українська мова

20.03.2020

Тема: Звертання поширені і непоширені. Риторичне звертання.

Завдання: опрацювати §24, впр. 283, 285 (письмово).

Завдання додому: впр. 289, 291.



24.03.2020

Тема: Розділові знаки при звертанні.

Завдання: опрацювати §24, впр. 288, 292 (письмово).

Завдання додому: виписати з листа Василя Симоненка до дружини речення зі звертаннями, пояснити вживання розділових знаків:

Здрастуй, Малюсю!

Цілую з першого рядка, бо до останнього не втерплю — дуже скучив. Тимчасово на два дні зупинився в Юрки; завтра пошвендяю в гуртожиток.

Точно повідомити тобі, коли приїду, зараз не можу, бо ще не ясно, коли будемо підписувати призначення і коли засідатиме кафедра, де я захищатиму свою наукову працю, яку зараз, до речі, ще тільки доводжу до кондиції.

Уявляю, як ти радуєшся, що вередливий чоловік може зайвий день побути в Києві. Маленький тигре, якби міг, то сьогодні б не писав тобі цього непотрібного листа, а з’явився б власною персоною. Чесно кажучи, коли їхав від тебе, то побоювався, що по парубоцькій привичці ще буду кидати на дівчат ласі погляди, але боявся даремно. Тепер для мене існуєш тільки ти. От. Ясно, смугаста? Якщо не подобається тобі, то пожалійся в міліцію.

Одержав листа від матері. Вона проти тебе нічого не має, тільки цікавиться, хто ти за одна, та ще совітує мені взнать, чи ти не будеш єрепениться, якщо мати буде жити з нами. Можу процитувати маму дослівно: «Мені дуже бажається, щоб ти женився раз, а не так, як ото є, що тут оженився, а тут розходяться. Хай і вона знає, що в тебе є мати, щоб тоді не сказала, що, мов, твоя мати нам не нужна».

Я тут нічого не змінив, тільки розставив коми. В цьому питанні я з мамою згоден від першого до останнього слова, Малюсю. І раджу тобі краще привикати до думки, що будемо жити з матір’ю, а не вигадувати небилиць. Мати в мене одна, і я в неї один. Ти повинна її любить, бо вона ж мені й тобі зла не бажатиме. Ясно, Люсьок?

Думаю про тебе страшно багато, аж зло бере. Люблю і скучаю, і обнімаю, і цілую і… і… і…

Жди звісток.

Передавай привіти. Твій чолов’яга Васильок.

Травень 1957


27.03.2020.

Тема: Вставні слова, словосполучення, речення.

Завдання: опрацювати параграф 25, впр. 294, 295.

Завдання додому: впр. 297, 300.



31.03.2020

Тема: Контрольний стистий переказ розповідного тексту з елементами опису місцевості в художньому стилі (за складним планом).

Завдання: створити переказ даного тексту та написати складний план до нього. (за план 4 бали)


Місто на камені

Є на Поділлі місцина, подібної до якої не знайдеш у цілій країні. Тут, на самому кордоні Хмельниччини з Буковиною, здійнялися в застиглому кам’яному танку невисокі лісисті кряжі Медоборів. Тут неширока скляна стрічка Смотрича химерно вигнулася кільцем у глибокому каньйоні. Тут уже багато століть стоїть на кам’яному півострові древнє місто Кам’янець-Подільський.

Кам’янцю судилася довга та бурхлива історія. Цей важливий оборонний вузол на шляху зі Східної Європи до Балкан уходив до складу кількох держав: монголо-татарської орди, Великого князівства Литовського, польської Корони, Туреччини, Росії; та СРСР. Попри це, місто по духу завжди залишалося українським.

Загалом же у створенні неповторного обличчя Кам’янця протягом століть взяли участь представники різних народів. Крім Руської брами та православних церковну Старому місті є Петропавлівський кафедральний собор, що, дихає щирою польщизною, а ще — вірменський бастіон, Татарське урочище, Турецький міст...

Звичайно ж, найбільшими складовими в культурі Кам’янця були українська та польська, адже місто виросло на межі заселення двох народів.

За Польщі Кам’янець був місцем ув’язнення багатьох, українських патріотів. Зокрема, у фортеці тримали незламного Устима Кармелюка. З цим епізодом в історії міста пов’язана цікава місцева легенда.

Кажуть, коли Кармелюка везли до фортеці, його побачила молоденька польська панночка. Закохавшись у мужнього красеня, вона почала шукати спосіб визволити його з неволі. І от, піднявшись одного дня на 40-метровий мінарет, прибудований турками до Петропавлівського собору панянка вистрілила з лука в те вікно Папської вежі, де, як вона знала, мав знаходитися в’язень.

До стріли, крім записки досить палкого змісту, було прикріплено згорнуту в кульку довгу і міцну турецьку шаль.

Кажуть, що Кармелюкові вдалося тоді втекти з фортеці саме завдяки цьому у подарунку...

Бачив Кам’янець і гострі козацькі шаблюки Богдана Хмельницького, Максима Кривоноса, Івана Богуна, Петра Дорошенка.

Кілька днів пробув у Кам’янці в 1846 році Тарас Шевченко, мандруючи Україною за завданням Археографічної комісії.

Майже вісім місяців у часи визвольних змагань Невеликий Кам’янець був тимчасовою столицею Української Народної Республіки.Так дивно відобразилася на долі маленького містечка на Поділлі вся історія України. Туристичний потенціал «Міста на камені» багатий. Його складає розкішна навколишня природа Подільських Товтрів, надзвичайно мальовничий каньйон річки Смотрич, трикілометрова сталактитова печера «Атлантида» поблизу Кам’янця, архітектурні ансамблі Старого міста і, звичайно, сама Стара фортеця. Що ж до фортеці, яка давно стала візитівкою Кам’янця, то аналогу їй в Україні немає. Туристична цінність цієї пам’ятки останнім часом стрімко зростає разом з поширенням серед європейської молоді ретро-моди на середньовічну лицарську культуру.

У вихідні дні на фортечному подвір’ї відбуваються поєдинки лицарів, оглушливо стріляє невеличка гармата. Щороку тут проходить лицарський турнір «Золотий меч», а сам приз турніру позолочений меч — свідчить про майстерність кам’янецьких зброярів.

Кам’янець-Подільський залишається й буде залишатися в пам’яті як символ українського духу, що протягом століть гартувався вогнем і мечем.

03.04.2020

Тема: Групи вставних слів та словосполучень за значенням

Завдання: параграф 25 .До класної роботи вправа 225

До домашньої роботи вправа 302,303

10.04.2020

Тема: Поняття про відокремлення.Відокремлені члени речення.

Завдання: параграф 27. До класної роботи вправа 216, виписати речення з таблиці ст.238

До домашньої роботи вправа 320.

14.04.2020

Тема: Відокремлені означення. Розділові знаки при відокремлених означеннях.

Завдання: параграф 27. До класної роботи вправа 323.

До домашньої роботи вправа 328.329

21-24.04.2020

Тема: Відокремлені прикладки. Розділові знаки при відокремлених прикладках.

Завдання: параграф 28. До класної роботи зробити таблицю ст 228. Вправа 332.

До домашньої роботи вправа 336,337.

28.04.2020

Тема: Відокремлені обставини.Розділові знаки при відокремлених обставинах.

Завдання: параграф 30. До класної роботи виписати речення з таблиці ст 261-262, вправа 356.

До домашньої роботи вправа 360.




05.05.2020

Тема: Розділові знаки при відокремлених обставинах

Завдання: параграф 30, опрацювати таблицю на сторінці 262, вправа 356, до домашньої роботи вправа 360.

Диктант

Вставити розділові знаки та пропущені букви, Зробити заголовок до тексту

Рослини якими оз...ленюють наші міста і сел...ща захищают.. повітря від забрудн...н...я. Сади парки сквери ліси (на)(в)коло міст (не)обхідні людині. Рослини виділяют...  Кисень вбирают... вугл...кислий газ затримуют... дрібні частинки пилу та інші шкідливі домішки які можут... потрап...ти разом з повітрям у наші л .. .гені (під)час дихан.. .я зволожу ют... повітря пр... глушуют... шум на міс...ких вул...цях протистоят... в...ликим вітрам і п...ловим бурям. Тому людина наса...ує рослини в містах і селах. Оз...ленювач..  прагнут... створювати в містах (багато)ярусні насадж...н...я з дерев кущів трав. Там ос....ляються й знаходят... корм і (з. с)хов...щ комахи птахи дрібні с...авці. Рослин...ий світ нашої (Б, б)ат. ківщини надзв...чайно (різно)манітний. Але рослини як і інші ж...ві організми (3, з)емлі зазнают... різних шкідливих впливів особливо в містах та на їхніх околицях. Особливу (не)бе..пеку становит... забрудн...н...я води повітря грунту шкідливими р...човинами. Наприклад гази що їх викидають в атмосферу промислові підприємства і транспорт спричиняють захворювання і загиб...ль рослин листки втрачают... з...лене забарвл...н..я і  опадают... відм...рают... корені й багато які рослини зникают... (зо)всім. Спеціалісти шукають шляхи оздоровл...н...я (на)(в)кол...шнього с...р...довища установлюют... філ...три на пром...слових підприємствах (з)(не)шкоджуют... дії вихлопних газів транспорту. (На)жаль (не)всі люди розуміют... знач..н.. .я з... лених рослин рвут... дикорослі трави ламают... д...рева і кущі рубают... д...рева в лісах забуваюч... (про)те що знищити рослину легко а виростити її справа багат...ох років.

08.05.2020

Тема: Ділові папери. Протокол

Завдання: опрацювати підручник сторінка 257-258

12-15.05.2020

Тема: Відокремлені додатки.

Завдання: параграф 29, вправа 344, до домашньої роботи вправа 347.

19-22.05.2020

Тема: Уточнювальні члени речення

Завдання: параграф 31. вправа 374, до домашньої роботи вправа 379.

26.05.2020

Тема: Контрольна робота

ст 282-283