Консультація_Технічні умови при ВТО роботах
Тема: Технічні умови при ВТО роботах.
Волого-теплова обробка - обробка деталей або виробів за допомогою спеціального обладнання з використанням вологи, тепла і тиску. Обробка деталей у процесі виготовлення (внутрішньопроцесна) і при остаточній обробці (остаточна).
Термінологія волого-теплових робіт.
Прасувальна обробка деталей. Виконання ряду операцій волого-теплової обробки деталей виробу за допомогою прасувального обладнання. Надання деталям бажаної форми і виконання інших операцій по обробці швів і країв деталей.
Пресування. Виконання ряду операцій волого-теплової обробки деталей виробу за допомогою пресу з метою зменшення товщини шва, краю або закріплення швів у потрібному положенню. Пресування країв бортів, низу виробу, складок та ін.
Розпрасовування. Розкладання припусків на шви або складок у різні сторони і закріплення їх у такому положенні за допомогою праски або пресу. Розпрасовування бічних швів, плечових швів, швів рукавів тощо.
Запрасовування. Укладання країх деталей, припусків шва або складок на одну сторону і закріплення їх у такому положенні за допомогою праски або пресу. Запрасовування середнього шва спинки, швів рукавів, рельєфів, складок та ін.
Припрасовування. Зменшення товщини шва, згину складок або краю деталі за допомогою праски або пресу. Припрасовування кишень, бортів, коміра, складок.
Зпрасовування. Скорочення краю або окремих ділянок виробу за допомогою волого-теплової обробки для одержання опуклих форм на суміжних ділянках. Спрасовування країв пілочки для одержання опуклості в області грудей, спинки, слабини в кінцях виточок.
Відтягування. Подовження краю деталі для одержання увігнутої форми на суміжній ділянці. Відтягування переднього зрізу рукава, зрізу стійки нижнього коміра.
Відпарювання. Обробка виробу паром для видалення з деталей лас, що виникли в результаті прасування. Відпарювання готових виробів.
Пропрасовування. Видалення згинів та заминів на тканині або деталях виробу праскою. Припрасовування тканини перед розкроєм, деталей - перед обробкою.
Пропарювання. Насичення виробу паром. Пропарювання виробу або окремих деталей перед пресуванням або одночасно з пресуванням.
Декатирування. Обробка тканини паром і просушування для запобігання наступної усадки. Обробка тканини перед розкроєм.
ТЕХНІЧНІ ВИМОГИ ПРИ ВИКОНАННІ ВОЛОГО- ТЕПЛОВИХ РОБІТ.
При виконанні волого-теплових робіт необхідно дотримувати наступні технічні вимоги:
Усі крейдові лінії напівфабрикату повинні бути вилучені до проведення волого-теплової обробки;
Операції формовання (спрасування і відтягування) виконують з виворітної сторони без пропрасувальника;
При припрасуванні деталей, оброблених обшивним швом (клапан, комір, борт), операцію виконують з тієї сторони, де кант.
При спрасуванні посадки (шов ушивання рукава в пройму, шви обшивання бортів подбортами) операцію виконують з боку деталі, що посаджують (рукава, подборта);
Готові вузли виробу припрасовують з лицьової сторони через пропрасувальника;
Підкладку доцільно припрасовувать без зволоження, інакше можуть залишитися плями;
Волого-теплову обробку тканин, що містять хімічні волокна, виконують з мінімальним зволоженням, тому що надмірне зволоження викликає зміну кольору тканини.
Для усунення посадки в готових виробах деталі приклада (прокладки, корсажна тасьма) попередньо пропарюють (піддають волого-тепловій обробці з рясним зволоженням);
Після волого-теплової обробки деталі, вузли і готові вироби повинні бути охолоджені у вільному стані, інакше ефект її може бути загублений.
У процесі пресування не допускаються зміщення ліній швів , тому що вони важко або зовсім не усуваються повторним пресуванням.
Література.
1.Батраченко М.В., Головіков В.П., Камєнєва Н.М. Технологія виготовлення жіночого одягу. – К.Вікторія, 2000. – 551с.
2.Борецька Є.Я., Манюга П.М. Технологія виготовлення жіночого та дитячого одягу. – К. Вища школа 1991. – 346с.
3. Кузьмичев, В. Е. Оборудование для влажно-тепловой обработки одежды : учебник для СПО / В. Е. Кузьмичев, Н. Г. Папина. — М. : Академия, 2011.
4. Козлов, В. А. Влажно-тепловая обработка : учеб.-практ. пособие / В. А. Козлов. — М. : ВТО-ИТ, 2006.