24.04.2020 р. Тема уроку: Географічне положення Євразії

Для уроку вам потрібні підручник: з географії для 7 кл ., атлас для 7кл.

Євразія – материк, на якому ми з вами живемо.

Дізнаємося по підручнику про його розміри. Відкрийте стор. 179 підручника.

Яка площа материка? Зробіть висновок.

1.Розглянемо розташування материка відносно екватора по Фізичній карті світу .Робимо висновок ( на північ.) По фізичній карті світу визначаємо його крайню точку на півночі, записуємо в зошит її назву ( мис Челюскін ) та визначаємо його географічні координати. Записуємо їх в дужках біля назви. Запис виглядататиме таким чином: мис Челюскін (78*пн. ш.; 104*сх.д.). За бажанням зробіть запит Інтернеті на картинки миса Челюскіна. Аналогічно визначаємо крайню точку на'півдні материка, її географічні координати. Робимо відповідний запис у зошиті, шукаємо фото в Інтернеті. За бажанням можете визначити протяжність материка в * та км. Якщо ви знаходили картинки в Інтернеті, ви побачили, що він простягається від мертвих крижаних пустель на півночі до вологих екваторіальних лісів на півдні.

Розглядаємо положення материка відносно нульового меридіану. Робимо висновок. Шукаємо крайню західну точку материка, записуємо її у зошит, визначаємо географічні координати, шукаємо картинку миса Рока в Інтернеті. Аналогічно визначаємо крайню точку на сході материка, її координати та фото в Інтернеті. Це мис Дежнєва. Зробіть .висновок про протяжність материка с заходу на схід. Як висновок, прочитайте 1,2-й абзац 1 пункту підручника.

Чи перетинає материк північний тропік ? північне полярне коло? Робимо висновок :значна частина материка лежить за межами пн. полярного кола та пн. тропіка.

2.Розглядаємо розташування материка відносно океанів Землі та їх частин. Які океани омивають материк? .Як висновок, читаємо останній пункт підручника на стор. 170. Найбільшими частинами океанів є моря. Шукаємо їх на карті Євразії у напрямку з заходу на схід: Північне, Балтійське, Баренцеве, Карське, Лаптєвих, Східно-Сибірське, Берингове, Охотське, Японське, Східно-Китайське, Жовте,Південно-Китайське, Аравійське, Червоне, Середземне, Чорне. За бажанням знайдіть в Інтернеті походження назв деяких морів. (Чому Чорне, чому Лаптєвих.)

Великими частинами морів є затоки, Шукаємо їх на карті: Біскайська, Ризька,Ботнічна, Бенгальська, Аденська, Перська.

Наступна частина- протоки: Ла-Манш, Берингова, Малаккська, Гібралтарська,Босфор та Дарданелли.

Шукаємо теплі та холодні течії біля берегів материка, згадуємо про їх вплив на природу ( 6 кл.). Наприклад, Північно- Атлантичну течію називають Піччю Європи. Норвегію (знайдіть на карті ) перетинає полярне коло, але зима м’яка.

Обов ‘язково потрібно згадати про поділ Євразії на частини світу- Європу та Азію, межу ними- Уральські гори, річка Емба( Урал), западини річок Кума та Манич на Кавказі.

Чорне, Середземне море, Суецький канал, Червоне море.

З. Визначимо сусідні материки .Від Африки відділяє…море та…канал. Від Північної Америки…протока, від островів Океанії…протока. Складовими географічного положення є півострови та острови біля берегів. Шукаємо на карті найбільші півострови Євразії: Піренейський, Скандинавській, Кольський, Таймир, Чукотський, Камчатка, Корейський, Індокитай, Малакка, Індостан,Аравійський, Апенінський, Кримський. Згадуємо про те, що Аравійській півострів найбільший в світі, а Апенінський та Скандинавський півострови мають дуже кумедну форму чобота та лева. Найбільшими остовами біля берегів Євразії є Велика Британія, Шпіцберген, Нова Земля, Курильські, Японські( о-ви Хоккайдо, Хонсю, Кюсю, Сікоку.), Зондські( о-ви Ява, Суматра, Калімантан), Шрі-Ланка .

4.Прочитайте самостійно в підручнику про дослідження материка в стародавні часи та у середньовіччі. ( стор.172,абзац 1,2 пункту Як відкривали та досліджували материк. ( Про фінікійців, вікінгів, Марка Поло, В. Баренця, росіян-землепроходьців ми вчили у 6 класі, про В. Беринга- у 7.)

Домашнє завдання: виконайте практичну роботу № 10 за завданням на стор.173 підручника. Прочитайте & 42 підручника.


27.03.2020р. 7 клас.

Тема уроку: Тектонічна будова, рельєф Євразії.

Перевірка домашнього завдання .

1.Покажіть екватор на фізичній карті Євразії. Як розташована Євразія відносно екватора? Які її крайні точки на півночі та півдні? Покажіть їх на карті .Зробіть висновок про простягання Євразії з півночі на південь. Покажіть на карті нульовий меридіан. Як розташована Євразія відносно нульового меридіану. Покажіть її крайні точки на заході та сході. Зробіть висновки про простягання материка с заходу на схід. Чи перетинають Євразію північний та південний тропіки, північне та південне полярні кола. Зробіть висновки.

2.Працюємо з назвами об’єктів. Перші 9 балів- Північне, Балтійське, Середземне, Чорне, Баренцеве, Східно-Сибірське, Жовте, Японське, Берингове моря -9 балів.+1 бал- Біле море+1 бал-Мармурове море. Другі 9 балів- Південно-Китайське, Аравійське моря, Біскайська, Бенгальська, Аденська ,Перська затоки, Гібралтарську, Берингову протоки ,Ла-Манш.+1 Бал-протокі Босфор та Дарданелли+1 бал-найдовшу протоку біля берегів Євразії. Треті 9 балів-острови Великобританія, Ірландія, Нова Земля, Шпіцберген, Сахалін ,Японські, Філіппінські, Великі Зондські+1 бал Шрі-Ланка+1бал-острів біля берегів Євразії, що став мегавулканом. Четверті 9 балів- півострови Скандинавський, Піренейський, Апеннінський, Балканській, Таймир, Чукотський, Камчатка, Корея, Індокитай, Індостан.+1 бал-найбільший півострів у світі+1 бал -Кольський півострів.

Встановіть відповідність між цифрами та буквами: 1 Архипелаг,2 Острів, 3 Місто, 4 Протока, 5 Півострів,6 Течія,7 Мис. А Піай, Б Гібралтар, В Куросіо, Г Таймир, Д Шпіцберген, Е Пекін, Є Ірландія на зразок-8-З….

Впізнайте дослідника за описом: 1.Венеціанський купець і мандрівник, прожив у Китаї 25 років, Був радником китайського правителя Хубілая .Він першим з європейців побачив китайські паперові гроші, службу пожежної безпеки та гарячого водопостачання, Супроводжував китайську та монгольську принцес у Іран, втік на батьківщину, потрапив у в’язницю, де написав «Книгу про розмаїття світів,»

План вивчення нового матеріала.

1.Тектонічна будова материка.

2.Рельєф.

3.Корисні копалини на материку.

В основі кожного материка лежить літосферна плита. По тектонічній карті Євразії визначте її назву. У межах літосферної плити виділяється ядро давньої платформи, що оточене давніми та молодими областями складчатостей, що утворилися у межах руху літосферних плит. На Євразійскій літосферній плиті таких ядер не одна, а 4. Шукаємо їх на карті-Східно-Європейська, Сибірська, Китайсько-Корейська, Південно-Китайська платформи, що були частинами праматерика Лавразія. Давніми є Індостанська та Аравійська платформи, що були частинами праматерика Гондвана та приєдналися до Євразії в результаті руху літосферних плит.( Пригадуєте про Східно-Африканський розлом, що відрізав від Африки острів Мадагаскар, материк Індію, про те що Індія зіштовхнулася з Китайським материком, утворивши найвищі гори та нагір’я на Землі (Які?)). На материку є молоді платформи. Їх називають плитами.( не плутати з літосферними плитами). Молоді плити-це океани, що не відбулися. Шукаємо їх на тектонічній карті Євразії-Західно-Сибірська, Туранська, Західно-Європейська та інші. Давні і молоді платформи оточують давні та молоді області складчатості. Давніми є герцинська складчатість у межах Скандинавського півострова, на межі Європи та Азії, навколо озера Байкал. На сході материка значну площу займають області мезозойської( середньої) складчатості. Молодими є Альпійсько Гімалайський та Тихоокеанський гірскі пояси. Це області кайнозойської(нової) складчатості. Гороутворення триває там і досі. Отакою складною є тектонічна будова на материку. Так чому Євразія є материком-гігантом ? Традиційно у цьому місці згадують про землетруси та вулканізм в областях кайнозойської складчатості. Кожний 4 землетрус у світі припадає Японію, деякі з них –катастрофічні( під час землетрусу 2011р. загинуло 280 тис. чоловік, назва цунамі-японська, сильні землетруси бувають в Ірані, Туреччині тощо. Активний вулканізм спостерігається в Італії. Шукаємо на карті вулкани Везувій, Етна, Стромболі, та в межах Тихоокеанського вогняного кільця. Це вулкани Ключевська Сопка(найвищий вулкан Євразії), Фудзіяма, Кракатау(виверження цього вулкану було найсильнішим в історії людства. Кожний з Курильських островів є верхівкою підводного вулкану.

Звісно, ви дивилися мультфільм »Льодовиковий період». На формування рельєфу Євразії вплинув льодовик, що в кайнозої( не забули, що це таке) зповзав із Скандинавського півострова кількома язиками, В Україні він дійшов до міста Дніпро і зупинився, а потім розтанув. Льодовик на півночі залишив по собі чисельні озера, розсипища каменів-валунів тощо.


2.Рельєф. Давнім та молодим платформам відповідають рівнини різної вісоти. Шукаємо їх на Фізичній карті Євразії- Східно-Європейська( де знаходиться-на заході материка, які висоти переважають по шкалі висот та глибин(її називають гіпсометричною)-до 200 м, Західно-Сибірська( до 100м) ,Середньосибірське плоскогір’я з висотами 500-1000 м. Шукаємо на карті плоскогір’я Індостан.

На сторінці 174 у 2 абзаці 2 пункту шукаємо назв старих гір-Уральські( де знаходяться, які висоти переважають-1000м, яка точка найвища(г. Народна(1895м), Скандинавські. Ці гори старі, зруйновані, низькі. Тянь-Шань, Алтай, Саяни були омолоджені під час тектонічних рухів на сусідніх ділянках суходолу. Вони вищі ,мають гострі вершини(піки) та шапки льодовиків. На сторінці 175 шукаємо назви молодих гір , їх розташування на карті, середні висоти та найвищу точку: Альпи-3000 м, г, Монблан(4807м.)-високі, Піренеї,

Карпати, Кавказ, Гімалаї. У Гімалаях знаходиться найвища точка на Землі-гора Джомолунгма( 8850м.), визначте її географічні координати, згадайте про походження місцевої та європейської(Еверест) назв(6 кл.), про перше сходження, про популярність і доступність цього маршруту у сучасному світі.

3.Про корисні копалини на материку: Найбільші на Землі запаси нафти знаходяться в басейні Перської затоки, на 2 місці нафта та природний газ Сибіру( знайдіть на карті), одними з найбільших вважають родовища нафти у Північному, Каспійському морях ,на півночі острова Калімантан. Значні запаси руд відповідають щитам давніх платформ( Кольський півострів, Індостан), старих гір( Уральські). Басейни вугілля знаходяться у прогинах земної кори. Найбільші запаси вугілля знаходяться в Китаї(1 місце в світі),багато його в Казахстані, Сибіру, на сході України, у Польщі, Німеччині. У Сибіру багато золота, алмазів, є вони і в Індії.

Домашнє завдання. Прочитати &43,44,45. Виконати практичну роботу 10(продовження) на сторінці 178 у контурній карті.