українська література


23.03.2020

Тема: Література рідного краю. Життєвий і творчий шлях Миколи Пшеничного.

Завдання: опрацювати конспект заняття, записати в зошит цікаві факти з життя письменника.


Пшеничний Микола Іванович народився 19 липня 1954 року в селі Молодаво Дубенського району Рівненської області. Український поет, видавець, краєзнавець, громадський діяч.

Закінчив філологічний факультет Рівненського педінституту у 1975 році, де займався в літературній студії під керівництвом Миколи Кузьменка. Був директором середньої школи, кореспондентом газети «Червона зірка», з 1990 року — редактором видавництва «Наш край», з 1993 року — «Край» в Дубні. Працював науковим співробітником Державного історико-культурного заповідника м. Дубно. Активно друкувався на сторінках районних, обласних, всеукраїнських видань. Член Спілки письменників України з 1985 року.

У 1980 р. — учасник Всесоюзного фестивалю молодої поезії в м. Кизилі (Тувинська республіка), різних республіканських нарад молодих поетів. Лауреат Тувинської республіканської молодіжної літературно-мистецької премії, Рівненської обласної літературно-мистецької премії ім. Бориса Тена та літературної премії-стипендії штату Нью-Джерсі (США), літературної премії ім. Валер'яна Поліщука.

Микола Пшеничний — автор різножанрових художніх та художньо-документальних книг: «Сьомий материк» (1982), «Межа» (1986), «Осторога» (1988), «Калиновый рушник» (1989, переклад Володимира Євпатова, передмова Станіслава Куняєва), «Чорно-білий світ» (2001), літературного портрету «Григорій Дем'янчук» (2001), книжки для дітей «Бекана ворона» (2014), повісті-есе «Подзвін Золотої Підкови» (2016), «Для Дубна, для Волині, для України» (2017), науково-краєзнавче дослідження «Стріляли в правду, молодість, красу…» (2016). Твори письменника публікувалися в перекладах російською, білоруською, болгарською, бурятською, тувинською, туркменською та іншими мовами.

В особі Миколи Пшеничного до літератури прийшов поет загостреної соціальної проблематики, чистого джерельного голосу. Автор вдавався до несподіваних образів і співставлень, умів сказати по-своєму, створити незвичні і водночас природні образи. В його творчих доробках — боротьба проти чорних бід, безгосподарності, за зелене вбрання отчої землі, за справедливу долю і історію свого народу.

«Сьомий материк» (1982) за тематикою — книга про рідний край: це рідне село Молодаво, річка, прибережні рослини, ліс; про сільського дядька, який з гільзи майструє синичник, про безрукого млинаря, що верховодить на вітряках. За пафосом «Сьомий материк» збірка наступальна.

Микола Пшеничний не мислив свого життя без доріг, бо саме в дорозі, признавався він, народжувалася більшість його поезій. Шляхи рідного краю явили йому сліди велета слов'янської культури, друкаря Івана Федорова, образ якого по-філософськи трактований поетом у поемі-фресці «Межа», що вийшла окремою книжкою у 1986 році у Львові. Автор зумів відтворити історичний колорит і вивів узагальнюючий образ творця.

На його робочому столі сходилися докупи записи, зроблені у Литві і Білорусі, на Саяно-Шушенській ГЕС, на Кос-Аралі, у Грузії і в Туві, в горах Саянах. Микола Пшеничний редагував (і видав у Дубні масовим тиражем) антологію сучасної польської поезії «Інше прохання» — у перекладах київського літератора Станіслава Шевченка, де є навіть поезії Кароля Войтили — папи римського Івана-Павла II

Удвох із дружиною, поетесою Любою Пшеничною, у серпні 1990 року заснували на Дубенщині видавництва «Незабудка», «Наш край», а потім — «Край», видрукували майже дві сотні книг рівненських, київських, львівських, херсонських, тернопільських, луганських та зарубіжних авторів. Завдяки Пшеничним до читачів прийшли як збірки молодих літераторів краю, так і маститих.

М. Пшеничний, як депутат Дубенської міської ради, свого часу багато зробив для утвердження українського, народного в краї, зокрема в культурі, літературі, мистецтві. «Я жив далеко не останнім, хоч першим теж, зізнаюся, не був…» — це теж відвертість у поетичних рядках.

Творчість:

Лауреат премій ім. Бориса Тена, Республіканської молодіжної премії Туви (Росія) в галузі літератури та мистецтва.

Автор поетичних книг:

«Сьомий материк» (1982),

«Межа» (1986),

«Осторога» (1988),

«Калиновый рушник» (Москва, 1989, у перекладах російською),

«Душа» (2006) та ін.

Помер 20 березня 2020 року.

Завдання додому: прочитати вірші Миколи Пшеничного, дві поезії на вибір письмово проаналізувати.


25.03.2020

Тема: Василь Симоненко - "лицар на білому коні" в українській літературі. Його поезія "Лебеді материнства".

Завдання: опрацювати ст. 178-182 у підручнику, прочитати його поезію "Лебеді материнства".

Завдання додому: написати хронологічну таблицю життя поета, вивчити напам,ять вірш "Лебеді материнства".

30.03.2020

Тема: Василь Семоненко " Гей , нові Колумби й Магелани".Заклик поета відкривати "духовні остови" в інтелектуальному морі свого народу.

Завдання: дати відповіді на запитання на ст 185, вміти аналізувати поезію.

01.04.2020

Тема: Марина Павленко. "Русалонька із 7-В , або Прокляття роду Кулаківських". Казкове й реалістичне в повісті-казці, час теперішній і минулий у ній.

Завдання: прочитати твір, дати відповіді на запитання ст. 193. Зробити записи в робочий зошит (хронологічна таблиця життя та творчості письменниці).

06.04.2020

Тема: Марина Павленко. "Русалонька із 7-В , або Прокляття роду Кулаківських". Добро і зло в повісті,у сучасному світі та людині.

Завдання: дочитати твір до кінця, дати відповідь на запитання ст.198 та ст.205

08.04.2020

Тема: Складання анкети головного героя твору Марини Павленко"Русалонька із 7-В , або Прокляття роду Кулаківських"

Завдання: письмово скласти анкету головній героїні твору.

13.04.2020

Тема: Урок виразного читання

Завдання : читання захоплюючого уривку твору.

15.04.2020

Тема: Любов Пономаренко. "Гер переможений"

Завдання: зробити записи в робочий зошит про письменницю, прочитати новелу, Гер переможений", дати відповіді на питання на ст.219(за вибором)

22.04.2020

Тема: Любов Пономаренко. "Гер переможений". Особливості художніх засобів новели

Завдання: ст 217 таблиця, зробити записи, що таке новела.

27.04.2020

Тема: Контрольна робота за темою : "Ти знаєш, що ти людина".

29.04.2020

Тема: Олег Ольжич. Життєвий і творчий шлях. Твір " Захочеш і будеш".

Завдання: хронологічна таблиця і аналіз поезії ( тема, ідея , основна думка)


04.05.2020

Тема: Олена Теліга. "Сучасникам". Моральний заповіт нащадкам.

Завдання: підготувати цікавий та змістовний матеріал за творчістю Олени Теліги.


06.05.2020

Тема: Олександр Гаврош. " Неймовірні пригоди Івана Сили".

ЗАВДАННЯ: Прочитати твір , вміти аналізувати головного героя.

13.05.2020

Тема: Морально-етична проблематика твору " Неймовірні пригоди Івана Сили".

Завдання: визначити , які проблеми порушені в творі.

18.05.2020

Урок мовленнєвого розвитку в письмовій формі.

Завдання: Як би ви продовжили повість Олександра Гавроша.


20.05.2020

Тема: Андрій Малишко- відомий український поет. " Пісня про рушник"

Завдання: життєвий та творчий шлях Андрія Малишка. Поезія напам'ять.


25.05.2020

Тема: Література рідного краю. Творчість Анни Войнарович.


27.05.2020

Контрольна робота: Ми - українці.