У_О_Т_2_Типи шкіри

Тема: Типи шкіри

План:

1.Поняття про типи шкіри

2.Тонізування та зволоження(живлення) шкіри обличчя

3.Допоміжні засоби по догляду за обличчям

1. Типи шкіри. Правила щоденного догляду за шкірою обличчя та тіла.

Наша шкіра є найбільш відкритою частиною тіла, яка постійно піддається зовнішньому впливу. Погодні умови, антропогенний фактор навантаження, різного роду забруднення можуть створювати для шкіри проблеми. Щоб зрозуміти поради з догляду за шкірою і дотримувати певних правил, необхідно знати свою шкіру й розуміти, які функції вона виконує, що, безумовно, допоможе піклуватися про неї найкращим чином.

Шкіра складається з трьох шарів: епідермісу, дерми і гіподерми.


Будова шкіри

Шар епідерміс складається з п'яти шарів клітин, які відповідають за різні функції діяльності шкіри в цілому. Також шар епідерміс містить меланін, який відповідає за потемніння шкіри під впливом ультрафіолетових променів та забарвлення шкіри.

Шар дерма складається зі сполучної тканини і, власне, являє шкіру. Потові й сальні залози, нервові закінчення і рецептори, кровоносні судини, волосяні фолікули містяться в дермі. Саме в цьому шарі відбувається більшість процесів, пов'язаних із процесами старіння шкіри.

Шар гіподерма, або субдерма, — це підшкірно-жирова клітковина, основна функція якої полягає в зберіганні й накопиченні необхідних поживних речовин.

Потові залози відповідають за усунення і часткове виведення з організму водорозчинних відходів. Сальні залози виділяють жири, які змащують поверхню шкіри, що запобігає її надмірній сухості та розтріскуванню. Блоки і затори в роботі цих процесів вважають головними причинами численних проблем зі шкірою, зокрема у підлітковому віці.

За водно-жировим балансом типи шкіри обличчя поділяють на нормальний, сухий, жирний і комбінований (змішаний).

ТИПИ ШКІРИ

Основна структура шкіри людини однакова у всіх людей. Відмінність полягає в тому, наскільки інтенсивно сальні залози виробляють жир і на яких ділянках обличчя вони найбільш активні. Розрізняється також спадкова здатність шкіри зберігати чи втрачати вологу.

Тип шкіри змінюється впродовж життя, однак при правильному догляді вона може зберегтися в хорошому стані надовго. Для того, щоб визначити тип шкіри потрібно зняти косметику, дозволити шкірі відпочити декілька годин без жодної косметики. За тим потрібно уважно роздивитися її за допомогою звичайного, а краще збільшуючого дзеркала.

Нормальна шкіра характеризується нормальним жиро виділенням, така шкіра еластична, має красивий природний блиск, пружна, гладка, не має зморшок і розширених пор, на дотик оксамитово-шовковиста, гарно переносить умивання і несприятливі метеорологічні фактори (вітер, мороз, спеку). Нормальна шкіра містить всі складові і речовини в співмірному, добре збалансованому відношенні: води в ній біля 60%, білків приблизно 30% і жирів приблизно 10%. Водно-жирова мантія не порушена, і хімічна реакція поверхні шкіри – кисла. Однак власники нормальної шкіри вважають, що їм просто не потрібно доглядати за шкірою. Якщо не підтримувати її в хорошому стані, вона може зіпсуватися і вже відновити її до попереднього стану буде неможливо.

Будь-який косметичний догляд складається з 4-х основних частин: очищення, зволоження, живлення і захисту.

Метою догляду за нормальною шкірою є збереження її в хорошому стані на протязі довгого часу і сповільнення процесу старіння шкіри. Для цього необхідно:

  • Ретельне, але бережливе очищення;

  • Уникнення несприятливих метеорологічних впливів впродовж дня;

  • Запобігання процесу старіння (не використовувати губки і мочалки при гігієнічному догляді, корисно обливатися холодною водою, робити масаж, використовувати колагенові і гідруючі креми, дотримуватися режиму в харчуванні, сні, займатися спортом і т. д.)

При нормальній шкірі використання косметичних засобів повинне бути зведене до мінімуму. Корисно вмиватися перед сном чи зранку м’якою водою з мильним кремом чи використовувати очищуюче молочко. Для освіжаючого ефекту використовувати тоніки (рослинні чи плодові). Креми повинні сприяти збереженню еластичності шкіри, тобто не допускати її пережирюванню. Для цього використовують напівжирні креми, гідруючі, такі, які містять витяжки рослин і плодові соки, колагенові. Вранці, після зволоження обличчя і нанесення крему макіяж можна наносити лише через 30 хвилин.

Для живлення нормальної шкіри використовують вітамінні маски, а після 40 років – живильні креми, краще всього ті, які містять біостимулятори.

Після 20 років шкіра може стати більш сухою, при цьому косметичні процеси зводяться до вітамінних масок, парових компресів з рослинними екстрактами, гігієнічного масажу з використанням вітамінів А і Е.

Необхідно також уникати різких і частих гримас, щоб уникнути мімічних зморшок.

Жирна шкіра буває частіше в період статевого дозрівання, а також у людей, схильних до повноти.

Причиною жирної шкіри може бути надмірне споживання в їжу жирів, вуглеводів, алкоголю, прянощів. Жирна шкіра зустрічається у людей з гормональним дисбалансом чи неправильним доглядом (часте використання жирних кремів)

Жирна шкіра на вигляд товста, щільна, з великими порами і жирним блиском, часто з камедонами, папулами і пустулами. Нагадує лимонну шкірку.

Жирність шкіри косметологи розглядають як захворювання і називають себореєю.

Жирна шкіра, на відміну від нормальної гарно переносить умивання водою і несприятливі метеоумови.

У деяких людей шкіра комбінованого типу: на Т – зоні жирна, а на інших ділянках або нормальна, або суха.

Жирна шкіра вимагає ретельного вечірнього і ранкового очищення.

  • Для вмивання рекомендується використовувати теплу чи гарячу воду не частіше 1-2 рази в тиждень (більш часте вмивання гарячою водою викличе завчасне старіння шкіри і подальше розширення пор). краще скористатися прохолодною водою з мильним кремом.

  • Для ретельнішого очищення краще взяти щіточку із натурального ворсу. Ця процедура має назву бросаж (виконують її 2 рази в тиждень). Після чого лице вмивають холодною водою і протирають льодом.

  • Очищення можна виконати розпареними вівсяними пластівцями чи кефіром.

Якщо шкіра дуже жирна, то після її очищення необхідно протерти порозвужуючим засобом чи ополоснути підкисленою водою. При наявності камедонів – нанести препарати з антибактеріальною дією.

Кожні 5-7 днів рекомендується робити поростягуючі маски, можна на білковій чи дріжджовій основі на 15 хвилин, потім змити (наприклад, збитий білок з кількома краплями соку лимона з подальшим ополіскуванням холодною водою). Для глибокого чищення проводять процедуру розпарювання (підготовка шкіри) з подальшим чищенням.

Для цього типу шкіри використовують гідратуючі креми, які містять біологічно активні чи дезінфікуючі і тонізуючі речовини. При цьому жирній шкірі абсолютно протипоказані жирні креми. Профілактично один раз в день можна використовувати крем на основі желе.

Для жирної шкіри повинні бути обмежені:

  • Використання тона, пудри (призводить до розширення пор);

  • Довге перебування на сонці (сприяє виникненню запалених вугрів).

Окрім цього, обов’язкове дотримання дієти, яка виключає споживання тваринних жирів, бараняче і свиняче сало, алкоголь, каву, шоколад, прянощі (хоча б на час лікування) і обмежена вживання вуглеводів, цукру, гострого, соленого.

Масаж проводиться курсами по 15-20 сеансів 2-3 рази в рік. На запалені місця (гнійничкову поверхню) накладують аплікації із екстракту календули, каланхое в розведенні 1:1 на 10 хвилин.

Призначають курс препаратів заліза, вітамінів групи В, пивних дріжджів, препаратів сірки.

Сухий тип шкіри. Така шкіра в молодості буває красивою, білою і тонкою. Але без належного догляду вона зморщується, покривається лусочками, при подразненні червоніє, а з віком покривається зморшками.

Сухий тип шкіри характерний для людей похилого віку чи людей, які страждають порушеннями нервової системи. Зустрічається при зменшенні функції статевих залоз, при недостатній роботі серця. Але сухість також може бути викликана і зовнішніми факторами, наприклад застосуванням лужного мила, протирання спиртом, одеколоном, дією сухого і гарячого повітря.

Зовні вона тонка і матова, легко складається в зморшки, часто лущиться, погано переносить вмивання водою і негоду. В ній порушений водно-жировий обмін, функції сальних і потових залоз понижені. Водно-жирова мантія також порушена: хімічна реакція поверхні шкіри частіше лише злегка кисла.

При сухій шкірі ввечері вмивати обличчя не варто. Зранку вмиватися холодною водою без мила. Ввечері використовувати косметичне очіщуюче молочко, тонік і крем. Хорошу дію роблять вологі компреси і інші орошуючі процедури, після очищення шкіри.

Креми використовувати гідратуючі і живлячі на ніч. З віком (після 40 років), коли шкіра стає менш еластичною і зів’ялою, рекомендується використовувати живильні креми, які містять гормони, витяжки із плаценти, колаген.

Декілька раз в тиждень наносити маски, які мають стягуючу і живильну дію. Після маски використовують рідкий крем. При цьому необхідне повноцінне харчування, багате вітаміном А.

В косметичному салоні для таких пацієнтів використовують, після очищення шкіри, жирний крем, який містить вітамін А, за тим шкіру опромінюють лампою солюкс ( з синім світлом) 5-10

хвилин. Для механічного очищення можна використовувати хімічний чи механічний пілінг, а при розширених кровоносних судинах – гальванізацію.

Масаж може бути широко рекомендований, за призначенням індивідуально. Зазвичай 5-10 сеансів, якщо шкіра дрябла, старіюча – 20-25. Якщо шкіра легко тріскається масаж можуть виконувати тільки досвідчені медсестри за допомогою ніжних, погладжуючи рухів чи глибоко здавлюючи. В кінці процедури наложують живильну маску, а після неї тонким шаром крем.

Комбінована шкіра, як правило представлена 2-а типами (змішано-жирна – Т-зона жирна і схильна до утворення камедонів і вугрового сипу та змішано-суха – на більшій частині нормальна шкіра і тільки в деяких місцях суха).

Така шкіра чутлива до метеорологічних дій і легко подразнюється. Якщо шкіра подразнена використовують маску із вівсянки, яка діє пом’якшуюче, протизапальна і заспокійлива. В косметичних кабінетах не виконують процедур, які можуть подразнювати шкіру. В принципі виконуються процедури наближені до тих, які на ділянках з сухою шкірою – для сухої шкіри, на ділянках з жирною шкірою – для жирної шкіри…

Для догляду навколо очей використовується інший підхід, тому що в області очей шар епідермісу досить тонкий. І ця частина обличчя схильна до утворення мімічних зморшок. Окрім цього вона досить чутлива і потребує особливої обережності біля очей.

  • Для очищення навколо очей використовувати молочко тільки схвалене офтальмологами;

  • Змінювати косметичний засіб 1 раз в 4 місяці, щоб уникнути коньюктивітів і алергічних реакцій;

  • Використовувати окремий комплекс по догляду за шкірою навколо очей (молочко, тонік, крем для повік);

  • Щоб зберегти молоді очі необхідно давати роботу м’язам навколо очей:

  1. Закрити очі і рухати ними по колу спочатку вправо, потім вліво. (вправу повторити 3 рази)

  2. Вверх і вниз. Закрити очі і «подивитися» вверх 6 раз і вниз 6 раз.

  3. Миготіння. Дивитися 30 с перед собою. Швидко миготіти. Повторити 3 рази.

  4. «Стрільба» очима. Подивіться вліво, вниз, вправо 6 раз.

  5. Для тренування м’язів кришталика потрібно дивитися на нерухому точку 1 хвилину вдалині і на таку саму точку поблизу себе.

Догляд за шкірою потрібно здійснювати комплексно і регулярно, за індивідуальною схемою.

Догляд за шкірою — це комплекс процедур, спрямованих на підтримку і зміцнення шкіри.

Завдання для самоперевірки:

У таблиці зазначено, які засоби можна застосовувати для кожного типу шкіри, а від яких краще відмовитися. Знайдіть помилку та занотуйте вірну відповідь.

Переглянь відео натиснувши на посилання, та дайте відповідь: про що нового ви дізнались?

Завдання для самостійної роботи:

  • Догляд за шкірою це....?

  • Для чого потрібно визначати тип шкіри клієнта? Згадайте як це робиться?

  • Замалюйте малюнок будови шкіри.

  • Запишіть таблицю використання косметичних засобів.