Národní osvobození

Газета «Národní osvobození» ― 5 публикаций с 7 по 19 августа, в которых упоминается катастрофа самолёта URSS-M25:

Газета выходила в Праге один раз в день ежедневно (кроме понедельника). В заголовке газеты сообщается, что в городах Брно и Братислава имелись филиалы редакции (в Братиславе имелся также филиал администрации). В заголовке газеты заявлен пражский региональный выпуск, однако нет точной информации о других региональных выпусках. Все номера газеты за 1937 год полностью доступны через систему «Kramerius 5»:

По информации в системе«Kramerius 5», «бумажная» газета храниться в библиотеке «Vojenský historický ústav Praha». Вероятно, «первичная» электронная библиотека для этого журнала это «Digitální studovna Ministerstva obrany ČR». Хотя электронная библиотека «Národní knihovna České republiky» ссылается на это же место хранения «бумажной» газеты, в неё доступны номера газеты только за первое полугодие 1937 года.

Первое сообщение о катастрофе появилось в газете 7 августа, вместе с остальными ежедневными газетами. Затем на протяжении ещё трёх номеров подряд в газете ежедневно публиковалась информация о катастрофе (в понедельник газета не выходила).  Однако публикация о катастрофе ни раза не попала на первую страницу газеты. Самая крупная публикация газеты «Národní osvobození» о катастрофе была опубликована 8 августа на 4 странице. То есть редакция газеты не считала катастрофу очень важным информационным событием. Однако интерес редакции к катастрофе был устойчивый, в газете были оперативно опубликованы все основные новости. После 11 августа наступил перерыв, так как не появлялось новой значительной информации о катастрофе. Последняя небольшая публикация 19 августа сообщала о похоронах советских лётчиков.

Большинство публикаций газеты «Národní osvobození» о катастрофе были незначительно обработанными сообщениями информационных агентств. Уникальная публикация в газете была только 11 августа, когда редактор газеты выступил категорически против «шпионской версии» катастрофа. Публикация 11 августа небольшая, но очень информативная. Это самая интересная публикация газеты «Národní osvobození» о катастрофе. Например, в публикации прямо говориться о том, что чехословацкая комиссия тоже расследовала катастрофу самолёта URSS-M25 (обычно упоминаются только румынская и советская комиссии). Логика рассуждений редактора тоже интересная. По его мнению, шпионская версия опровергается текстом последней радиограммы самолёта. Также редактор ссылается на информацию советской стороны о тщательном досмотре самолёта в Киеве (большинство редакторов чешских газет жаловались на отсутствие информации от советской стороны).

Ещё интересно отметить, что в самой первой публикации от 7 августа газета сообщила о катастрофе со ссылкой на Прагу.  Так поступили не все газеты. Даже газета «Lidové noviny» (которая считалась «голосом Града», то есть правительства Бенеша) информацию о катастрофе 7 августа опубликовала со ссылкой на Бухарест. Поэтому можно сказать, что у газеты «Národní osvobození» была своя редакционная политика по катастрофе URSS-M25. Хотя в целом газета считала эту катастрофу не очень важным информационным событием.

«Národní osvobození» V Praze v sobotu 7. srpna 1937. Pražské vydání. Ročník XIV., Číslo 184. strana 5

Letadlo Praha-Moskva se zřítilo.

Šest osob uhořelo.

Praha, 6. srpna. Sovětské osobní letadlo linie Praha - Moskva zřitilo se dnes odpoledne se šesti osobami poblíže obce Šaratcel v okrese Bystřice v Sedmihradsku (Rumunsko). Letadlo se vzňalo a shořelo úplně během několika minut. V letadle se nalézali dva českoslovenští cestujíci a čtyři členové posádky. Všichni byli nalezeni mrtvi. Doposud nepodařilo se zjistiti jména zahynulých a příčinu katastrofy.

Letadlo bylo na cestě z Moskvy přes Kluž do Prahy. Zřitilo se v 15 hod.V Bukurešti není ve 21.30 hod. našeho času známo nic ani o jménech ani o národnosti uhořelých cestujících.

Čs. tisková kancelář pokusila se telefonickým dotazem v Moskvě zjistiti bližší údaje o cestujících a posádce ztroskotaného letadla. Pokus se však nepodařil, protože na včerejší den, t. j. na pátek 6. srpna připadl tak zvaný den prázdna, kdy se v úřadech nepracovalo.

«Národní osvobození» V Praze v neděli 8. srpna 1937. Pražské vydání. Ročník XIV., Číslo 185. strana 4

Ke katastrotě letadla Praha - Moskva.

7 osob uhořelo. - Dosud nejsou známa ani jména, ani národnosti cestujících.

Bukurešt, 7. srpna. Ke zprávě o letecké katastrofě, jež se udála včera o 15. hodině u vesnice Saratzele v okrese Nasaud a při níž zahynulo 7 osob, sděluje Havasův zpravodaj, že jde o sovětské letadlo »Douglas M 25«. 4 muži posádky byli Rusové a dva cestující prý Češi. Katastrofa byla způsobena požárem, jenž vypukl na palubě letadla, když bylo ve výši 2000 m.

Bukurešt, 7. srpna (Rador). V časných ranních hodinách došlo několik dalších podrobností ke zprávě o leteckém neštěstí u Saratzele: V letadle sedělo celkem sedm osob, t. j. dva cestující a 5 členů posádky, z toho šéfpilot, pilot, dva mechanikové a jeden radiotelegrafista. Jeden z cestujících prý byl italský obchodní attaché Machino z Moskvy a druhý cestující byl prý buď nějaký Angličan nebo úředník sovětské diplomatické služby. Mezi zahynulými členy posádky je prý šéfpilot Gurjevič. Bližší podrobnosti nemohly býti ještě zprostředkovány, poněvadž letadlo úplně shořelo a všichni mrtví jsou zohaveni k nepoznání.

Bukurešt, 7. srpna. Letadlo krátce před Kluží oznámilo radiotelegraficky, že má poruchu na motoru. Aby se vyhnulo možnosti nehody v hornaté krajině, kterou právě letělo, vzneslo se až do výše 3000 m. Náhle bylo letadlo zachváceno požárem a zřítilo se střemhlav dolů. Italský obchodní atašé Machino z Moskvy vyskočil z letadla bez padáku. Jeho tělo bylo doslova roztlučeno a nalezeno 3 km od místa neštěstí. Mezi mrtvolami jest také žena, jejíž střevičky byly nalezeny poblíže místa katastrofy. Rumunské ministerstvo letectví poslalo na místo vyšetřující komisi.

Praha, 7. srpna. Dotazem na československém vyslanectví v Moskvě dnes v 17 hod. o neštěstí sovětského letadla v Rumunsku zjistila Československá tisková kancelář:

Čs. vyslanec Pavlů dotázal se dnes dopoledne u letecké společnosti Aeroflot na bližší podrobnosti katastrofy, bylo mu však sděleno, že nových informací v Moskvě není. Rovněž nebyla dosud oznámena jména obětí, které při katastrofě zahynuly.

«Národní osvobození» V Praze v úterý 10. srpna 1937. Pražské vydání. Ročník XIV., Číslo 186. strana 4

Vyšetřování katastrofy sovětského letadla MM 25.

Bukurešť, 8. srpna. Vyšetřovací komise, vyslaná ministerstvem letectví na místo, kde se udála katastrofa sovětského letadla MM 25, nalezla mezi obětmi též mrtvolu jednoho Francouze. Po provedení identifikace mrtvol čtyř členú ruské posádky a mrtvoly italského obchodního atašé v Moskvě Massimiovici zbývá provésti pouze identifikaci šesté mrtvoly, t. j. mrtvoly Francouze.

«Národní osvobození» V Praze ve středu 11. srpna 1937. Pražské vydání. Ročník XIV., Číslo 187. strana 5

Úřední vyšetření katastrofy sovětského letadla.

O příčinách katastrofy sovětského letadla kolovala včera v čs. tisku fantastická ničím neodůvodněná zpráva, že je to dilo německé špionáže. Úřední vyšetřování za účasti komise československé, sovětské a rumunské zjistilo, že neštěstí bylo zaviněno výbuchem benzinové nádrže. Povidačky o souboji špionú jsou vyvráceny ostatně i zprávou radiotelegrafisty na nešťastném letounu, který před katastrofou hlásil technické obtíže na stroji. Zpráva o pekelném stroji je vyvrácena také tím, že letadlo i zavazadla cestujicích byla v Kijevě velmi důkladně a přisně prohlédnuta.

«Národní osvobození» V Praze v čtvrtek 19. srpna 1937. Pražské vydání. Ročník XIV., Číslo 194. strana 4

Popel sovětských letců, zahynulých na trati Moskva - Praha, již v domovině. Moskva, 18. srpna. (TASS.) V úterý 17. t. m. byly přivezeny do Moskvy z Rumunska urny s popelem letce Gureviče, leteckého mechanika Krijučkova a Kotova, kteři při havarii dopravního letadla »Douglas« na trati Moskva - Praha tragicky zahynuli. Hned večer byly urny uloženy do zdi novoděvičijského hřbitova.

Все использованные сканы для публикаций этой газеты можно посмотреть на Google.Диске.