фізика

Тема: Отримання та застосування радіонуклідів. Методи реєстрації іонізуючого випромінювання і захист від нього. Дозиметри.

Д/з Опрацювати параграф 41. Вправа 41(1 ) ст. 241

Методи реєстрації іонізуючих випромінювань

Зважаючи на те, що у людини відсутня можливість відчувати дію іонізуючих випромінювань, важливими є прилади. Завдяки їм можна виявити і встановити рівень дії радіоактивних випромінювань. Відомі методи можна розділити на групи:

  • 1) за іонізацією середовища, тобто за рахунок розпаду молекул під дією енергії випромінення і за наявністю електричного току, який можна виміряти приладами - дозиметрами;

  • 2) викликають світіння - сцинтилляцію або люмінесценцію (світіння) в деяких речовинах, що використовують у фотоелектронних примножувачах - в них утворюється електроімпульс;

  • 3) фотографічний метод - засвічують фотопапір, фотоплівку, викликаючи фотоліз броміду срібла;

  • 4) калориметричний метод - вимірюють кількість тепла, що виділяється в спеціальному детекторі при поглинанні ним випромінювань;

  • 5) хімічний метод - заснований на певних змінах різноманітних речовин, чутливих до дії таких випромінювань, наприклад, змінюється колір - колориметричний метод;

  • 6) нейтронно-активаційний метод, пов'язаний із вимірюванням наведеної радіоактивності, наприклад бета-активності, що виникає під впливом повільних нейтронів. Цей метод використовують для оцінки доз в аварійних ситуаціях, коли відбувається короткочасне опромінення великими потоками нейтронів;

  • 7) біологічний метод - заснований на визначенні біологічних наслідків дії випромінювань на живі системи - за летальністю тварин, ступеня лейкопенії (зміни у крові), кількості хромосомних аберацій (змін), випаданню волосся, наявності в сечі дезоксицитидіну;

  • 8) розрахунковий метод - заснований на використанні математичних методів вимірів за кількістю радіонуклідів, що потрапили в організм;

  • 9) дозиметричний метод, який є найбільш вживаним. В цьому випадку за допомогою спеціального пристроя - детектора Гейгера-Мюллера вимірюють електричний струм, який утворюється при іонізації речовини через яку проходить радіоактивне випромі-нення. Такі прилади використовують в наукових дослідженнях, побуті, цивільній обороні. Для оцінки радіаційної обстановки застосовують прилади, принцип дії яких заснований на вимірюванні ефектів, що виникають при взаємодії випромінювання з речовиною. Для виміру потужності експозиційної дози застосовують різноманітні прилади радіаційного контролю для: санітарного та екологічного - МКС-07 "Пошук", РКС-01 "СТОРА"; індивідуальної дозиметрії - ДКС 02К "Кадмій"; цивільного захисту та армії - МКС-У, МКС-05 "Терра"; навчальних програм - МКС-05 "Терра П", які виготовляє українське підприємство "Спаринг-Віст Центр" у Львові.

Питання

  • 1. Які Ви знаєте методи реєстрації радіоактивних випромінювань?

  • 2. Що таке дозиметричний метод реєстрації випромінювань?

  • 3. В чому важливість методів реєстрації радіоактивних випромінювань?

  • 4. Які Ви знаєте прилади для реєстрації радіоактивних випромінювань?

Дія радіоактивних випромінювань на людину

Біологічний вплив випромінювань визначається поглинанням живою тканиною рослини, тварини енергії, яка може іонізувати молекули клітинних речовини. При іонізації в організмі відбувається руйнування життєво важливих молекул, що призводить до розривів молекулярних зв'язків і утворенню нових хімічних сполук, невластивих для здорової тканини.

Під впливом іонізуючих випромінювань в організмі руйнуються функції кровотворних органів, збільшується проникненість судин для шкідливих речовин, відбувається розлад діяльності шлунково-кишкового тракту, зниження опірності організму шкідливим факторам, його виснаження, переродження нормальних клітин в злоякісні, виникнення лейкозів, променевої хвороби.

Дія факторів, що іонізують речовини, полягає в поглинанні живою тканиною рослин, тварин, людини енергії, що виділяється при зіткненні молекул речовини з випромінюванням. Це призводить до розривів молекулярних зв'язків - іонізації та утворенню нових хімічних сполук, не властивих нормально функціонуючій клітині -перекис водню, надзвичайно хімічно активні вільні радикали.

Під впливом радіоактивних випромінювань в організмі людини відбуваються порушення функцій кровотворних органів, збільшення тендітності і проникненості судин, розлад діяльності шлунково-кишкового тракту, зниження опірності організму, його виснаження, переродження нормальних клітин у злоякісні, виникнення лейкозів, променевої хвороби.

Небезпеки від іонізуючого випромінювання можна розділити на три групи: 1. Підвищення ризику виникнення онкологічних захворювань; 2. Ризик генетичних порушень, тобто пошкоджень механізмів спадковості; 3. Небезпека для ембріона, що розвивається в утробі матері.

Всі три типи небезпек, особливо перші дві, характеризуються тим, що при опроміненні одного індивідуума наслідки ніколи не наступають із стопроцентною можливістю, але за законами статистики (вірогідності) можливість їх збільшується з ростом дози опромінення. Наприклад встановлено, що серед населення чисельністю 1 млн людей за рік з'являється біля 50 природних захворювань лейкемією, а після опромінення цієї кількості людей дозою в 1бер, до вказаних випадків добавляється ще один.

Особливо складний механізм впливу іонізуючого випромінення на біологічні механізми спадковості. Виникаючі при цьому порушення можуть передаватися наступним поколінням. В цьому випадку з ростом дози опромінення збільшується не тільки вага, але і частота поразок (>5бер). Останні десятиліття принесли нам небачений прогрес наукових знань і технічних можливостей. Але і радіоактивне навантаження на людство від штучних джерел тепер різко зросло.

Вже в 1934 році Міжнародна комісія радіаційної охорони встановила толерантну дозу 0,2 рентгена за добу. В наш час цей рівень зменшили до 0,05 бер за рік для населення і 1 бер/рік для працюючих з джерелами іонізуючих випромінювань.

Людина не відчуває дії радіоактивних випромінювань. В її організмі вони викликають зміни, що залежать від потужності дози: 1 мкбер - перегляд одного хокейного матчу по телебаченню; 0,1 бер - фонове випромінювання за рік; 3,0 бери - при рентгеноскопії зубів; 10,0 бер- аварійне опромінення населення поблизу АЕС; 25,0 бер - аварійне опромінення персоналу АЕС; 30,0 бер - опромінення організму при рентгеноскопії тіла; 75,0 бер - короткочасні зміни в складі крові; 100,0 бер (1Зв) - легкий ступінь променевої хвороби; 450-500 бер - важкий ступінь променевої хвороби (гине 50% опромінених людей); 500 і більше - гинуть 100 % опромінених людей. Тому, всі фахівці повинні знати елементарні правила радіаційної гігієни, знати про підступність радіоактивних випромі-нень і знати як послабити їх дію.

Деякі з тварин спроможні відчувати дію радіоактивних випромінювань. Так, садовий равлик закриває мантійну порожнину, а комахи і пацюки починають неспокійні, безладні рухи, намагаючись уникнути небезпечної зони. Інфузорії гинуть тільки лише при 300 тис. рентгенів, окремі бактерії можуть існувати в середині атомного реактора, де радіоактивність сягає мільйонів рад або рентгенів. Стійкі до радіоактивних випромінювань змії - вони гинуть лише при 3-18 тисяч рад або 30-180 Гр.

Питання

  • 1. В чому полягає біологічна дія випромінювань на організми?

  • 2. Чому радіоактивні випромінювання називають іонізуючими, які їх властивості ?

  • 3. В чому небезпека людині від іонізуючого випромінювання?

  • 4. Охарактеризуйте групи небезпек іонізуючого випромінювання.

  • 5. Як реагують тварини на дію радіоактивних випромінювань?

  • 6. Які дози опромінення отримує людина при перегляді телепрограм, рентгеноскопії?


24 березня 11 клас. Тема уроку: Ядерні реакції, способи вивільнення ядерної енергії. Ланцюгова реакція поділу ядер і термоядерні реакції. Ядерний реактор, перспективи створення термоядерного реактора.

Д/з Опрацювати параграф 42 і зробити короткий конспект в робочому зошиті. Дякую!

25 березня 11 клас. Тема: Розвязування задач.

Д/зПовторити параграфи 36-42. Розв"язати №464-468, 482-подібна вже розвязана 481ст.76. Дивись збірник. Дякую!

26 березня (11 клас) Тема уроку: Елементарні частинки, їх класифікація. Поняття про фундаментальні взаємодії.

Д/з Опрацювати параграф 43 ст. 247-250. Вправа 42(5) ст. 246.

27 березня 11 клас. Тема: Розвязування задач.

Д/з Повторити параграфи 36-42. Розв"язати №484-486, 490, 506,507. Дивись збірник. Дякую!

31 березня 11 клас. Тема уроку: Розвязування задач із теми "Атомна та ядерна фізика"

Д/з Повторити параграфи 36-42. Вікриваємо збірничок на сторінці 83 є завдання для самостійного розв"язку. Прошу його розв"язати, а як зразок на сторінці 80-82 є подібні завдання із розвязками. Удачі!

01. 04. 11клас. Тема уроку: Контрольна робота.

В зошиті для тематичного контролю на ст. 34, 35 є варіант 2 та 3. Прошу за списком у журналі вибрати собі варіант, тобто непарні пишуть 2 варіант, а парні пишуть 3 варіант. Бажаю успіху!

2 квітня 11 клас. Тема уроку: Навчальний проект. " Моделювання радіоактивного розпаду"

Д/з Щоб виконати проект потрібно відкрити підручник на сторінці 250. Тут є експериментальна робота № 8.

3 квітня. Можливо не всі виконали контрольну і проект! Тому, доробіть їх.

Д/з Повторити параграфи 36-42.

7 квітня 11 клас. Тема уроку: Експерементальна робота №9 "Дослідження треків заряджених частинок за фотографіями"

Д/з У підручнику сторінка 252 є ця робота. Виконайте її у робочому зошиті. Дякую!

8 квітня 11 клас. Тема уроку: Випромінювання небесних тіл. Методи астрономічних досліджень ( спостережень)

9 квітня 11 клас Тема уроку: Принцип дії і будова оптичного і радіотелескопа, детекторів нейтрино та гравітаційних хвиль. Приймачі випромінювання.

10 квітня 11 клас. Тема уроку: Земля і Місяць.

14 квітня 11 клас. Тема уроку: Планети земної групи: Меркурій, Венера, Марс і його супутники.

15 квітня 11 клас. Тема уроку: Планети - гіганти: Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун та їхні супутники.

16 квітня 11 клас. Тема уроку: Карликові планети. Пояс Койпера, хмара Оорта. Малі тіла Сонячної системи-астероїди, комети, метеори.

17 квітня 11 клас. Тема уроку: Дослідження тіл Сонячної системи з допомогою космічних апаратів. Гіпотези і теорії формування Сонячної системи.

21 квітня 11 клас. Тема уроку: Повторення пройденого матеріалу починаючи з 8 квітня по 17 квітня.

22 квітня 11 клас. Тема уроку: Тематична атестація.

Запитання 1

Яка планета має найщильнішу атмосферу?

варіанти відповідей

Меркурій

Марс

Земля

Венера

Запитання 2

Як перекладається з грецької слово планета?

варіанти відповідей

Волохата зоря

Блукаюча зоря

Холодне тіло

Туманність

Запитання 3

Слово метеорит означає

варіанти відповідей

вогняний змій

повітряний камінь

дракон

святий камінь

пакунок від інопланетян

Запитання 4

Ядро комети складається ...

варіанти відповідей

із льоду і пилу

із заліза

із каміння

із розжарених газів

із пари води

Запитання 5

З якою найменшою швидкістю метеорит влітає в атмосферу Землі?

варіанти відповідей

1 м/с

1 км/с

11,2 км/с

22,2 км/с

70 км/с

Запитання 6

З якою найбільшою швидкістю метеорит може влетіти в атмосферу Землі?

варіанти відповідей

1 м/с

1 км/с

11,2 км/с

22,2 км/с

70 км/с

Запитання 7

Тунгуський метеорит називають загадковим тому, що

варіанти відповідей

метеорит був космічним кораблем марсіан

на місці падіння не виявлено метеоритного кратера

в атмосфері стався спалах, що нагадував вибух ядерної бомби

метеорит був брилою льоду

після падіння метеорита над Європою спостерігалося загадкове сяйво в атмосфері і вночі не було видно зір

Запитання 8

Пояс Койпера, або планетоїдів, починається за орбітою

варіанти відповідей

Нептуна

Марса

Юпітера

Сатурна

Урану

Запитання 9

Хмара Оорта складається

варіанти відповідей

із пилу

із планет

із комет

із газу

із зір

Запитання 10

Болід – світлове явище, що супроводжує

варіанти відповідей

політ реактивного літака в стратосфері

політ НЛО

політ кулястої блискавки

спалах полярного сяйва

політ метеорного тіла в атмосфері



23 квітня 11 клас. Тема уроку: Фізичні характеристики Сонця. Будова Сонця та джерела його енергії.


24 квітня 11 клас. Тема уроку: Реєстрація сонячних нейтрино. Прояви сонячної активності та їх вплив на Землю.

28 квітня 11 клас. Тема уроку: Практична робота № 2. Візуально-телескопічні спостереження Сонця.

Д/з За допомогою спостережень за Сонцем, інформація з підручника, мережа інтернет або інші джерела, зробити опис небесного світила. Дякую!

29 квітня 11 клас. Тема уроку: Зорі та їх класифікація.

30 квітня. 11 клас. Тема уроку: Звичайні зорі. Подвійні зорі. Фізично-змінні зорі. Планетні системи інших зір.

5 травня 11 клас. Тема уроку: Еволюція зір. Білі карлики. Нейтронні зорі. Чорні діри.

6 травня 11 клас. Тема уроку: Молочний Шлях. Будова Галактики. Місце Сонячної системи в Галактиці. Зоряні скупчення та асоціації. Туманності.

7 травня 11 клас. Тема уроку: Підсистеми Галактики та її спіральна структура. Надмасивна чорна діра в центрі Галактики.

8 травня 11 клас. Тема уроку: Світ Галактик. Активні ядра Галактик.

12 травня 11 клас. Тема уроку: Спостережні основи космології. Історія розвитку уявлень про Всесвіт. Походження й еволюція Всесвіту

13 травня. 11 клас. Тема уроку: Пошук життя за межами Землі. Питання існування інших всесвітів. Мультивсесвіт.

14 травня. 11 клас. Тема уроку: Підготуватись до тематичної атестації.

Д/з Повторити з підручника "Астрономія - 11 кл." Теми (4 - 8) сторінки 67-119. Бажаю успіху!

15 травня. 11 клас. Тема уроку: Тематична атестація.

Д/з Повторити з підручника "Астрономія - 11 кл." Теми (4 - 8) сторінки 67-119. Бажаю успіху!


Запитання до річного заліку з АСТРОНОМІЇ (Середня школа)

1. Траєкторія видимого річного рух Сонця по небесній сфері називається…екліптикою

2. Наша Сонячна система входить до великого зоряного скупчення яке називається…Галактика

3. До еліпса відносяться такі поняття, як…ексцентриситет, фокус1 і фокус 2 , велика піввісь, мала піввісь

4. До еліпса не відносяться такі поняття, як…(крім:ексцентриситет, фокус1 , фокус2 велика піввісь, мала піввісь)

5. Який супутник планети Сонячної системи має атмосферу?...Титан у Сатурна, Тритон у Нептуна

6. Астероїди обертаються навколо Сонця в основному…між орбітами Марса і Юпітера. Пояс астероїдів Кайпера біля орбіти Плутона

7. Комети обертаються навколо Сонця, підходячи до нього досить близько і їх орбіта …може виходити за межі Сонячноі системи , це еліпс або гіпербола

8. Сонце більше ніж Земля за розмірами у…109 раз

9. Сонце має масу, що перевищує масу усіх його планет у…750 раз

10. Якщо Rз - радіус Землі, а Rc - радіус Сонця то …Rc =700 000км , Rз= 6370км., Rc/Rз=109, Rc>Rз

11. Майже вся енергія від Сонця йде до нас завдяки термоядерним реакціями, що проходять …у його центральный частині

12. Видима частина Сонця називається…фотосферою

13. Активнісь процесів на Сонці і поява плям на ньому повторюється періодично через кожні…11 років

14. Епсилон Великої Ведмедиці і Бета Персея це-…подвійні зорі

15. Котра з цих зірок має назву " летюча зоря"?...Зоря Бернарда

16. До Сонячної системи входять планети і їх супутники та… Сонце, комети, астероїди, еліптичні метеорні потоки

17. Закони руху планет вивів вчений астроном…Кеплер

18. Температура поверхні Сонця (фотосфери) приблизно…6000К

19. Період обертання планети навколо Сонця відносно зір називається…сидеричним роком

20. Період обертання Місяця навколо Землі відносно Сонця називається…синодичним місяцем

21. Найбільша одиниця довжини …пс (парсек)

22. Перша космічна швидкість для планети Земля становить…7.8 км/с

23. Людина побувала уже на …Землі, Місяці

24. Де вказано назву найбільшого астероїда Сонячної системи (1000км)?...Церера

25. Сонячна система летить у космосі відносно сусідніх зір з швидкістю…16 км/с

26. На небесній сфері тепер є…88 сузір’їв

27. Ми (учні) живемо на планеті, що називається…Земля

28. Котра з цих планет найближча до Сонця?...Меркурій(а в іншому питанні…Венера)

29. Котре з цих небесних тіл не має атмосфери?... Місяць, Меркурій, Ікар, Церера

30. Земля обертається навколо…своєї осі за 24 години, Сонця за 1 рік, центра Галактики за 200 млн.років

31. Всі зорі Галактики обертаються навколо її центра з періодом…від 1 року до 300 млн. років.

32. Маса Землі приблизно…6Е24 кг.

33. Відстань до Місяця від Землі приблизно…384 000 км.

34. Відстань від Землі до Сонця …1 а.о, 150 000 000 км, 150 млн км, 1.5Е11м.

36. Зорі, що змінюють свою яскравість при зміні їх температури називаються…цефеїдами.

37. Наука, що вивчає всесвіт , як щось цілісне називається …космологією.

38. Земля рухається відносно Сонця з лінійною швидкістю …30км/с.

39. Період обертання Землі навколо Сонця становить…1 рік, 365 діб 6 год 9 хв 10 секунд.

40. Напрям у якому рухається Сонячна система серед зірок називається…апексом.

41. Діаметр нашої Галактики приблизно…200000пс, 600 000 св.р.

42. У безхмарну ніч можна нарахувати на небі ( без оптичного приладу)……600 000 зірок.

43. Кут між напрямом на зірку і горизонтом називається…висотою.

44. Момент переходу небесного світила через небесний меридіан називається…кульмінацією

45. Найяскравіша зоря на зоряному небі Землі…Сіріус.

46. Де записано колір зір у порядку зростання їх температури?...жовта ,голуба , синя;

47. Наше Сонце - це …найближча до нас зірка, жовта зірка, зірка Галактики.

48. Якщо на Землі місячне затемнення то на Місяці…сонячне затемнення.

49. Де записано усі небесні координати?...пряме сходження(піднесення) і схилення

50. Щоб визначити широту місцевості на Землі треба…виміряти висоту Полярної зорі або до висоти світила додати її схилення і відняти 90 градусів.

51. Коли в Україні найдовша ніч?...22 грудня.

52. Коли в Україні найдовший день?...22 червня

53. Коли на Землі день має 12 годин?...21 березня, 23 вересня

54. Сузір`я через які проходить Сонце (позірно) за рік називаються…зодіакальними

55. Хто перший довів , що Земле рухається навколо Сонця?...Коперник.

57. Наступний льодовиковий період у нас на Землі почнеться приблизно через…80 000 років.

58. Яка планета має добу у 2 рази більшу ніж її рік?...Меркурій

59. Температура поверхні Місяця коливається (день - ніч) в межах…+17грС до -150грС.

60. Передбачити долю людини , держави і т.п. намагається…астрологія, ворожка.

61. Місячні і сонячні затемнення у даному місці повторюються через …18 років і 10,3 діб.

62. Де вказано найголовніші фази місяця?...Повний Міс., Новий Міс.,1-ша чверть,3-тя чв.

63. Кільцеве Сонячне затемнення може тривати до…11хв.

64. Який астероїд періодично(19 років) пролітає недалеко від нас(Землі)?. Ікар

65. Де помилково вказано найголовніші фази місяця?...Друга чверть, четверта чв.

66. Найбільша планета Сонячної системи ...Юпітер

67. Період обертання Землі навколо Сонця становить…365 діб 6год 9хв 10секунд.

68. До планет гігантів не належить…Меркурій, Венера, Земля, Марс.

69. Парсек-це відстань до зорі з якої видно орбіту Землі під кутом… 2секунди

70. Місяць справжній (проміжок часу між двома однаков. фазами Місяця)триває…29,5 діб.

71. Вкажіть планету з найгустішою атмосферою…Венера.

72. Хто перший ступив на Місяць?...Нейл Армстронг.

73. Перша жінка космонавтка … Валентина Терешкова.

74. Автор підручрика з астрономії для школи…Іван Климишин

75. Найменша одиниця довжини…ангстрем (1Е-10м)

76. Котре з цих небесних тіл не має своєї атмосфери? Місяць, Меркурій, Ікар, Церера

77. Наша Сонячна система летить навколо центра Галактики з швидкістю…250 км/с.

78. Якщо на Землі сонячне затемнення то на Місяці…нічого особливого не замітно.

79. Перший супутник Землі людина запустила. ..4 жовтня 1957 року.

80. Перша людина, що полетіла в космос і повернулась на Землю…Юрій Гагарін - 12 квітня 1961р.

81. Перший астронавт Незалежної України …Каденюк.

82. Кут під яким видно радіус Землі називається.. горизонталиний паралакс

83. Кут під яким видно радіус орбіти Землі називається.. річним паралаксом

84. Від Сонця світло долітає до нас за 8 хвилин, а від Проксіми (Кентавра) за…4,3 роки

85. Які планети обертаються у зворотному напрямі(відносно їх руху навколо Сонця)?...Венера,Уран,Плутон

86. «Падаюча зоря»- (явище згоряння піщинки у атм. Землі на висоті 80 км) н-ся…метеором.




19 травня 11 клас. Тема уроку: Запис та зчитування інформації за допомогою магнітних, твердотільних та інших носіїв.

Підготувати інформацію з інтернета по даній темі.

20.05 11 клас. Тема уроку: