Přírodní obraz České republiky

07 Přírodní obraz České republiky

Geologický vývoj

Těžba surovin

Podnebí

Vodstvo

Řeky

Jezera

= přírodní nádrže

Významné přehrady a největší rybníky v Česku

Přehradní nádrže

= vytvořeny člověkem, nejvíce z nich po 2. světové válce

Štěpánek Netolický

Na území Česka vznikaly rybníky od středověku (např. známé k rekreaci využívané Máchovo jezero je ve skutečnosti rybník, který pod hradem Bezdězem nechal postavit král Karel IV.), jejich největší boom je však spojen s obdobím renesance, kdy v 15. a 16. století byly budovány rozsáhlé rybniční soustavy Štěpánkem Netolickým a Jakubem Krčínem z Jelčan na panství jihočeských Rožmberků v Třeboňské a Českobudějovické pánvi. Největšími tamními rybníky jsou Rožmberk a Svět u Třeboně, dále Staňkovský rybník, Dvořiště, Dehtář či Velký Tisý... Obdobnou rybniční soustavu budovali také Pernštejnové na Pardubicku, avšak většina těchto rybníků se do současnosti nedochovala. 

Pernštejnové i Rožmberkové v 16. století patřili mezi nejbohatší české a moravské šlechtické rody a rybníkářství pro ně představovalo (vedle provozování panských pivovarů) největší zdroj příjmů, protože rybí maso se mohlo konzumovat během velmi častých postních období během roku.

Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan

hrad Zvíkov nad vodami přehrady Orlík

hrad Bítov nad Vranovskou přehradou

Horní nádrž přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně

Podpovrchová voda — minerální prameny

Podpovrchová voda jako celek se dělí na:

V ČR jsou minerální vody soustředěny hlavně v pohraničních oblastech (bývalé Sudety): Karlovarsko, Krušnohoří, Jesenicko apod. 

Ochrana přírody v ČR

Krajina v Česku byla lidskou činností v průběhu staletí výrazně změněna, na mnoha místech i značně poškozena (např. těžbou surovin, průmyslovou a zemědělskou činností atd.). V současnosti existují zákony na ochranu životního prostředí, které platí všeobecně. Kromě toho se zvýšená ochrana a péče věnuje ekologicky cenným lokalitám, relativně málo poškozeným lidskou činností.

Zvláště chráněná území

Na území Česka se nacházejí zvláště chráněná území o celkové rozloze 12 535 km², což představuje 15,9 % území. Podle velikosti se dělí na:

Kromě zvláště chráněných území se vyhlašují také přírodní parky a památné stromy, které vytvářejí významné krajinné prvky. Chráněné jsou i vzácné druhy rostlin a živočichů, které se dělí do 3 kategorií: druhy ohrožené, silně ohrožené a kriticky ohrožené.

Několik zajímavostí o ochraně přírody v ČR