Гончарова Тетяна Вадимівна

Урок за 23.04.2020.

ТемаТема уроку. Світосистема як результат і процес формування глобальної єдності в системі «суспільство-природа».

Ви маєте зрозуміти сутність понять світосистема ,геопростір, їх

складові.

Обладнання: підручник ,атлас.

Опорні та базові поняття: світосистема ,»центр», »напівпериферія»,

«периферія», географічний простір.

Хід уроку.

1.Людина є компонентом природи, функціонує за її законами.(доведіть).В той же самий час людина істота суспільна і розвивається за

законами суспільства(приведіть приклади.)Природа і суспільство існують не окремо одна від одної, а в комплексі, утворюючи єдність

матеріального світу на планеті Земля.Ось чому виникла потреба ви-ділити поняття світосистеми-спільності з єдиною системою поділу праці та множинністю культурних систем. Складно? Згадуємо про світовий поділ праці(спеціалізацію країн на виробництві тих товарів та послуг, для яких є найбільш підходящі умови.) Множинність культурних систем –це держави, колонії тощо, що приймають учать у світовому поділі праці з усіма культурними, національними особливостями. Наводжу приклад.Польща є членом Євросоюзу,поляки працюють у Бельгії, Німеччині тощо, але зберігає власну грошову одиницю і має власну багату культуру та традиції. По всьому світові діє формула товар-гроші-товар, долар, США є міжнародною грошовою одиницею, але країни зберігають свої культурні та національні особливості. Отже, світоситема це…(Спільність світового поділу праці та сукупності національних спільнот з їх культурою та традиціями.) Світосистема не є державою .Вона,як рентген показує внутрішнє облаштування сучасного світу,горизонтальні зв’язки між історичними спільнотами. Отже, можна зробити висновок:сьогодні на уроці ви дізналися що називають світосистемою. Це питання надзвичайно,дискусійне .Деякі вчені називають сучасну світосистему американською(найбільший в світі економічний потенціал ,найбільша армія і флот ,Нью-Йоркська Фондова біржа тощо),дехто російською ,дехто прогнозує китайську світосистему.Засновником теорії світосистеми вважають І.Валлерстайна.

2.Як влаштована світосистема? У територіальному відношенні у нійвиділяють » центр»,»напівпериферію» та «периферію». Центр -зона економічного , військово-політичного та культурно-технологічного переважання в системі. Доведіть, що США є центрому світосистемі .(долар США, армія США, Американська Фондова біржа,американська масова культура (Макдональдс) тощо). Периферія-відсталі спільноти та економіки, в яких переважають традиційні форми виробництва і соціальної організації. Наведіть приклад.(Північна Корея.).Периферія є основним постачальником ресурсів(Замбія-мідь)зосередженням дешевої робочої сили.(Бангладеш). Напівпериферія формується з колишніх лідерів (Португалія за часів Великих Географічних Відкриттів,Туреччина за часів Османської імперії) та новачків з периферії, що швидко розвиваються .Наведіть приклад.(Південна Корея, Чилі, Аргентина, Мексика.). Напівпериферія перерозподіляє ролі у світосистемі, наприклад Китай у 70-ті роки, Японія після Другої Світової війни перетворилися на світових лідерів.

Розглянемо компоненти світосистеми за малюнком підручника настор.103. Демографічно-екологічна підсистема визначає зростання

кількості населення на планеті (доведіть.), небувале техногенне на-вантаження на географічну оболонку.(Доведіть.) Економічна підсистема функціонує як міжнародний поділ праці.( Наведіть приклади.).Що, на Вашу думку, входить до інформаційно-технологічної підсистеми? ( Лазерні технології, Фейсбук, Інтернет, супутниковий зв’язок).

Соціально-культурна підсистема визначає духовне життя суспільства.(Мусульманство в країнах Азії.) Ця система надзвичайно різноманітна та непередбачувана (теракти в Європі, вихід Британії з ЄС.)

Політична підсистема найбільш проста у формах організації і в той же час непередбачувана.(Ядерний шантаж Пн .Кореї, зміна міграційної політики США за Трампа.).Отже, ми розглянули складові світосистеми. Повторіть по малюнку які вони.

Наступне поняття уроку. Людство і природа живуть у просторі, який називається географічним. Згадаємо, що називають географічним простором.(Частина природи, з якою людина взаємодіє у житті та господарській діяльності.). Географічний простір сьогодення над-звичайно змінений та адаптований до потреб людини .Прочитайте останній абзац параграфу на стор.104. Отже, Ви дізналися, що географічний простір-це…Питання світосистеми, географічного простору надзвичайно складні, дискусійні, єдиної думки стосовно них не існує.

Настав час підбити підсумок. Сьогодні на уроці Ви дізналися про…(Світосистему, її структуру, геопростір та його складові.)

Домашнє завдання. Прочитати & 20 підручника. Дайте усні відповідіна запитання 1, 2, використовуючи текст дистанційного уроку та на

запитання 3. за текстом підручника.

..