Основи здоров'я

02,04. Тема: Бажання , можливості, обов'язки.

— Сьогодні на уроці ми з’ясуємо, як навчитись узгоджувати у собі свої бажання, обирати серед «хочу», «можу», «мушу».

Усі ви хочете бути успішними у житті, здобути хорошу професію, створити щасливу сім’ю. Що, на вашу думку, необхідно для здійснення всіх цих бажань?

— Як ви розумієте значення поданих прислів’їв? Без чого неможливе здійснення наших бажань?

• Людина — коваль свого щастя.

• Без труда нема плода.

• Терпінням і працею всього здобудеш.

Прочитай притчу «Ціна бажання».

В одному місті був маленький магазинчик, у якому господар торгував... бажаннями. Тут можна було купити все: будинки, заміжжя, дітей, улюблену роботу, здоров’я, машину і багато-багато чого іншого.

Ціни були незвичними. Наприклад, улюблена робота коштувала відмови від можливості планувати своє життя, віри у власні сили. Одруження можна було отримати практично задарма, а от щасливе життя коштувало дорого: відповідальність за власне щастя; знання своїх бажань; уміння цінувати те, що є; ризик втратити деяких друзів.

Коли у господаря запитували, чи не боїться він розоритися через такі ціни на бажання, він хитав головою і відповідав, що завжди є сміливці, які готові змінювати своє життя, відмовлятися від звичного, здатні повірити в себе, ті, хто мають сили заробити необхідну суму, щоб оплатити виконання своїх бажань. А на дверях магазину вже добру сотню років висіло оголошення: «Якщо твоє бажання не виконується — воно ще не оплачене».

— Як ти думаєш, чому в магазині бажань були такі незвичні ціни?

— Що означають слова, які були написані на дверях магазину?

— Як ви думаєте, для чого нам знати про бажання близьких людей?

— Здійснення наших бажань — запорука успіху.

Але бажання і наміри людина має аналізувати з урахуванням обставин, можливостей для їх реалізації, інтересів інших людей.

Для самовдосконалення велике значення має сила волі. Її треба виховувати в собі постійно: не відступайте, коли не розв’язується задача. Не вдається відразу — відпочиньте і знову беріться. Не зуміли розібратися сьогодні — розберіться завтра. Не знаєте — запитуйте, не вмієте — вчіться. Робіть не тільки те, що хочеться, а перш за все те, що треба.

Володіти собою — це значить бути дисциплінованим, вміти організовувати себе, відповідати за свої вчинки.

Робота з підручником ст. 136 -139

Робота в зошитах ст.55-56

Підсумок уроку.

— Що потрібно для здійснення наших бажань?

— Як навчитись вибирати між «можу», «хочу», «мушу»?

— Як розвивати силу волі?


09.04 Тема: ПОВАГА І САМОПОВАГА

- Повага до людини - це почуття шани, прихильне, шанобливе ставлення до неї. Повага є запорукою доброзичливих стосунків між людьми.

Потрібно шанобливо ставитися до людей, особливо до старших, найближчих і найдорожчих - батьків, родичів, учителів тощо.

Виявити свою повагу можна по-різному: щирим привітанням, усмішкою, добрим, уважним ставленням до інших тощо.

Самоповага, повага до себе, шанобливе ставлення до себе, ціннісне ставлення до себе - це внутрішня моральна риса людини, що засвідчує позитивне в цілому, приязне ставлення до себе самої. У найбільш конкретних проявах самоповага людини виявляє себе в таких почуттях, як радість за себе, задоволеність, гордість, симпатія до себе тощо.

Робота за підручником на с. 140- 144

Прочитай і дай відповіді на запитання після тексту.

Продовжте речення.

1) Повага - це...

2) Я поважаю (назвати когось) за те, що...

- Розкажіть, як ви ставитеся до своїх батьків, у чому виражається ваша шана, повага до них.

- Наведіть приклади справ, гідних поваги.

Пояснення вислову.

- Поясніть вислів французького філософа і математика Рене Декарта:

Повага інших - гарний привід, щоб поважати самого себе.

Робота в зошиті на с. 57.

16.04. Тема: Вибір і досягнення мети

Сьогодні на уроці ми поговоримо про те, як обрати і досягти поставленої мети.

Воля - це свідоме керування людини своєю поведінкою і діяльністю, що виявляється у вмінні долати труднощі на шляху досягнення мети, виконання поставлених завдань.

Доберіть слова з протилежною якістю і поясніть їхнє значення.

На дошці записано слова.

Ініціативний – Цілеспрямований – Самостійний – Рішучий - Витриманий – Наполегливий -


Що таке мета? (Мета - це те, до чого хтось прагне, чого хоче досягти).

- Чи маєте ви якусь мету?

- Що ви робите для того, щоб її досягти?

- Чи важко (легко) вам це дається?

- Хто вам допомагає у досягненні мети?

- Чи була у вас мета, яку ви вже досягли?

- Як ви досягли мети?

- Як досягти мети? Слід правильно сформулювати свою мету. Тільки чітке формулювання і розуміння того, що ви хочете, допоможе зробити перший крок до мети. Невизначеність і сумніви не приведуть до мети. Тому, щоб рухатися далі, визначте і ретельно обміркуйте свою мету, адже вона має бути реальною і досяжною.

Шлях досягнення мети потрібно розбити на певні етапи (кроки), які мають бути виконані. Уявіть їхню послідовність. Складіть план дій. Оберіть помічників: подумайте, із чим ви впораєтеся самі, а в чому знадобиться допомога інших людей.

Наприклад, ви поставили мету стати спортсменом (спортсменкою). Перш ніж розпочати здійснювати план дій, потрібно порадитися з батьками, лікарями і тренерами, який вид спорту вам підійде найбільше (враховуючи стан здоров’я, ваші здібності, можливості, бажання тощо). Це і буде першим етапом. Другий етап - обрати спортивну секцію (за видом спорту і зручним місцезнаходженням). Третій етап - скласти розклад занять у секції. Четвертий - скласти розклад занять для самостійних тренувань удома, щоб підвищити фізичний рівень. П’ятий етап - обрати помічників для досягнення мети. (Наприклад, старший брат, сестричка, тато чи мама будуть допомагати вам тренуватися вдома). Шостий - щодня занотовуйте в записник свої результати. Час від часу оцінюйте і порівнюйте їх. Якщо вони позитивні, рухайтеся далі. Якщо щось не виходить, подумайте, чому так сталося. Порадьтеся з помічниками, яких ви обрали. За потреби змініть план дій, але не зупиняйтеся. Вірте у свої сили та успіх.

- Прочитайте незакінчені речення й оберіть, що потрібно для здійснення мети.

1) Щоб навчитися плавати, потрібно...

а) мати вдома басейн;

б) записатися в басейн і ходити тренуватися, поки не навчишся;

в) дивитися змагання з плавання по телевізору.

2) Щоб навчитися готувати, потрібно...

а) купити книжку з приготування їжі;

б) пробувати самим готувати;

в) готувати разом з дорослими.

4. Пояснення прислів’їв.

1) Під лежачий камінь вода не тече.

2) Всяке діло кінцем добре.

3) Добрий початок - половина справи.

4) Є терпіння - буде й уміння.




23.04 Тема. ЗВИЧКИ І ЗДОРОВ’Я

Сьогодні на уроці ми поговоримо про корисні та шкідливі звички, їхній вплив на здоров’я, про формування корисних звичок.

Коли людина виконує якісь дії постійно, підсвідомо в неї виникає бажання або необхідність робити їх знову - це і є звичка.

Звичка - це особлива форма поведінки людини, що виявляється у схильності робити ті чи інші дії, які закріпилися внаслідок багаторазового їх повторення. Стосовно здоров’я людини, її способу життя звички можуть бути корисними і шкідливими.

Корисні звички - це звички, що дають людині користь. Корисними є звички робити щодня зарядку, дотримуватися режиму дня, правил гігієни тощо. Завдяки таким звичкам людина поліпшує своє здоров’я, стає сильнішою. Що раніше ці звички сформувалися, то організованішою є людина, то міцніше її здоров’я. Корисні звички підвищують працездатність, сприяють фізичному і психічному розвитку людини, зумовлюють її активне довголіття.

Шкідливі звички, навпаки, шкодять людині і її здоров’ю - це тютюнокуріння, вживання алкогольних напоїв, наркотиків, надмірне захоплення комп’ютерними іграми, переглядом телевізійних програм тощо. Вони послаблюють волю людини, знижують працездатність, погіршують здоров’я і скорочують тривалість життя. Якщо вони закріпились у поведінці людини, то позбутися їх буває дуже важко. Шкідливі звички з’являються в різному віці. Що раніше вони виникають, то згубніше діють і то складніше їх позбутися.

Якщо ви хочете стати кращими, нормально розвиватися і мати міцне здоров’я, потрібно формувати корисні звички, наприклад звичку вести здоровий спосіб життя.

Якщо почали формувати корисну звичку, то робіть це систематично, без перерв. У формуванні будь-якої звички потрібна висока самодисципліна і сила волі. Прищепити корисні звички інколи буває важко. Але якщо почали, то назад відступати не можна, потрібно довести розпочату справу до кінця.

Робота за підручником на с. 145-148

Прочитай ы дай выдповыдь на запитання пысля параграфу.

Робота в зошиті на с. 59.

З поданих тверджень вибери корисні звички,

1) Мити посуд після їди.

2) Класти речі на свої місця.

3) Курити.

4) Чистити взуття.

5) Гризти нігті.

6) Робити зарядку щоранку.

7) Облизувати пальці.

8) Чистити зуби двічі на день.

9) Колупатися в носі.

10) Грати в комп’ютерні ігри тривалий час без перерв.

11) Уживати алкоголь.

12) Утримувати в порядку робочий стіл.

13) Смоктати ручку.

14) Вживати наркотики.

15) Мити руки перед їдою.

16) Дотримуватися режиму дня.

17) Тривалий час дивитися телевізор.