Старикова О.А. Всесвітня історія


27.03.2020р.

10 клас. Всесвітня історія

Розділ 6. Передумови Другої світової війни.

Тема: «Утворення осередків війни на Далекому Сході, в Африці та Європі».

Завдання: прочитати параграфи 21 та 22.

РОБОТА З ІСТОРИЧНОЮ ІНФОРМАЦІЄЮ

1. Виступ Г. Димитрова на VII конгресі Комінтерну 02.08.1935р.

«Найбільш реакційний різновид фашизму – це фашизм німецького типу. Він нахабно іменує себе націонал-соціалізмом, не маючи нічого спільного із соціалізмом.

Німецький фашизм виступає як ударний кулак міжнародної контрреволюції, як головний палій імперіалістичної війни, як провідник хрестового походу проти Радянського Союзу – великої вітчизни трудящих усього світу.

Фашизм у зовнішній політиці – це шовінізм у найбільш брутальної формі, що культивує хижацьку ненависть проти інших народів.

У чому ж джерело впливу фашизму на маси? Фашизму вдається залучити маси тому, що він демагогічно апелює до їхніх найбільш наболілих потреб і запитів. Фашизм перехоплює в інтересах найбільш реакційних кіл буржуазії розчаровані маси, що відходять від старих буржуазних партій. І він імпонує цим масам різкістю своїх нападок на буржуазні уряди, непримиренністю свого ставлення до старих партій буржуазії».

Запитання:

· У чому полягали основні загрози німецького фашизму?

2. Із виступу А. Гітлера 11.03.1938р.

«Поводження військ має створити враження, що ми не хочемо війни з нашими австрійськими братами. Ми зацікавлені, щоб операція пройшла без насильства і була схожа на мирне введення військ, які б населення привітно зустрічало. Таким чином, варто уникати будь-яких провокацій. Проте якщо опір буде вчинено, його слід жорстоко придушити силою зброї».

Завдання:

· Прокоментуйте виступ А.Гітлера.

3. Плебісцит 10.04.1938р.

Бланк плебісциту 10 квітня 1938року: «Чи згодний ти із возз’єднанням Австрії з Німеччиною, що сталося 13 березня 1938р., чи голосуєш за список нашого лідера Адольфа Гітлера?». Над великим колом напис «Так», над маленьким – «ні». «Так» відповіли 99,08% у Німеччині, 99,75% - в Австрії. Австрія була проголошена «німецькою землею».

Запитання:

1. Про що свідчать результати плебісциту?

2. Чи були порушені норми демократичного вибору?

4.Із виступу Н. Чемберлена по радіо 28.09.1938р.

«Невже нам насправді доведеться йти в окопи й носити протигази через сварку про розташовану так далеко від нас країну, про яку ми навіть нічого не знаємо? Це було б просто страшно, химерно, неймовірно! Суперечка зайшла так далеко, що може розпочатися війна. Після бесіди з паном Гітлером я дійшов висновку, що за потреби має виникнути необхідність для передання територій. Ви ж знаєте, що я зробив усе, що можливо для розв’язання цієї суперечки. Пан Гітлер запевнив мене, що Німеччина не має більше ніяких територіальних претензій до Європи. Я виступаю за мирне розв’язання суперечки. Я готовий утретє поїхати до Німеччини, аби від цього була користь».

Запитання:

· Чи погоджуєтесь ви із Чемберленом? Чому?

1. З інтерв’ю В. Черчилля агентству «Рейтер» 31.10.1938р.

«Розчленуванні Чехословаччини під англо-французьким тиском означає повний відступ європейської демократії перед загрозою застосування сили з боку фашистської Німеччини. Ця капітуляція має характер катастрофи; вона аж ніяк не сприяє зміцненню миру та забезпеченню безпеки Великобританії і Франції. Навпаки, вона неминуче призведе обидві ці країни до такого стану, коли вони з рештою будуть позбавлені будь-якої можливості чинити опір».

Запитання:

· Чи згодні ви з оцінкою Мюнхенської угоди Черчиллем? Чому?

Письмові відповіді чекаю до 03.04.2020р.