01.12

Тема. Поняття бази даних і систем керування базами даних, їх призначення.

Мета. сформувати у учнів поняття бази даних, ключа; навчити складати структуру реляційної таблиці, визначати ключове поле; розвивати навички самоконтролю, логічне мислення, пам’ять, аналізувати предметну область; розвивати пізнавальну активність; виховувати інформаційно-освічену особистість, інтерес до предмету.

Хід уроку

1. Чи доводилось вам здійснювати пошук серед великої кількості інформації?

2. Чи користувались ви каталогом для пошуку будь чого?

3. Чи доводилось вам на інших дисциплінах працювати з таблицями?

4. Чи доводилось вам у житті зустрічати інформацію, яка подана у вигляді таблиці?

5. Чи вивчали ви програму, яка працює з таблицями?

6. Чи вивчали ви програму, інтерфейс якої є таблиця?


База даних - це поіменована, структурована сукупність взаємопов’язаних даних, які відносяться до визначеної предметної області.

Предметна область – сфера застосування БД.

Управляюча програма, яка призначена для зберігання, пошуку та обробки даних у базі, зветься системою управління базами даних (СУБД). Нині існує значна кількість СКБД, наприклад: Access, dBase, Paradox тощо. Призначення СКБД полягає у створенні структури БД, уведенні оновленні даних, пошуку необхідних даних та їх опрацюванні за певним алгоритмом. Важливою функцією СКБД є також забезпечення цілісності та безпечності даних.

За моделями даних виділяють: реляційні, ієрархічні, мережні.

В реляційній моделі даних дані організовуються у вигляді таблиць, що складаються з полів (стовпців) та записів (рядків). В ієрархічній моделі об'єкти нижнього рівня підпорядковуються об'єктам верхнього рівня. Мережна модель подібна до ієрархічної, але зв'язки можуть будуть будь якими.

СКБД Access – це реляційна база даних, що входить до складу пакету Microsoft Office. Основними об'єктами є таблиці, форми, звіти, запити, (макроси, модулі).

Таблиця бази даних схожа на електронну таблицю – в обох дані зберігаються в рядках і стовпцях. Тому зазвичай досить легко імпортувати електронну таблицю в таблицю бази даних. Головна відмінність між тим, як дані зберігаються в електронній таблиці та базі даних, – це спосіб, яким упорядковуються дані. Форми дають змогу створити інтерфейс користувача, у якому можна вводити й редагувати дані. Форми часто містять кнопки та інші елементи керування, використовуючи які, можна виконувати різні завдання. Звіти використовуються, щоб форматувати, зводити та представляти дані. Кожен звіт можна відформатувати так, щоб представити відомості в ньому найзрозумілішим способом. Запити - їх найпоширеніша функція полягає в тому, щоб отримати певні дані з таблиці. Дані, які потрібно відобразити, зазвичай поширюються на кілька таблиць, а запити дають змогу переглядати її в одному табличному поданні.

Ключ — це стовпець (може бути декілька стовпців), що додається до таблиці і дозволяє встановити зв’язок із записами в іншій таблиці.

Існують ключі двох типів: первинні і вторинні (зовнішні).

Первинний ключ — це одне або кілька полів (стовпців), комбінація значень яких однозначно визначає кожний запис у таблиці. Первинний ключ не допускає значень Null і завжди повинен мати унікальний індекс. Первинний ключ використовується для зв’язування таблиці з зовнішніми ключами в інших таблицях.

Зовнішній (вторинний) ключ — це одне або кілька полів (стовпців) у таблиці, що містять посилання на поле або поля первинного ключа в іншій таблиці. Зовнішній ключ визначає спосіб об’єднання таблиць.

Зв’язок встановлюється між двома загальними полями (стовпцями) двох таблиць. Відносини, які можуть існувати між записами двох таблиць:

один — до — одного — кожному запису з однієї таблиці відповідає один запис у іншій таблиці. Відношення «один-до-одного» створюється в тому випадку, коли обидва поля є ключовими або мають унікальні індекси.

один — до — багатьох — кожному запису з однієї таблиці відповідає кілька записів у іншій таблиці. Відношення «один-до-багатьох» створюється в тому випадку, коли тільки одне з полів є полем первинного ключа або унікального індексу.

багато — до — одного — безлічі записів з однієї таблиці відповідає один запис у іншій таблиці;

багато — до — багатьох — безлічі записів з однієї таблиці відповідає кілька записів в іншій таблиці. Відношення «багато-до-багатьох» фактично є двома відносинами «один-до-багатьох» з третьої таблицею, первинний ключ якої складається з полів зовнішнього ключа двох інших таблиць.


Робота за комп'ятером. Демонстрації робота бази даних: створення таблиці, ознайомлення з типами даних в таблиці, заковнення, створення зв'язків між таблицями, визначення ключа.

Домашнє завдання Заповнити таблицю у зошиті та надіслати вчителю.