Природознавство

31.03. 02.04 Тема Азовське море. Рослинний і тваринний світ Азовського моря.

Немає на Землі людини, яка б не хотіла побувати на березі моря чи навіть вирушити в далеку морську навколосвітню подорож. Але не всі країни мають вихід до моря. Натомість наша Батьківщина - Україна - справжня морська держава. її береги омиваються двома морями: Чорним та Азовським.

- З Чорним морем ми познайомились на минулому уроці, то подумайте, яка тема сьогоднішнього уроку.

- Так, ми сьогодні познайомимось з Азовським морем.


Азовське, так само як і Чорне море, належить до середземноморського басейну Атлантичного океану. Через Керченську протоку (її довжина близько 41 км при ширині від 4 до 45 км) воно сполучається з Чорним морем. Особливістю Азовського моря є його відокремленість від Світового океану. Воно - найбільше внутрішнє серед всіх морів, які є на землі. Це - найвіддаленіший закапелок океану. Розташоване Азовське море на півдні України (Херсонська, Запорізька, Донецька області) та Росії. Його площа в 10 разів менша за площу Чорного моря і становить 39 тис. кв. км. А об’єм майже в 2000 разів менший за об’єм Чорного моря й дорівнює близько 300 куб. км. Найбільша його довжина 343 км, найбільша ширина 231 км. Найбільша глибина Азовського моря лише близько 14 м. З космосу море нагадує блюдце. Серед усіх морів на Землі меншим за Азовське є лише Мармурове (воно у 3 рази менше за Азовське). Азовське узбережжя - це лагідне море, чудові золоті піщані пляжі, сонячні безхмарні дні, тривалий купальний сезон, який розпочинається у квітні, а завершується у вересні, комфортна температура морської води, лікувальні грязі. Що ще краще може подарувати людям природа для оздоровлення та літнього відпочинку?

Берегами рік і водойм, на косах Азовського моря багато водоплавної птахи - гусаків, качок, степових куликов, чибисов, краснозобих казарок, лебедей-шипунов, кроншнепів, чайок - черноголовок, чайок - реготух, крячек. У степових водоймах живуть болотна черепаха, озерна жаба, ставкова жаба, деякі молюски - котушка, прудовик, лужанка, раки і майже 30 видів риб. Тваринний світ Азовського моря налічує близько 80 видів риб. Найбільше значення мають лящ, судак, білуга, оселедець, тараня, хамса, велика камбала, бичок.

Морська малосольоність сприяє розміщенню в прибережних опріснених зонах основної флори Азовського моря і планктонних рослин. До них відносяться синьо-зелені водорості. Море багате мінеральними речовинами, які потрапляють в нього з інших річок. Це і обумовлює масовий розвиток флори Азовського моря великими темпами.

У своїй масі водорості розвиваються в основному навесні в березні і квітні і осінню в жовтні і листопаді. Влітку флора Азовського моря представлена в основному перидиневими водоростями, які на відміну від діатомових водоростей, не дають таку велику біомасу. Розвиток отримують в основному ексувіелла, пророцентрум і гленодиніум. Часом прісноводі зони моря цвітуть, завдяки розмноженню синьо-зелених водоростей, які типові для Таганрозької затоки Азовського моря. До них відносяться такі водорості, як нодулярія і афанісоменон, мікроцистис і анабена.

Розвиток водоростей і бактерій забезпечує відмінну продукцію зоопланктону, що складається з прісноводих, солонуватоводних і інших морських видів.

Не дуже багата донна флора Азовського моря і тому, можна побачити лише незначну кількість видів бурих, червоних або зелених водоростей. Зате квіткові рослини рясно розростаються по морському дну. Це в основному 2 види морської трави - приморський рдесник і занікеллія. Така трава може утворювати цілі підводні луги.

Робота з підручником с. 124-127

Домашнє завдання.

Вивчити тему «Азовське море». В зошиті виконати завдання за темою.


07.04 Тема :Використання і охорона природних багатств водойм.

З якими водоймами ми познайомилися на минулому уроці?

- Які водойми називають штучними, природними?

- Які водойми є на території України?

- Які водойми можна зустріти у нашій області?

А зараз ви дасте відповіді на питання і за це отримаєте оцінки. Виконаний тест надіслати в групу.

Тест. Водойми України.

1. Назви водойми суші:

а) моря, річки, гори, озера, болота, підземні води;

б) канали, озера, болота, моря, джерела, річки;

в) ставок, водосховище, моря, річки, яри, підземні води.

2. Найбільша річка України:

а) Дніпро;

б) Дністер;

в) Південний Буг.

3. Початок річки називається...

а) притока;

б) витік;

в) русло.

4. Річки , які впадають у дану, це...

а) притоки;

б) витік;

в) русло.

5. Заглиблення, по якому тече річка, це...

а) гирло;

б) притока;

в) русло.

6. Місце, де річка впадає у іншу водойму, це...

а) гирло;

б) притока;

в) витік.

7. Озеро — це...

а) частина океану, яка врізається в сушу;

б) водойма, яка виникає у природних заглибинах на поверхні землі;

в) ділянка надмірно зволоженої земної поверхні.

8. Море — це...

а) ділянка надмірно зволоженої земної поверхні;

б) водойма, яка виникає у природних заглибинах на поверхні землі;

в) частина океану, яка врізається в сушу.

9. Болото — це...

а) водойма, яка виникає у природних заглибинах на поверхні землі;

б) частина океану, яка врізається в сушу;

в) ділянка надмірно зволоженої земної поверхні.

10. Написати назви річок України.

11. Написати назви озер України.

12. Написати назви морів України.

- Відомий американський політик Бенджамін Франклін сказав:

«Ми пізнаємо цінність води лише тоді, коли джерело пересихає».

- Як ви розумієте ці слова?

- Ці слова будуть епіграфом нашого уроку. На сьогоднішньому уроці ми будемо продовжувати знайомитися з водоймами України, їх охороною та використанням.

Розповідь

Без води життя на Землі неможливе: в’яне квітка, страждає звір, замовкає пташка. Все живе на Землі потребує води. Кожна її крапля є дорогоцінним скарбом природи. Вода напуває землю, яка годує людину. Люди завжди розуміли значення води для себе і впродовж багатьох віків оспівували її як основу буття. Обожнювали все: море, озеро, річку, криницю, джерело.

Деколи на поверхню землі виходить вода, в якій розчинені солі і гази. Таку воду називають мінеральною, і вона має лікувальні властивості. Джерела в природі нашого краю зустрічаються часто, мінеральні — рідше.

В Україні здавна шанували джерела. Чистота та бездоганні смакові якості джерельної води сприяли тому, що народ надавав їм символічного значення — вода вважалася живою, тобто особливо цілющою. За народними повір’ями, жива вода давала силу, зцілювала рани і повертала до життя.

Ріки України — це її багатство. Віддавна люди селилися поблизу річок. Брали з них воду, ловили рибу, сплавляли ліс. З давніх-давен вони використовуються як судноплавні шляхи для перевезення вантажів і пасажирів. На ріках побудовані гідроелектростанції. Електроенергія, яку виробляють на гідроелектростанціях, є дешевою й екологічно чистою. В південних, центральних і східних областях воду річок використовують для зрошування земель. У річках водяться звірі, риби, водоплавні птахи. Біля річок завжди свіже повітря. Тому тут добре відпочивати.

Азовське та Чорне море - це одна із найбагатших, найпродуктивніших водойм світу. У морі водиться багато видів риб. Люди отримують рибу, морську капусту, водорості, з яких добувають йод, бром, солі калію. Із дна морів та океанів добувають нафту, газ, олово, залізні та мідні руди. Вода океанів та морів є транспортним шляхом.

У морях, озерах та річках України водиться багато різноманітної риби, серед якої такі цінні промислові види, як осетер, оселедець, кілька, бичок, лящ, судак. У ставках та водосховищах розводять коропа, товстолобика, білого амура.

Минав час, наші попередники пізнали закони природи, навчились створювати машини і нові технології. Вирубуючи ліси, осушуючи болота, будуючи заводи і фабрики, автомобілі та літаки, вносячи у ґрунт мінеральні добрива та отрутохімікати, ми майже не замислюємося, як же це позначиться на природі і нашому здоров’ї, адже води стають отруйними, що призводить до загибелі водних організмів, таку воду не можна пити і готувати на ній їжу. В забрудненій воді з’являються різноманітні бактерії, які швидко розмножуються (вода стає чорною і смердючою). І тоді в багатьох річках не можна навіть купатися. Купаючись у забрудненій воді, можна захворіти. Ми не можемо дізнатися: чиста вода чи ні, тільки дивлячись на неї.

Деякі види мила і більшість миючих засобів містять у собі хімікати. А ці хімікати можуть бути отруйними. Вони змішуються з водою у раковинах, пральних машинах і туалетах. Звідти потрапляють у землю, а з землі - у воду.

Наслідки забруднення водної оболонки нашої планети - жахливі! Водойми України потребують охорони від забруднення. Для запобігання забруднення водойм треба не засмічувати водні простори, насаджувати водоохоронні ліси, економно використовувати воду, будувати очисні споруди, у яких вода проходить через різноманітні фільтри. Вони затримують шкідливі речовини, а чиста вода повертається назад у водойми.

Домашнє завдання.

Підготувати повідомлення : У якому стані перебувають водойми? Які заходи здійснюються для охорони водойм у нашому рідному краї?»



09.04 Тема : Ґрунти України. Охорона ґрунтів

Сьогодні Ви дізнаєтесь більше про ґрунти, їх види та значення в житті живої природи.

Що таке ґрунт? (Ґрунт - це верхній родючий шар землі, на і тому ростуть або можуть рости рослини. Ґрунт служить домівкою для багатьох тварин.)

Повторимо склад ґрунту.

1. Живі організми, під дією яких із залишків рослин утворюється перегній. (Мікроби)

2. Воно допомагає кореням рослин дихати. (Повітря)

3. Одна із складових частин ґрунту, що є хорошим розпушувачем, забезпечує доступ повітря до коренів рослин. (Пісок)

4. Він утворюється із залишків рослині тварин, підвищує родючість ґрунту. (Перегній)

5. Вона добре утримує воду. (Глина)

6. Речовина, необхідна для життя і розвитку рослин.

7. Ця поживна речовина утворюється з перегною під впливом мікроорганізмів. (Солі)

8. Назвіть основну властивість ґрунту. (Родючість)

9. Від чого залежить родючість? (Від кількості перегною)

10. Від чого залежить колір ґрунту? (Від кількості перегною. Чим більше перегною, тим родючіший ґрунт.) Від кількості перегною залежать типи ґрунтів.

11. Який ґрунт найродючіший?

Чорноземні ґрунти — одне з багатств нашої країни. У них найбільша кількість перегною, вони найродючіші. Чорноземний ґрунт рихлий, темний, у ньому багато вологи і повітря. На чорноземних ґрунтах вирощують високі врожаї кращих сортів пшениці, соняшнику, цукрового буряка та інших цінних культур. Чорноземні ґрунти переважають у зоні степів. Під час Великої Вітчизняної війни німці вивозили український чорнозем до Німеччини, оскільки там ґрунт не такий родючий.

Існує безліч видів ґрунтів, але не всі із них придатні до землеробства. Піщані ґрунти добре пропускають воду, швидше прогріваються навесні і промерзають узимку. Вони майже не затримують вологи і корисних речовин і вважаються бідними. Глинисті ґрунти можуть сприяти застою води, довше прогріваються навесні і довше не промерзають з настанням холодів. Разом із тим глинисті ґрунти затримують добрива і корисні речовини, забезпечуючи високу родючість.

А що ми робимо, щоб ґрунт був родючішим? (Перекопуємо, розпушуємо, поливаємо, удобрюємо).

Правильно, все це робить ґрунт на вашому городі плодороднішим і підвищує врожай. За ґрунтом потрібно правильно доглядати.

Він потребує дбайливого ставлення. Якщо ґрунт виснажується, йому слід дати відпочити. Людина до кінця не може відновити ґрунт ані добривами, ані оброблянням. Ґрунт може відновити сама природа причому дуже повільно: за 250-300 років — 1 см, 20 см — за 5-6 тис. років.

Зате зруйнувати ґрунт можна швидко впродовж 1року.

Що руйнує ґрунт?

Вода, вітер, вирубування лісів, будівництво доріг, будинків, надмірне використання отрутохімікатів і добрив. Якщо вносити отрутохімікати більше норми, вони накопичуються в ґрунті, забруднюють його. У результаті цього гинуть черв’яки, личинки комах, мікроби, без яких ґрунт утрачає родючість.

- Як запобігти руйнуванню ґрунтів?

- Висаджувати лісові смуги, правильно відкривати ґрунт на схилах, проводити снігозатримання, помірно використовувати добрива й отрутохімікати тощо.

- Люди повинні оберігати повітря і водойми від забруднення, рослини і тварин — від знищення. А чи є небезпека для ґрунту? Чи потрібно його оберігати? (Відповіді дітей).

- Чи може одна людина розв’язати екологічні проблеми ґрунту? (Ні, потрібно потрудитися всім людям)

- Охорона ґрунту — це завдання всього людства. Проблема забруднення ґрунту стосується всіх людей Землі.

Цікаво знати!

- Відтоді, як людина зайнялася землеробством, їй доводилося обробляти ґрунт, щоб створити сприятливі умови для рослин, які висівають.

Першими розпушувачами, що збільшували врожай, були, на думку археологів, примітивні мотики — палиці з прилаштованими до них гострими каменями або кістками. За 4 тисячі років до нашої ери для розпушування ґрунту почали використовувати тварин. Знаряддя, до яких вдавалися досі, не перекидали ґрунтовий шар. Тому наступним знаряддям стала соха.

Трохи пізніше з’явилися перші плуги. їх характерною ознакою була можливість перекидання ґрунтового шару. Відомості про використання плуга можна знайти у Стародавньому Китаї і Стародавньому Римі. Але тривале користування плугом призводило до втрати родючості ґрунту.

Сьогодні людина знову згадала про розпушувачі. Звісно, це не соха, а досить складні агрегати, але принцип їх дії залишився незмінним з давніх часів.

Домашнє завдання.

Підручник: ст.128-131, читати

Зошит : Ґрунти, їх види. Виконати завдання і надіслати в групу.


14.04 тема : Контрольна робота.Природа України

1)На якому материку розташована Україна?

А) Африка

Б) Євразія

В) Північна Америка

2.Основна властивість ґрунту – це …

А) вологість

Б) корисність

В) родючість

3) Як називаються водойми, що виникли в природі?

А) поверхні

Б) природні

В) штучні

4. З’єднай лініями назву і значення.

Озеро - це високо підняті над рівнинами та сильно розчленовані ділянки суші.

Болото - це невелике підвищення над земною поверхнею, висота якого не перевищує 200м.

Гори - це надмірно зволожена ділянка земної поверхні, на якій ростуть вологолюбні рослини,

з яких після відмирання утворюється торф.

Яр - це природне заглиблення на поверхні Землі, заповнене водою.

Горб - це заглибина на земній поверхні з вузьким дном і крутими схилами.

5. З’єднай лініями. Які низовини знаходяться на території України?

Волинська

Донецький кряж

Приазовська

Низовини Подільська

Поліська

Придніпровська

Причорноморська

6.З’єднай лініями види корисних копалин і їх назви.

Паливні торф

граніт

Рудні залізна руда

пісок

Будівельні нафта

марганцева руда

7.Подумай! Чому і як корисні копалини слід використовувати раціонально? Міркування запиши.

Бажаю успіху !!!

16.04


16.04 Тема : Природні зони України.

Якщо мандрувати сушею з півночі на південь, то можна спостерігати, що великі ділянки земної поверхні з однаковою природою змінюють одна одну. Такі ділянки Землі називають природними зонами.

Природна зона — це місцевість зі своєрідним кліматом, ґрунтами, рослинним і тваринним світом.

Україна займає вигідне географічне положення для життя населення й господарської діяльності людини. Природа України багата й різноманітна.

Її територія знаходиться у межах географічного поясу, в якому виділяють природні зони мішаних лісів, степу.

Погляньте на карту природних зон і поміркуйте, чому на ній зображено різного кольору смуги. (Міркування учнів.)

— На карті зображено різного кольору смуги. Так умовно позначають природні зони. Невелика ділянка України належить до зони субтропіків. Також на території України є два гірських райони — Карпати і Кримські гори.

Кожна природна зона поступово переходить одна в одну, має свої кліматичні умови, природні ресурси, ґрунти, рослинний і тваринний світ. Лише перелічивши природні зони, можна зробити висновок про різноманітність природи України.

Робота за підручником (с. 131-134)

— Що називають природними зонами?

— Як змінюються природні зони на земній кулі?

— Учні працюють за завданнями підручника на с. 132-133.

— Розкажіть, про що ви прочитали у «Бібліотечці природодослідника».

— Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 134.

Робота з картою

—Розгляньте фізичну карту України і карту природних зон України.

— Як позначаються природні зони на карті?

— Порівняйте фізичну карту і карту природних зон. Чим вони різняться?

— Продовжіть речення.

Місцевість зі своєрідними порами року, погодою, ґрунтами, формами земної поверхні, рослинами і тваринами називають...

—Як природні зони позначаються на карті України?

— Визначте, які природні зони є на території України. (Мішані ліси, лісостеп, степ, гори — Карпати, Кримські гори)

— Позначте правильну відповідь.

1. Чому природа на Землі різноманітна?

а) Бо на її поверхню потрапляє неоднакова кількість сонячного світла і тепла;

б) тому що є різні форми земної поверхні;

в) тому що на Землі змінюються пори року.

2. Природні зони — це:

а) теплові пояси Землі;

б) ділянки земної поверхні зі своєрідним кліматом, природою.

3. Які природні зони виділяють у північній півкулі?

а) Арктичні пустелі, тундра, тайга, степи;

б) арктичні пустелі, тундра, тайга, мішані ліси, степи, пустелі.

4. Які природні зони є в Україні?

а) Арктика, тундра, тайга, степи, пустелі;

б) мішані ліси, лісостеп, степ, гори Карпати, Кримські гори;

в) лісова зона, степова, Кримські гори, гори Карпати, зона пустель.

5. Пронумеруйте, у якій послідовності розташовані природні зони України з півночі на південь.

О Південний берег Криму;

О зона мішаних лісів.

О зона лісостепу;

О зона степу;

6. У якій природній зоні міститься твій обласний центр?

а) Мішаних лісів;

б) лісостепу;

в) степу.

7. У якій природній зоні міститься Київ — столиця нашої держави?

а) Мішаних лісів;

б) лісостепу;

в) степу.

Перевір свої відповіді ( 1-а; 2-б; 3- а; 4-б; 5-( 1,4,3,2); 6- б; 7-б;)

Домашнє завдання

Підручник (с. 132—134), читати.

На контурній карті позначити природні зони України та їх умовні позначення , користуючись картою природних зон с.10 атласу. Надіслати в групу на перевірку.





21.04 Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про природну зону мішаних лісів.

— Зона мішаних лісів розташована в Україні на півночі, займає близько 20 % території. Простягається з півночі на південь на 150-200 км. До неї входять Волинська, Рівненська, Житомирська, Київська, Чернігівська області та невеликі території Львівської, Тернопільської, Хмельницької і Сумської областей. Південна межа проходить по лінії Устилуг — Рівне — Шепетівка — Житомир — Київ — Ніжин —

Її поверхня є рівнинною. Землі перезволожені. Є болота і заболочені масиви. Тут протікають притоки Прип’яті: Горинь, Стир, Жерев, Уж, Тетерів; Десна з притоками. Є також кілька великих озер.

На Поліссі видобувають корисні копалини — граніт, пісок, нафту, газ, торф.

Зима в Поліссі м’яка, хмарна; весна — затяжна, сніг тане довго; літо — тепле, дощове. Зона є найбільш зволоженою рівнинною територією України.

У мішаних лісах можна виділити п’ять ярусів.

Перший ярус утворюють світлолюбні дерева з широкими листовими пластинками, з ажурною кроною, яка пропускає багато світла. Це такі дерева, як дуб звичайний, сосна, клен гостролистий, ясен звичайний, липа серцелиста, осика.

Другий ярус утворюють низькорослі, тіньовитривалі дерева: груша звичайна, черемха звичайна, береза бородавчаста, клен польовий, клен татарський, дика яблуня, граб звичайний, в’яз шорсткий.

ліщина звичайна

шипшина собача

Третій ярус утворюють кущі. Найбільш характерними є ліщина звичайна, шипшина собача, свидина кров’яна, бруслина бородавчаста, бруслина європейська, терен звичайний, калина звичайна, вовчі ягоди, бузина чорна та червона, глід криваво-червоний, вишня степова. Життя чагарників під пологом лісу має низку особливостей. Цвітіння відбувається після того, як ліс укриється листям. Більшість кущів пристосовані до запилення комахами, тому що вітрів у нижньому ярусі майже не буває і несений вітром пилок затримується на листках. Квітки лісових кущів забарвлені у білий колір, який приваблює комах у півтемряві, а плоди поширюються тваринами.

свидина кров’яна

бруслина бородавчаста

глід криваво-червоний,

вовчі ягоди

терен звичайний,

Четвертий ярус утворюють трав’янисті рослини: проліска сибірська, ряст, анемона жовтецева, пшінка весняна, тюльпан дібровний, копитень європейський, дзвоники персиколисті, фіалка шершава, мати-й-мачуха, конвалія звичайна, купина лікарська, орляк звичайний, хвощ лісовий, герань лісова, фіалка триколірна, чистотіл звичайний, звіробій звичайний, деревій звичайний тощо.

П’ятий ярус утворюють мохи, лишайники, гриби. Мохи та лишайники не утворюють суцільного покриву, а зустрічаються на деревах, ґрунті, пеньках. Лишайники не люблять забрудненого повітря. Вони не мають коренів і всю поживу дістають з повітря, іноді з субстрату, на якому примостилися.

Фауна зони мішаних лісів — це тварини лісу, а також луків і боліт. Тут мешкають лось, козуля, кабан, олень благородний, білка, лісова куниця, борсук, вовк, лисиця.

Борсук — прекрасний будівельник, знищує багато комах — шкідників лісу.

Бобер — гризун, свою хатку будує над водою, а вхід завжди облаштовує під водою.

Лисиця — цінний хутровий звір і винищувач шкідливих гризунів і комах.

З птахів поширені тетерук, рябчик, глухар, шпак, синиця, дрізд, дятел.

Глухар — холодними зимовими ночами заривається у сніг, а в люті морози майже весь день сидить у снігових норах. За розмірами нагадує свійську курку.

Соловей — невеликий оливково-бурий птах розміром з горобця, стрункий, у нього високі лапки, великі чорні очі, довгий хвіст, за гарний спів його називають «великий маестро».

З плазунів — гадюка звичайна, ящірка прудка, болотяна черепаха.

Тритони — досить поширений тритон звичайний. Весну і початок літа тритон проводить у воді, а потім переселяється на сушу, але тримається у вологих затінених місцях. Удень тритон ховається під опалим листям, поваленими деревами, а вночі виходить на пошуки їжі.

У лісі багато комах-шкідників (сосновий і непарний шовкопряди, вусачі- короїди), комарів, ґедзів.


Прочитайте текст за підручником (с. 134-138)

Домашнє завдання

Зошит " Мішані ліси". Надіслати на перевірку

23.04 Тема : Лісостеп

Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про зону лісостепу.

Ця природна зона розташована на південь від зони мішаних лісів.

Лісостепова зона лежить на південь від зони мішаних лісів і простягається від Передкарпаття до Середньо руської височини на 1100 км. Вона охоплює близько 34% площі України. Характерною особливістю зони є чергування степових та лісостепових ділянок. Поверхня лісостепової зони рівнинна. На Правобережжі розташовані Волинська, Подільська і Придніпровська височини, на Лівобережжі – Придніпровська низовина і західні відлоги Середньо-руської височини.

У лісостеповій зоні переважають сірі, темно – сірі та чорноземні ґрунти. Сірі ґрунти займають великі площі. Ґрунти дуже легко розмиваються водними потоками і тому тут дуже поширені яри.

Клімат лісостепу помірно теплий. Опадів випадає менше, ніж у зоні мішаних лісів, але більше ніж у степовій зоні. У лісостеповій зоні часто бувають зливи. Кліматичні особливості сприятливі для вирощування сільськогосподарських культур. У лісостеповій зоні зростають широколисті ліси. Тут росте дуб, граб, клен, липа, береза. У долинах річок поширені луки. Тваринний світ різноманітний. Живуть тут : дикий кабан, борсук, лось, косуля, вовк, білка, куниця, заєць – русак, лисиця. З птахів : куріпка сіра, перепел, лелека білий, дикі качки, кулики.

У цій місцевості росте багато рослин.

Легенда про сосну.

Часто сосну називають перлиною лісу. Звідки ж вона взялася ця висока струнка красуня? Стародавні греки склали про неї чудову легенд. У чарівну вродливу німфу Пітіс закохався бог північних вітрів Борей, що надумав перенести її до своїх снігових володінь. Злякалася німфа і звернулась до лісового бога Пона з благанням сховати її , і той вкрив Пітіс зеленими гіллям. Коли ж Бурей почав шукати німфу серед лісу, від його холодного подиху померзла вся трава, опало листя з дерев, лише зачарована красуня міцно тримала свої зелені шати. Але задеревеніла від холоду навіки. Сльози її стали прозорою живицею. Так розповідає міф та сосна дійсно чарівне дерево. І дійсно зроблені з цього дерева хати можуть стояти і не руйнуватися понад 150 років.

. Конвалія. Конвалії ростуть у наших лісах. Розповідають, що ця квітка виникла з пекучих сліз пресвятої Богородиці, котрі вона пролила , стоячи біля хреста розп’ятого Сина. Пекучі її сльози падали великими краплями на землю, й на тому місці виросли такі чисті, білі квіти, котрі осипаючись перетворюються на червоні, що нагадують краплини крові, плоди.

Для того, щоб з насіння конвалії виросла доросла квітуча рослина, необхідно 7–8 років. Вона дуже цінна лікарська рослина, яку з давніх-давен застосовували проти недугів. Квітки конвалій знаходять також широке застосування в парфумерній промисловості. Ароматна ефірна олія квіток входить до складу найкращих парфумів.

Потрібно відзначити, що конвалія належить до отруйних рослин. Бувають випадки отруєння худоби. Тому слід бути обережними і уважними з букетиками цих чарівних квітів. Звичайно, від цього конвалії не стають менш прекрасними й завжди радуватимуть нас своєю неповторною красою.

Латаття біле

У давніх греків ця квітка була символом краси і красномовства. А ще з нею пов’язувалися різні міфи й легенди, зокрема про німф, котрі проводять безтурботне й веселе життя: співають пісень, водять хороводи, бавляться з фавнами та селенами. За одним із міфів, на чудову білу квітку латаття перетворилась одна з прекрасних юних німф, щоб урятуватись від загибелі з вини Геракла. За іншою легендою, квітка латаття виросла із серця однієї з водяних німф – нереїди, яка померла від нещасливого, нерозділеного кохання.

Латаття біле використовується в народній медицині.

Слід зазначити, що в останні роки ці чудові квіти все більше винищуються. Любителі наживи заготовляють величезні оберемки квітів латаття для продажу їх у місцях масового літнього відпочинку. Тому ця чудова водяна рослина потребує охорони.


Робота з підручником ст. 155- 157.

- Прочитай статтю, дай відповіді на запитання.

- Які групи рослин переважають у зоні?

- В якій послідовності розвивається трав'яниста рослинність?

- Тварини яких груп живуть в зоні лісостепу?

- Складіть ланцюг живлення тварин.

( жолудь – білка – куниця; насіння рослин – миша – їжак)

Домашнє завдання

Зошит " Лісостеп " надіслати на перевірку