Урок_Технологія_

_2 курс_

Консультації

КАК СШИТЬ БЛУЗКУ С V-ВЫРЕЗОМ И ЗАСТРОЧЕННЫМИ СКЛАДКАМИ НА РУКАВАХ


Тема: Замалювання вузла обробки.

Технологічна операція - це частина технологічного процесу, яка здійснюється безперервно на одному робочому місці і складається з послідовних дій робочого, який займається обробкою однієї деталі або одночасно кількома деталями.

В даний час вибір методів технологічної обробки проектованого вироба здійснюється вручну як при традиційному способі проектування, так і в автоматизованому режимі. Даний процес реалізується інженером-технологом або фахівцем-експертом на основі загальноприйнятих в технології швейних виробів принципів по-вузлової обробки. По-вузлова обробка швейних виробів заснована на уявленні способів обробки проектованого вироби у вигляді сукупності обробки деталей і вузлів і їх подальшого складання.

Вузол швейного виробу- частина швейного виробу, що складається з декількох деталей, з'єднаних між собою різними способами. Обробка вузлів швейних виробів і деталей здійснюється в порядку технологічної послідовності.

Технологічну обробку швейного вироби можна розглядати як сукупність вузлів швейних виробів, утворених з'єднанням деталей один з одним. Пристрій вузла, з позиції вибору методів технологічної обробки швейних виробів, залежить від категорійності проектованого швейного вироби, властивостей основного матеріалу і має такі характеристики: кількість шарів, що утворюють структуру вузла (одно- і багатошарові вузли); вид деталей, що утворюють шари вузла (це основні деталі, додаткові деталі, конструктивно-декоративні деталі та оздоблювальні деталі); розташування деталей по верствам; види матеріалів; найменування задають зрізів; перелік видів швів; зазначення способу закріплення внутрішнього зрізу додаткової деталі; наявність обробної строчки.

Відповідно до запропонованої методики структура вузла швейного вироби представляється по верствам. Різниться чотири шари:

  • Особовий шар формується основними, конструктивно-декоративними і обробними деталями з основного і оздоблювального матеріалів.

  • Підкладковий шар утворюється додатковими, конструктивно-декоративними і обробними деталями з основного і підкладкового матеріалів.

  • Між лицьовим і підкладковим шарами розташовуються два проміжних шари: каркасний і утеплюючий. Деталі каркасного шару розташовані з виворітного боку основної деталі відповідно до їх призначення: підтримання об'ємно-просторової форми, додання формостійкості, запобігання зрізів або ділянок деталей від розтягування, створення більш чітких країв швейного вироби, закріплення припусків деталей на обробку і т.д. Утеплюючий шар призначений для підвищення теплозахисних властивостей одягу і розташовується між каркасним і підкладковими шарами. Деталі утеплювального шару можуть з'єднувати різними технологічними способами (нитковим, клейовим, зварюванням високого тиску) з деталями підкладки, утворюючи єдиний підкладковий шар. Деталі каркасного і утеплювального шарів виготовляються відповідно з прокладкових (неклеевих матеріалів, матеріалів з одностороннім клейовим покриттям, а також різних плівкових матеріалів) і утеплюють відповідно.

Для опису автоматизованого процесу прийняття технологічних рішень методикою введений ряд понять і дано їх визначення. На малюнках 1 і 2 представлені схеми методів технологічної обробки вузлів швейного виробу «Обробка верхніх і нижніх зрізів» (низ виробу) і «Обробка застібки», на яких позначені вводимі основні поняття. У методиці прийнято, що основні деталі - це деталі, що утворюють єдину поверхню зовнішньої форми одягу для покриття різних частин тіла (спинка і її частини, перед і її частини, рукав і його частини, передня і задня частини половин брюк, переднє і заднє полотнища спідниць).

Рис. 1. Схема методу технологічної обробки вузла швейного вироби

«Обробка верхніх і нижніх зрізів»:

а - швом в підгин з цільновикроєним припуском на обробку; б - обтачних швом в кант

Задаваємий зріз - це зріз, що належить даній деталі, що обробляється в даному технологічному вузлі. Цей зріз може бути умовним в разі, якщо основна і додаткова деталі є цельновикроеннимі (рис. 1 а, 2 а). Також за умовний задає зріз приймається лінія з'єднання конструктивно-декоративної деталі з основної. Як зазначалося вище, кожен вузол швейного вироби характеризується певним набором основних і додаткових деталей, які в свою чергу мають певні задають зрізи, характерні тільки для цього вузла.

Рис. 2. Схема методу технологічної обробки вузла швейного вироби «Обробка застібки»:

а - з цельновикроєним підбортом; б - обтачних швом в кант

Приклади замалювання вузлів обробки


Література.

  1. Кокеткин П. П. Промышленная технология одежды: Справочник / П. П. Кокеткин, Т. Н. Кочегура, В. И. Барышникова. - М.: Легпромиздат, 1988. - 640 с.

  2. Бондар К. І. Практикум з технології швейних виробів: Навчальний посібник / К. І. Бондар. - Хмельницький: ХНУ, 2004. - 94 с.

  3. ДСТУ 2023-91 Деталі швейних виробів. Терміни та визначення. - К.: Держстандарт України, 1991. - 20с.

  4. Савка Л. В. Технологія виготовлення швейних виробів: навчальний посібник / Л. В. Савка, М. Ю. Скварок, Л. В. Білик. - Дрогобич: Редакційно-видавничий відділ Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка, 2012. - 232 с.