хімія

  1. Прочитати матеріал про хімічні реакції,виконати наведені завдання.№139,151,152,154..відповіді мені на або почту himik 2019@ukr.net.

Класифікація хімічних реакцій

Друк Email

Кожен хімік, незалежно від того, з якими речовинами працює, має знати, як відбуваються хімічні реакції. Його повинні цікавити не лише зовнішні ефекти, якими супроводжуються реакції, – вибух, спалах, зміна кольору, поява або розчинення осаду, виділення газу, поява запаху, але й механізми їх перебігу. А для практичних цілей хімік має знати, з якими швидкостями відбуваються хімічні реакції, яка кількість енергії виділяється чи поглинається при цьому, як можна прискорити, або, навпаки, уповільнити перебіг реакції. Ці питання посідають центральне місце в сучасній хімії. Чим глибше і детальніше хімік знає властивості речовин, їх будову і перетворення, тим впевненіше він може діяти в своїх синтезах.


Хімічна реакція – це явище, під час якого руйнуються сполуки і структури реагентів й утворюються нові сполуки продуктів реакції.

У світі, що нас оточує, постійно відбувається величезна кількість хімічних реакцій. У кожній з них беруть участь найрізноманітніші речовини з різними властивостями. Але, незважаючи на це, всі реакції можна згрупувати у кілька основних типів за низкою ознак. За основу класифікації хімічних реакцій найчастіше беруть зміни в кількості вихідних речовин та речовин, що утворилися внаслідок реакції.

Реакції розкладу – це реакції, в результаті яких з однієї речовини утворюється кілька нових речовин. Наприклад, при нагрівані калій хлорат розкладається на калій хлорид і кисень:

2KCIO3 = 2KCI + O2

Реакції сполучення – це реакції, в результаті яких з двох або кількох вихідних речовин утворюється одна нова речовина. Наприклад: реакцію горіння вугілля можна виразити таким рівнянням реакції: С+О2 = СО2.

Проведемо дослід. Якщо до негашеного вапна (СаО) добавити воду, утворюється гашене вапно Са(ОН)2. Реакцію можна виразити таким рівнянням реакції: СаО + Н2О = Са(ОН)2. + Q. Реакція супроводжується виділенням тепла.

Рис. 34. Реакція гасіння вапна.

Реакції заміщення – це реакції між простою і складною речовинами, у процесі яких атоми простої речовини заміщують атоми одного з елементів складної речовини, утворюючи нову просту і нову складну речовини. Наприклад, якщо опустити залізний цвях у розчин купрум (ІІ) сульфату внаслідок реакції утвориться розчин ферум сульфату, а на цвяху осяде чиста мідь: Fe +CuSO4 = FeSO4 + Cu.

Цю реакію застосовують в техніці для оміднення залізних проводів.

Рис. 35. Реакція заміщення між залізом і купрум (ІІ) сульфатом.

Реакції обміну – це реакції, у процесі яких дві складні речовини обмінюються своїми складовими частинами, утворюючи дві нові речовини: KI + AgNO3 = AgI + KNO3.

Хімічні реакції можна класифікувати за такими ознаками: тепловим ефектом (екзотермічні і ендотермічні), ознакою оборотності (оборотні і необоротні реакції). Інколи хімічні реакції класифікують також за ознакою зміни ступеня окиснення реагуючих елементів. При цьому як окрему групу виділяють окисно-відновні реакції.

Таблиця 2. Типи хімічних реакцій

Ознака класифікації

Тип реакції

Ознака реакції

Приклад

1. За числом вихідних та кінцевих продуктів

Сполучення

A + В → С

2H2 + O2 = 2H2O


Розкладу

А → В + С

Cu(OH)2 = CuO + H2O


Заміщення

АВ + С → АС + В

Zn + 2HCl = ZnCl2 + H2


Обміну

АВ + СД → АД + СВ

HCl + NaOH = NaCl + H2O

2. За тепловим ефектом

Екзотермічні

А + В → С + Q

з виділенням теплоти

2Cu + O2 = 2CuO + 276 кДж


Ендотермічні

А + Б → С – Q

з поглинанням теплоти

CH4 = C + 2H2 – 75 кДж

3. За участю каталізатора

Каталітичні

А + Б С

2SO2 + O2 2SO3


Некаталітичні

А + Б → С

C + O2 = CO2

4. За напрямком реакції

Оборотні

А + Б ⇄ С

N2 + 3H2 ⇄ 2NH3


Необоротні

А + Б → С

4Na + O2 = 2Na2O

Наведемо для прикладу реакцію утворення амоніаку з азоту і водню: N2 + 3H2 2NH3 + Q.

Це реакція сполучення, каталітична, екзотермічна, оборотна.

Більш детально класифікацію реакцій за цими ознаками розглянемо в наступних параграфах.

Підсумок:

  • Реакція сполучення. Із двох речовин утворюється одна нова, складніша: А + В → С.

  • Реакція розкладу. З однієї речовини утворюються дві або кілька нових речовин: А → В + С.

  • Реакція заміщення. Атом (або група атомів) простої речовини заміщує атом одного з елементів складної речовини, утворюючи нову просту й нову складну речовини: АВ + С → СВ + А.

  • Реакція обміну. Дві речовини обмінюються атомом або групою атомів, утворюючи дві нові речовини: АВ +СД → АД +С


Завдання для самоконтролю


139. Допишіть рівняння реакцій. Вкажіть їх типи:

а) Zn + ? → ZnO;

б) Fe + ? → FeCl3;

в) Na + ? → NaCl + H2;

г) Al(OH)3 → Al2O3 + ?;

д) Al + CuCl2 → Cu + ?;

е) ? + H2SO4 → Na2SO4 + H2O;

є) Mg + HCl → MgCl2 +

ж) Zn + ? → ZnCl2.


151. Складіть рівняння реакцій обміну, в результаті яких можна добути такі солі:

а) натрій сульфат;

б) купрум (II) хлорид;

в) кальцій ортофосфат;

г) ферум (III) сульфат.


152. Наведіть приклади утворення:

а) вуглекислого газу в результаті реакції розкладу, сполучення, обміну;

б) водню в результаті реакцій розкладу і заміщення.


154. Обчисліть кількість речовини й об’єм кисню (н. у.), який прореагував з міддю, якщо в результаті реакції утворився купрум (II) оксид масою 4 г.


2 .http://www.chemistry.in.ua/grade-9/thermal-effect-of-chemical-reactions за посиланням ознайомтеся з тепловим ефектом реакцій.Виконати№182, 188(а,б) 191

3.зробіть за підручником тести параграф8!!!

4 https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=877921 Тест до 5.04

Визначте масу осаду, добутого в результаті зливання розчину масою 20 г з масовою часткою ферум (III) сульфату 8 % з розчином масою 20 г з масовою часткою барій гідроксиду 15 %.


13-17\04 За посиланням http://www.chemistry.in.ua/grade-9/redox-reactions повторити окисно-відновні реакції. Виконати №155,165 ЗАДАЧА Визначте масу технічного заліза, що містить 10% домішок, необхідного для отримання 12,8 кг міді з розчину мідного купоросу?

20-24\04. За підручником параграф 34