Екструдування форми об’єкта

Тема. Екструдування форми об’єкта.  

Мета:

üнавчальна: сформувати вміння використовувати інструмент Екструдування в режимі Редактування;

ü розвивальна: розвивати логічне мислення, дослідницькі навички, інформаційну культуру учнів;

ü виховна: виховувати уважність та відповідальність, бажання мати глибокі та якісні знання.

Хід уроку

Екструдування форми об’єктів

Екструдування – це процес змінення форми об’єкта шляхом видавлювання окремих елементів його поверхні з утворенням нових вершин, ребер і граней.

Для виконання екструдування слід:

Екструдування за допомогою клавіши E:

 Blender трансформація Extrude дозволяє створювати нові грані, вершини і ребра Мешів шляхом своєрідного видавлювання, найчастіше граней. Грань, до якої застосовується дана трансформація, при цьому не дублюється, а переноситься. Extrude  перекладається як «видавлювати».

На малюнку нижче фігура зліва була отримана з куба простим переміщенням верхньої грані з наступним її зменшенням. Для верхньої грані куба справа було застосовано екструдування, після цього грань зменшили. Видно, що в другому випадку були створені додаткові вершини, ребра і грані. Сама верхня грань була переміщена, а не дубльована, тобто всередині куба нема «перегородки»

Хоча видавлювалась лише верхня грань, при цьому були автоматично створені«зв’язуючі» бокові грані. При видавлювання ребер і вершин існують визначені закономірності формування додаткових елементів. Наприклад, якщо видавлювати не пов’язані ребром вершини, то будуть створені лише вершини і ребра. Якщо вершини лежать на одному ребрі, то з’явиться і нова грань.

Хоча видавлювалась лише верхня грань, при цьому були автоматично створені «зв’язуючі» бокові грані. При видавлювання ребер і вершин існують визначені закономірності формування додаткових елементів. Наприклад, якщо видавлювати не пов’язані ребром вершини, то будуть створені лише вершини і ребра. Якщо вершини лежать на одному ребрі, то з’явиться і нова грань.

Інструменти екструдування стають доступними в режимі редактування (EditMode) зліва в регіоні інструментів.

Проте, у випадку регіонального видавлювання зручно користуватися гарячою клавішею Е. Якщо використовувати не гарячу клавішу, а інструмент, з’являється спеціальний маркер, який допомагає виконувати екструдування.

Видавлювання спрацьовує, коли затискається ЛКМ, і миша переміщається, або при кліку по сцені. При екструдування треба мати поняття про глобальну і локальну системи координат, а також, що таке нормаль. Це важливо при вадавлюванні одразу кількох елементів. Можна зробити так, що всі елементи будуть видавлюватися в одну сторону, або кожна в свою. Коли куб знаходиться у вихідному положенні, його локальна система координат співпадає з глобальною. Однак, якщо ми його повернемо і переключимося на локальну систему координат, то побачимо різницю. 

Куб на малюнку був повернутий по осі Х на 450. В результаті його локальна система координат перестала співпадати з глобальною, яка залишається єдиною для всіх об’єктів сцени. Локальна ж у кожного своя.

Оскільки ми видавлюємо окремі елементи об’єкта, то локальна система координат не має великого значення. Куди важливіше поняття нормалі. У випадку грані, нормаль – це уявна пряма, перпендикулярна грані.

При натисканні Е середовище одразу пропонує видавлювати по нормалі (з’являється кольорова лінія-підказка, яка визначає нормаль чи вісь). Найчастіше так і роблять. Однак, затиснувши Z можна змінити поведінку аж до довільного екструдування. В якому режимі ви перебуваєте, видно у верхньому лівому куті редактора.

Практична робота

1)    Повторення правил безпечної поведінки за комп’ютером.

2)    Інструктаж учителя.

3)    Практична робота за комп’ютерами.

Завдання: Створити модель маяка

Щоб отримати вигляд зверху, клавіша 7 на цифровій клавіатурі.

Щоб отримати вигляд спереду, клавіша 1 на цифровій клавіатурі.

З об’єкту Коло створити основу маяка, зменшивши кількість вершин до 6 

Перейдіть в режим Редактування, виберіть інструмент Екструдування. За допомогою комбінації клавіш E+Z(витягування вгору), E+S(стягування вершин всередину) створити фундамент для маяка

Тими ж комбінаціями клавіш зобразити башню маяка(звузити башню вгорі – клавіша S)

Аналогічним до фундаменту способом створюємо балкон

Виконавши наступний алгоритм, закриваємо балкон

Переходимо в об’єктний режим, додаємо новий об’єкт – куб. Переміщуємо його вгору (G), розміщуємо над маяком, зменшуємо, витягуємо вздовж осі Z. Дублюємо створений паралелепіпедяк на малюнку.

Знову додаємо коло(воно вже буде зі 6-ма вершинами), піднімаємо його вгору (G), розміщуємо над паралелепіпедами. Перейдемо в режим Редактування, виберемо інструмент Екструдування і зведемо вершини, закриємо середину інструментом GridFill. Знову витягнемо вгору і натиснувши М виберемо Att Center (створимо дах). В результаті отримаємо таке:

  Роботу зберегти 

Домашнє завдання. Практикуватися у виконання практичних завдання. Завдання на Мій клас.