Pozor

Газета «Pozor» ― 3 публикации с 7 по 16 августа, в которых упоминается катастрофа самолёта URSS-M25:

Газета выходила один раз в день почти ежедневно (359 номеров за 1937 год). В выходных данных в качестве адреса редакции указан город Оломоуц, а в качестве адреса типографии указан город Моравска Острава. В понедельник название выпуска газеты отличалось, но эти выпуски также входили в общую нумерацию. Все номера газеты за 1937 год полностью доступны через систему «Kramerius 5»:

7 августа новость о катастрофе была опубликована под большим заголовком в самом верху первой страницы. 8 августа в газете опять появилась довольно большая публикация о катастрофе под заметным заголовком. Но эта публикация попала только в середину второй страницы. Затем наступил длительный перерыв в публикациях, в первые дни газета не отреагировала на шпионский скандал вокруг катастрофы. Зато 16 августа появилась большая публикация наверху второй страницы под крупным интригующим заголовком, самая интересная публикация о катастрофе в газете «Pozor». То есть редактор считал катастрофу важным информационным событием и сообщил читателям все основные новости.

Первые две публикации были основаны на сообщениях информационных агентств и повторяли публикации в других чешских газетах. Можно только отметить, что редактор газеты «Pozor» проявил патриотизм и в обоих номерах ссылался на пражские новости. Так поступали не все, многие чешские газеты очень активно публиковали румынские новости. А первые публикации о катастрофе в некоторых газетах вообще ссылались на австрийскую информацию.

Публикация 16 августа была уникальной по содержанию. Вероятно, редактор газеты не захотел напрямую участвовать в шпионском скандале. Но полностью замалчивать эту тему редактор тоже не захотел и подготовил собственную публикацию о загадках двух ужасных катастроф Дугласов за одну неделю. Никаких ответов в этой публикации нет, а большая часть публикации является описанием современных самолётов фирмы Дуглас. Тем не менее, публикацию очень интересная. Во первых, в этой публикации напрямую сравнивались две странные катастрофы Дугласов. Возможно, это была первая чешская публикация на эту тему. Чешская комиссия по расследования заявила о странном сходстве двух катастроф только через неделю 23 августа. Во-вторых, автор публикации признал, что обе катастрофы «загадочные». По катастрофе в Бельгии автор назвал официальную версию (попадание молнии). Но намекнул, что сам в эту версию не верит. По катастрофе в Румынии автор написал, что самолёт загорелся в воздухе по неизвестной причине. Никаких «шпионов» в этой публикации нет. Но автор явно не верит в прямолинейную версию румынской комиссии (взрыв бензобаков из-за неисправности мотора). Косвенно автор намекает на криминальный характер обоих катастроф. Несмотря на то, что за неделю два новеньких Дугласа погибли по неизвестной причине в ужасных катастрофах, у автора публикации нет ни одного вопроса к фирме-производителю. Описание новых Дугласов вообще взято из какой-то рекламной публикации, в адрес Дугласов нет никакой критики. Вообще меня удивило в этой публикации странное сочетание «загадочного» начала и «рекламного» окончания.

«Pozor» Vychází denně V sobotu 7. srpna 1937 Ročník XLIV Číslo 215, strana 1

Katastrofa letadla linie Praha - Moskva

Šest mrtvých v hořícím letadle

Na ruzynské letiště v Praze došla zpráva, která hlásí, že 80 km jihovýchodně od Chilu v Rumunsku havarovalo sovětské letadlo značky URSS AM 25 linie Praha - Moskva. V letadle se nalézali dva českoslovenští cestující a čtyři členové posádky. Letadlo zřítilo se u obce Saratoel v Sedmihradsku. Letadlo po pádu se vzňalo a shořelo úplně během několika minut. Všichni cestující zahynuli. Dosud nepodařilo se zjistiti jména zahynulých a příčinu katastrofy.

«Pozor» Vychází denně V neděli 8. srpna 1937 Ročník XLIV Číslo 216, strana 2

Kdo zahynul v moskevském letadle?

Z Bucuresti. 7.-8. (OR.) Ke katastrofa sovetského letadla pobliz rumunské obse Saratzele oznamuje rumunska tiskova kancelář: Letadlo kratce pred Kluzi oznamilo radiotalegraticky, ze ma poruchu na motoru. Aby se vyhnulo možnosti nehody v hornaté krajiné, kterou právě letélo, vzneslo se až do výše 3000 m. Náhle bylo letadlo zachvaceno požárem a zřltilo se střemhlav dolu. Mezi mrtvými cestujícimi je také italský obchodní atašé Macchino z Moskvy, který vyskočil z letadla bez padáku. Jeho télo bylo doslova roztiučeno a nalezeno 3 km od mista neštěstí. Mezi mrtvolami je také žena, jejiž střevičky byly nalezeny pobliże mista katastrofy. Rumunské ministenstvo letectvi poslalo na místo vyšetřujici komisi.

Z Prahy, 7.-8. Československá tisková kancelář pokusila se dnes druhým dotazem v Moskvé zjistiti podrobnosti o osobách, cestujících v sovětském letadle, které shořelo včera v Rumunsku při letu do Prahy. Zatím podařilo se pouze zjistiti, že na palubě letadla byli tři cestujíci. Věc se dosud vyšetřuje a podle předběžných zjištění, z cestujících je jeden Belgičan, jeden Ital. Třetí cestujíci nastoupil během cesty.

«Pondělní pozor» V poneděli 16. srpna 1937 Ročník XIII Číslo 224, strana 2

Záhada dvou katastrof »Douglas DC 2«

Letadla, kterých používá také Československá letecká společnost.

kn. Asi před čtrnácti dny, zřitilo se v Belgi holandské dopravni letadlo Douglas-DC-2 a v jeho troskách našlo smrt celkem 15 osob.

V pátek 6. srpna opakovala se stejna katastrofa v Rumunsku, kde u vesnice Saratsel zřítilo e letadlo téhož typu, patříci ruské letecké společnosti Aeroflot a v jeho troskách zakončilo život 6 lidi. Toto letadlo obstarávalo leteckou dopravu na trati Moskva - Kijev - Jasikluž - Uzhorod - Praha.

Příčiny obou těchto katastrof jsou zahaleny rouškou tajemství. O prvním případě se tvrdí, že letadlo bylo zasaženo bleskem, ve druhém pak očiti svědkové udávají, že se letadlo ve vzduchu vzňalo. Co bylo toho příčinou, je záhadon.

Letadla Douglas-DC-2 patři k jedněm nejmodernějšich dopravnich letadel vubec. Jsou americké výroby, ale jsou vyráběny také v holandské a ruské licenci. Před rokem byla letadla zakoupena také naší Československou společnosti a zařazena na traf Londýn - Amsterodam - Praha - Videň. Hned při jednom prvních letú bylo však letadlo nad holandským územim postiženo nehodou, muselo nouzové přistáti, pii čemž se značné poškodilo. Při této nehodě však nebyl nikdo zabit ani vážněji zraněn. Letos zakoupila Československá letecká společnost pro svúj letecký park nový, zdokonalený typ této značky - »Douglas-DC-3«.

O výkonnosti a komfortu těchto letadel si učinime nejlépe představu z několika řádku jejich popisu. Letadlo »Douglas-DC-2« je celokovový, dolnokřidlý jednoplošnik. Aby odpor vzduchu za letu byl co možno nejmenši, je podvozek vtažitelný. Přistávací rychlost je snižována brzdícimi křidělky »slaps«. K zamezení tvoření se ledové námrazy jsou letadla tohoto typu opatřena zvláštnimi odmrazovači. Letoun je opatřen dvěma  devitiválcovými motory Wright-Cyclone, z nichž každý je o sile 730 HP. Úhel náběhu kovových vrtuli múže býti za letu regulován. Letadlo váží prázdné 3300 kg, plně zatižené 8250 kg a dociluje rychlosti až 330 km za h.

Pilotní kabina je vybavena jednak nejmodernějšími a nejspolehlivějšími palubními přístroji, jednak také vlastní radiostanicí pro vysílání i příjem na krátkých i dlouhých vlnách. K samočinnému vyrovnávání letu slouži automatický pilot-robot, kterým je letadlo řízeno bez zásahu pilota. Následkem toho múže se tento vice věnovati pozorováním navigačním, meteorologickým a kontrole ostatních palubních přístrojú.

Letadlo má prostornou kabinu, která je vybavena tak, aby cestujícím skýtala co nejvice pohodli. K vytápění kabiny slouží parní ústřední topení a je rovněž vybavena automatickým vháněním vzduchu. V kabině je umístěno 15 pohodlných křesel pro cestujici a jedno křeslo pro stewarda, Aby hluk motoru byl snižen na nejnižší možnou míru, jsou stěny kabiny obloženy zvláštní tlumicí hmotou. Dále je v kabině k disposici vkusně upravená umývárna a lednička pro nápoje a občerstvení.

Na rozdil od typu Douglas-DC-2 je typ DC-3 mnohem větší. Má kabinu pro 21 cestujících a čtyřčlennou posádku. Vnitřní vybavení bylo ještě zdokonaleno a restaurační zařízení rozšířeno. Letadlo prázdné váží 6920 kg, plně zatíženo 10.885 kg.

Zdá se, že tato obři letadla jsou dokonalost sama a že není možné, aby byla postižena nějakou katastrofou. Dvě poslední neštěstí však to vyvracejí. Je na konstruktérech, aby objasnili přičinu těchto katastrof a zabránili dalšim jejich reprisám.

Все использованные сканы для публикаций этой газеты можно посмотреть на Google.Диске.