Музичне мистецтво

23.03.2020 4-а, 4-б, 4-в 26.03.2020 4-г

ТЕМА УРОКУ: Музика "малює" картину

- Розгляньте картини. Чи можна сказати, що всі картини створено завдяки музиці?

- Якою музикою «звучать» ці художні твори ?

- Чи може музика «намалювати» картину?

- Чи відомі вам такі музичні твори?


Музика «подарувала» художникам багато сюжетів і образів. Однак чимало музичних творів написано і завдяки образотворчому мистецтву: під враженням від картин і малюнків, скульптур і декоративно – прикладних творів.

Російський композитор Модест Мусоргський є автором сюїти «Картинки з виставки».

Модест Мусоргський (1839 - 1881) народився на Псковщині, у старовинній дворянській родині. Музична обдарованість хлопчика виявилася рано. Він займався музикою з мамою, і вже у шестирічному віці грав на фортепіано нескладні твори. Проте у родині ніхто не сприймав музичні заняття Модеста серйозно. І, за сімейною традицією, десятирічного хлопця відвезли у Петербург до військової школи.

Майже 10 років Модест успішно опановував військові науки, став відмінним офіцером і навіть був прийнятий до Преображенського полку. Але любов до музики перемогла: Мусоргський покинув військову службу і повністю присвятив себе мистецтву. Серед кращих творів композитора – опери, оркестрові твори, пісні, інструментальні п’єси.

На жаль, за життя М.Мусоргського сюїту «Картинки з виставки» не було ані виконано, ані опубліковано. Всесвітнє визнання цикл отримав після того, як Моріс Равель у 1922 році створив власне оркестрування твору, яке 1930 року вийшло у грамзапису. І лише через 50 років після смерті автора «Картинки з виставки» увійшли до репертуару піаністів.

Він написав її понад 140 років тому під враженням від малюнків свого друга архітектора Віктора Гартмана.

Фортепіанна сюїта «Картинки з виставки» є оригінальним взірцем програмної музики. Вона складається з 10 п’єс, пов’язаних між собою темою «Прогулянки», що зображає прохід галереєю глядача, який переходить від картини до картини. Тема «Прогулянки» повторюється, ніби рефрен, проте варіюється, немов показуючи зміну настрою відвідувача виставки. Через таку побудову «Картинки з виставки» іноді вважають рондо – сюїтою.

П’єсу «Баба Яга» було створено за малюнком… годинника у вигляді хатинки на курячих ніжках! В уяві композитор це зображення «перетворилося» на картину стрімкого польоту Баби Яги.

А зроблені художником ескізи балетних костюмів надихнули композитора на створення п’єси «Балет пташенят, що не вилупилися». Цей твір змальовує веселе щебетання й пустотливу метушню маленьких пташенят.

- Послухайте п’єси М. Мусоргського Сюїту «Картинки з виставки» п’єси «Баба Яга» та «Балет пташенят, що не вилупилися»

- Зіставте їх зі своїми уявленнями.



- Чи співпадає музика із вашими уявленнями?

- Визначте музичну форму кожного твору.

- Складіть розповідь або казку за одним із них.

Це цікаво знати

П’єси «Баба Яга» та «Балет пташенят, що не вилупилися» було використано у мультфільмі «Картинки з виставки». Так народжена малюнками музика знову перетворилася на візуальний твір.


Розучування пісні «Це моя Україна» муз. М. Ведмедері, сл. А. Камінчука

- Послухайте і розучіть пісню.

- Які почуття вона передає та викликає?

- Що ви хочете розповісти про свій край?


А тепер заспівайте пісню самостійно, під фонограму мінус

Підсумок уроку.


Що нового з уроку ви сьогодні дізналися ?

Який музичний твір слухали?

Хто написав цей твір?

Яку пісню вивчили?


Урок закінчено! Бажаю вам гарного настрою! До зустрічи!