Дата публікації допису: 24 січ. 2018 18:45:09
Вальтер Антон Карлович (24 грудня 1905 р., м. Петербург – 13 липня 1965 р., м. Харків) – вчений, педагог, громадський діяч, вніс вагомий вклад у розвиток ядерної фізики, прискорювачів заряджених частинок, розробку найбільшого у світі (на той час) лінійного прискорювача електронів.Антон Вальтер народився у Петербурзі 24 грудня 1905 р. у сім’ї спадкоємних лікарів. За походженням його батько був німцем, мати Ганна Миколаївна – росіянкою.
У 1915 році Антон вступив до 3-ї гімназії Петрограду, перейменованої у 8-му радянську школу. Після смерті батька (січень 1918 р.), юний Вальтер змушений був суміщати навчання у школі із заробітками. У 1922 році Антон Карлович закінчив школу і вступив до Петроградського (з 1924 р. Ленінградського) політехнічного інституту на фізико-математичний факультет, який успішно закінчив у 1926 році.
У 1930 році групі ленінградських вчених, у т. ч. Вальтеру, було запропоновано організувати наукову роботу у недавно заснованому Українському фізико-технічному інституті (УФТІ) у Харкові (нині Фізико-технічний інститут АН України). У жовтні 1932 року харківські вчені вслід за англійськими фізиками Кавендшинської лабораторії Е. Резерфорда в Кембриджі розщеплюють ядро літію прискореними протонами. Це був перший великий успіх молодого Антона Вальтера. Подальші дослідження вченого (1932-1941 рр.) пов’язані з вивченням проблем з техніки постійних високих напружень і вакуумної техніки в контексті ядерної фізики.
За успішні наукові розробки в галузі ядерної фізики, прискорювачів заряджених частинок у 1937 році Антону Вальтеру присвоєно наукову ступінь кандидата фізико-математичних наук без захисту дисертації. Через два роки вчений захищає докторську дисертацію.
Антон Карлович Вальтер, пристрасно захоплений фізикою атомного ядра, проводив чималу роботу з популяризації фізичної науки серед громадськості міста, насамперед молоді.
У перші місяці війни 1941 року Антон Вальтер працює над проблемою використання внутрішньоядерної енергії в оборонних цілях, очолює районну патрульну службу, проводить заняття для народних ополченців, здійснює евакуацію устаткування УФТІ.
На початку 1944 року Антон Карлович Вальтер бере участь у відновленні роботи найбільших у Європі і до того ж єдиних в Радянському Союзі електростатичних високовольтних генераторів у Харкові. У 1947 році він розробляє перші теоретичні праці з фізичних основ лінійних прискорювачів електронів.
У 1950-1959 рр. вчений проводить дослідження з питань ядерних реакцій, у 1960-1965 рр. займається розробкою потужних прискорювачів та підготовкою експериментальної бази для вивчення фізики високих енергій.
Антон Карлович Вальтер користувався великою повагою серед колег, студентів, всіх, хто його оточував. Він проявляв себе лідером у професійній, громадській роботі. У будь-якій життєвій ситуації, будь-якій справі Антон Карлович вирізнявся інтелігентністю, безкорисливістю.
Блискуче володіння Вальтером англійською, німецькою, французькою, латинською мовами давало йому змогу читати наукову літературу майже усіма мовами європейських країн.
Слід відзначити, що завзятий, артистичний Антон Вальтер вмів і любив відпочивати. Цілковито невичерпним він був на всілякі жарти, вигадки та витівки. Антон Карлович був хорошим спортсменом. У Харкові він займається різними видами спорту, насамперед легкою атлетикою, плаванням (стрибками у воду), альпінізмом, парашутизмом, лижами.
На початку 60-х років суттєво погіршився стан здоров’я Антона Карловича. Після третього інфаркту виникли необоротні процеси в його організмі. Помер Антон Карлович Вальтер 13 липня 1965 року.
Одну з вулиць району П’ятихатки названо ім’ям академіка Вальтера. Щорічно взимку в П’ятихатках проходять міські змагання лижників в пам’ять видатного фізика, пристрасного спортсмена.