Тема 6: Оцінюємо інформацію

Мета уроку: Критичне оцінювання інформації, отриманої з інтернету. Фейки та фотофейки 

Завдяки Всесвітній глобальній мережі Інтернет можна мати доступ до великої кількості інформаційних ресурсів. Це відкриває широкі можливості для навчання. Але водночас Інтернет містить багато матеріалів, які не можна вважати ані корисними, ані достовірними.

Ви вже знаєте, що ми отримуємо інформацію з різних джерел. Щоб цією інформацією можна було скористатися, вона повинна відповідати певними властивостям.

Слід навчитися критично оцінювати відомості, їх правильність та актуальність!

Авторитетність джерел та авторів

Точність даних і фактів

Об'єктивність подання даних

Більшу довіру викликає неупереджений сайт. Зазвичай автори таких сайтів відтворюють різні погляди на одне й те саме питання або взагалі утримуються від висновків і коментарів, подаючи лише факти. Для цього перевір відомості, подані на сайті, за допомогою інших джерел (книжок, журналів тощо).

Актуальність даних

Зверни увагу на те, як часто оновлюються матеріали на сайті. Саме за цим показником визначається їх актуальність. Буває, що події, які видають за майбутні, уже відбулися. Крім того, важливо знати, коли створено сайт. 

Фактом називають твердження, правдивість якого доведено. Фактом також може бути подія, яка дійсно відбулася. Отже, факт  — це достовірна інформація. 

Наприклад. «Сонце — найближча до Землі зоря», «Земля — планета Сонячної системи». 

Судженням називають особисту думку людини, яку можна підтвердити або спростувати. У  судженні людина виражає своє ставлення до певного твердження, об’єкта або події. Зазвичай судження має емоційне забарвлення, завдяки якому людині можна навіяти, наприклад, спотворене бачення події або повідомити неправдиву інформацію. 


Істинне судження — це судження, яке правильно відображає дійсність, відповідає тому, що є насправді. 

Хибне судження — це судження, яке неправильно відображає дійсність, не відповідає тому, що є насправді 

Кількість користувачів інтернету безперервно зростає. І  кожний може розміщувати в  ньому свої матеріали. Тому інтернет містить багато неперевіреної, негативної та навіть шкідливої інформації. Отже, потрібно вміти критично оцінювати інформацію, отриману з  інтернету.

Фейк — це подання фактів у спотвореному вигляді або подання свідомо неправдивої інформації. 

Основна мета фейкових повідомлень — посіяти сумніви. Щоб її досягти, у тексти додають неправдиву та незрозумілу інформацію, або змішують факти з вигадками. 

Наприклад.
Вчені вивели новий вид фрукту "Яблосін".

З зоопарку Сан-Дієго втік слон.

Як відрізнити фейк від правди?

1. Переглянути першоджерело. Якщо ви побачили сумнівну новину, насамперед дізнайтеся, звідки поширилась інформація.

2. Емоційна мова та лексика. Якщо лексика емоційна, викликає обурення або, навпаки, сильні позитивні емоції — ймовірно, перед вами фейк.

3. Дата публікації. Обов’язково перевірте дату публікації.

4. Авторство. Якщо стаття підписана як admin, неіснуючим ім’ям або взагалі не підписана, швидше за все, ви читаєте фейк.

5. Наявність фактів, даних та думок. Відсутність конкретики, яку можна перевірити: місце, час, імена, назви установ тощо.

6. Непоширення такої ж інформації серйозними медіа, до яких є довіра.

ПРАКТИЧНА РОБОТА

Розгадайте пазл. Для цього необхідно правильно обрати твердження, що стосуються приватної або публічної інформації

Розглянь малюнки. Визнач, що з них є фактом, а що — судженням 

Розмісти твердження у дві групи: факти та судження 

Досліди інофрмацію в мережі Інтернет

Науковці встановили найглибшу точку океану — це Безодня Челленджера в Маріанській западині. Вона розташована у тихоокеанських водах поряд із Північними Маріанськими островами. Її максимальна глибина — 11 022 метрів. 

Домашнє завдання:

1. Підручник  відкриття 14