Створення та адміністрування сайту. Системи керування вмістом для веб-ресурсів 

Щодня ви відкриваєте багато вебсторінок. Те, що ви бачите, — це відображений браузером результат роботи веброзробників і дизайнерів. 

Для створення вебсторінок існують такі основні підходи:

Структура вебсторінки

У структурі вебсторінки можна виділити такі складові:  

Вебсайт (website) або сайт (site) – це сукупність сторінок певного вмісту, доступних у мережі Інтернет, які об’єднані за змістом і за навігацією під єдиним доменним ім’ям. Обов’язковим для функціонування будь-якого вебсайту є вебсервер. Фізично сайт може розміщуватися як на одному, так і на кількох серверах. 

Існує багато онлайн-систем для автоматизованого створення сайтів. Ось деякі з них: wix.com, www.ucoz.ua, www.jimdo.com, www.hostinger.com.ua. Усі вони надають широкі можливості для створення вебсайтів з використанням як безкоштовних, так і платних складових. Подібні можливості щодо створення власного сайту має також додаток Google Sites. 

Google Sites - це безкоштовна програма, яку Google робить доступною для користувачів, щоб вони могли створювати свої веб-сайти простим, практичним та безкоштовним способом. Ви можете ефективно налаштувати, додати домен і створити сторінку з нуля.

Google є лідером серед передових пошукових систем. Безперечно, нічого у його витоках не передбачало, що ця пошукова система позначить крапку в Інтернеті.

У 1998 році Ларрі Пейдж та Сергій Брін заснували Google. Це був докторський проект з інформатики, який вони проводили в Стенфордському університеті.

Те, що вважалося несміливим стартапом на початку, за ці роки досягло неперевершених результатів завдяки монополізації пошуків в Інтернеті.

Google не обмежився простою пошуковою системою, що вже є важким завданням для досягнення чудових результатів у цій галузі. Крім того, він додає інші типи послуг та додатків для користувачів. Слід зазначити Google Sites, безкоштовний додаток, який дозволяє користувачам створювати сторінки для свого бізнесу.

Основні особливості Google Sites

Приклади сторінок у Сайтах Google

Цей варіант може бути ідеальним для тих малих та середніх компаній, які хочуть мати простий і практичний веб-сайт, щоб показати свій бізнес.

Наприклад, якщо у вас є місцевий торт, де ви хочете розширити інформацію про товари, які ви пропонуєте, додайте Карти Google на свою сторінку, щоб люди могли знайти вас і контакта. Це хороший варіант.

Не лише малі чи середні компанії можуть користуватися Google Sites, але існують великі бізнес-проекти, які вже мають свій веб-сайт на цій платформі.

З іншого боку, це хороший варіант для академічних проектів або створення приміщень для відображення автобіографії, наприклад.

Хоча це правда, що багато сторінок зроблено в WordPress, Google Sites - це гарна альтернатива наявності конкурентоспроможного та придатного для використання веб-сайту в Інтернеті.

Створення Google Sites 

Google Sites.pdf

Крок 1. Авторизуйтеся в Google пошті та зайдіть на свій Гугл диск.

Крок 2. Створіть сайт, виконавши команди: СтворитиБільшеGoogle сайт

Щоб потрапити в сервіс Google Sites, знадобиться Google пошта, бо саме до аккаунту пошти прикріплені безліч сервісів для користувача, в тому числі, і Гугл сайти.

Таким чином, перший крок при створенні сайту дуже простий: заходимо в свій аккаунт Google.

Другий крок можна виконати декількома шляхами.

Найпростіше це можна зробити за допомогою Google Диска: натискаємо кнопку Створити, обираємо команду Більше, а потім команду Google сайти

Після цього потрапляємо в конструктор сайтів - спрощене, інтуїтивно зрозуміле середовище для роботи з сайтом.

Справа на панелі знаходяться опції додавання:

По центру розміщується сторінка, яку будемо змінювати, і на початковому етапі це, звичайно ж, Головна сторінка.

Крок 3. Задайте основні параметри сайта


Кожен сайт має назву, яка відображає його зміст або призначення. Щоб дати назву новому сайту, її потрібно ввести в поле Введіть назву сайту у верхній частині заголовка сторінки. Одночасно буде змінено підпис ескізу сайту на Google Диску. 

Крок 4. Оберіть тему — шаблон офомрлення сторінок, обравши в правій частині вкладку «теми» 

Для вибору шаблону оформлення сайту слід: 

1. Вибрати заголовок вкладки Теми в правій частині вікна. 

2. Вибрати одну із запропонованих тем оформлення. 

3. Вибрати кольорову гаму та стиль шрифту із числа тих, які запропоновано для вибраної теми. 

Крок 5. Додайте контент, який можна подавати за домопогою різноманітних блоків, які доступні в правій частині екрану на вкладці «Вставка».

На вебсторінку можна вставити різні об’єкти: текстові поля, зображення, гіперпосилання, документи, які розміщено на Google Диску, та ін. Для цього призначено вкладку Вставити на бічній панелі. Усі об’єкти, які додаються на вебсторінку, розміщуються в окремих блоках. Кожен блок можна перемістити, змінити його розміри, використовуючи маркери на межах, або видалити. Для кожного блока, якщо його вибрати, відкривається окрема панель налаштувань. 

Зверніть увагу, що кожен блок можна форматувати окремо, змінюючи кольорову схему, фонове зображення тощо.

Крок 5. Опублікуйте сайт, придумавши домен, який відображатиме тематику вашого сайту. 

Важливо! До публікації ваш сайт не доступний для перегляду іншими людьми. Сайт можна дооплацьовувати і після публікації. Кожен раз після внесення змін до сторінки вам потрібно оновити публікацію, інакше внесені вами зміни не будуть збережені. 

Після натискання кнопки Опублікувати на екран буде виведено вікно з відповідною назвою Опублікувати в Інтернеті. Вводимо заздалегідь обране ім'я сайту (виключно англійські літери, цифри та тире). Якщо ім'я містить недопустимі символи або вже використовується рядок буде виділено червоним кольором. У такому випадку ім'я необхідно змінити. Не слід вигадувати дуже довге ім'я, це буде незручно у подальшому використанні. 

Адреса Google сайту складається з обов'язкової частини https://sites.google.com/view/ за якою слідують придумані вами символи. Повністю ім'я сайту виглядає наприклад так https://sites.google.com/view/ivanov-portfolio2003 

Що таке хостинг? 

Хостинг — послуга з розміщення даних на серверах. Будь-які сервери, де розміщуються вебсторінки, поштові скриньки тощо, обслуговуються хостинг-провайдерами. 

Що таке служба Сайти Google? 

Сайти Google (англ. Google Sites), sites.google.com — безкоштовна хостинг-служба, яка надає також для користувачів, що не володіють технологіями  веброзробки, можливість створити простий сайт. Створений сайт автоматично розміщується на вебсервері за адресою site.google.com/site/[назва сайту], де назва сайту — це ім’я, яке задає розробник сайту. 

Які основні можливості Сайтів Google? 

• Створення сайту без знання мов програмування та розмітки; 

• додавання на сторінку інформації з інших сервісів Google; 

• прикріплення до сторінок файлів, які можна завантажувати; 

• розмежування прав відвідувачів на зміну або читання інформації на сайті; 

• наявність колекції стилізованих шаблонів; 

• публікація сайту в Інтернеті без сторонньої реклами. 


Кожен сайт має пройти певні етапи розробки

Створення структури сайту в Google Sites 

Одразу після створення сайт містить лише одну сторінку, яка є головною (домашньою) сторінкою сайту. Кожна сторінка сайту має назву. Назву головної сторінки потрібно ввести в поле Заголовок сторінки. Часто назва головної сторінки збігається з назвою сайту.

Зазвичай сайт складається з кількох сторінок, з назв яких утворюється так звана мапа сайтусхема, що відображає ієрархію сторінок і зв’язки між ними. У мапі сайту на верхньому рівні розміщуються сторінки, які є головними в тематичних розділах, а нижче – сторінки, що входять до цих тематичних розділів.

Додавання нової сторінки

Під час створення нових сторінок автоматично формується панель навігації, яка за замовчуванням відображається у верхній частині заголовка кожної сторінки справа. Порядок сторінок можна змінити, перетягнувши на вкладці Сторінки бічної панелі блок з назвою сторінки в потрібне місце. 

Додавання підсторінки

Для створення ієрархічної структури сайту (структури де одна сторінка є підпорядкованою іншій) треба:

Обрати інструмент налаштувань сторінки.

Обрати пункт Додати підсторінку.

Ввести назву підсторінки і натиснути Готово.

Попередній перегляд

У будь який момент можна виконати перевірку того, як буде відображений створений сайт на екранах різних пристроїв. Для цього натискаємо значок Перегляд у верхній частині екрану , а після цього обираємо пристрій (телефон, планшет або великий пристрій) у нижньому правому куті екрану.

Налаштування навігації

В лівому верхньому кутку знаходиться прихований інструмент Налаштування навігації, який дозволяє змінити розташування панелі навігації:

Збереження внесених змін і їх публікація

Після внесення змін сайт необхідно опублікувати знову. Для цього натискаємо кнопку Опублікувати (верхній правий кут). Ім'я сайту змінювати не потрібно. При публікації зміненого сайту з'являється така інформація: 

У верхньому лівому куті перелічені внесені зміни. Якщо вас влаштовує вигляд зміненого сайту натискаємо кнопку Опублікувати для підтвердження. 

Як скопіювати посилання на сайт

Контент - це все, що є присутнім на сайті: текстовий зміст, зображення, аудіо, відео та інші файли будь-яких розширень. Для користувача контент може бути представлений для перегляду, завантаження або інших дій. Багато web-студії пропонують послугу контент-менеджменту, тобто наповнення сайту контентом.

Слово контент походить від англійського content, що можна перекласти як зміст, вміст, інформаційне наповнення. Часто зустрічається термін «інформаційне наповнення», бо на сайті крім інформації «для корисного читання» є ще багато іншого, можливо, не менше корисної інформації, але користувачі Інтернету в першу чергу цікавляться саме корисною для читання інформацією - інформаційним наповненням сайту.

Регулярне наповнення є одним з ознак життєздатності сайту. Актуалізація контенту сайту - це необхідна умова його успішного розкручування. Невірна і застаріла інформація на ресурсі вводить в оману відвідувачів і справляє негативне враження про його власника. Пошукові системи розуміють це, і тому враховують свіжість як один з факторів при визначенні відповідність сайту очікуванням користувача. З цієї причини треба намагатися тримати будь-які дані на сайті в актуальному стані.

Ми вже почали заповнювати власний сайт контентом. Раніше ми навчилися створювати текстові поля, оформляти їх, а також додавати на сайт зображення різними способами. Тут ми дізнаємося, як ще можна представляти інформацію на сторінках сайту.

Додати контент на сторінку можна перейшовши на вкладку ВСТАВКА


Додавати можна:

Додавання текстового поля 

Щоб додати текст на сторінку, потрібно відкрити меню ВСТАВКА та вибрати пункт ТЕКСТОВЕ ПОЛЕ і на сторінці з'являється нове поле для розміщення тексту.

В конструктор Google Sites вбудовані інструменти форматування тестового напису, які схожі на інструменти в текстовому процесорі MS Word. Меню з'являється при активації текстового поля, тобто достатньо клацнути в нього лівою кнопкою миші. Після цього вказівник миші можна вивести з меж текстового поля, на наявність меню це не впливає.

... Вхід в додаткові параметри

Додавання зображення 

Щоб додати зображення на сторінку, потрібно відкрити меню ВСТАВКА та вибрати пункт ЗОБРАЖЕННЯ. Після цього вам буде запропоновано два варіанта вставлення зображення: Додати та Виберіть.

Варіант Додати пропонує завантажити файл зображення з комп'ютера. Якщо ви обираєте такий варіант буде виведено діалогове вікно звичайного вигляду. Відкриваємо потрібну папку та обираємо файл зображення.

Для вставленого зображення можна виконати такі дії:

Варіант Виберіть пропонує декілька можливостей: 

1. Вставка зображення за URL-адресою. 

2. Пошук зображень Google. 

3. Фотографії, які зберігаються у Google-фото. 

4. Google Диск – всі зображення, які зберігаються на Диску. 

Додавання посилань 

Щоб додати посилання на на ресурс з Інтернет, або вбудувати html код потрібно відкрити меню ВСТАВКА та вибрати пункт < >. Після цього вам буде запропоновано два варіанта вставлення: Вставити URL та Вбудувати код.

Після цього вставляємо URL-адресу, та обираємо один з двох варіантів:

Ціла сторінка - буде показано вікно зі сторінкою сайту, що динамічно оновлюється (нижче наведено приклад на синьому фоні) .

Попередній вигляд - буде показано посилання зі статичним описом сайту (нижче наведено приклад на зеленому фоні) .

Щоб розмістити певну інформацію представлену мовою гіпертекстової розмітки HTML 


Додавання контенту з Google диску 

Щоб додати якийсь контент (документи, форми, зображення, відео) з Google диску треба обрати ВСТАВКА та вибрати пункт ДИСК. Знайти потрібний елемент на диску й двічі клікнути по ньому лівою кнопкою мишки.

Як додати карусель зображень? 

Ми можемо додати на сайт зображення, які користувачі зможуть переглядати, прокручуючи карусель. 

Обрати пункт КАРУСЕЛЬ ЗОБРАЖЕНЬ. У вікні за допомогою інструменту + додати потрібну кількість зображень (але не менше 2) і натиснути кнопку ВСТАВКА.

ПРИКЛАД

Для того, щоб додати до сторінки сайту Карусель зображень виконуємо такі дії:

Відкрийте потрібну сторінку сайту.

Справа виберіть вкладку Вставка, потім Карусель зображень.

Натисніть на значок Додати зображення, за допомогою якого можна додати зображення.

Підберіть зображення (два або більше) та натисніть кнопку Додати (або Відкрити).

Якщо ви хочете змінити порядок зображень, перетягніть їх.

Підтвердить свої дії.

Виберіть місце на сторінці для розміщення Каруселі зображень.

Вставлена Карусель зображень виглядає так.

Додавання кнопки 

Ми можемо додати на сайт кнопку з посиланням на іншу сторінку, на будь-який об'єкт з Диска або з Інтернету.

Для того, щоб додати до сторінки сайту кнопку виконуємо такі дії:

Відкрийте потрібну сторінку сайту.

Справа виберіть вкладку Вставка, потім Кнопка. Створимо кнопку, яка відкриває сайт коледжу.

Введіть назву. Ця назва буде відображатися на кнопці.

Вставте URL-адресу, яку повинна відкривати кнопка, або виберіть одну зі сторінок сайту.

Підтвердить свої дії (натисніть Вставити).

При виділення кнопки над нею з'являються інструменти для редагування, видалення та зміни оформлення.

!Вставлену кнопку можна перемістити у будь-яке місце сторінки, наприклад на рисунку кнопка розташована праворуч від тексту. 

Але якщо текстове поле буде завелике, то кнопка розташується у його верхній частині. Тому інколи доводиться окремий абзац виділяти з основного текстового поля у додаткове. 

Додавання відео з YouTube

Відеоролики часто є необхідним атрибутом сайту. Це можуть бути навчальні, презентаційні, іміджеві, рекламні відеоролики. 

Відео – дуже зручний, сучасний і популярний спосіб подання та оформлення матеріалу для сайту. Вставити відео на сайт можна різними способами, розглянемо найпопулярніший – вставка відео за допомогою відеохостингу YouTube. Сутність цього способу полягає в тому, що файли відео будуть зберігатися на відеохостингу, а ми просто скористаємося посиланням на ролик, яке розмістимо на своєму сайті.

! Відео можна розмістити поряд з текстом, але якщо текстове поле буде завелике, то вікно з відео розташується у його верхній частині. Тому інколи доводиться окремий абзац виділяти з основного текстового поля у додаткове 

Для цього виконуємо такі дії:

Відкрийте потрібну сторінку сайту.

Справа виберіть вкладку Вставка, потім YouTube. На екрані з'явиться вікно додавання відео.

Введіть запит для пошуку відео та натисніть кнопку Пошук (з зображенням лупи).

Виберіть одне з запропонованих відео, або якщо жодне з них вам не підходить, спробуйте переформулювати запитання.

Підтвердить свої дії (натисніть Вибрати).

Як додати на сторінку карту? 

Карту, як правило, додають, щоб користувачі сайту могли дізнатися точне місце розташування певного об’єкта. 

РОБОТА ЗА КОМП'ЮТЕРОМ

Виконання нашого проекту займе кілька уроків.

Завдання:

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ