МАШИНИ 97 КЛАСУ ОЗЛМ ТА ЇХ МОДИФІКАЦІЇ

Технічна характеристика машини 97-В класу ОЗЛМ 

Машина 97 кл. ОЗЛМ призначена для зшивання деталей одягу з тканин, що містять штучні та синтетичні волокна (див. рис. 5.1). Одноголкова — голки 0052 № 75-120 (ГОСТ 22249-82), човникового стібка. Швидкісна — 5000 об./хв. Довжина стібка — до 4 мм. Найбільша товщина тканини, що зшивається, у стиснутому стані під лапкою, — 4 мм. Виліт рукава — 260 мм.

Основна конструктивна відмінність машини 97—В кл. від базової 97—А кл. 

полягає в тому, що дана модифікація оснащена повітряно-водяним пристроєм для охолодження голки та двома нижніми зубчастими рейками для диференційованого переміщення тканини. Оскільки головний вал машини виконує 5000 обертів за хвилину, то при  утворенні стібка голка проходить через тканину два рази вгору-донизу, тобто за  одну хвилину вона виконує 10000 обертів (згадайте принцип утворення 

човникового стібка): 5000 об./хв. • 2 = 10 000 об./хв.

        За такої частоти рухів голки відбувається тертя між голкою та тканиною. 

Голка може нагріватися до 400—540"С, а синтетичні волокна мають температуру плавлення 160—200°С. Через таку високу температуру тканина в місцях проколу голки нитка, якщо вони з синтетичних волокон, будуть 

плавитися. Частинки волокон тканини прилипають до стрижня голки, твердіють в довгій канавці та вушку голки, створюють опір верхній нитці, яка обривається.

    На деталях виробу в місцях проколу голки утворюються проплавлені отвори розміром як діаметр голки. Якщо нитка не плавиться, то втрачає еластичність і міцність, оскільки синтетичні волокна руйнуються. Для зменшення нагріву голки застосовують повітряно-водяний пристрій охолодження голки (рис. 1а,б).

Пристрій змонтований на передній частині рукава машини, з'єднаний з пусковою педаллю 7. При ввімкненні машини повітря рухається від компресора під тиском 4x10 Па (4 бар) через регулятор тиску 1, фільтр повітря 2. Далі повітря проходить перепускний клапан 3, з'єднаний з педаллю 7 і надходить до сопла 4 для розпилювання повітряно-водяної суміші на голку. Одночасно по трубці резервуара стакана 6 у сопло надходить дистильована вода.

Подача води регулюється ковпачком 5 (див. рис. 5.1 а, б), розташованим на верхньому кінці сопла 4. Кількість води повинна бути такою, щоб вона повністю випаровувалася при розбризкуванні на голку і не потрапляла на тканину. Вода має витрачатися до 0,05 г/с, а повітря — до 2,5 г/с.

Під час роботи пристрою для охолодження голки потрібно контролювати, чи не засмітилося сопло для води або трубка, чи достатній рівень води в резервуарі. Крім того, необхідно слідкувати за станом повітряної системи, оскільки витік повітря порушує процес охолодження голки.Після закінчення роботи на машині необхідно вилити воду з підвідної трубки до сопла. Для цього підкладають під лапку клаптик тканини, виймають трубку з резервуара 6 з водою і вмикають машину на 1—2 хвилини.

Існує кілька способів охолодження голки. Охолодження голки за допомогою повітряного струменя. При цьому способі на вістря, вушко голки, а також на стрижень діє холодне повітря.

   Така система охолодження працює за принципом дії повітряного насоса (див. рис. 5.1 в). Поршнем є верхній кінець стрижня 1, який запресований в головці  машини, а циліндром — стрижень голководу 2. Коли стрижень голководу рухається донизу, то він стискує повітря в порожньому просторі й створює надлишковий тиск. Внаслідок цього надлишковий тиск створює у нижньому отворі 3 повітряний струмінь, який надходить до пазу голки та на її лезо (див. рис.5. 1 в). Охолодження голки рідиною (наприклад, силіконовим мастилом) передається на голку через нитку. Мастило не тільки охолоджує голку, а й  зменшує тертя між нею і тканиною

Основні варіанти машини 97 класу ОЗЛМ

    Тканини, що містять синтетичні волокна, потребують з'єднання без зсуву  одного шару тканини відносно іншого. Для виконання цього завдання створено  машини з верхньою та нижньою рейками, з диференційним транспортуванням тканини та іншими пристосуваннями. Диференційні пересувачі тканини використовуються для того, щоб утримувати тканину від зміщення розтягувати  її та знімати напруження ниток в процесі утворення стібка.

     На базі швейної машини 97 кл. ОЗЛМ було створено машину 697 кл. ОЗЛМ. Вона призначена для зшивання деталей одягу з платтяних та костюмних  тканин, що містять значну частку синтетичних волокон. Машина 

безпосадкового шва, двониткова, човникового стібка. Одноголкова — голки РИС.5.10052 № 75—120 (ГОСТ 22249—76). Швидкість — до 4500 об./хв. Довжина стібка — до 4 мм. Найбільша товщина тканини, що зшивається, у стиснутому стані під лапкою — до 4 мм. Вага головки машини — 30 кг. Як вже зазначалося, машина 697 кл. створена на базі машини 97 кл. і  відрізняється від неї тим, що введений механізм диференційованого переміщення тканини. Механізм складається з двох рейок 1 (рис. 5.2. Передня  рейка розташована перед голкою, а задня — за голкою машини. Під час роботи передня рейка переміщує тканину на меншу відстань, ніж задня. Цим досягається деяке розтягування тканини у проміжку між рейками.

    Таким чином, наявність у машині двох рейок, розташованих одна за одною, дає можливість:

1) розтягувати тканину;

2) виконувати припосаджування однієї з деталей;

3)зшивати деталі виробу при рівних величинах переміщення рейки.

       Машина забезпечує високу продуктивність праці, особливо при зшиванні  деталей виробу з тканин зі значними домішками синтетичних волокон, з  плівковим покриттям, з еластичних полотен, а також при зшиванні тканин, що складно переміщуються.

Машина 897 кл. ОЗЛМ. 

    Так само як і машина 697 кл., яка призначена для роботи з тканинами, шари якої не повинні зміщуватися одна відносно одної (див. рис. 5.2), машина 897 кл. (рис. 5.3) призначена для зшивання деталей одягу з легких та костюмних тканин, які також не повинні зміщуватися одна відносно одної або деформуватися у процесі зшивання. Ці тканини мають підвищене ковзання.

Машина безпосадкового шва. Одноголкова — голки 0277 № 90— 110, 0132  № 120 (ГОСТ 22249-82 Е), човникового стібка. Швидкісна — до 4200 об./хв. Довжина стібка — до 4 мм. Найбільша товщина тканин, що зшиваються в стиснутому стані, — до 4 мм. Змащування механізмів централізоване, як у машині 1022—М кл. ОЗЛМ. Використання машин 897 кл. забезпечує отримання ліпшого зовнішнього вигляду строчки порівняно з тією, яку можна отримати за використання  машини 97 кл. та 1022 кл. Це досягається без застосування спеціальних емульсій,, роликових та інших спеціальних за конструкцією лапок.

Зовнішній вигляд машини бачимо на рис. 5.3. Машина 897 кл. ОЗЛМ  створена на базі моделі 97 кл. і відрізняється від неї.

1.Для транспортування деталей застосовуються нижня 2 та верхня 1 зубчасті рейки (див. рис. 5.3).

2. Замість кулачкового ротаційного ниткопритягувача введений шарнірнострижневий 3 (див. рис. 5.3), але вушко ниткопритягувача виведено в розріз 4 фронтальної дошки 7 від працюючого. Машина має автоматичний пристрій б для намотування ниток на шпулю, вмонтований у рукав машини.

       Перед роботою на машині необхідно натиснути на стрижень 8 та ввімкнути ґнотову автоматичну систему змащування. Закріплюють строчку натиском на важіль 10, обидві рейки будуть переміщувати деталі до працюючого. 

     Рівномірне якісне переміщення матеріалів, які важко переміщуються, в машині забезпечується розподільним регулюванням довжини стібка для верхньої 1 та нижньої рейки 2. Для зміни величини переміщення нижньої рейки послаблюють гайку важеля  9 та опускають важіль, орієнтуючись на ліву шкалу 12. При опусканні важеля 9 довжина стібка зменшується. Так само регулюють величину переміщення верхньої рейки 1 за допомогою важеля 5, орієнтуючись на шкалу 11. Інші регулювання виконуються так само,  як у машинах 97—А кл. та 1022—М кл.

Машина 897 -1. ОЗЛМ. 

    Призначена для обкантовування зрізів деталей  вовняних суконь косою бейкою однолінійною строчкою човникового стійка. Машина безпосадкового шва. Одноголкова. Застосовують голки 0277 № 90-110, 0132 № 20 (ГОСТ 22249-82 Е). Швидкість – до 4200 об./хв. Довжина стібка— до 4 мм.

Машина 897—1 кл. ОЗЛМ створена на базі машини 897 кл. Має таку саму техніко-технологічну характеристику і відрізняється від неї наявністю  пристрою 1 (рис. 5.4) для обкантовування зрізів (країв) деталей. Ширина обкантовування – 9 мм. Ширина відгинання зрізу - 7 мм. Ширина косої бейки — 40 мм

       Для заправлення бейки рулон з бейкою встановлюють на стрижень 2. Потім бейку 3 заправляють між направляючими стрижнями 4, які створюють натяг бейки 3. Якщо підставка 5 розташовується на промисловому столі праворуч від працюючого, то для бейки 3 застосовують додаткові направлювачі у вигляді стрижнів. Потім бейку вводять в обкантовувач 6, який підгинає зрізи бейки. Верхню рейку і лапку піднімають, заводять під неї сформовану бейку і підкладають матеріал (деталі виробу). Зрізи деталей одночасно обкантовують і зшивають.

Машина 297 кл. ОЗЛМ. 

   Призначена для зшивання деталей одягу з  костюмних та пальтових тканин з одночасним обрізанням зрізів паралельно строчці та одночасним припосаджуванням нижньої деталі.Одноголкова - голки 0203 № 100-130 (ГОСТ 22249-82 Е), човникового стібка. Середньошвидкісна — 2500 об./хв. Довжина стібка — до 3 мм. Відстань від лінії строчки до лінії зрізу — 3,5; 5 та 7 мм. Максимальна величина припосаджування нижньої деталі при довжині стібка 2,5 мм — до 25 % довжини шва. Найбільша товщина тканина, що зшивається, у стиснутому стані під лапкою— до 7 мм. Заправлення ниток таке саме, як і машині 97 кл. Зовнішній вигляд машини 297 кл. зображено на рис. 5.5. Машина створена на базі машини 97 кл. ПМЗ. Конструктивно машина  відрізняється від базової тим, що в ній додатково введені механізми:

1)верхньої зубчастої рейки 1 (див. рис. 5.5);

2)рухомої лапки 2 (див. рис. 5.5);

3)ножів.

   Для вимикання ножа 5 (див. рис. 5.5) використовується рукоятка 7. Для вмикання — кнопка 8. У машині також передбачений пристрій для закріплення строчки. Припосаджування нижнього шару тканини отримують за умови (рис. 5.6),  якщо верхня рейка просуває верхній шар тканини на меншу відстань, ніж  нижня рейка нижній шар.  Щоб просування верхнього шару не залежало від нижнього, між ними  встановлено розподільчу пластину 3 (див. рис. 4) з упором 4. Траєкторії руху  нижньої та верхньої рейок мають бути подібними, а зубці рейок розташованими  паралельно (див. рис. 5.6). Припосаджування нижнього шару тканини працюючий регулює за допомогою колінного важеля, розташованого під кришкою робочого стола машини.


      Для визначення величини припосаджування тканини в машину вмонтовано механічний світловий сигнальний пристрій 6 (див. рис. 5.5). Цей пристрій має табло з розташованими на ньому шістьма лампочками. 

Чим більшою має бути величина припосаджування, тим сильніше працюючий натискає на колінний важіль. Засвічення першої лампочки свідчить про припосадження тканини на 4 % довжини шва, перших двох — на 6 %, тільки другої лампочки — на 8 % і так далі. РИС.5.6

Машина може бути застосована при обшиванні країв борта, лацканів, коміра,  зшивання передніх та ліктьових зрізів рукавів та у інших операціях, при  виконанні яких необхідне припосаджування нижньої деталі.

Машина 797 кл. ОЗЛМ. 

    Зовнішній вигляд машини представлено на рис. 5.7.  Машина призначена для зшивання деталей з одночасним обрізанням та  обметуванням зрізів деталей при виготовленні виробів з білизняних, платтяних та костюмних тканин. Машина двоголкова - голки 0052 № 75-120 (ГОСТ 22249-76), двониткового  човникового стібка та триниткового ланцюжкового обметувального стібка.  Швидкість — до 4200 об./хв. Співвідношення між довжиною стібка  човникового та ланцюжкового 1:1. Довжина стібка — до 4 мм. Ширина  обметування зрізів — до 5 мм. Найбільша товщина тканини, що зшивається, у стиснутому стані — до 4 мм. Вага головки — 30 кг. Застосовувати машину 797кл. слід лише в тих випадках, коли шви зшивають з запрасованими зрізами  або «на ребро». Машина створена на базі машини 97 кл. (див. рис. 5.7) у поєднанні з зшивнообметувальною машиною 51—А кл. ПМЗ. За зовнішнім виглядом машина 797 кл. відрізняється від машини 97 кл. тим,  що над її платформою 1 розміщено приставку 2, в якій знаходяться передавальні ланки механізму петельників, механізму ножів і механізм подачі нижньої нитки.

У машині застосовуються дві голки. Одна голка взаємодіє з човником, бере 

участь у процесі утворення зшивної човникової строчки, а друга — з двома 

петельниками. Друга голка призначена для утворення триниткової 

ланцюжкової обметувальної строчки. Є також два ножі для обрізування країв 

деталей. Строчка (тип 301) утворюється з одночасним обрізуванням та 

обметуванням зрізів.

Машина 1597 – кл. ОЗЛМ. 

     Щоб запобігти зміщенню одного шару тканини відносно іншого, при зшиванні деталей можуть застосовуватися машини з голками, що відхиляються. При переміщенні тканини голка опущена у крайнє нижнє положення, проколює деталі і разом з рейкою переміщує тканину на довжину стібка. Така взаємодія голки та рейки дозволяє якісно зшивати деталі виробів з тканин, що важко переміщуються (ковзких, з синтетичними домішками, еластичних). Прикладом такої машини може бути машина 1597— М кл. 

     Характерною конструктивною особливістю є те, що в механізм голки введений додатковий вузол відхилення голки по горизонталі (у напрямку переміщення тканини). Вузол конструктивно зв'язаний з вузлом переміщення рейки, що уможливлює синхронну роботу голки та зубчастої рейки. 

     Машина 1197 кл. ОЗЛМ. Призначена для зшивання деталей з матеріалів, що містять натуральні та синтетичні волокна. Машина безпосадкового шва. Одноголкова — голки 02 03 № 75—120 (ГОСТ 22249—76), човникового стібка. Швидкісна — 4500 об./хв. Довжина стібка — до 4 мм. Ширина обрізання тканини від лінії строчки може бути 5—10 мм. Найбільша товщина тканини, що зшивається, у стиснутому стані під лапкою, — до 4 мм. Виліт рукава — 260мм. Вага головки машини — 28 кг. 

      Машина 1197 кл. ОЗЛМ створена на базі машини 97 кл. Відрізняється від базової такими характеристиками. 

1. Має механізм ножів, який працює за принципом ножиць: верхній ніж рухається згори-донизу, а нижній прикріплений стаціонарно до голкової пластини (ножі можна вимикати).

 2. Має диференційований механізм переміщення матеріалів (як і в машині 697 кл.) реєчного типу з незалежним регулюванням ходу рейок для усунення припосаджування тканини; механізм ножа коливального типу; регулювання ширини обрізання країв деталей. Ширина обрізання країв деталей — 4, 5, 6, 8мм. 

3. В машині застосовуються підшипники високої точності