21.10
Тема. Основи статистичного аналізу даних. Ряди даних. Обчислення основних статистичних характеристик вибірки.
Мета: сформувати поняття основ статистичного аналізу даних, рядів даних, обчислення основних статистичних характеристик вибірки; розвивати інформаційну компетенцію; виховувати інформаційну культуру учнів, уважність, акуратність, дисциплінованість.
Хід уроку
Слово “статистика” відоме практично усім, та у кожної людини виникають свої асоціації, пов'язані з ним, але якими б вони не були, їх поєднує одне – зв'язок з цифрами, якимись підрахунками й узагальненнями.
Термін “статистика” походить від латинського слова “статус” (status), що означає “становище”, “стан речей”. Статистика досліджує масові суспільні явища і кількісні закономірності, що складаються в них. Це поєднує її з науками, які вивчають суспільство, - історією, політекономією, економічною географією тощо. Що ж вивчає статистика? Усім явищам суспільного життя властива кількісна визначеність, яка виражається у тому, що в кожен даний момент часу вони мають реальні кількісні характеристики. Ці співвідношення і характеристики безупинно змінюються. Так, постійно змінюються чисельність населення і його характеристики, виробництво і продаж різних видів продукції, число скоєних, зареєстрованих та розкритих злочинів, стан фінансів країни тощо.
Статистика – це наука, що властивими їй методами вивчає кількісну сторону масових суспільних явищ і процесів у нерозривному зв'язку з їх якісною стороною та дає числові вираження закономірностей суспільного розвитку в конкретних умовах місця і часу. Так, наприклад, для аналізу тенденцій змінення маси учнів 10-х класів України за останні роки, ризику серцевих захворювань людей певного віку на планеті, популярності продуктів харчування серед населення певного регіону потрібно проаналізувати сотні тисяч або навіть мільйони даних. 3 Зрозуміло, що провести зважування, вивчити історії хвороб, провести анкетування сотень тисяч або навіть мільйонів людей практично неможливо Тому для аналізу створюють певну вибірку об’єктів дослідження, тобто з усієї множини об’єктів дослідження відбирають певну кількість і на ній проводять дослідження.
Властивості вибірки: Масовість (що більше така вибірка, то точніше буде проведено аналіз і зроблено відповідні висновки). Репрезентативність (франц representatif — показовий, характерний, типовий)
Дані, отримані з дослідженої вибірки, найчастіше заносять у таблицю. Така форма подання даних з вибірки зручна для їх аналізу та прогнозів.
Дані з кожного рядка і стовпця таблиці вибірки утворюють ряди даних.
Приклад: Команда учнівства України бере участь у міжнародних олімпіадах з інформатики починаючи з 1992 року . У таблиці подано результати її виступів з 2005 по 2017 рік. Тут вибіркою є вказані в таблиці роки, а рядами даних — загальна кількість медалей у ці роки, а також кількість золотих, срібних і бронзових медалей у вказані роки
Що у нашому прикладі є вибіркою?
Що є рядами даних?
Припустимо, вибірка — це всі ліцеїсти нашого ліцею (200 чоловік з 8 класів, по 25 чоловік у кожній групі).
Предмет вивчення — ставлення до паління.
У якої з вибірок, на вашу думку, репрезентативність вища: вибірка, що складається з 40 ліцеїстів 2 курсу (по 10 ліцеїстів з кожної групи), або 40 осіб, до якої увійдуть по 5 ліцеїстів з 1-го та 2-го курсу?
Статистичні характеристики ряду даних:
Розглянемо деякі статистичні характеристики ряду даних: середнє арифметич не, стандартне відхилення, мода і медіана.
Практична робота (Робота за комп’ютером – використання табличного процесору MS EXCEL для статистичного аналізу даних)
Створіть робочу книгу Excel з ім’ям Дата_Прізвище_Номер групи.
Кожне завдання виконуйте на окремому аркуші вашої робочої книги.
Завдання 1 Є ряд даних: 56,5; 27,9; 32,4; 59,23; 44,87; 41; 39,7; 49,98.
Обчисліть середнє арифметичне, стандартне відхилення, моду й медіану для цього ряду даних.
Завдання 2 Створіть таблицю, в яку занесіть відомості про зріст та масу кожного учня вашої групи. Обчисліть середнє арифметичне, стандартне відхилення, моду й медіану зросту та маси учнів. Проаналізуйте отримані результати і запишіть висновки.
Завдання 3. Складіть таблицю кількостей опадів у Харківській області за кожний місяць 2021 року. Обчисліть середнє арифметичне, стандартне відхилення,моду й медіану для цього ряду даних Проаналізуйте отримані результати.
Завдання 4 Складіть таблицю з ваших оцінок за 9 клас. Обчисліть середнє арифметичне, стандартне відхилення, моду й медіану для цього ряду даних Проаналізуйте отримані результати.