Дата публікації допису: 26 груд. 2017 19:42:42
Тема: Створення нумерованих і маркованих списків.
Мета:
Навчальна. Ознайомити з видами списків в текстовому документі. Навчити створювати та використовувати списки.
Розвиваюча. Розвивати практичні навички роботи з текстовими документами; пізнавальні інтереси, уміння запам’ятовувати.
Виховна. Виховувати естетичні смаки, культуру оформлення документів.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Дидактичні матеріали: демонстраційний приклад (Додаток), довідкова таблиця, роздатковий матеріал для практичного завдання.
Програмне забезпечення: MS Word, медіапроектор, демонстраційний приклад (Додаток).
Структура уроку
I.Організаційний момент.
II.Перевірка домашнього завдання.
III.Ознайомлення з темою уроку, постановка його цілей і завдань.
IV. Актуалізація опорних знань.
V.Подання нового матеріалу.
1. Створення списків
2. Редагування списків
3. Сортування списків
4. Встановлення позначки табуляції
VI. Фізкультхвилинка для очей.
VII.Первинне закріплення матеріалу, що вивчався.
VIII.Підведення підсумків уроку і постановка домашнього завдання.
Хід уроку:
I. Організаційний момент
II. Перевірка домашнього завдання
III. Ознайомлення з темою уроку, постановка його цілей і завдань
Сьогодні ми будемо знайомитися з темою “Створення і маркованих списків документів”. Запишіть до вашого робочого зошита число, класна робота, тема уроку.
Розглянемо демонстраційний приклад (Додаток). Зверніть увагу на оформлення документу. Сьогодні ви дізнаєтеся, які є види списків, ознайомитеся з різними прийомами створення, редагування і сортування списків, навчитеся створювати різні види списків за допомогою текстового процесора Microsoft Word.
ІV. Актуалізація опорних знань
Вчитель проводить теоретичне опитування по матеріалу 9 і 10 класу.
1. Значення яких властивостей сторінки можна задати? Які засоби для цього можна використати?
2. Як задається розмір сторінки документа?
3. Які ви знаєте види орієнтації сторінки?
4. Що таке поля сторінки? Для чого їх використовують?
5. Як пронумерувати сторінки документа?
6. Що таке колонтитули? Як їх створити?
7. Для чого призначений режим попереднього перегляду документа? Як його включити?
8. Які параметри друку можна встановити у вікні Друк?
9. Як вплине на вигляд друкованого документа вибір під час друку 4-х сторінок на аркуші?
10. Як відмінити відображення на екрані горизонтальної лінійки? Як її поновити?
11. Які режими перегляду документа на екрані використовуються під час роботи у Word? Чим вони відрізняються?
12. Як змінити масштаб відображення документа у вікні програми Word?
V. Подання нового матеріалу
Вчитель подає теоретичний матеріал, і одночасно демонструє за допомогою медіапроектора.
1. Створення списків.
Особливим видом форматування абзаців є оформлення їх у вигляді списків (Додаток). Списками можуть подаватися переліки об’єктів, описи порядку дій тощо.
У текстовому процесорі Word можна створювати списки трьох типів:
Маркований, у якому кожний абзац на початку позначається деяким спеціальним символом (маркером). Приклади оформлення:
Пори року:
· Зима
· Весна
· Літо
· Осінь
Пори року:
Ø Зима
Ø Весна
Ø Літо
Ø Осінь
Пори року:
ü Зима
ü Весна
ü Літо
ü Осінь
Нумерований, у якому на початку кожного абзацу вказується його номер. Порядковий номер абзацу в списку може задаватися числом (записаним арабськими або римськими цифрами), літерою алфавіту або числівником. Приклади оформлення:
Пори року:
1. Зима
2. Весна
3. Літо
4. Осінь
Пори року:
a. Зима
b. Весна
c. Літо
d. Осінь
Багаторівневий, у якому абзаци пронумеровані за їхньою ієрархічною структурою. Максимальна кількість вкладень елементів багаторівневого списку – 9 рівнів. Приклади оформлення (для переведення в підпункт натискаємо перед текстом Tab+Enter):
Пори року:
1. Зима
1.1. Грудень
1.2. Січень
1.3. Лютий
2. Весна
2.1. Березень
2.2. Квітень
2.3. Травень
Існує декілька способів оформлення деякого фрагмента тексту у вигляді списків.
І спосіб. Основний. Для початку введення списку слід розмістити курсор у потрібному місці документа і виконати
Основне => Абзац => Маркери або Нумерація або Багаторівневий список .
У поточному місці документа з'явиться маркер або номер того виду списку, який використовувався останнім. Для вибору іншого виду списку слід вибрати кнопку біля потрібного типу списку та у відкритому переліку Бібліотека маркерів або Бібліотека нумерованих списків вибрати необхідний варіант оформлення. Після цього можна вводити перший елемент списку.
Після введення першого елемента списку слід натиснути клавішу Enter – наступний номер або маркер з'являються в наступному рядку автоматично. Коли останній елемент списку введено, слід повторно вибрати кнопку відповідного списку на Стрічці, або двічі натиснути Enter, або видалити номер чи маркер клавішею Backspace.
ІІ спосіб. Автоматичне створення списку. Розмістивши курсор у потрібному місці документа, слід увести спеціальні умовні символи, які визначають вид бажаного списку, і натиснути клавішу Пробіл. Одразу ж умовні символи перетворяться на відповідний маркер або номер. Далі можна розпочинати введення першого елемента списку (довідкова таблиця).
ІІІ спосіб. Перетворення на список. Якщо деякі абзаци тексту, введеного раніше, потрібно оформити як список, то слід виділити ці абзаци і вибрати на Стрічці кнопку відповідного типу списку: Маркери, Нумерація, Багаторівневий список. Для вибору іншого виду списку слід вибрати кнопку .
2. Редагування списків
Якщо в будь-якому місці списку необхідно додати ще один рядок, то потрібно установити курсор у кінці попереднього рядка списку і натиснути клавішу Enter. Буде вставлено додатковий рядок з відповідним номером чи маркером, а нумерація в усіх наступних рядках списку автоматично зміниться. Для видалення елемента списку його потрібно виділити і натиснути клавішу Delete – нумерація також автоматично зміниться.
Інколи потрібно в деякому абзаці відмінити нумерацію, наприклад для введення тексту, який не є елементом списку. У такому випадку нумерацію слід видалити повторним вибором кнопки списку на Стрічці або натиснувши клавішу Backspace.
3. Сортування списків
Елементи списку можна відсортувати за зростанням або спаданням. Для цього слід виконати такий алгоритм:
1. Виділити абзаци, які упорядковуються.
2. Виконати вкладка Основне, Абзац, Сортування.
3. Установити в діалоговому вікні Сортування тексту такі значення (Рис. 1)
Рис.1
:
Сортувати за – абзацами.
Тип даних – текст, число або дата.
Порядок сортування – за зростанням чи за спаданням.
4. Вибрати кнопку ОК.
Рядки списку змінять своє розташування, а нумерація елементів списку залишиться послідовною.
4. Встановлення позначки табуляції
Для встановлення позначки табуляції достатньо вибрати на лінійці потрібне місце вказівником миші. Щоб змінити її позицію, потрібно перетягнути позначку вздовж лінійки у нове місце. Для видалення позиції табуляції достатньо перемістити позначку табуляції за межі лінійки.
Рис.2
Установити та змінити позиції табуляції можна у вікні Табуляція, для цього потрібно відкрити діалогове вікно Абзац і вибрати кнопку Табуляція (Рис. 2).
Установивши значення властивостей для нової позиції табуляції, потрібно вибрати кнопку Встановити, – і нова позиція буде внесена до списку Позиції табуляції. Щоб змінити значення властивостей вже встановленої позиції табуляції, необхідно вибрати її в списку Позиції табуляції і встановити нові значення її властивостей.
VІ. Первинне закріплення матеріалу, що вивчався.
1. Запитання до учнів у ході викладення нового матеріалу
1. Як створити нумерований список?
2. Як створити маркований список?
3. Як перетворюються списки?
4. Як змінити рівень вкладеності списків?
5. Як додати елементи в середину списку?
6. Як відсортувати список за алфавітом?
2. Відпрацювання практичних навичок роботи з ПК.
Провести інструктаж з ТБ.
Виконати завдання. Створіть список за зразком:
1. Зима:
~ Грудень
~ Січень
~ Лютий
2. Весна:
~ Березень
~ Квітень
~ Травень
3. Літо:
~ Червень
~ Липень
~ Серпень
4. Осінь:
~ Вересень
~ Жовтень
~ Листопад
Збережіть роботу в своїй папці.
VIІ. Фізкультхвилинка для очей
VIІI. Підведення підсумків уроку і постановка домашнього завдання
Текстові процесори призначені для введення і редагування тексту. Однак сучасні процесори, до яких відносять і Word дають можливість розміщувати в документі списки та легко їх редагувати і сортувати. Текст із списками легко сприймається, стає зрозумілішим зміст.
Учитель виставляє оцінки за роботу на уроці та аргументує їх.
Домашнє завдання:
Ривкінд. Інформатика. 10 клас. §1.2. Завд. 2 (стр.24).
ДОДАТОК ДО УРОКУ
Цінова пропозиція
Назва предмета закупівлі:
Джерело фінансування: (вказати назву бюджетної програми, КПКВ, КЕКВ)
Інформація про учасника торгів:
Повна назва організації (підприємства):
Ідентифікаційний код (за ЄДРПОУ):
Місце знаходження:
Банківські реквізити:
Прізвище, ім’я, по‐батькові керівника організації (підприємства):
Телефон _______ факс ______E‐mail _______
Загальна вартість закупівлі грн. ___________ (без ПДВ)
словами __________________________________________________________
Керівник організації (підприємства) ‐ учасника ________