Старикова О.А.

25.03.2020р. Історія України

Розділ4. Установлення й утвердження комуністичного тоталітарного режиму в Україні.

Тема: «Входження УСРР до складу СРСР» та «Упровадження НЕПу в УСРР».

Завдання : прочитайте параграфи 19 та 20, виконайте завдання на с.134 та 138-139.

ВИКОНАЙТЕ ЗАВДАННЯ НА ОЦІНКУ.

Завдання1. На ваш розсуд, який проект об’єднання радянських республік фактично було втілено?

Плани щодо утворення Союзу Радянських Соціалістичних Республік (СРСР)

1. Автономізації (автори: Й. Сталін, Д. Мануїльський)

РСФРР

Автономії

УСРР БСРР Закавказька Федерація

2. Федералізації (автор В. Ленін)

РСФРР

УСРР СОЮЗ Закавказька Федерація

3. Конфедерації (автори: Х. Раковський, М. Скрипник)

Всі республіки незалежні,

Але створюють спільні органи для координації дій.

Завдання2. Опрацюйте наведену інформацію. Які обставини спонукали УСРР піти на обмеження своїх прав як суб’єкта міжнародного права?

1. Протягом 1919-1920рр. відбувалося формування договірної федерації – зближення між УСРР та РСФРР, коли був створений військово-політичний союз радянських республік, щоб протистояти внутрішній і зовнішній контрреволюції. П’ять найважливіших наркоматів (військових справ, народного господарства, залізничного управління, фінансів та праці) проголошували спільними, а фактично ними керувала Москва. Проте УСРР зберігала статус суб’єкта міжнародного права.

2. «Та все ж таки збереження за Україною статусу, хай навіть формального, але окремої державної одиниці мало великий позитивний вплив на дальший розвиток української національної самобутності. Українці дістали те, чого їх довго позбавляла Російська імперія: окрему адміністрацію, територію, державні і громадські структури – основи для майбутнього територіального усамостійнення України» (Я.Грицак).

Завдання 3. Опрацюйте відповідний матеріал підручника та додаткові джерела інформації, складіть хронологічну таблицю «Уведення УСРР до складу СРСР».



Дата Подія

1919-1920рр.

Кінець 1920-1922рр.

30 грудня 1922р.

26 січня 1924р.

Травень 1925р.

Завдання 4. Опрацюйте наведену інформацію та дайте відповіді на запитання.

Коли радянська влада остаточно закріпилася в Криму, ЦК ВКП(б) у 1921р. вирішив підпорядкувати Крим безпосередньо Москві як Кримську автономну республіку. Палке бажання забрати Крим «під власну руку» московський уряд повинен був якимось чином обґрунтувати. Через це більшовики вдалися до фальсифікацій. Підсумки проведеного у квітні 1921р. перепису населення півострова були свідомо перекручені. Для того щоб отримати бажаний результат перепис було проведено не за національною, а за релігійною ознакою. До єдиної графи зводилися татари, турки, цигани; євреї та кримчаки; росіяни, українці та білоруси. Саме так московський більшовицький уряд отримав бажаний результат, адже тепер кількість росіян у Криму (до них штучно залучили українців та білорусів) давала можливість створити Кримську республіку у складі РСФРР.

Запитання:

1. Чи правомірним було рішення про перепис населення не за національною, а за релігійною ознакою? Відповідь обґрунтуйте.

2. Чому, на вашу думку, до такої фальсифікації вдався радянський уряд?

Завдання 5. Опрацюйте матеріал підручника про голод 1921-1923рр. і дайте відповіді на запитання.

1. Назвіть причини голоду 1921-1923рр.

2. Чому голод в Україні тривав довше, ніж в інших регіонах СРСР?

3. Яку роль в подоланні голоду відіграли Фонд Ф. Нансена, АРА, на чолі з Г.Гувером та Міжнародний комітет робітничої допомоги?

Завдання виконати до 01.04.2020р. та відправити на адресу : starikovaolena449@gmail.com