Біологія

учитель Артюх Л.І. (7 А, Б, В)

Урок № 49 (01.04.2020)

ВРОДЖЕНА ПОВЕДІНКА ТВАРИН.

Поведінка — родовий термін, який охоплює різні реакції живого організму чи групи організмів.

Відомо, що птахи та паперові оси будують гнізда, павуки тчуть павутину зі складним візерунком, перелітні птахи щороку мігрують на зимівлю, а бджоли використовують танок для передачі інформації про розташування їжі й будують шестигранні стільники. У більшості випадків подібні здібності не потребують навчання і є вродженими.

Вроджені здібності тварин звичайно розуміються в змісті «отриманий від природи», «переданий у спадщину». Вроджені здібності визначають поведінку тварин.

Наука про поведінку тварин у природному середовищі існування називається етологією (від грец. «етос» — звичай, характер і «логос» — слово, наука).

Розвиток сучасної етології пов’язують з ім’ям видатного австрійського вченого К. Лоренца, який разом з Н. Тінбергеном та Карлом фон Фришем отримав у 1973 році Нобелівську премію за визначні відкриття в галузі етології.

Так, поведінка тварин різноманітна та складна, оскільки вони пересувються, а отже, змінюють умови існування. Тому в них дуже добре розвинені органи руху, чуття й нервова регуляція. Можна навести такі приклади поведінки тварин: будівля гнізд, плетіння павутини, полювання, вигодовування пташенят, шлюбні ігри, міграції, тобто подорожі, які здійснюють тварини суходолом, морем, повітрям тощо.

Яку ж поведінку слід вважати вродженою (інстинктивною)?

Поведінкова реакція вважається інстинктивною, якщо вона:

• успадковується, тобто належить до природжених властивостей виду або раси;

• не вимагає попереднього научіння;

• виконується практично однаково всіма особинами даного виду або раси;

• властива тілесній організації тварини, тобто пов’язана з нормальним функціонуванням її органів;

• пристосована до натуральних умов життя виду, включаючи сезонні зміни умов життя.

Найпростішими видами вродженої форми поведінки є спрямовані рухові реакції (таксиси) та природжені реакції-відповіді на дію життєво важливих чинників (безумовні рефлекси).

Харчова поведінка й міграції належать до вродженої форми поведінки

Під час ознайомлення з життям бджіл, мурах та інших тварин ми переконуємося в тому, що їхні дії доцільні. Це стосується сигналізації у бджіл, розведення попелиць мурашками тощо. Наприклад, якщо бджола знайшла квітучі рослини, багаті на нектар, вона, повернувшись до вулика, починає описувати на стільнику фігури, що нагадують цифру 8, черевце її при цьому коливається. Мова танців бджоли медоносної, відкритої в двадцяті роки минулого століття відомим зоологом Карлом фон Фришем, відомо майже кожній людині.

За фігурами такого своєрідного «танцю» інші бджоли визначають, на яку відстань і в якому напрямку потрібно летіти за нектаром. Коли бджоли прилетять до «вказаного» місця медозбору, вони сідають лише на ті квітки, запах яких був зафіксований на тілі бджоли-розвідниці.

Усі ці дії комах настільки доцільні, що можна подумати про їхню свідому діяльність. Насправді ж це пов’язано з безумовними рефлексами та інстинктами.

За рівнем складності безумовні рефлекси поділяються на: прості безумовні рефлекси, рефлекторні акти, реакції поведінки, інстинкти.

Безумовні рефлекси є основою для утворення умовних рефлексів.

В залежності від виду реакції безумовні рефлекси поділяють на: дихальні, харчові, хапальні, захисні, орієнтувальні, статеві.

Інстинкти характеризуються стереотипністю дій, поштовхом для яких є зовнішні подразнення. В незмінюваних умовах інстинкти корисні, однак несвідомі, автоматичні дії стають марними в разі зміни ситуації.

Цю особливість інстинктів можна проілюструвати таким прикладом.

Оса сфекс виявляє турботу про своє потомство, яка полягає в послідовних, доцільних діях: вона будує гніздо-нірку, заготовляє живих комах — корм для своїх личинок. Оса паралізує здобич уколом жала в скупчення нервових клітин, на здобич відкладає яйця, після чого нірку замуровує. На цьому турбота про потомство завершується. Проте якщо звичний хід подій порушити — видалити з гнізда вміст у той час, коли оса вже розпочала його замуровувати, навіть якщо «пограбувати» гніздо в її присутності, оса старанно завершить його мурування.

Порушення поведінкових реакцій організму у тварин, які будуються не безумовних рефлексах та інстинктах зазавичай пов’язане з ураженням нервової системи і не проявляється при порушенні ходу подій, як наведено в прикладі.

Який же механізм успадкування безумовних рефлексів та інстинктів?

Всі ознаки наступному поколінню передаються в результаті спадковісті. Спадкова інформація зберігається в ядрі. Носієм спадкової інформації є ДНК, яка складається з нуклеотидів. Послідовність нуклеотидів кодує генетичну інформацію, так само як послідовність букв у реченні визначає його зміст. Ділянки молекули ДНК, які формують функціональну одиницю, називаються генами.

Поведінкові реакції організму тварин достатньо складний процес пов’язаний з рефлексами, а навіть простий безумовний рефлекс забезпечується цілим рядом органів і систем, тому вважаю що рефлекси та інстинкти кодуються і контролюються багатьма генами, що взаємодіють між собою.

Домашнє завдання: Вивчити параграф 49.