Právo

Газета «Právo» ― 1 публикация 14 августа, в которой упоминается катастрофа самолёта URSS-M25:

Газета выходила в городе Пршеров один раз в неделю (по субботам). Все номера газеты за 1937 год полностью доступны через систему «Kramerius 5»:

В дни катастрофы газета выходила 7 и 14 августа. В номер от 7 августа катастрофа URSS-M25 не попала, а в номере от 14 августа публикация попала только на седьмую страницу. То есть редактор газеты не считал катастрофу важным информационным событием. Но публикация была довольно большая по объёму и довольно интересная по содержанию. 

Следует отметить, что газета «Právo» была «католической», об этот свидетельствовал «девиз» (motto) в заголовке газеты. Также следует отметить, что публикация в газете «Právo» абсолютно совпадает с публикацией в «католической» газете «Hlasy jičínsko-příborské» от 14 августа. В этих двух публикациях совпадают даже опечатки («po-podepsati»), то есть обе публикации были выполнены с одного набора.  Так как две публикации абсолютно одинаковые, я написал общий комментарий в описании публикации газеты «Hlasy jičínsko-příborské».

«Právo» Lidový list středomoravský. V Přerově v sobotu dne 14. srpna 1937 Ročník XVIII. Čís. 33. Strana 7

Tajemství kol zkázy ruského velkoletadla

Minulý týden zřítil se v Rumunsku ruský dvoumotorový letoun URSS M 25, který konal cestu z Moskvy do Prahy. Nad Transylvánskými Alpami poslal radiotelegrafista z letounu depeši, že má poruchu na motoru, proto vystoupi do výše 2000 m a pak klouzavým letem přistane na vhodném mistě. Když však letadlo do oné výše vystoupilo, vyšlehly z něho plameny a siřemhlav se zřítilo k zemi. Z posádky a cestujících byly nalezeny jen ohořelé zbytky.

Tato zpráva je však nyní zastínovéna zprávami daleko sensačnějšími. Letoun byl úmyslně zničen a ten, kdo měl zájem, aby byl zničen, obětoval posádku i nevinné cestujíci. Připravil výbuch v kabině jenž měl za následek katastrofu. A na zkáze letounu měla zájem špionážní služba. K tomu všemu mlčí zpravodajská služba sovětská. Každý cestující letadlem musí ?po-? podepsati revers, jizdenka zni na jméno a najednou se neví, kdo letěl, kolik osob bylo v letadle, doklady se ztratily. Ztřetly se dvě špionážni služby: anglická a německá. Pravděpodobné je, že anglická služba naložila do letadla zavazadlo, jehož obsah byl nepříjemný službě německé a proto letoun i posádka musil býti obětovány. Snad na přání Berlína. Jsou však také zprávy, že cestující se zavazadlem vystoupil v Kijevě a tak zprávy byly přece zachráněny, ale ?obrov.? ztráta na majetku i životech zustala. Tajemné ruce se skryly, když vykonaly hrůzný čin, ale rána zeje, až snad čas ji zaceli.

6 jich prý nastoupilo v Moskvě, jeden přistoupil cestou, zahynulo jich prý 5. Kam se poděli 2?

Все использованные сканы для публикации этой газеты можно посмотреть на Google.Диске.