Český deník

Газета «Český deník» ― 4 публикации с 7 по 11 августа, в которых упоминается катастрофа самолёта URSS-M25:

Газета выходила в городе Пльзень один раз в день почти ежедневно (358 номеров за 1937 год). Вероятно, газета выходила утром. Все номера газеты за 1937 год доступны через системы «Kramerius 5» и «Kramerius 3», однако доступен только поиск текста:

По информации в системах «Kramerius 5» и «Kramerius 3», «бумажная» газета храниться в библиотеке «Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje».

Для газеты «Český deník» НЕ доступен просмотр страниц газеты в отсканированном виде (без авторизации в электронной библиотеке). Поэтому текст всех публикаций  этой газеты восстановлен на основе результатов поиска, а выходные данные номера газеты указаны на основе библиографического описания. Для публикаций за 7, 8 и 9 августа качество восстановленного текста хорошее. Качество распознавания текста удовлетворительное, но эти публикации почти дословно повторяют публикации других газет. Так как поиск по тексту доступен в двух электронных библиотеках, текст этих публикаций можно восстановить с хорошим качеством.

А вот для публикации 11 августа качество восстановленного текста плохое. Качество распознавания текста в этом номере также удовлетворительное, но текст этой публикации частично является уникальным (среди известных мне публикаций). Поэтому даже при сравнении результатов поиска из двух электронных библиотек не всегда можно восстановить текст публикации.

7 августа газета разметила новость на первой страницы. Также публикации о катастрофе были 8 и 9 августа, причём 9 августа публикация опять попала на первую страницу. 10 августа публикации о катастрофе не было. Зато 11 августа газета опубликовала очень большую статью о шпионской версии катастрофы на основе публикации газеты «Lidové listy» с собственным редакционным предисловием и интригующими подзаголовками. Некоторые другие газеты Чехословакии также перепечатали эту публикацию, я собрал все известные мне варианты на отдельной странице «Lidové listy».  Но публикация в газете «Český deník» отличается от других вариантов большим фрагментом текста (которого вообще нет в других вариантах) и собственными подзаголовками. То есть для газеты «Český deník» катастрофа URSS-M25 была одним из главных информационных событий 7 августа. До 11 августа газета внимательно следила за расследованием катастрофы и оперативно публиковала все основные новости.

Публикации газеты 7, 8 и 9 августа не были уникальными. Эти публикации почти дословно повторяли сообщения информационных агентств и публикации других газет. А вот публикация 11 августа была частично уникальной по содержанию и очень большой по объёму. Это одна из самых интересных чешских публикаций о шпионской версии катастрофы. По объёму это самая большая из известных мне чешских публикаций о катастрофе URSS-M25.

«Český deník» Rok výdaní 1937 Ročník 73 Datum výdaní 7.8.1937 Číslo 214 Strana 1 [ библиографическое описание номера газеты, только поиск текста]

------------------------------------------------------

KATASTROFA LETADLA LINIE PRAHA - MOSKVA

šest mrtvých.

Z Vídně 6. srpna.

Do Vídně došla dnes večer zpráva, že sovětské osobni letadlo linie Praha - Moskva zřítilo se dnes odpoledne se šesti osobami poblíže Saratoel v Sedmihradsku. Letadlo se vzňalo a shořelo úplně během několika minut. V letadle se nalézali dva českoslovenští příslušníci a čtyři členovéposádky. Všichni byli nalezeni mrtví. Dosud nepodařilo se zjistiti jména zahynulých a příčinu katastrofy.

------------------------------------------------------

[Текст восстановлен на основе результатов поиска с хорошим качеством]

«Český deník» Rok výdaní 1937 Ročník 73 Datum výdaní 8.8.1937 Číslo 215 Strana 2 [библиографическое описание номера газеты, только поиск текста]

------------------------------------------------------

Požár příčinou katastrofy ruského letadla.

Z Bukurešti, 7. srpna. Ke zprávě o letecké katastrofě, jež se udála včera o 15. hodině u vesnice Saratzele v okrese Nasaud a při níž zahynulo 6 osob, sděluje Havasův zpravodaj, že jde o sovětské letadlo »Douglas M 25«. Čtyři muži posádky byli Rusové a dva cestující prý Ceši. Katastrofa byla prý způsobena požárem, jenž vypukl na palubě letadla, když toto bylo ve výši 2000 metrů.

Z Bukurešti, 7. srpna. Ke katastrofě sovětakého letadla poblíže rumunské obce Saratzele oznamuje rumunská tisková kancelář: Letadlo krátce před Kluží oznámilo radiotelegraficky, že má poruchu na motoru. Aby se vyhnulo možnosti nehody v hornaté krajině, kterou právě letělo, vzneslo se až do výše 3000 metrů. Náhle bylo letadlo zachváceno požárem a zřitelo se střemhlav dolů. Mezi mrtvými cestujícimi je také italský obchodni atašé Macchino z Moskvy, který vyskočil z letadla bez padáku. Jeho tělo bylo doslova roztlučeno a nalezeno 3 km od mista neštěsti. Mezi mrtvolami je také žena, jejíž střevíčky byly nalezeny poblíže místa katastrofy. Rumunské ministerstvo letecvi vyslalo na místo vyšetřující komisi.

Z Bukurešti, 7. srpna. V časných ranních hodinách došlo několik dalších podrobností ke zprávě o leteckém neštěstí u Saratzele: V letadle sedělo celkem sedm osob, t. j. dva cestující a 5 čienů posádky, z toho šéf pilot, pilot, dva mechanikové a jeden radiotelegrafista. Jeden z cestujících byl italský obchodní attaché Machino z Moskvy, a druhý cestující byl prý bud Angličan, nebo úředník sovětské diplomatické služby. Mezi zahynulými členy posádky je prý šéfpilot Gurjevič. Bližší podrobnosti nemohly býti ještě zprostředkovány, poněvadž letadlo úplně zhořelo a všichni mrtví jsou zohaveni k nepoznání.

Z Prahy, 7. srpna.Dotazem na československém vyslanectvi v Moskvě dnes v 17 hodin o neštěstí sovětského letadla v Rumunsku zjistila Československá tisková kancelář: Čsl. vyslanec Pavlů dotázal se dnes dopoledne u letecké společnosti Aeroflot na bližší podrobnosti katastrofy, bylo mu však sděleno, že nových informací v Moskvě není. Rovněž nebyla dosud oznámena jména obětí, které při katastrofě.

------------------------------------------------------

[Текст восстановлен на основе результатов поиска с хорошим качеством]

«Český deník» Rok výdaní 1937 Ročník 73 Datum výdaní 9.8.1937 Číslo 216 Strana 1 [библиографическое описание номера газеты, только поиск текста]

------------------------------------------------------

Zpytování oběti letecké katastrofy.

Z Bukurešti, 8. srpna.

Vyšetřovací komise, vyslaná minísterstvem letectví na misto, kde se udála katastrofa letadla »M25«, nalezla mezi obětni též mrtvolu jednoho Francouze. Po provedeni identifikace mrtvol 4 členú ruské posádky a mrtvolv italského obchodniho atašé v Moskvě Massimiovici, zbývá provésti pouze identifikaci ješté šesté mrtvoly Francouze.

------------------------------------------------------

[Текст восстановлен на основе результатов поиска с хорошим качеством]

«Český deník» Rok výdaní 1937 Ročník 73 Datum výdaní 11.8.1937 Číslo 218 Strana 3 [библиографическое описание номера газеты, только поиск текста]

------------------------------------------------------

Senzační zpráva o zničení ruského velkoletadla.

Sovětské letadlo linie Praha - Moskva zničeno špionáží.

Německá špionáž střetla se s anglickou špionážní službou. - Děsný omyl německých vyzvědačů.

V sobotu přinesli jsme v našem listé zprávu o těžkém leteckém neštěstí, které postihlo velkoletadlo ruské společnosti Aeroflot. Letadlo zřítílo se v Rumunsku transylvánských Alpách a šest až sedm osob, v něm sedících, uhořelo. K této letecké katastrofě, o jejichž příčinách se velmi málo dortalo na světlo, přinášejí včerejší »Lidové listy« skutečně senzační sdéleni. Líst mimo jiné píše toto: Našemu redaktoru podařilo se získati na ustech nojvýše informovaných a s poměry velmi dobře obeznalých zprávu tak sensačniho rázu, že nebýti důvěryhodnosti osoby, která je sdělila, váhali bychom je uveřejniti. Zprávu přinášíme nezkresleně, bez nejmenšího úmyslu senzacechtivosti nebo tendenčního přibarvení.

VZDUŠNY BOJ O TAJEMSTVÍ DVOU VELMOCI

Nikdo se nedozví, k jakým dramatickým událostem došlo v Moskvě ještě před odletem kovového letadla URSS M-25. Je jisto, že i v Rusku jako ve všech ostatních státech, pracují špionážní služby všech států a všech odvětví.

Z úporných bojů, jež se agenty jednotlivých špionážních centrál odehrávají, zví veřejnost jen nepatrný zlomek, a to ješ tehdy, když čirou náhodou kdosi kdo případ, ??? ovládá, nebo když má nikdo zájem, aby připad na veřejnost se dostal, veřejnost informuje.

Vzpomeňme jen na přiklad štábniho kapitána ve Vídni, nebo na výměnu aktovek plukovníka při sráíce automobilů u Prahy, kde vyvrcholil boj špionážní služby francouzské a anglicke na polě naší republiky, nebo ??? si přečistí obsažně ??? Bruce Lockhardta, který zcela otevřené popisuje ??? agentů ??? ??? ??? na fasádách pražských hotelů, abychom uvěřili, k jak dramatickým okamžikům, skoro filmovým scénám dochází při střetnuti se dvojí špionážní služby.

Nestává se ovšem často, aby za kolbiště dvou střetnuvších se zájmů sloužilo moderní celokovové, všemi technickými a dokonalými pomůckami vybavené velkoletadlo, aby boj se odehrál ve výši 2000 m nad skoro neznámou krajinou a aby na bojišti zůstalo 6 zuhelnatělých mrtvol nezúčastněných a nevinných lidí.

??? ZAVAZADLU V LETADLE

Přesně informovaná anglická špionážní služba byla včas zpravena o tom, že německý špion poveze v cizích zavazadlech pro Německo nesmírně důležitý materiál. Agent anglické služby nastoupil v Moskvě do letadla a cestou do Kyjeva materiálu se zmocnil. O této akci byla však zpravena špionáž německá, která tušila, že anglický agent svůj úkol provede a proto rozhodla se, aby materiál nepadl nikomu cizímu do rukou k této akci: zničit materiál za každou cenu, i za cenu lidských životů. Netušila ovšem, že agentu anglické špionážní služby se podaří akci dokončit ještě cestou do Kyjeva a tam i se získanými dokumenty vystoupit.

CO SE UDÁLO V KYJEVE?

Rychle zpravení němeč v Kyjevě učinili opatření - skutečně drastická. Těmto opatřením se přičítá, že se dvoumotorové letadlo nejmodernějšího a vyzkoušeného typu najednou v osamělé pustině právě nad transylvánskými Alpami vzňalo a stalo se hrobem šesti lidských životů. Byl to úžasně tragický omyl agentů německé špionáže.

KDO BYL ŠPIONEM?

Zdá se, že příslušné úřady sovětské, přičítají daleko větší význam osobě nezjištěného dosud špiona, než materiálu, o jehož vyvezení - dá se předpokládat - že byly přesně zpraveny. Nasvědčuje tomu přílišná mlčenlivost sovětských úřadů ve věci vyšetřování letecké katastrofy, nápadné zmizení průpisů cestujících, o nichž se tvrdí, že byly s jinými listinami vzaty omylem do letadla, jež shořelo, a jiné okolnosti. Byla špionem žena, či muž, jehož zuhelnatělé zbytky byly v troskách nalezeny? Zdá se, že právě tato okolnost je neobyčejně důležitou při vyšetřování vedeném sovětskými úřady, které následkem toho projevují tak nápadnou zdrželivost v informování interesovaných států a úřadů.

??? ??? »Lidových L.« tak sensacního rázu. *** úřední kruhy zaujmou k ni určité hledisko.

------------------------------------------------------

[Текст восстановлен на основе результатов поиска с плохим качеством]

Все использованные сканы и поисковые запросы для публикаций этой газеты можно посмотреть на Google.Диске.