіринець: кролики і слони, мавпи і верблюди, ослики і зайчики, і багато інших тваринок. Зшиті вони були з оксамиту і плюшу. А в 1903 році Маргарет Штайф створила самого першого плюшевого ведмедика на імя Тедді. Він так сподобався і дітям і дорослим, що іграшкових ведмедиків стали виготовляти і в інших країнах. З того часу розпочалась тріумфальна хода мякої іграшки світом. Шиття мякої іграшки – це дуже захоплююче, цікаве заняття, яке може стати для когось із вас хоббі. Стоїть тільки один раз спробувати. З чого ж можна виготовити м’яку іграшку?  Мяка іграшка може бути зшита з мяких тканин, фетра, звязана гачком або спицями, з мякою набивкою всередині. Навіть саму гарну іграшку можна зшити з «нічого». Це можуть бути клаптики тканини, обрізки стрічок, мережива, клаптики шкіри, клейонки і, звичайно, ваша фантазія. Не обмежуйте свою фантазію. Всі самі найкращі речі в світі були виготовлені не по інструкції, а в процесі вільної творчості. А найголовніше - робити все з любовю. Для виготовлення мякої іграшки використовують різні матеріали, інструменти, пристосування. Щоб з ними познайомитись ми трохи пограємось. Гра називається «Чарівна скринька». У скриньку зібрані всі інструменти і матеріали для виготовлення мякої іграшки. Скринька закрита, тільки зроблено отвір для руки (діти не бачать, що вони витягують). Діставши один предмет, дівчата розповідають про нього від першої особи. У скриньку зібрані: тканина, нитки, голки у гольнику, ножиці, сантиметрова стрічка, лінійка, олівець, калька, ґудзики,гольник, шпильки, ложка, дріт, вата або синтепон і ін.. Наприклад: я – голка. Мене використовують дляшиття. Зі мною треба поводитись обережно, щоб не вколотись. Діти і вчитель доповнюють розповідь, особливу увагу приділяють правилам безпечної праці при роботі з інструментами. У скриньку спеціально покладено зайвий предмет – ложка. Діти придумують «призначення» ложки при виготовленні іграшки. По закінченні гри діти у зошит по пам’яті записують інструменти, які використовують при шитті іграшок. 


  23.01   26.01    Вчитель Парфентьєва І.В.

   Тема - Обробка   зрізів поздовженими і поперечними  обшивками.  Обробка заокруглого зрізу навкісною обшивкою.

Розповідь з елементами бесіди.

- Ми вже знаємо, що тканина утворюється з поперечних і поздовжніх ниток, які щільно переплетені між собою ( «Переплетення ниток у тканині»). Тканина, розрізана по поздовжній нитці має поздовжній зріз ( «Утворення поздовжнього зрізу»), по поперечній – поперечний зріз ( «Утворення поперечного зрізу»). А якщо тканину розрізати по навскісному згину, то утвориться навскісний зріз («Утворення навскісного зрізу»).

- Який виріб нагадує цей зразок? Так, косинку.

- Чи усі зрізи вам легко було обробляти?

- Який зріз був найважчим? Чому? (Навскісний, бо дуже розтягувався)

- Так. Як ми вже згадували, тканина має властивість розтягуватися. Розтяжність зрізів різна. Поздовжній зріз майже не розтягується, бо поздовжня нитка під час розрізування залишається цілою. Поперечний зріз розтягується, нитки обсипаються тому, що поперечна нитка не така міцна, як поздовжня. Навскісний зріз не має цілих ниток, тому розтягується більше ніж поперечний зріз. Обробляти навскісний зріз важче,треба бути дуже акуратним, бо нитки обсипаються.

Обшивка – це смужка тканини, призначена для обробки зрізів чи оздоблення деталей виробу. Довжина обшивки дорівнює довжині зрізу, який обробляють обшивкою. Ширина може бути від 2 до 5 см.


     16.01   19.01   Вчитель    Парфеннтьєва І.В.

     Тема- Обшивка у швейних виробах.   Повздовжі, поперечні та навкісні обшивки.

Обшивка-це смужка тканини, призначена для обробки зрізів чи оздоблення деталей виробу. Поздовжня, поперечна, навскісна. Обшивкою обробляють і оздоблюють виріз горловини і пройми в дитячих і жіночих сорочках, сукнях, халатах, зрізи кишень, прихваток, основну деталь фартушка 

 

Поздовжня, поперечна, навскісна.

Обшивкою обробляють  і оздоблюють виріз горловини  і пройми  в дитячих  і жіночих  сорочках, сукнях, халатах, зрізи кишень, прихваток, основну деталь фартушка.


Послідовність обробки зрізу поздовжньою обшивкою.

1. Підгинають зріз обшивки на 5 мм навиворіт.

Заметують.

2. Прикладають обшивку лицьовим боком до лицьового боку деталі. Приметують з боку обшивки. Пристрочують. (Ширина шва 5 мм.)

3. Відгинають обшивку навиворіт деталі. Виметують шов. Наметують обшивку.

4. Настрочують обшивку по краю під гину, витягують нитки наметування. Припрасовують.

 


  9.01   Вчитель Парфентьєва І.В.

   Тема - Повторення. Правила внутрішнього розпорядку у майстерні. Безпечнп робота.

Технологія (з грец.— наука про майстерність, спосіб виробництва) — це сукупність прийомів і способів обробки або переробки сировини, матеріалів з метою отримання виробів. 

Будь-яка технологія складається з таких елементів: предмет праці (те, що необхідно виготовити), засоби праці (технічні пристрої для виготовлення виробів), носії технологічних функцій (працівник, колектив тощо), продукт праці. 

Предмет праці — об’єкт, на який людина діє в процесі трудової діяльності, перетворюючи його в потрібний виріб. Якщо людина вимішує тісто, то тісто — предмет праці. Предметом праці є металева заготовка, яку токар обробляє на верстаті. 

Засоби праці — це знаряддя праці (обладнання, машини, механізми, інструменти), за допомогою яких людина, діючи на предмети праці, виготовляє вироби. Вирішальна роль серед них належить механічним засобам. Знаряддя праці, які необхідні для виконання певної роботи, називають технологічним обладнанням (технологічними засобами). 

Залежно від функцій, які виконуються в процесі праці, певна річ може виступати і предметом, і засобом праці. Так, швейна машина, за допомогою якої шиють одяг, належить до засобів праці, а та, що перебуває в ремонті, — до предметів праці. Матеріальним результатом праці людини є продукт праці. Це різні деталі, механізми, швейні вироби тощо.

 Ще раз повторимо: Кожен технологічний процес складається з наступних елементів: предмета праці – це те на що спрямована праця (тканина, нитки, деревина, метал, цегла), засобів праці – те, за допомогою чого здійснюється праця (голки, швейні машини, верстати, ножівки, трактори) та безпосередньо процесу праці в результаті якого отримують продукт праці – готову продукцію (сукні, білизну, автомобілі, будинки, літаки).

Правила внутрішнього розпорядку в шкільній майстерні

1.    Приходити на заняття за кілька хвилин до дзвінка.

2.    Заходити до майстерні організовано з дозволу вчителя.

3.    Перед початком заняття вдягнути робочий одяг (халат або фартух, хустку).

4.    Підготувати своє робоче місце до роботи.

5.    Розпочинати виконання робіт тільки з дозволу вчителя.

6.    Працювати на своєму робочому місці. Не залишати його без дозволу вчителя.

7.    Не відволікатися від роботи, не заважати працювати іншим.

8.    Дотримуватися порядку та чистоти на робочому місці.

9.    Обережно та дбайливо поводитися з інструментами й матеріалами, використовувати їх лише за призначенням.

10.    Не вмикати електричні прилади та обладнання без дозволу вчителя, без потреби не крутити ручки й важелі швейних машин та інших пристроїв, не торкатись електричних проводів і рухомих частин механізмів.

11.    Економно використовувати електроенергію та матеріали.

12.    Припиняти роботу за вказівкою вчителя й уважно слухати його зауваження, пояснення.

13.    Під час перерви виходити з майстерні.

14.    Після завершення роботи прибрати своє робоче місце (покласти інструменти, пристрої та матеріали у відповідні місця). Зняти спецодяг, вимити руки.

Правила виробничої санітарії та особистої гігієни

1.    Працювати лише в робочому одязі.

2.    Робочий одяг має бути охайним, чистим.

3.    Виконуючи роботу, сидіти прямо, на всій поверхні стільця, на відстані 10-15 см від краю стола. Відстань від очей до виробу, що виготовляється, має дорівнювати 30-35 см (неправильна робоча поза шкодить поставі, спричинює швидку втомлюваність і шкодить роботі органів травлення).

4.    Під час роботи світло має падати на робоче місце зліва або спереду.

5.    На робочому місці не має бути зайвих інструментів і матеріалів.

6.    Робоче місце слід тримати в чистоті й порядку.

7.    Після закінчення роботи прибрати робоче місце щіткою або вологою ганчіркою. Здмухувати сміття або ж змітати рукою заборонено.

 

Правила виконання практичних робіт

1.    До початку роботи перевірити справність інструментів та обладнання.

2.    Під час роботи додержуватися технологічної дисципліни, правил користування обладнанням та інструментами, чітко дотримуватися правил безпечної праці.

3.    Після завершення роботи вимкнути електричні прилади, покласти інструменти й вироби у відповідні місця, прибрати робоче місце.


   9.01     Вчитель Парфентьєва І.В.

Тема - Рослинні волокна. Льон. Виготовлення тканини. Використання в побуті.

Льон – це однолітня трав’яниста рослина. Для волокна вирощують два основних види льону:

Волокна отримують зі стеблин рослини. Довжина волокна залежить від довжини стеблини та сорту льону. Найбільш довге та якісне волокно отримують з довгунця.

Використовують льон для виготовлення тканини різного призначення: платтєво-костюмних, декоративних, білизняних, технічного призначення; для канатів та вірьовок.

Вирощують льон в Україні (на Поліссі), у Поволжі, Сибіру, в Білорусії.

Первинна обробка складається з таких процесів:

Після первинної обробки виділяють з трести елементарні волокна льону, які придатні для використання у текстильному виробництві. В текстильній промисловості використовують довге волокно, коротке волокно (кудель) та очоси, які отримують при прочісуванні трьопаного льону. З коротких волокон та очосів виробляють грубі товсті полотна технічного призначення та канатно-вірьовочні вироби.

Технічне волокно – це довгий пучок різних за формою та товщиною волокон, які склеєні між собою по довжині природними пектиновими речовинами. Кожний пучок складається з 14 – 24 елементарних волокон. Довжина пучка 50 – 250 мм, товщина – 100 – 300 мкм.

Елементарне волокно у повздовжньому вигляді  - довга тонка і гладенька клітина з загостреними кінцями. У поперечному розрізі волокно має вигляд багатокутника з вузьким каналом посередині. Така структура волокна обумовлює гладкість та блиск, високу теплопровідність, високу міцність та низьке видовження. Хімічний склад волокна: 80% природної целюлози та 20% домішок: пектозанів та пектинів (які надають волокну жорсткость), жирів, восків, лігніну та білків.

 

 

Походження тканини льон

Лляна тканина одна з найдавніших у світі. Обробляли рослину на довгих стеблах, заввишки від 80 до 120 см з декількома гілками дрібних синіх, блакитних, лілових, рожевих і іноді білих квіток ще в доісторичні часи. Вченим не вдалося визначити точний час появи. Культура була поширеною в середземноморському регіоні Європи, Західної Азії, на Близькому Сході і в Індії. Очевидно, що люди кам'яного століття використовували волокно також, як і насіння рослини. Лляна тканина використовувалася для обгортання мумій, виявлених в ранніх єгипетських гробницях. Єгипетські майстри вміли ткати настільки тонке полотно, що його порівнювали з диханням дитини, вважали символом чистоти і світла. Полотна були дорогоцінними - одягалися в такий одяг виключно жерці і фараони. У Стародавньому Римі шати з льону носили переважно жінки. Ярослав Мудрий за часів свого правління видав указ про покарання за крадіжку льону і лляного одягу. Сьогодні виробництво автоматизовано, але принцип залишився тим самим і складається з таких етапів:

• Висмикування рослини із землі з корінням.

• Висушування в снопах.

• Відділення шкіри від стебла і розчісування спеціальними гребенями.

• Прядіння нитки і ткацтва полотна.

Якщо колись лляними виробами користувалися в основному бідні люди, то сьогодні - це один з найдорожчих і престижних матеріалів.

Як використовувати лляний матеріал в побуті?

Льон завжди цінувався предками за свої корисні властивості, де ж застосовують зараз? У сучасному побуті міцний і надійний матеріал, який прослужить довгий час, не втративши свого первісного зовнішнього вигляду має широку сферу застосування.

Активно використовується для пошиття штор, які створюють комфортну і затишну обстановку в будь-якому приміщенні:

• Кухонні - практичні, практично не брудняться, ефектно виглядають оброблені мереживом, мережкою або вишивкою.

• У вітальнях - служать стильною і витонченою прикрасою, розкішно виглядають з вплетеними золотистими нитками або нашитими атласними стрічками.

• У дитячій кімнаті природне походження тканини забезпечить екологічну чистоту і безпеку для здоров'я дитини.

Льон не боїться агресивних сонячних променів, можна оформляти вікно і на сонячній стороні будинку.

Крім цього шиють для домашнього використання:

• Кухонні рушники, фартухи, прихватки.

• Комплекти скатертин та серветок.

• Чохли на стільці.

• Постільну білизну.

Створюють аксесуари - еко сумки, головні убори. Застосовують для рукоділля, виробництва сувенірної продукції.

Одяг з льону - це тренд, який ніколи не виходить з моди. Шиють для дітей, чоловіків і жінок - сукні та сарафани, нічні сорочки та халати, блузки і сорочки, спідниці та брюки і інше.

Сукня з льону як зшити і вибрати модний фасон цього сезону?

Найкращі варіанти, які представлені в модних онлайн виданнях:

• Вільного крою підійдуть для жінок з пишними формами. Дами з вираженою талією можуть підкреслити її ременем, а з фігурою «яблуко» краще модель із завищеною талією або у формі трапеції.

• Футляр - підійде для офісного одягу або прогулянки по місту.

• Розкльошені - вільний від грудей або лінії талії створює легкий невагомий образ.

• Топ-сорочка - зручну і стильну модель шиють різної довжини.

• Плаття в бохо-стилі - романтичне, багатошарове зі складним кроєм.

• Модель з запахом асиметричного крою.

Необхідно дотримуватися правил роботи з тканиною. Перед тим як розкроїти полотно декатирують - замочують у теплій воді, перуть при температурі води не вище 40 градусів, висушують праскою. Не можна користуватися під час обробки дуже гарячою водою - тканина дасть сильну усадку. Лляні сукні підходять усім, незалежно від типу фігури, поєднують в собі простоту і стильність, підкреслюють вишуканий смак. Вироби цінуються за свої якісні характеристики:

• Зносостійкі - міцніше бавовняного волокна в 2-3 рази.

• Приємні тактильні відчуття.

• Природну красу;

• Зберігають форму, не розтягуються і не деформуються, у вологому стані міцність збільшується на 10-20%.

• Не дратують шкіру і не викликають алергічних реакцій. Рекомендуються дітям і людям з чутливою шкірою.

• Дихають - повітря вільно циркулює і забезпечує температурний комфорт, що важливо в спекотну літню погоду.

• Не електризується.

• Антисептичні властивості пригнічують мікроби. Матеріал містить кремнезем, використовується в медицині для накладення пов'язок, рани під якими швидше загоюються.

• Бактеріологічні якості перешкоджають розвитку грибка і бактерій.

• Екологічний природний матеріал не зашкодить здоров'ю. Після закінчення терміну експлуатації не нашкодить навколишньому середовищу, володіючи здатністю природного біологічного розпаду та послужить органічним добривом для ґрунту.

Де взяти викрійки для сукні з льону? Вибрати вподобану модель в інтернеті і роздрукувати шаблон. При моделюванні викрійки дотримуватися точностей - натуральна лляна матерія не розтягується. При пошитті уважно обробляють шви і зрізи, які обсипаються. Для тонкого літнього матеріалу, який просвічується використовують підкладки. В якості декорування застосовують контрастне мереживо, вишивку, аплікації, тасьму або ґудзики. Носять лляні сукні з бусами, намистами з металу, каменю або дерева, з ланцюжками з кулонами, браслетами, шкіряними або тканинними сумками світлих тонів.


  19.12   22.12   Вчитель Парфентьева І.В. 

  Тема - Практична робота.Виготовлення новорічних іграшок.


  8.12    12.12    15.12      вчитель Парфентьєва І.В.

   Тема - Види мяких іграшок. Технологія виготовлення.  

.Іграшка споконвіку була невід’ємною складовою життя людини – в історичних музеях всього світу демонструють глиняні, металеві, дерев’яні іграшки різних часів та народностей, за ними вивчають культуру та побут людей. Основне призначення іграшки – бути забавою для дитини, одночасно розвивати інтелект та привчати до певних практичних дій (брязкальце для немовляти, зменшені копії машин, побутових речей та приладів, інструментів, ляльки, іграшкові тваринки, тощо). М'яка іграшка, зроблена своїми руками – це дуже захоплююче заняття. Сьогодні інтерес до м'якої іграшки зростає і, незважаючи на велику кількість фабричних іграшок, кількість майстрів збільшується з року в рік. Сучасні іграшки мають різне призначення: Розвиваючи іграшки для дітей. Декоративні іграшки для оздоблення приміщень. Колекційні іграшки. Народні іграшки. Обрядові іграшки.Іграшки для театральних вистав.Іграшка-сувенір. 



   

  1.12   5.12   Вчитель Парфентьєва І.В.

 Тема - Розкроювання деталей. Зшивання виробу ручним швом.

Для того щоб виготовити якісно будь-який швейний виріб, зокрема з аплікацією, необхідно оволодіти правилами розкрою деталей виробу та відповідною термінологією.

Розкрій деталей виробу — технологічна операція виготовлення швейного виробу.

Розкроювання — процес розрізання тканини на деталі відповідної форми і розміру для пошиття виробів.

Деталь крою — це деталь виробу, виготовлена з одного куска матеріалу.

Розкрій деталей виробу є відповідальним етапом виготовлення швейного виробу. Під час підготовки до цієї технологічної операції та її виконання треба чітко дотримуватися певних вимог.

Підготовлену відповідним чином тканину перед розкроюванням уважно оглядають, визначають її лицьовий і виворітний боки, а також напрямок ниток основи в тканині. Напрямок ниток основи під час розкрою враховують для того, щоб у готовому вигляді виріб не втратив естетичні властивості і форму.

Настилання тканини на столі здійснюють двома способами: 1) «у розгортку», коли тканина розкладена на столі за всією шириною; 2) «у згин» (для парних та симетричних деталей), коли тканина складена вздовж удвоє, лицьовим боком усередину. Вибирають той чи інший спосіб залежно від співвіднесення розмірів основних деталей виробу, ширини тканини та характеру малюнка тканини.

Розкладають викрійки на тканині з виворітного боку.

• Що називають розкроєм деталей виробу, розкроюванням, деталями крою?

• Назви способи настилання тканини.

Викрійки — це вирізані з паперу кресленики деталей. Їх розкладають на тканині у такий спосіб, щоб напрямок стрілок на них, які позначають довжину виробу, збігався з напрямом поздовжніх ниток тканини. Розкладання викрійок виконують економно, щоб відходів тканини було якомога менше. Спочатку розкладають більші за розміром деталі, а потім — дрібніші.

Викрійки деталей виробу приколюють до тканини шпильками, щоб вони не зсовувалися. Обводять викрійки олівцем, кравецьким милом або крейдою точно за контуром, одержуючи лінії контуру. Потім відкладають припуски на шви і підгинання тканини, проводять другу лінію — розкроювання . Після цього перевіряють наявність усіх деталей, чи враховано припуски на шви та напрямок ниток основи.

Запам’ятай

• Перед тим, як здійснити операцію розкроювання виробу для оздоблення аплікацією, треба продумати, як будуть оформленні його краї, і відповідно зробити припуски потрібного розміру;

• під час настилання тканину ретельно розправляють, щоб на ній не було заломів і перекосів;

• позначені лінії на тканині мають бути чіткими;

• під час розкроювання гострий кінець ножиць розміщують під тканиною;

• тканина вважається легко сипучою, якщо на її зрізі без зусиль виймаються 5 ниток і більше. Тканина вважається не сипучою, якщо із зусиллями вдалося витягнути одну нитку.

З'єднання деталей Іграшки з хутра і тканини загалом шиють в ручну. Розкроєні деталі іграшок з тонких тканин - ситцю, бязі та інших спочатку зметують по краям і зшивають швом "уперед голку" або на машинці. Ручні шви та їх призначення Щоб Ваш виріб мав привабливий вигляд, шви повинні бути акуратними, зовнішні шви повинні прикрашати іграшку, а не псувати її. Для шиття м'якої іграшки використовуються декілька видів швів 

Способи з'єднання деталей виробу

Остаточний вигляд виробу залежить від якості пряжі, від того, наскільки бездоганно зв'язані деталі та наскільки акуратно виконана обробка й з'єднання цих деталей у єдине ціле — готовий виріб.

Якщо виріб складається з однієї деталі, то для надання виробу завершеного вигляду слід заховати кінчики пряжі, що залишилися на початку та в кінці роботи. Їх не можна обрізати близько до в'язаного полотна, а залишок нитки необхідно вплести під крайові петлі полотна за допомогою гачка або голки з великим вушком і закругленим вістрям  і тільки потім обрізати кінчик пряжі.

Якщо роботу було розпочато не від краю деталі, то можна закріпити нитки, протягуючи їх через петлі в'язаного полотна з виворітного боку в протилежних діагональних напрямках або виконуючи зигзагоподібний шов 

Якщо виріб складається з кількох деталей, то з'єднувальний шов має гармоніювати із загальним виглядом виробу. Він може виконувати як декоративну, так і практичну функцію або й те, й інше разом.

Деталі в'язаного виробу можна з'єднати між собою так:

Спосіб з'єднання обирають на етапі планування виготовлення виробу для того, щоб залишити відповідні припуски. Для зшивання краще використовувати ту саму нитку, якою в'язали виріб (за винятком фасонної пряжі, наприклад букле, «травичка»). У цьому випадку шви виконують міцною ниткою схожого кольору.

Для якісного з'єднання краї готових деталей спочатку пропрасовують, щоб вони були рівними. Потім дві деталі необхідно сколоти шпильками або зметати.

Для зшивання вручну використовують різні види швів. Виконуючи шов «назад голкою», необхідно ввести голку за крайові петлі обох деталей та, захопивши одну петлю рухом від себе, вивести голку вперед через дві петлі . Нитку слід притягувати рівномірно.


   28.11     Вчитель Папфентьева І.В.

   Тема - Наволочка. Різновиди. Тканина. Підгогтовка тканини до розкроювання..Вирізування.викрійки.

Подушки в інтер’єрі грають дуже важливу роль – в складі постільної білизни вони забезпечують міцний і здоровий сон, а у вигляді диванних прикрас надають дизайну інтер’єру особливу родзинку і розставляють стильні акценти. Щоб подушка служила якомога довше, їй потрібно чохол, який буде одночасно виконувати захисну функцію і відповідати за декор.

Що це таке наволочка і які бувають?

Видів наволочок безліч – вони можуть бути виконані в різних розмірах і з різних матеріалів, вони бувають постільними і декоративними, одноразовими, ортопедичними, пухнастими, клаптевими і навіть вологонепроникними. Наволочки бувають на ґудзиках і з клапаном – варіантів дуже багато і вибір залежить від того, для чого вам потрібна. Найкращі асортимент та ціни та наволочки оптом ви знайдете на сайті  auera.com.ua.

За формою і конструкцією

З розвитком ринкових відносин з’явилося багато різноманітних моделей, які відрізняються формами та габаритами. Також з’являються вироби з нестандартними формами – це, в першу чергу, ортопедичні вироби, які покликані повторювати анатомічні форми і мати ефект пам’яті. Крім того, велику частку ринку захопили подушки декоративні, які шиються на замовлення і мають свою суто індивідуальну форму і розмір.

Але все ж в більшості випадків подушки виробляються з розмірами 60х40 (це варіант для дітей) і 70х50 см, різниця сторін в подушці повинна становити 20 см. Квадратні теж шиються, але в менших обсягах, на сьогоднішній день частіше за інших можна знайти вироби з габаритами 60х60, 50х50 і 40х40 см. Такі подушки зазвичай виконують декоративні функції і не використовуються для сну.

Відповідно до розмірів подушок шиються і наволочки. При цьому принцип пошиття у випадку з квадратними і прямокутними моделями один і той же, різниця полягає лише у витраті матеріалу і побудові викрійки. А ось конфігурація наволочки може істотно варіюватися.  

З чого роблять?

Чохли для подушок шиють з найрізноманітніших матеріалів натурального, синтетичного або змішаного походження. Частіше за інших використовується кілька матеріалів.

Льон – це щільне натуральне полотно, яке відрізняється матовим блиском і винятковою гладкістю. Такі вироби стійкі до зносу, тому можуть служити багато років і витримувати велику кількість прань.

Сатин – це на 100% бавовняна тканина, виготовлена ​​з довгого волокна в сатиновій або атласному переплетенні. Такий спосіб вироблення надає тканині особливу м’якість і шовковистий блиск. На сатин часто наносяться малюнки за допомогою методу прямого друку – зображення виходять яскравими і чіткими.

Рогожка – це ще одна натуральна екологічна тканина, яка виготовляється за допомогою рідкого парного переплетення волокон. Візуально матеріал виглядає грубувато, тому частіше використовується для покриття декоративних подушок.

Парча – це по-справжньому розкішний матеріал з шовкової основою, на якій за допомогою металізованої нитки формуються візерунки. Парчеві наволочки також використовують для декору інтер’єру, вони надають приміщенню більш урочистий, величний і респектабельний вигляд.

Шовк – це міцна тканина з вираженим блиском, дуже часто її прикрашають вишивкою. Для спальних гарнітурів використовують тільки натуральний шовк, для пошиття декоративних наволочок допускається додавання синтетичних волокон.

Оксамит і велюр – це щільні матеріали, які використовують для оформлення диванних наволочок. Вони на 100% складаються з поліестеру і відрізняються особливою ворсистістю, яка надає їм неймовірний шик. Подібні подушки часто декорують вишивкою, хутряними вставками і мереживом.


Шиття наволочки — нескладне завдання, з якою необхідно починати свій шлях в області текстильного рукоділля. Створити простий варіант без застібок за силу будь-який, головне вміти користуватися машинкою. Щоб розібратися в механізмі, розглянемо найпростіший приклад — це чохли 70*70. Стандартний розмір підійде для всіх. Отже, якщо ви не знаєте, як зшити наволочку на подушку, дотримуйтесь таким планом:


Вибираємо потрібний матеріал і відміряємо 70+70+35+4=178 см тканини. 70 — це розмір ширини і довжини наволочки у готовому вигляді; 35 — параметри запаху, який буде тримати подушку всередині чохла; 4 см залишаємо на припуски.

Щоб зрозуміти, як правильно зшити наволочку на подушку, необхідно зробити викрійку. Відрізок тканини буде мати вигляд прямокутника розміром 178 на 74 див.

Кладемо матеріал лицьовою стороною вниз, з боків відміряємо по 2 см і прострочуємо.

З правого боку загинаємо 35 см — це буде запах.

З лівої відміряємо 70 см і кладемо їх так, щоб вони накривали запах.

Прострочуємо наволочку з бічних сторін. 


  21.11    Вчитель Парфентьєва І.В.

  Тема - Подвійний шов. Застосування та технологія виготовлення. Інструктажі та матеріали.

Подвійний, або французький, шов об'єднує в собі два шва. Подвійний шов застосовується в основному при пошитті білизни та іншого одягу з тонких і прозорих тканин: шифону, шовку, мусліну.

ЯК ВИКОНАТИ ПОДВІЙНИЙ ШОВ

Деталі складіть виворітними боками. Зшийте припуски шва на відстані 0,5 см від розміченої лінії шва. Припуски шва зріжте на відстані 3 мм від зшивного шва і розпрасуйте.

Потім тканину складіть лицьовим боком усередину, так щоб шов опинився точно у згині. Згин припрасуйте і вистрочіть уздовж розміченої лінії шва, при цьому припуски першого шва опиняються закритими всередині.  

Таким чином завдяки технології подвійного шва не потрібно обробляти зрізи припусків на шви на оверлоці або зигзагоподібною строчкою. І в речах із прозорих тканин шви мають охайний та естетичний вигляд.

 Вимоги безпеки перед початком робіт з тканиною
1. Необхідно надіти на себе спецодяг, волосся прибрати під головний убір (косинку).
2. Слід перевірити відсутність іржавих голок і шпильок.
3. Необхідно підготувати робоче місце до роботи, прибрати всі сторонні предмети.
Вимоги безпеки під час роботи з тканиною
1. Зберігати голки і шпильки допускається тільки у визначеному місці (подушечці, спеціальній коробці тощо), не дозволяється залишати їх на робочому місці.
2. Не допускається використання в роботі іржавих голок та шпильок, категорично заборонено брати голки і шпильки до роту.

3. Виконання шиття ручними голками дозволяється лише з використанням наперстка.
4. Викрійку до тканини слід прикріплювати гострими кінцями шпильок в напрямку від себе.
5. Ножиці необхідно зберігати у визначеному місці, класти їх зімкнутими гострими кінцями від себе, передавати один одному ручками (кільцями) вперед.
6. Не допускається відкушувати нитки зубами, їх необхідно відрізати за допомогою ножиць.
Вимоги безпеки після закінчення роботи з тканиною
1. Після закінчення заняття перевірити та перерахувати наявність голок, шпильок, ножиць та іншого використовуваного інструменту та матеріалу.
2. Навести порядок на робочому місці.
3. Зняти спецодяг, привести себе в порядок і ретельно вимити руки з милом.



  14.11    17.11    Вчитель Парфентьєва І.В.

   Тема - З єднання зрізів серветки. Обробка косими та петельними стібками

Косі наметочні стібки застосовують у випадках, коли потрібно отримати стійке з'єднання деталей, так як косі стібки виключають можливість зсуву деталей в процесі обробки.

Наметочная рядок з косих стібків більш еластична і не перешкоджає розтягування тканин, більш міцно закріплює посадку тканини, ніж наметочная рядок з прямих стібків. 

Перш ніж приступити до виконання петельного шва, обережно підгорніть і приметайте край виробу швом «голка вперед». Робочу нитку закріплюємо в середині підгину і виводимо її на лицьову сторону під подгибкою. Потім голку направляємо вгору і справа наліво заводимо під робочу нитку, отримуємо першу петлю. Так само виконуємо наступні стібки. Робимо їх на однаковій відстані один від одного. 


  7.11   Вчитель Парфентьєва І.В.

   Тема - Викроювання серветки з тканини.

Як пошити тканинну серветку власними руками? Щоб виконати це, потрібно опанувати мистецтво шиття. Пошити серветку легше, ніж скатертину, чи, до прикладу постільну білизну. Чудово, якщо у Вас вже є в наявності швейна машинка. Залишається лише знайти залишки тканини та приступати до роботи.

Навіть не маючи здібностей до шиття, не складе великих труднощів створити стильну тканинну серветку для столу. Можна піти легшим шляхом та замовити якісний текстиль для дому на нашому сайті 6gnomiv.com.ua. Якщо ж у Вас немає швейної машинки, але є велике бажання навчитися шити серветку для столу-тоді цей майстер-клас саме для Вас.

Останні кілька років тканинні серветки стали справжнім трендом. Використовуються вони у повсякденному житті, для зустрічі гостей, з нагоди свят та урочистих подій. Чому ж тканинні серветки для сервірування столу такі популярні? Перш за все вони створюють привабливий вигляд для будь-якого столу.

Не має жодного значення розмір чи форма столу. Оформлений такими серветками він набуває своєрідного зовнішнього вигляду, в такому сервірування неодмінно присутня нотка неповторності. Погодьтесь, що дуже приємно сидіти за столом, прикрашеним таким способом.

ЯКІ ТКАНИНИ ПІДІЙДУТЬ ДЛЯ ПОШИТТЯ ЯКІСНОЇ СЕРВЕТКИ?

Для виготовлення тканинних серветок підійдуть щільні та зносостійкі тканини. Також важливо, щоб тканина добре вбирала вологу. Тому рекомендується вибирати для серветок бавовняну чи лляну тканину. Оскільки серветки часто забруднюються, вони повинні витримувати часте прання, зберігати привабливий вигляд навіть після тривалого використання. Важливо, щоб тканина була приємною на дотик та не викликала алергію.

Серветка з тканини не лише робить сервірування столу ефектним. За допомогою такої серветки можна вберегти свій новий костюм, блузу чи святкову сукню від плям та забруднень. Це дуже зручно та практично. Тканинні серветки для сервірування можна використовувати щодня. Якщо Вам до вподоби затишна домашня атмосфера і Ви цінуєте сімейне застілля, такі серветки неодмінно стануть у пригоді.

Вас зацікавила така серветка? Спробуємо пошити її разом. Визначимо, що потрібно для пошиття серветки та розділимо роботу на стадії.

Перед початком роботи потрібно визначитися з розміром готового виробу, встановити розмір ділянки для згину. Ці показники потрібно враховувати при розкроюванні тканини для виготовлення серветки для столу. Потрібно якомога точніше виміряти первинні параметри серветки, тоді виріб буде якісним та привабливим.


Серветки з малюнками чи штампами

Якщо у вас залишилися клапті однотонної або просто нейтральної світлої матерії, з них можна пошити кухонні серветки та створити їх оригінальний дизайн. Для роботи знадобиться:

Працюємо покроково:

Даємо фарбі час висохнути згідно з інструкцією, і серветки готові прикрасити ваше застілля.


  3.11   Вчитель Парфентьєва І.В.

  Тема - Квадратна серветка. Прикрашання вишивкою або аплікацією. Добір тканини. Розмічання.

Вишивка – один із видів декоративно – прикладного мистецтва, в якому орнаменти або сюжетні зображення виконують на тканині різними швами. Вишивка була складовою частиною художньої культури Київської Русі.

 Упродовж віків у кожному регіоні України вироблялись свої прийоми та техніки вишивання. Тому за кольором, орнаментом, специфікою техніки виконання можна визначити місцевість виготовлення вишивки.

 Особливо популярна вишивка в наш час. До традицій народного вбрання постійно звертаються модельєри, конструктори, художники. Вони створюють сучасні моделі одягу.

 Вишивка прикрашає сучасний інтер’єр.

 Виріб повинен бути м’яким на дотик, мати низьку зминальність, високу міцність, водопоглинальність. Під час експлуатації не повинен змінювати свою форму, колір. При волого-тепловій обробці, не повинна руйнуватись структура тканини. Даний виріб повинен мати естетичний вигляд.


 Майбутній виріб – декоративна серветка, оздоблена вишивкою

                                                                                             Зразок №1. 

 Серветка круглої форми. Матеріал – ситець, нитки муліне. Техніка вишивки – гладь, стебловий шов. Край серветки оброблений петельним швом 

Зразок №2. 

 Серветка прямокутної форми. Матеріал – канва, нитки для вишивання синього та голубого кольорів. Край серветки оброблений « одинарним прутиком». Використана техніка «мережка на квадратах», лічильна гладь. 

Зразок №3.

 Серветка прямокутної форми. Матеріал – канва, нитки для вишивання. Використана техніка «мережка на квадратах», «косий хрест», «козлик».




Аплікація з тканини вважається більш практичною, ніж плоска фігурка з кольорового паперу, її можна використовувати як декор.

Для акуратної роботи потрібен хороший інструмент і якісні матеріали. Загальний вигляд клаптикової аплікації з тканини багато в чому залежить від техніки, в якій виконується робота, а також від способу з’єднання елементів композиції. 

Важливі етапи роботи або алгоритм творчого процесу:





     17.10  Вчитель Парфентьєва І.В.   

   Тема - Виконання шва "уперед голку" . Довжина стібка. Використання шва.

Шов «уперед голку» використовують для приметування деталей аплікації на основу. Також цей шов використовують для вишивання контуру малюнка або як основу для деяких вишивальних швів.

Шов «уперед голку» — це ряд стібків і проміжків між ними однакової довжини. У конкретних випадках застосування цього шва довжина стібків може бути різною. Виконують шов «уперед голку», рухаючись голкою справа наліво. Стібки прокладають у будь-якому напрямі, за прямою або вигнутою лінією. Довжина стібків і проміжків залежить від призначення шва і товщини тканини.


Вимоги до виконання шва «уперед голку»:

• Що таке шов та стібок?

• Як використовують шов «уперед голку»?

• Які вимоги до виконання шва «уперед голку»?

Змінюючи у шві «уперед голку» довжину стібків і відстань між ними, виконуючи його різнокольоровими нитками, можна отримати багато цікавих орнаментів, які нагадують строкату тасьму. Такі вишивальні шви називаються «занизування», «набирування» 


Щоб було зручно виконувати ручні шви, треба правильно вибрати довжину робочої нитки. Коротку нитку доводиться часто міняти, а довга нитка заплутується, уповільнюючи й утрудняючи роботу. Прийнятна довжина нитки для роботи — 50-60 см.

Підбирають потрібну довжину робочої нитки без вимірювальних пристосувань у такий спосіб: нитку беруть у руку, перекидають її через лікоть, знімають і відрізають ножицями .


Для шиття в голку всиляють нитку в одне складання. На довшому кінці нитки зав'язують вузлик. Не треба зав'язувати вузлик, складаючи два кінці нитки разом. Нитку в два складання використовують лише для зметування або приметування товстих і грубих тканин.

Запам’ятай

• Нитки для виконання тимчасових ручних швів не повинні бути занадто міцними, щоб їх можна було легко видалити;

• для виконання тимчасових швів використовують бавовняні котушкові нитки № 50 або № 60, якщо тканина тоненька — № 80;

• засиляти нитку в голку треба кінцем, відрізаним від котушки;

• на відміну від шиття, під час вишивання вузлики на робочій нитці не роблять.

1. Які особливості виконання швів «занизування» і «набирування»?

2. Яка довжина робочої нитки прийнятна для виконання ручних операцій?

3. Обґрунтуй, чому саме шов «уперед голку» використовують для виконання тимчасових швів.

4. Чи правильним є твердження:

Проміжки між стібками шва «уперед голку» мають бути різної довжини.

Поміркуй над прислів’ям

«Довга нитка — лінива дівка».



20.10    Вчитель Парфентьєва І.В.

   Тема - Практична робота по виконанню шва "голка вперед"

- Шов -- це неперервний ряд стібків на тканині.

Стібок - це частина шва між двома проколами голки. Шов «уперед голку» використовують

для приметування та вишивки.

Шов «уперед голку»•

- це ряд стібків і проміжків між ними однакової довжини. У конкретних випадках застосування цього шва стібки завдовжки різняться. Виконують шов «уперед голку», рухаючись голкою справа наліво. Стібки прокладають у будь-якому напрямі, за прямою або вигнутою лінією. Довжина стібків та проміжків залежить від призначення шва і товшини тканини.

Змінюючи у шві «уперед голку» довжину стібків і відстань між ними, виконуючи його різнокольоровими нитками, можна отримати багато цікавих орнаментів, що нагадують

тасьму.

-3 чого ми починаємо шити?

Щоб було зручно виконувати ручні шви, потрібно правильно обрати довжину робочої нитки. Коротку нитку доводиться часто змінювати, а довга нитка заплутується. Прийнятна

довжина нитки для роботи -- 50-60 см.

Добираємо потрібну довжину робочої нитки без вимірювальних пристосувань у такий спосіб: нитку беремо в руку, перекидаємо її через лікоть, знімаємо та відрізаємо ножицями

Виконуємо шви у такій послідовності

Для шиття в голку всиляють нитку в одне складання. На довшому кінці нитки завʼязують вузлик. Не слід завʼязувати вузлик, складаючи два кінці нитки разом. Нитку в два складання

використовують лише для зметування.

 

Шов «уперед голку» (малюнок знизу)

1. Тримаючи тканину в лівій руці, виконуйте шов справа наліво.

2. Довжину стібків та проміжки між стібками робіть однаковими.

3. Виконайте шов «уперед голку» за схемою.

4. За допомогою лінійки й олівця позначте точки проколювання на тканині

5. Закріпіть нитку в початковій точці 1.

6. Проколіть голку в точці, розміщеній лівіше (точка 2), далі виколіть у наступній точці

(точка 3).

7. У такій спосіб виконайте весь шов.

8. У кінці шва закріпіть нитку кількома дрібними стібками.

Шов «назад голку»

1. Виколіть голку з ниткою зі зворотного боку тканини на лицевий бік у точці 1.

2. Праворуч від точки 1 виведіть голку на виворітний бік тканини в точці 2.

3. Виколіть голку в точці 3, що знаходиться ліворуч від точки 1, на відстані, удвічі більшій за довжину першого лицьового стібка.

4. Другий лицевий стібок зробіть, уколюючи голку з робочою ниткою в точку 4 і виколюючи

Завершуючи шов, закріпіть нитку стіб ком у два кроки в те саме місце.

2) Повторення правил безпеки під час роботи.

Правила користування ножицями

1. Користуйтеся ножицями із заокругленими кінцями.

2. Зберігайте ножиці у спеціально відведеному для цього місці.

3. Не працюйте притупленими ножицями або ножицями з послабленим шарнірні

з'еднанням.

4. Не тримайте ножиці лезом угору.

5. Не користуйтеся ножицями під час ходьби класом.

6. Не заважайте товаришам, коли вони працюють.

7. Передавайте ножиці товаришам кільцями вперед.

8. Під час різання тримайте матеріал таким чином, щоб лезами ножиць не поранити руку.

Правила користування голкою

1. Не залишайте голку без нитки.

2. Голку тримайте великим і вказівним пальцями, а підтримуйте середнім.

3. Не спрямовуйте її вістря вгору.

4. Під час роботи втикайте голку в призначену для цього подушечку. Після роботи

повертайте голку в гольник.

5. Не використовуйте іржаву голку.

6. Нитку відрізайте ножицями.

 ПРАКТИЧНА РОБОТА УЧНІВ


  10.10  Вчитель Парфентьєва І.В.

   Тема - Ручні строчки та шви. Зовнішній вигляд стібків. Довжина стібка.

Шви, які виконують вручну, відрізняються від машинних, а працювати без обладнання значно довше. Але що робити, коли, наприклад, треба завтра на вечірку, а плаття ще не готове і машинки в будинку немає. Наряд можна пошити і вручну, головне, вивчити технологію ручного рядки. І повірте, це зовсім не складно.

Поради щодо виконання швів:

Правила Техніки безпеки :

1. Підготуйте своє робоче місце до рукоділля, акуратно і зручно розмістіть матеріали та інструменти, переконайтеся, що вони в справності.

2. Перед початком роботи переконайтеся, що голка не зігнулася і не покрита іржею.

3. Під час роботи розташовуйтеся один від одного на безпечній відстані (1 метр). Таким чином, ви не пораните дитину, яка сидить поруч.

4. Зберігайте правильну поставу під час роботи з голкою, працюйте з голкою уважно, зосереджено, не відволікайтеся.

5. Не підносьте голку близько до очей, не беріть голку до рота і не вколюйте в одяг.

6. Не залишайте голку без нитки, таким чином, ви швидко знайдете загублену голку.

7. Утримуйте своє робоче місце в чистоті і порядку.

8. Не залишайте голки і шпильки на робочій поверхні столу.

9. Після роботи обов'язково прибирайте голки в скриньку, перерахуйте кількість голок до і після рукоділля.

10. Закінчивши роботу, приведіть робоче місце у порядок, переконайтеся в тому, що всі голки з нитками на місці.

 

Далі розглянемо детальніше, які бувають шви.

У шитті відомі чотири основні різновиди простих швів: «уперед голку», «назад голку» (або «за голкою»), «рядковий», «обметувальний». Для всіх цих швів спільною є основна вимога: якщо тканина закріплена, то напрямок виконання стібків повинен бути згори донизу, тобто до себе. Якщо тканина вільно розміщена в руках (що відповідає роботі з круглими п'яльцями), то стібки мають спрямовуватися справа наліво. Їх необхідно робити однаковими.

 

СТЕБЛОВИЙ ШОВ

Стебловим швом у рослинних орнаментах вишивають стебельця квітів, листків, бутонів. Ним можна виконати весь контур рослинного орнаменту на рушниках. При виконанні цього шва голка повинна рухатися зліва направо.

Відступивши від першого зразка вниз 2...2,5 см, під його лівим кінцем закріплюють петелькою робочу нитку. Голку вколюють на З—4 нитки вправо від першого стібка і виводять у кінці цього самого стібка . Потім голку вколюють на 3—4 нитки вправо від попереднього стібка і виводять в кінці його. Так повторюють до завершення зразка.

Вишиваючи стебловим швом, потрібно стежити, щоб робоча нитка була або весь час знизу, або весь час зверху від лінії вишивки. Не можна спрямовувати робочу нитку то вверх, то вниз, тому що втратиться стеблистий вигляд шва.

Шов “козлик”

Використовують для оздоблення одягу та різних побутових виробів. Свою назву

шов “козлик” дістав через схожість із пристроєм для розпилювання дров – козли.

Технологія виконання шва “козлик”

Починають вишивати внизу зліва.

3 2 7 6 11 10

. . . . . .

. . . . . . . .

Поверх шва “козлик” можна вишити ще один, два чи більше таких самих швів, змістивши їх на кілька ниток праворуч. Якщо шов “козлик” обвити вишивальною ниткою, дістанемо “козлик з врхоплутом”.

Шов «косий хрестик»

Хрестик – одна із найпоширеніших технік в українській вишивці.

Вимоги до виконання шва

ЛАНЦЮЖОК, АБО ТАМБУРНИЙ  ШОВ

Ланцюжок, або тамбурний шов , складається із петельок, які на тканині утворюють ланцюжок. Виконується тамбурний шов справа наліво.

Робочу нитку закріплюють петелькою знизу під правим кінцем попереднього зразка на відстані 2...2,5 см від нього, вколюють голку, виводять її через 3 чи 4 нитки тканини і роблять перший стібок. Потім вколюють голку всередину першого стібка і виводять зліва через 2 чи 3 нитки тканини від кінця цього стібка. Не витягуючи голку із тканини, заводять робочу нитку під кінчик голки.  Протягують її — виходить перша петелька ланцюжка. Кожну нову петельку починають із середини попередньої : вколюють голку всередину першої петельки і виводять справа наліво через 2 чи 3 нитки тканини від цієї петельки, заводять робочу нитку під кінчик голки, витягують голку з тканини — виходить друга петелька.У такий самий спосіб вишивають решту петельок зразка або узору. .

Закінчивши вишивання зразка, голку вколюють за останньою петелькою , виводять робочу нитку на виворітний бік тканини і закріплюють її. Коли вишито три перші зразки, можна спробувати вишити 2—3 нескладні узори , щоб краще засвоїти стебловий шов, строчку і ланцюжок.

Практична робота.


  13.10   Вчитель Парфентьєва І.В.

   Тема - Закріплення нитки напочатку та наприкінці строчки. Спосіб виконання.


1.09   Вчитель Парфентьева І.В.   Тема "Вступне заняття. Ознайомлення з правилами роботи у майстерні"

 Актуалізація опорних знань та життєвого досвіду учнів (методом бесіди з’ясовують питання):

1.Як ви розумієте слово «праця»? Яку роль відіграє праця в житті людини?

2.Як ви розумієте слово «професія»? Які ви знаєте професії?

3.Назвіть професії ваших батьків.

4.Чому на виробництві робітники працюють у спеціальному одязі?

5.З яким матеріалом ви працювали у попередніх класах?

6.Що таке інструмент? Яке його призначення? Який ви знаєте інструмент для обробітку картону, тканини?

ІІІ. Мотивація навчально-трудової діяльності. Учитель нагадує учням, що у попередніх класах вони ознайомились з тим, як обробляють картон, тканину, природні матеріали. На заняттях у майстерні вони можуть навчитись працювати з більш складним інструментом, конструювати і виготовляти відповідно більш складні вироби. Наприклад це можуть бути рухомі і нерухомі іграшки, речі побутового призначення, інструмент тощо. Здобуті знання та уміння можуть також стати у нагоді в повсякденному житті. Учитель демонструє об’єкти праці виготовлені учнями і запитує чи хочуть вони виготовляти такі речі? Якщо так, то цьому необхідно навчатись. І це навчання має починатись з організації робочого місця, ознайомлення з технікою безпеки. Крім того треба знати як виготовити ту або іншу річ. Для цього треба знати, що таке технологія або технологічна послідовність виготовлення виробу.

Вивчення нового матеріалу за планом:

а) поняття про техніку;

б) технологія як перетворююча діяльність людини;

в) правила внутрішнього розпорядку в майстерні;

г) загальні правила безпечної праці;

а) Техніку можна представити як галузь людської діяльності, що пов’язана з вивченням, застосуванням і вдосконаленням інструментів, пристосувань - різних засобів та знарядь праці. Отже, техніка це сукупність засобів і знарядь праці, що застосовуються в суспільному виробництві та призначені для створення матеріальних цінностей.

б) Людина з давніх часів вдосконалювала способи, за допомогою яких виготовляла речі для власного вжитку. У результаті цієї діяльності відбулося накопичення відповідних знань та умінь, про те як необхідно виготовляти ту або іншу річ. Отже, технологія – це сукупність знань, відомостей про виробництво (або про послідовність певних дій чи операцій) об’єктів: речей побутового призначення, знарядь праці, харчових продуктів тощо. Технологія (як галузь знань та певних умінь) дає можливість людині перетворювати природну сировину чи матеріал на речі, що мають ціну відповідну до затрат на їхнє виготовлення та попит на ринку – їх називають матеріальними цінностями. Отже всі речі, що нас оточують у своїй більшості (за винятком природних явищ та інших об’єктів природного походження) створені людиною за допомогою технологій. Таку діяльність людини називають технологічною. Основні види технологічної діяльності, яку можна виконувати в домашніх умовах це: ремонт сантехніки, електричних приладів, ремонт квартири тощо.

в) У шкільних майстернях учні повинні додержувати встановлених правил внутрішнього розпорядку.

До початку занять:

одягнути спецодяг;

приходити у майстерню до дзвінка;

при собі учень повинен мати: щоденник, підручник, зошит, олівець, лінійку, гумку;

Під час заняття:

оглянути своє робоче місце й підготувати його до роботи;

працювати тільки на своєму робочому місці і не залишити його без дозволу учителя;

дбайливо зберігати інструмент, економно використовувати матеріал;

Напри кінець заняття:

витерти й покласти на місце інструменти, пристрої, матеріали;

виходити з майстерні з дозволу учителя.

г) Загальні правила безпечної праці у шкільних майстернях:

1.Перевірити, чи правильно надітий спецодяг. Старанно підібрати волосся, заправити кінці косинки тощо.

2.Перевірити стан робочого місця, наявність та справність інструментів.

3.Не залишати робоче місце без дозволу учителя.

4.З інструментами й матеріалами поводитись обережно.

5.Під час роботи не розмовляти, не заважати працювати іншим.

6.Не крутити без потреби ручки й важелі верстатів і верстаків, без дозволу учителя не вмикати електричні прилади й устаткування.

7.Не складати на робочому місці непотрібні саме тепер інструменти й матеріали.

8.Роботу можна виконувати тільки справними інструментами.


 5.09 Вчитель Парфентьєва І.В.

Тема-Повторення правил безпечної роботи під час ручних робіт.

 Кожен учень повинен знати й дотримуватися  правил безпечної праці в шкільній майстерні, правил пожежної безпеки,  санітарно-гігієнічних вимог.

1.Учні повинні:

2. Щоб запобігти травмуванню і виникненню небезпечних ситуацій, дотримуйтесь таких вимог:

2. Вимоги безпеки перед початком роботи.

2.1. Правильно одягніть спецодяг (застебніть його на всі ґудзики, сховайте волосся під головний убір).

2.2. Ретельно підготуйте своє робоче місце до безпечної роботи.

2.3. Уважно вислухайте вчителя і отримайте завдання на урок.

2.4. Підготуйте до роботи свій інструмент і пристрої, впевнившись в їх справності.

2.5. Забороняється розпочинати роботу без дозволу вчителя;

2.6. Не приводити  в дію верстати без дозволу вчителя.

3. Вимоги безпеки під час виконання робіт.

3.1. Під час практичної роботи виконуйте тільки ті види робіт, які доручив вчитель.

3.2. Використовуйте робочий час тільки для виконання завдання, не займайтесь сторонніми справами та розмовами, не ходіть без справи по майстерні і не заважайте іншим.

3.3. Утримуйте в чистоті робоче місце.

3.4. Дбайливо ставтесь до устаткування, верстаків, інструментів.

3.5. Інструменти загального користування брати з дозволу вчителя і водночас після користування повернути їх.

4. Вимоги безпеки після закінчення роботи.

4.1. Упорядкуйте робоче місце, приберіть деталі, матеріал, сміття, відходи.

4.2. Приведіть у справний стан інструменти (зніміть заусениці, очистіть напилки від стружки).

4.3. Старанно приберіть робоче місце (стружку не здувайте і не змахуйте руками).

4.4. Покладіть інструменти в порядок, встановлений вчителем.

4.5. Очистіть від бруду  верстати;

4.6. Приведіть себе до порядку і залиште майстерню з дозволу вчителя.

4.7. Після  того, як  учні вийшли з майстерні,  чергові розпочинають прибирання приміщення.

4.8.  Чергові повідомляють учителя про всі помічені несправності.

5. Вимоги безпеки у надзвичайних ситуаціях.

5.1. Негайно вимкнути верстат при виявленні несправності;

5.2. Негайно повідомте вчителя:

 


8.09 Вчитель Парфентьєва І.В.

 Тема-Стібки і шви ручної та машинної обробки.

Для того, щоб пошити будь-який одяг необхідно освоїти шви, строчки, стібки. Адже без цього неможливо навіть з'єднати деталі крою і обробити краї виробу. Стібки являють собою переплетення ниток, які отримуються в результаті проколів матеріалу голкою в двох точках, на порівняно малій відстані. Якщо стібки повторюються, то це вже називається рядком. А ширина між 2-ма рядками стібків називається шириною рядка.

Шви і строчки можуть мати різне призначення і всього їх налічується понад 25 видів. В цілому їх можна поділити на дві групи — це машинні, ручні рядки, стібки. Далі докладніше вивчимо ручні шви.

Ручні шви і строчки: види, схеми

Ручні строчки, шви для зручності можна розділити на види за характеристикою стібків і по їх призначенню. Стібки виконують за різними схемами, вони бувають косі, петлеподібні, прямі, петельні, крестоподобные. За призначенням їх можна поділити на такі види:


Ручні шви

Шви, які виконують вручну, відрізняються від машинних, а працювати без обладнання значно довше. Але що робити, коли, наприклад, треба завтра на вечірку, а плаття ще не готове і машинки в будинку немає. Наряд можна пошити і вручну, головне, вивчити технологію ручного рядки. І повірте, це зовсім не складно.

Подивіться зображення вище, на цих фото показано, як виконувати різні техніки швів. На першій картинці є схема простого прямого стібка. На другий обметочний, ще таким способом можна зшивати дві деталі крою. Також там є сметочный, хрестоподібний, петельний.

Далі розглянемо детальніше, які бувають шви.

Прямі шви — використовують найчастіше для намітки вироби, а також таким швом зшивають дві чи кілька деталей крою. Завдяки цьому простому шву деталі виробу не зрушаться нікуди і їх потім буде зручніше строчити на машинці. Виконується він просто, достатньо проколювати голкою тканину або тканини і просувати нитка туди-сюди по прямій лінії.

Сметочные шви — призначені для обметуванням різних деталей крою. Для виконання його ці деталі складають лицьовим боком один до одного, а потім починають їх зшивати звичайним прямим швом, бажано, щоб довжина стібка була не більше 1,25-1,6 сантиметрів.

Стібки постійного призначення для з'єднання деталей, обробки виробів, пришивання фурнітури

Існують ручні шви, якими виконують з'єднання частин крою вироби. Головне правило — це те, що вони повинні бути акуратними і не кидатися в очі, коли річ вже готова, ще вони повинні міцно з'єднувати деталі виробу. Дивіться нижче на зображенні приклади таких стібок.

Крім того, якщо тканина має розсипчасту структуру, то для її обробки ще треба використовувати і стібки у вигляді хрестиків, петель (косі шви) і т. п. Так, наприклад, обробку петель на речі слід робити щільними маленькими стібками через край вирізів у вигляді петельних швів.


З'єднувальні шви

Шов назад голку. Якщо ви хочете міцно і красиво з'єднати дві деталі, то можете застосувати цю ручну сходинку. Виконати її досить просто і шов виходить такий же міцний і красивий, як на швейній машинці. Для його виконання знадобиться наступне:



 12.09. Вчитель Парфентьєва І.В.

Тема- Повторення правил безпечної роботи під час роботи на швейній машині з праскою.

Техніка безпеки при виконанні машинних робіт

 

    Працюючи на швейній машині необхідно строго дотримуватися безпечних умов праці.
  1. При невмілому і неуважному ставленні до роботи, на зшивних і спеціальних машинах сам працюючий та ті хто знаходяться поруч можуть зазнати небезпеки (проколи пальців рук машинною голкою, поранення очей осколками голок та ґудзиків ).
  2. Приступити до роботи на зшивних і спеціальних швейних машинах можна тільки після проведення первинного інструктажу на робочому місці.
    3. Перед початком роботи необхідно перевірити справність машини, а у разі виявлення неполадок викликати механіка.
  4. При виконанні робіт на спеціальній крає обметувальній машині пальці рук необхідно тримати на краю платформи машини.
    5. Щоб уникнути травм, роботу на швейній машині потрібно починати плавним натисканням на педаль.
  6. Щоб волосся не потрапило до машини та запобігти удару ниткопритягувача, не варто нахилятися дуже низько до машини.
    7. Нитки та клаптики, що випадково потрапили до привідного механізму, діставати тільки при вимкненому двигуні.
    8. Не гальмувати рукою махове колесо машини, щоб уникнути травмування рук.
    9. Не доторкатися до голки, не відкривати і не знімати детальні й запобіжні пристосування на ходу машини.
  10. Спрацьовані та зламані голки не кидати на підлогу, а складати у відведене для цього місце.
  11. При роботі не відволікатися самому і не відвертати увагу інших.
  12. Утримувати в чистоті та порядку робоче місце.
  13. Перед тим, як залишити своє робоче місце, необхідно вимкнути машину.
  14. Неправильне розташування рук під час роботи на швейній машині може призвести до проколювання пальців голкою і травмування рук рухомими частинами машини.

   Забороняється:
  - працювати без гумового килимка на металевій педалі промислового стола машини;
  - класти ножиці та інші предмети біля рухомих частин машини
  - працювати без взуття;
  - змащувати, чистити машину, а також надівати пас на шків не вимкнувши двигун;
  - починати роботу з опущеною лапкою, якщо під неї не підкладена тканина;
  - нахилятися під промисловий стіл не вимкнувши електродвигун;
  - залишати включеним електродвигун під час перерв.
  16. При роботі на ґудзиковій машині необхідно користуватися захисним екраном.
  17. Не працювати без взуття, щоб уникнути травмування ніг.
  18. Стежити за чистотою свого робочого місця, не розкидати нитки, булавки, бобіни й інші предмети, зберігати їх у призначеному для цього місці.
  19. Після закінчення роботи прибрати робоче місце.
  20. Якщо ви отримали травму, зверніться до медпункту, попередьте адміністрацію.


15.09 Вчитель Парфентьєва І.В.

Тема- Волокна рослинного походження. Бавовна.Одержання і властивості бавовняних тканин.

Бавовна — натуральне волокно, яке отримують з по­верхні насіння рослини бавовник.

Батьківщиною бавовнику є Індія, звідки він був завезе­ний до Єгипту, Китаю, Японії, країн Середньої Азії, Спо­лучених Штатів та інших країнах світу. Вирощують ба­вовник у країнах з теплим кліматом, де річна середня тем­пература сягає близько 20—30 °С. Після цвітіння та утворення зав'язі на бавовнику дозріва­ють плоди у вигляді коробочок з насінням усередині. На­сіння за формою нагадує кедрові горішки, які з усіх боків вкриті волокнами бавовни. В міру дозрівання коробочки зростає пружність волокон, збільшується їх об'єм і коробочка розтріскується. Волокна разом з насінням утворю­ють жмутик ватки, який  збирають з однолітньої рос­лини бавовник.

 Коробочки дозріва­ють у три періоди: першими збирають ті, що знаходяться на нижніх, потім — на середніх і далі — на верхніх гілках бавовнику. Зазвичай  проводять триразове механізоване або ручне збирання бавовни. Насіння бавовнику разом із волокнами називають бавовною-сирцем. Бавовна - сирець під­лягає первинній обробці з метою отримання бавовни - волокна та побічних продуктів — пуху (стрічки) та насіння. Первинну обробку бавовни проводять на бавовноочисних заводах. Сирець спочатку очищують з метою відокремлення сторонніх домішок (піску, стулок, коробочок, листя, стебел бавовнику та ін.), після чого він надходить на спеціаль­ні (пилкові або валкові) машини для відокремлення воло­кон від насіння. Отриманий продукт називають волокном  бавовни. Далі бавовну пресують у паки вагою 180—250 кг, які транспортують для подальшої переробки на текстильні комбінати.

 2.Елементарне волокно бавовни — це окрема рослинна клітина, витягнута вздовж: один кінець волокна гострий, закритий,  а  інший  — рваний. Така будова елементарного волокна бавовни зумовлена тим, що воно виростає на на­сінні, від якого волокно відривають – в результаті один кінець волокна щіль­но закритий, являє собою природне конічне закін­чення, інший кінець, що ріс з насіння, обірваний з відкритим каналом (рис.1).

Волокно бавовни у поздовжньому вигляді являє собою трубочку, сплющеність та скрученість якої відріз­няється залежно від ступеня зрілості волокна. Бавовняне волокно скручене навколо поздовжньої осі. Поперечний переріз волокон має форму боба, в середині волокна проходить ка­нал, ширина якого залежить від ступеня зрілості волокна. Залежно від ступеня зрілості вигляд волокон відріз­няється.


19.09   Вчитель Парфентьєва І.В.

Тема- Використання бавовняних тканин Будова тканини: основа уток. Лицьоіий та виворітний бік тканини. Виготовлення килимка із паперових стрічок. (полотняне переплетення).

Бавовна є одним з найпопулярніших матеріалів в світі. Він існує на кожному континенті, і кожен народ їм користується. Має він багатовікову історію, досі залишається популярним завдяки своїм унікальним властивостям і зручним для людини характеристикам.

М’яка тканина здатна задовольнити потреби різних людей, вона має ряд корисних характеристик: від довжини волокна залежить щільність і міцність. Бавовна — натуральна тканина, яку отримують із спеціального рослини — бавовнику, використовуючи його плоди. Зробити з прядильного рослини нитка — завдання не з легких, вона з давніх часів супроводжувалася особливими традиціями і обрядами.

Як з’явився бавовна

Якщо вірити археологам, то ця тканина вже існує дванадцять тисячоліть. Важко визначити, хто ж став першим в вирощуванні цієї культури. Але в різні часи він був популярний в Індії, Китаї, Мексиці, Стародавньому Єгипті і на території сучасного Пакистану. А в Вавилоні його називали «білим золотом» і цінували належно.

Але при цьому батьківщиною бавовни вважається Індія, бо саме там починається вирощування і виробнича індустрія для виготовлення тканин. Перші письмові джерела вказують саме на це, навіть в хвалебних піснях іноді звучали слова про цей матеріал. Міфологія цього народу підтверджує, що віруючі індійці були свято переконані — подушки з бавовни призначені тільки для богів.

властивості тканини

Що ж входить в перелік властивостей бавовни, і чому він став улюбленцем більшості? Це короткі волокна, які закручуються навколо осі, вони трохи пушаться. Бавовна — міцний матеріал: він відрізняється стійкістю до хімічного впливу і здатністю не руйнуватися при постійному попаданні сонячних променів або води.

Позитивні якості бавовняних тканин, які сподобаються будь-якій господині:

Плями легко виводити органічними розчинниками (спирт або оцет), які не зашкодять бавовняному полотну. Переплетення ниток спеціально зроблено так, що тканина зберігає тепло, хоча візуально в це важко повірити. При намоканні матеріал не рветься, як багато інших тканин, а стає навіть міцніше, ніж раніше.

Вчені дослідним шляхом визначили, що зіпсуватися під впливів сонця тканина може тільки після 1 тисячі годин безперервного перебування під променями сонця. Тому можете не хвилюватися про цей аспект в зберіганні речей.

Однак не обійдеться тут і без видимих ​​недоліків. До них ми віднесемо такі властивості тканини:

Бавовна повільно сохне, тому що у нього високий показник гігроскопічності. Це означає, що сам вбирає близько 20% вологи від своєї ваги.

Іноді для досягнення певного ефекту додають в цю тканину і інші домішки: лайкру або поліестер. Так можна домогтися і появи ворсу, і зробити матеріал повністю гладким. Використовують цю тканину всюди: вона придатна для постільної білизни, одягу, портьєр, плащів і пальто, навіть меблі часто оббивають цим матеріалом.

опис тканини

Історично в український мові назва «бавовняна тканина» виникло внаслідок того, що в XIX столітті в України ця тканина називалася «хлопчатая папір». Поступово ця назва трансформувалась в термін «бавовняна тканина».

Бавовняне волокно відноситься до природних волокнам рослинного походження. Хімічна формула бавовни виглядає наступним образів (С6H10O5) n. Волокно являє собою рослинну клітину, що розвивається з шкірки насіння. Товщина волокна — 15-25 мкм. Довжина може бути різною: від 5 до 60 мм. Залежно від довжини волокна розрізняють коротковолокністий, средневолокністий і довговолокнистих бавовна. Волокно бавовнику — порожниста трубочка, кілька разів завита навколо своєї осі. Порожнисте будову цього волокна є причиною поганої теплопровідності бавовняної тканини. Хімічний склад бавовни: 95% целюлоза, 5% мінеральні домішки.

властивості

За своїми властивостями бавовна володіє наступними характеристиками:

Як роблять бавовна?

Процес отримання бавовняних волокон відбувається за все в кілька етапів. Потрібні для цього, в першу чергу, стиглі коробочки рослини бавовнику. Далі один за іншим йдуть такі етапи:

Наступний рівень по перетворенню цієї пряжі в повноцінну тканину стає обов’язком ткацького виробництва. Там роблять з неї тканину, переплітаючи нитки між собою. Далі вже з матеріалу готують справжній виріб або продають в такому вигляді.

Переплітають часто нитки і з іншими матеріалами штучного походження, щоб надати їм і інші властивості. Наприклад, зробити міцніше або зменшити мнущесть. Різні техніки переплетення ниток роблять тканину візерунчастої, додають їй більше цікавих форм.

Більша частина бавовняних тканин виробляється із додаванням хімічних волокон — віскози, сиблону, лавсану. Віскозні волокна забезпечують бавовняним тканинам м'якість, шовковистість, підвищену драпірувальність, високі гігієнічні властивості. 

Купуючи тканину для шиття якого-небудь виробу, перш ніж приступити до розкрою, дуже важливо точно визначити виворітну і лицьову сторону полотна. Однак не завжди це виходить досить просто. Полотно може виглядати абсолютно однаково з усіх сторін, а помітити недоліки в його зовнішньому вигляді і зрозуміти, що ви почали шити з вивороту, можна вже тільки коли виріб буде готове.


Як визначити «обличчя» тканини?


На текстильних фабриках існує тенденція випускати двосторонні тканини, які абсолютно нічим не відрізняються з обох сторін. Їх прийнято називати двухлицевыми. Це досить зручно, адже тоді потреба визначати виворіт перед пошиттям вироби відпадає. Але це швидше виняток, ніж правило. Якщо обраний вами матеріал не належить до такого типу, то потрібно запам'ятати сім простих базових правил, які підкажуть вам, де знаходиться виворітний бік тканини:


Придивитися до тканини і приблизно обчислити для себе її лицьову частину можна ще під час покупки. Уважно розгляньте рулон і те, як скатано вибране вами полотно. Більшість тканин, наприклад, шовкові і шерстяні, закочують лицьовою стороною всередину, щоб уберегти обличчя від пошкоджень, вицвітання, появи непотрібних дефектів. Полотна з бавовни, навпаки, скачують виворотом усередину.

Купивши тканина з нанесеним малюнком, питання про визначення вивороту відпаде практично відразу. Розклавши її таким чином, щоб було видно виворіт і обличчя, ви помітите, що принт на такому полотні буде набагато яскравіше і чіткіше з боку особи. Якщо ви все ще не впевнені, поторкайте тканина на дотик. На лицьовій стороні вона буде гладкою, з рівним ворсом і легким відблиском. На виворітній — злегка ворсистою і тусклуватою.

За таким же принципом можна визначити деякі тканини, на які візерунки і малюнки наносяться шляхом проколювання полотна з вивороту на лице: з лицьового боку, провівши по выбитому малюнку, ви можете відчути легкі нерівності, опуклості.

У сумішевих тканинах виворітна сторона виглядає менш охайною і при детальному розгляді можна помітити, що на ній набагато більше шорсткостей, ледь помітних вузликів, нерівних переплетень, потовщених ниток та інших ткацьких дефектів. На лицьовій стороні матеріал лисніє глянцем, блиском, видно виключно дорогі нитки і акуратне переплетення.

В сатинових і атласних тканинах за рахунок особливого переплетення з лицьового боку вони характерно блискучі, гладкі, дуже м'які і приємні на дотик. З виворітного боку виріб трохи шорстке, з проступаючої ворсистість, матове, а колір полотна навіть без нанесеного на нього малюнка набагато більш тьмяне.За кромці тканини і по проколів на ній також можна з легкістю визначити лицьову сторону матеріалу.  При виробництві її проколюють шпильками з вивороту назовні, при цьому на готовому полотні залишаються характерні відмітини.  Так що особу можна визначити по дірочках, які будуть опуклими з одного боку, а з вивороту - увігнутими.  На кромці можна побачити кольорові нитки, які відсутні з вивороту.

 Також важливо придивитися до наявності вишивки на кромці.  У таких місцях виробник наносить назва фірми, тканини або ж список матеріалів, які входять до складу полотна.  Така вишивка видно виключно з лицьового боку полотна.

 Визначити виворітну сторону не важко, потрібно просто придивитися до деталей.  У деяких випадках, якщо ви маєте справу з однотонними тканинами без принтів, це грає не таку вже й велику роль.  За лицьову сторону можна взяти ту, яка вам здається найбільш якісною.  Надалі важливо не плутатися тільки при виготовленні деталей вироби. 

Практичне завдання внизу на відео.

   22.09 Вчитель Парфентьєва І.В.   

Тема- Практична робота "Визначення лицьового і виворітного боку, основи і утоку.

Купуючи тканину для шиття якого-небудь виробу, перш ніж приступити до розкрою, дуже важливо точно визначити виворітну і лицьову сторону полотна. Однак не завжди це виходить досить просто. Полотно може виглядати абсолютно однаково з усіх сторін, а помітити недоліки в його зовнішньому вигляді і зрозуміти, що ви почали шити з вивороту, можна вже тільки коли виріб буде готове.


Як визначити «обличчя» тканини?


На текстильних фабриках існує тенденція випускати двосторонні тканини, які абсолютно нічим не відрізняються з обох сторін. Їх прийнято називати двухлицевыми. Це досить зручно, адже тоді потреба визначати виворіт перед пошиттям вироби відпадає. Але це швидше виняток, ніж правило. Якщо обраний вами матеріал не належить до такого типу, то потрібно запам'ятати сім простих базових правил, які підкажуть вам, де знаходиться виворітний бік тканини:


Придивитися до тканини і приблизно обчислити для себе її лицьову частину можна ще під час покупки. Уважно розгляньте рулон і те, як скатано вибране вами полотно. Більшість тканин, наприклад, шовкові і шерстяні, закочують лицьовою стороною всередину, щоб уберегти обличчя від пошкоджень, вицвітання, появи непотрібних дефектів. Полотна з бавовни, навпаки, скачують виворотом усередину.

Купивши тканина з нанесеним малюнком, питання про визначення вивороту відпаде практично відразу. Розклавши її таким чином, щоб було видно виворіт і обличчя, ви помітите, що принт на такому полотні буде набагато яскравіше і чіткіше з боку особи. Якщо ви все ще не впевнені, поторкайте тканина на дотик. На лицьовій стороні вона буде гладкою, з рівним ворсом і легким відблиском. На виворітній — злегка ворсистою і тусклуватою.

За таким же принципом можна визначити деякі тканини, на які візерунки і малюнки наносяться шляхом проколювання полотна з вивороту на лице: з лицьового боку, провівши по выбитому малюнку, ви можете відчути легкі нерівності, опуклості.

У сумішевих тканинах виворітна сторона виглядає менш охайною і при детальному розгляді можна помітити, що на ній набагато більше шорсткостей, ледь помітних вузликів, нерівних переплетень, потовщених ниток та інших ткацьких дефектів. На лицьовій стороні матеріал лисніє глянцем, блиском, видно виключно дорогі нитки і акуратне переплетення.

В сатинових і атласних тканинах за рахунок особливого переплетення з лицьового боку вони характерно блискучі, гладкі, дуже м'які і приємні на дотик. З виворітного боку виріб трохи шорстке, з проступаючої ворсистість, матове, а колір полотна навіть без нанесеного на нього малюнка набагато більш тьмяне.За кромці тканини і по проколів на ній також можна з легкістю визначити лицьову сторону матеріалу.  При виробництві її проколюють шпильками з вивороту назовні, при цьому на готовому полотні залишаються характерні відмітини.  Так що особу можна визначити по дірочках, які будуть опуклими з одного боку, а з вивороту - увігнутими.  На кромці можна побачити кольорові нитки, які відсутні з вивороту.

 Також важливо придивитися до наявності вишивки на кромці.  У таких місцях виробник наносить назва фірми, тканини або ж список матеріалів, які входять до складу полотна.  Така вишивка видно виключно з лицьового боку полотна.

 Визначити виворітну сторону не важко, потрібно просто придивитися до деталей.  У деяких випадках, якщо ви маєте справу з однотонними тканинами без принтів, це грає не таку вже й велику роль.  За лицьову сторону можна взяти ту, яка вам здається найбільш якісною.  Надалі важливо не плутатися тільки при виготовленні деталей вироби.


   26.09   Вчитель   Парфентьєва І.В.

    Тема - Машинознавство.  Ручний, ножний і електричний приводи. Машинна голка. Будова голки та її встановлення.

Сучасне життя стало неможливим без використання різноманітної техніки та машин. Верстати на фабриках та заводах, трактори та комбайни на колгоспних полях, автомобілі, тролейбуси, автобуси на вулицях та дорогах, літаки у повітрі, кораблі в морі — повсюди машини. Вони примножують сили людини, полегшують її працю, надають можливість перемагати простір та час. Машини допомагають підкорювати природу та вивчати навколишній світ.

Але машини не тільки працюють на заводах, в лабораторіях, на полях. Вони є в кожному домі, кожній нашій кімнаті, з ними зустрічається кожна людина — в школі, на роботі, відпочинку (мал. 229).

Машина — технічний об’єкт, який складається із взаємопов’язаних функціональних частин (деталей, вузлів, пристроїв, механізмів та ін.), що використовує енергію для виконання покладених на нього функцій. Традиційно під машиною розуміють технічну систему, яка виконує або допомагає у виконанні якогось виду роботи.

Проста машина — механізм, який змінює напрямок або значення сили без споживання енергії.

Одяг, який ми носимо, — це результат спільної роботи дизайнерів, виробників тканин і безпосередньо швачок. Дизайнери постійно створюють нові моделі одягу. А в цехах швейних фабрик, ательє виготовляють одяг за модними ескізами. І все це було б неможливо без високоякісного швейного обладнання.

Швейні машини чудово підходять як для побутового, так і промислового використання. Раніше шили тільки вручну, за допомогою голки . Такий спосіб пошиття виробів займав надто багато часу і сил, причому вручну було важко зробити ідеально рівні стібки.

Завдяки швейному обладнанню процес виробництва істотно прискорився і спростився.

Швейна машина (з англ. sewing machine) — технічний пристрій для виконання процесів з’єднання, скріплення або обробки деталей швейних виробів.

Швейні машини поділяють на універсальні та спеціальні. Машини, на яких можна пошити виріб від початку до кінця, належать до універсальних. Їх найчастіше використовують у побуті. Нині існують тисячі різновидів швейних машин, у тому числі спеціальні машини для шиття шкіри, фетрових капелюхів, ковдр тощо. Спеціальні машини сконструйовані так, що можна виконувати тільки одну певну операцію, а саме: зшивання зрізів, вшивання рукавів, обробку петель, пришивання ґудзиків та ін.

Швейна машина складається з головки та приводного механізму, що приводить її в рух.

Утворення стібків — основна операція роботи швейної машини. Переплетення ниток на основі човникового стібка відбувається наступним чином. Голка проколює тканину, проводить верхню нитку через неї й опускається в крайнє нижнє положення. Під час підняття голки з нитки утворюється петля, яку захоплює носик човника.

Захопивши петлю верхньої нитки, човник розширює її. Ниткопритягач, переміщуючись униз, подає нитку човнику. Петля верхньої нитки човником обводиться навколо шпульки.


Сучасні технології вже давно покладені в основу будови побутових приладів. Швейні машини, так само як і багато інших побутових пристроїв, бувають з комп’ютерним керуванням, із вбудованим мікропроцесором. Дані про типи можливих строчок зберігаються у вбудованій пам’яті й обмежуються тільки її об’ємом та фантазією розробників.

Конструкція кожної створеної моделі швейної машини з року в рік ускладнюється та удосконалюється. Вони стали більш швидкохідними й спеціалізованими.


У початківців швачок часто виникає питання «як вставити голку в швейну машинку». Дана операція проста і зрозуміла, проте навіть незначна помилка стане причиною пориву нитки, псування тканини.

Засвоївши пристрій аксесуара, і дотримуючись нескладні рекомендації, кожен буде знати, як поміняти голку в швейній машині.

Зовнішній вигляд  швейної голки

Швейні голки складаються з елементів:

Колба - це потовщена верхня частина, з одного боку вона має плоский зріз (лиску). Колба безпосередньо закріплюється в голкотримач. На основній частині є жолобок по всій довжині. В процесі роботи, нитка повинна вільно поміщатися в жолобки. Це основний критерій при виборі номера голки.

Стрижень плавно переходить в вушко, в нього протягують нитку. Лезо – це робоча частина, завдяки йому, в тканини утворюється отвір.

Цей пристрій голки забезпечує прокол тканини, притування нитки для утворення петлі. Щоб процес шиття був легким, а стібок рівним, важливо правильно підбирати її розмір, стежити, щоб лезо було гострим, рівним.

Як замінити голку в швейній машинці

Як правило, інструкція, що входить в комплектацію, містить докладний посібник з встановлення та за вибором голки, але трапляється, що вона загублена.

Для тих, хто користується електромеханічними моделями швейних машин, а вони сьогодні представлені широким асортиментом компаніями Janomе, Singer, Brother і ін., важливо перед тим як поміняти голку в швейній машині, відключити пристрій від мережі живлення. Після цього, необхідно виконати наступне:

При цьому важливо знати, яким боком вставляти голку в швейну машинку.


  29.09   Вчитель Парфентьєва І.В.

   Тема - Добір голок і шийок залежно від товщини тканини. Заправлення верхньої і нижньої ниток.

Тканини є одним із видів конструкційних матеріалів

і найпоширенішими з текстильних матеріалів. Вони мають певні властивості (геометричні, оптичні, механічні, гігієнічні, технологіч­ні), які залежать від волокнистого складу, структури, особливостей їхньої обробки.

У швейній справі розглядають зазвичай такі властивості тка­нин: геометричні, механічні, фізичні, оптичні, технологічні 

Під час підбору швейних ниток та голок слід звернути увагу на такі аспекти:


         - відповідність ниток виду та товщині тканин;


         - відповідність розміру ниток номеру голок.


         Тільки непрофесійний кравець шитиме брезентову тканину вишивальними нитками, а ніжну тканину газ – армованими нитками або класичними бавовняними нитками з довговолокнистої бавовни.


         Логіка проста: товста тканина – товста швейна нитка! А голки, що використовуються, повинні відповідати обраним ниткам.


Нюанси підбору голок та ниток


         На голці знаходиться спеціальний жолоб, у який заправлено нитку. Розрив швейної нитки можливий через її невідповідну ширину та тертя, це стосується навіть армованих ниток. Тобто, при обробці шви обов'язково розтягнуться, а нитки розійдуться убік.


         Також, пропуск стібків можливий через дуже тонку нитку, яка постійно обривається. Шов вийде слабким і нитки одразу розійдуться.


         Бажаєте зробити ідеальний рядок? Вірно підбирайте нитки для шиття відповідно до типу голок та виду майбутнього виробу.


         Залежно від нитки, виду тканини змінюється і сам тип голки: слід підбирати вірне вістря, розмір вушка під потреби кравця та виробу.


         Наприклад, трикотажні вироби, що дуже розтягуються, рекомендовано шити голками із закругленим вістрям, а вироби зі шкіри - голками із ріжучим вістрям для легкого проникнення крізь волокна.


Співвідношення розмірів швейних ниток та голок


         Існує кілька варіантів підбору ниток до номеру голок та типу тканини:


         - для бавовняних та шовкових тканин треба використовувати номери голок від 60-70. При цьому номер ниток з бавовни повинен бути від 60-120 для шовкових ниток номер 65-75;


         - для бавовняної напівтонкої тканини підходять номери голок з 75-90, номери ниток Sofia з бавовни 50-60, а номери шовкових ниток 65-75;


         - для роботи з бавовняною тканиною слід використовувати наступні номери голок: від 75 до 90, ниток з бавовни 50-60, а ось шовкові нитки краще не використовувати зовсім;


         - для лляного полотна слід підбирати наступні номери голок: 85-90, а номери ниток з бавовни: 40-60;


         - для шовкової та костюмної тканин найкраще підійдуть голки з номерами 85 та 90. У свою чергу, номери ниток з бавовни лише 50-60, а номери шовкових ниток з 65-75.


         - для роботи з костюмною тканиною ідеально підійде номер голки 100, номер ниток з бавовни 30, а шовкових ниток лише 18 та 33.


         - для брезенту, парусини, лляної тканини слід підбирати голки з номером 100 та 120. У свою чергу розмір ниток з бавовни повинен бути 20.


            Підбираючи швейні нитки, звертайтесь тільки до перевіреного постачальника ТД-Комерційний Центр. ТОВ, який має відмінну репутацію на ринку, а також статус офіційного представника товару. 


   3.10   Вчитель Парфентьєва І.В.

   Тема - Практична робота з використанням швейної машини. Техніка безпеки.

Вимоги безпеки перед початком роботи зі швейними машинами

2.1. Перед початком роботи необхідно надіти спецодяг, прибрати волосся під головний убір (косинку).
2.2. Переконатися, що робоче місце достатньо освітлене.
2.3. Перевірити надійність кріплення знімних частин швейної машини.
2.4. Стілець необхідно встановити навпроти голки швейної машини.
2.5. Слід перевірити наявність діелектричного килимка під педаллю швейної машини з електричним приводом.
2.6. Перед включенням швейної машини з електричним приводом необхідно переконатися у відсутності порушення ізоляції в приєднувальних електропроводах та справність електроапаратури.
2.7. Прибрати з робочого столу сторонні предмети, які не потрібні при виконанні навчального завдання.
2.8. Перед зʼєднанням деталей виробу на швейній машині, необхідно видалити шпильки з тканини.

 Вимоги безпеки під час роботи учнів на швейних машинах

3.1. Сидіти слід на всій поверхні стільця, злегка нахиляючись вперед, спина при цьому повинна бути пряма. Не нахиляти голову близько до рухомих частин швейної машини. Відстань від очей до виробу має становити 30 – 40 см.
3.2. Натискати на педаль ногою слід обережно, мʼяко, поступово збільшуючи швидкість роботи швейної машини.
3.3. Не захаращувати своє робоче місце.
3.4. Не тримайте пальці рук близько лапки, щоб уникнути проколу голкою.
3.5. Під час роботи учня за швейною машиною біля його робочого місця не дозволяється стояти, ходити, щоб уникнути випадкового поштовху.
3.6. Прокладаючи шов на тканині, її слід тримати двома руками з двох сторін від голки, щоб уникнути попадання пальців рук під голку.
3.7. Якщо сталася поломка швейної машини, учень припиняє роботу і повідомляє про пошкодження вчителю технології. Проводить заміну голки тільки вчитель при вимкненому двигуні машини.
3.8. Нитки, обрізки тканин, що випадково потрапили до приводного механізму машини, слід прибирати тільки при вимкненому електродвигуні машини.
3.9. Не слід торкатися руками до рухомих частин машини і голки, не відкривати та не знімати огородження та запобіжні пристрої на працюючій машині.

 Вимоги безпеки після закінчення роботи учнів на швейних машинах

4.1. Необхідно відключити швейну машину від електромережі після закінчення роботи, при проведенні профілактики швейної машини, а також при заміні механічних деталей або приладдя, використовуючи кнопку "Стоп".
4.2. При необхідності виконати чистку і змащування швейної машини.
4.3. Слід підкласти невеликий відрізок тканини під лапку швейної машини, опустити лапку та встановити голку в крайнє нижнє положення.
4.4. Розкласти всі робочі інструменти у спеціально відведені для їх зберігання місця, прибрати своє робоче місце та здати його вчителю обслуговуючої праці.
4.5. Зняти спецодяг, вимити руки з милом.
4.5. Доповісти керівнику робіт про всі недоліки, які мали місце під час роботи.


  6.10  Вчитель Парфентьєва І.В.

   Тема - Виконання строчок. Регулювання строчки для виконання зборок. Техніка безпеки.

 «Техніка безпеки при виконанні машинних робіт».

1. Працюючий на швейній машині повинен строго дотримуватись безпечних умов праці.

При невмілому і неуважному ставленні до роботи на зшивних і спеціальних машинах працюючий зазнає сам та ті, хто поруч, небезпеки (проколи пальців машинною голкою, попадання осколків ґудзиків і голок в очі).

2. Стати до роботи на зшивних спеціальних швейних машинах можна тільки після проведення первинного інструктажу на робочому місці.

3. Перед початком роботи необхідно перевірити справність машини, а у разі виявлення неполадок викликати механіка.

4. Забороняється працювати без гумового килимка на металеві педалі.

5. При виконанні роботі на спеціальній краєобметувальній машині пальці рук необхідно тримати на краю платформи машини.

6. Щоб уникнути травм, роботу на швейній машині потрібно починати плавним натисканням на педаль.

7. Щоб волосся не потрапило до машини та запобігти удару ниткопритягувача, не варто нахилятися дуже низько до машини.

8. Нитки та клаптики, що випадково потрапили до привідного механізму, діставати тільки при вимкненому електродвигуні.

9. Не гальмувати рукою махове колесо машини, щоб уникнути травмування рук.

10. Не доторкатися до голки, не відривати і не знімати детальні й запобіжні пристосування на ходу машини.

11. Спрацьовані та зламані голки не кидати на підлогу, а складати у визначене місце.

12. При роботі не відволікатися самому і не відвертати увагу інших.

13. Утримувати в чистоті та порядку робоче місце.

14. Перед тим, як залишити своє робоче місце, необхідно вимкнути машину.

15. Неправильне розташування рук під час роботи на швейні машині може призвести до проколювання пальців голкою і травмування рук частинами машини, що рухаються.

16. Змащувати, чистити машину, міняти голку, надівати ремінь на шків машини, втягувати верхню нитки необхідно тільки при вимкненому електродвигуні, знявши ноги з педалі.

17. Забороняється класти ножиці та інші предмети біля частин машини, що рухаються.

18. При роботі на ґудзиковій машині необхідно користуватися захисним екраном.

19. Не працювати без взуття, щоб уникнути травмування ніг

20. Стежити за чистотою свого робочого місця, не розкидати нитки, булавки, бобіни й інші предмети, зберігати їх у призначеному для цього місці.

21. Після закінчення роботи прибрати робоче місце.

22. Якщо Ви отримали травму, зверніться до медпункту, попередьте адміністрацію.

Машинні стібки

Сучасні швейні машини виконують безліч різноманітних стібків, інколи нелегко обрати найвдаліший. Розгляньмо найпоширеніші типи машинних стібків.

Пряма строчка - найважливіший вид машинного стібка, який виконують на будь-якій швейній машині. Прямою строчкою можна здійснювати всі швейні роботи, окрім обметування зрізів виробів.

За допомогою прямої строчки можна призборювати та припосаджувати деталі виробу. Для цього треба встановити на машинці найбільшу довжину стібка. Потім прокласти строчки з обох боків розміченої лінії шва, не закріплюючи кінці швів. Притримуючи нижню нитку, зсунути по ній тканину, створюючи зборки бажаної ширини. Кінці ниток можна закріпити вузликом або накрутити на вколоту шпильку. Зборки розподілити рівномірно.

Зигзагоподібний шов на машині можна регулювати по довжині (відстань між стібками) і по ширині. Головним чином його використовують для обробки зрізів припусків на шви.

Вузький стібок «зиґзаґ» нормальної довжини, еластичний і може застосовуватись для з'єднання тканин, що розтягуються (джерсі, трикотаж).

Еластичним швом пришивають еластичну стрічку і зшивають її кінці.

Потайним машинним швом за допомогою спеціальної лапки можна непомітно пришити низ виробу.

Для підшивки низу виробу із еластичних тканин можна застосувати еластичний потайний шов.

Трирядний шов «стрейч» не тільки еластичний, а й дуже міцний. Цим швом виконують шви, які мають бути особливо міцними, наприклад середній шов штанів. Однак будь обережною: оскільки шов трирядний, розпороти його дуже важко. Отже, цим швом можна користуватися лише тоді, коли ти впевнена, що виправлень більше не буде.

Швом «оверлок» одночасно виконують шов і крайову обробку трикотажних матеріалів.