Українська література

Учитель Кичко Т.І. (8 - А, Б, В, Г)

25.03.20, 28.03.20 р.

8- А, Б, В, Г

ТЕМА: О. ДОВЖЕНКО. ВИДАТНИЙ УКРАЇНСЬКИЙ КІНОРЕЖИСЕР І ПИСЬМЕННИК. "НІЧ ПЕРЕД БОЄМ" - ТВІР ПРО ГЕРОЇЗМ, САМОВІДДАНІСТЬ, ПАТРІОТИЧНІ ПОЧУТТЯ УКРАЇНЦІВ. ОБРАЗИ ДІДА ПЛАТОНА І ДІДА САВКИ. ЇХНІЙ МОРАЛЬНИЙ УРОК ДЛЯ СОЛДАТІВ

Основна думка: «Життя – бо ваше вже, а не моє. А тільки я так скажу вам на прощання. Не з тієї пляшки наливаєте. П’єте ви, як бачу, жаль і скорботи. Марно п’єте. Це, хлопці, не ваші напої. Це напої бабські. А воїну треба напитися зараз кріпкої ненависті до ворога та презирства до смерті. Ото ваше вино. А жаль — це не ваше занятіє. Жаль підточує людину, мов та шашіль. Перемагають горді, а не жалісливі!» У цих словах діда Платона виражена основна думка твору. У такий спосіб Довженко виявив своє бачення ситуації, пропагуючи таку необхідну на той час «науку ненависті». Її своєчасність та актуальність стверджує в оповіданні командир Петро Колодуб, від імені якого ведеться розповідь. Для нього, як і для багатьох відступаючих бійців, переправа через Десну стала справжнім духовним очищенням. Тоді, як сам про те розповідає, його охопив сором і розпач, зникли жаль і туга, натомість «нестерпний вогонь пропік наскрізь». Завдяки цьому вогню, що викресав дід Платон, тепер він, капітан Колодуб, «у бою сторукий, помножений стократ на гнів і ненависть».


Найвищої емоційної напруги сповнений в оповіданні епізод незвичайної смерті мужніх дідів. Платон і Савка гинуть, потопивши посеред Десни свій човен, вщерть наповнений фашистами. Ця драматична сцена теж працює на основну ідею твору. Адже героїчний вчинок дідів — це приклад мужності та відваги для відступаючих бійців, це переконливе підтвердження істинності та щирості їхньої науки. Образи дідусів Платона і Савки у творі символізують невмирущий героїчний дух рідного народу. Невипадково для цієї ситуації письменник-романтик обрав саме « крайню» вікову категорію — старість. Вона якраз увиразнює кращі народні риси: глибоку мудрість, зневагу до смерті, сміливість, здатність до самопожертви в боротьбі з ворогом.

«Ніч перед боєм» має композицію рамки. Обрамлення — прийом композиції твору, який передбачає включеність одного сюжету в інший. Саме обрамлення містить в собі розмову в окопі військових, що очікують на початок бою. Розповідь у творі веде Герой Радянського Союзу і відомий командир Петро Колодуб.

Експозиція: солдати говорять в окопі.

Зав’язка: повернення солдат з поля бою. Зустріч солдат та двох дідів — Савки і Платона.

Кульмінація: розмова дідів, які впевнені в перемозі, про цінність рішучості в бою.

Розв’язка: прощання з дідами. Післяслово: розповідь про подальшу долю дідів.

Підручник: с.134-141. (с.141 завд. 11 - усно, 12 -письмово)

Домашнє завдання: виконати тест

  1. Зразком військової вправності , героїзму для Платона був:

а) його внук Левко;

б) молодий танкіст, який загинув під час переправи;

в) танкіст, що згорів у машині заживо;

2. Наступ німецьких загарбників О.Довженко називав:

а) взірцем жорстокості й насилля;

б) феєрверком;

в) уособленням лиходійства.

3. Переправа через Десну для Петра нагадувала:

а) шлях на той світ;

б) дивовижну екскурсію;

в) подорож у нікуди.

4. На думку Савки, якщо "вже кому на війні судилося вмерти, так...

а) ніхто і ніщо не допоможе;

б) потрібно це зробити з гордістю;

в) ніякий човен тебе не врятує.

5. Живим грізним голосом нашого мужнього народу для Петра Колодуба був:

а) Левко;

б) Митрофан;

в) Платон.

6. Платон Півторак уважав основною причиною, через яку відступали солдати, те, що вони:

а) слабко володіли зброєю;

б) не мали належної фізичної підготовки;

в) не вміли битися.

Результати: фото зошита з домашнім завданням відправити на ел. пошту ukrmova12@gmail.com

Термін виконання: до 31.03.20 р. включно.