17.11

Тема. Програмні засоби для складних обчислень, аналізу даних та фінансових розрахунків.

Мета. сформувати поняття про програмні засоби для складних обчислень, аналізу даних та фінансових розрахунків; розвивати логічне та критичне мислення, пам’ять; формувати вміння узагальнювати; виховувати інформаційну культуру, формування бережливого ставлення до обладнання комп’ютерного кабінету, виховання уміння працювати в групі; формування позитивного ставлення до навчання.

Хід уроку

1. Що таке 1%? Як знайти відсотки від числа і число за його відсотками?

2. Для чого люди або фірми зберігають гроші в банках?

3. Для чого люди або фірми беруть кредити?

4. Які категорії функцій ви знаєте в Excel?

5.Назвіть способи введення функцій в табличному процесорі MS Excel? (вручну, за допомогою майстра функцій).


Накопичування грошей - важливе завдання для кожної людини. Так влаштоване життя, що гроші на майбутнє потрібно зберігати і накопичувати. У кожного свої потреби: хтось планує накопичити гроші для купівлі автомобіля, інший - для квартири, хтось має намір накопичити гроші для оплати навчання своєї дитини, а когось хвилює, на які гроші він буде жити на схилі літ.

Якщо людина хоче зібрати гроші, то це можна зробити кількома способами.

Можна просто відкладати гроші та зберігати їх дома. А можна покласти гроші в банк на депозитний рахунок (депозит) або інвестувати гроші в цінні папери або в діяльність певної фірми з метою отримання прибутку.

На покладені на депозит кошти банк виплачує певні відсотки за один рік тримання коштів на рахунку, що збільшує вкладені кошти, і тим самим вкладник отримує прибуток. Банки пропонують різні види депозитів із різними умовами нарахування відсотків .

Сьогодні я пропоную Вам відчути себе бізнесменами. А саме вирішити не надто складну задачу

Для вирішення цього завдання познайомимося з деякими фінансовими поняттями.

Один з видів депозитів — депозит з нарахуванням відсотків у кінці строку депозиту У таких депозитах, якщо вкладник поклав на один рік x гривень під p відсотків річних (річна відсоткова ставка), то через рік він може забрати в банку гроші, які він вклав рік тому (x грн), плюс прибуток (x · p/100 грн), тобто вкладник через рік отримає від банку x + x · p/100 = x · (1 + p/100) грн. Інколи банки пропонують аналогічні депозити, але на більш короткий термін (6 місяців, 3 місяці та навіть 1 місяць) Тоді вкладник отримує відповідну частину прибутку Так, якщо обрано депозит на 3 місяці, прибуток становитиме x · (p/100)/4 грн, бо 3 місяці — це 1/4 частина року

Інший вид депозиту — депозит з капіталізацією За умовою такого депозиту відсотки на вкладену суму нараховують щомісяця й отриманий прибуток щомісяця додають до внесеної суми Тим самим прибуток кожного наступного місяця збільшується, тому що збільшується сума, на яку нараховуються відсотки Якщо вкладник за таких умов поклав на один рік x гривень під р відсотків річних, то через рік він може забрати в банку x · (1 + (p/100)/12)12 гривень

Якщо вкладник поклав х гривень на депозит під р відсотків річних не на рік, а на k місяців з капіталізацією кожного місяця, то після закінчення строку депозиту він отримає x · (1 + (p/100)/12)k гривень

Для виконання обчислень за вищенаведеними формулами можна використати звичайний калькулятор, програму Калькулятор з набору програм Стандартні, що входить до складу ОС, різноманітні депозитні калькулятори, розташовані на спеціальних сайтах, табличні процесори

У табличному процесорі можна виконувати фінансові розрахунки з використанням спеціальних фінансових функцій Усі вони знаходяться в бібліотеці функцій в категорії Фінансові Розглянемо використання кількох з них

Для обчислення річного прибутку по депозиту в Excel можна використати функцію EFFECT Її загальний вигляд:

EFFECT(річна_ставка;кількість_періодів), де річна_ставка — річна відсоткова ставка; кількість_періодів — кількість періодів на рік; період — час, через який нарахований прибуток додається до вкладу (капіталізується) .

Ще один вид депозиту — це депозит із заданою річною відсотковою ставкою, який вкладник поповнює певною постійною сумою через кожний заданий період часу. Для розрахунків по такому депозиту в Excel можна використати фінансову функцію FV . Її загальний вигляд:

FV(ставка;кількість_періодів;внески_за_період;початковий_внесок),

де ставка — відсоткова ставка за період; період — це час, через який вкладник поповнює вклад постійною сумою; кількість_періодів — кількість періодів поповнення вкладу; внески_за_період — постійна сума поповнення вкладу; задається від’ємним числом, бо вкладник тимчасово віддає (вкладає) свої гроші; початковий_внесок — сума, яку вкладник вкладає, оформлюючи депозит, теж задається від’ємним числом

Наприклад, якщо вкладник поклав 5000 грн під 8 % річних з поповненням щомісяця на постійну суму 1000 грн, то сума коштів, яку отримає вкладник через 3 роки, дорівнює =FV(8 %/12;36;-1000;-5000) = 46 886,74 (грн) Таким чином, за 3 роки вкладник поклав 5000 + 1000*36 = 41 000 (грн), а отримав 46 886,74 грн, тим самим отримавши за 3 роки 5886,74 грн прибутку


Робота за комп’ютером

Повторення правил безпечної поведінки за комп’ютером.

Завдання «Заощаджуємо на купівлю планшета».

На День народження ви отримали від родичів у подарунок 2 000 грн. Однак цієї суми недостатньо, щоб здійснити купівлю планшета про який ви давно мрієте і який коштує 3 700 грн. Ви також отримуєте кишенькові гроші від батьків, з яких 70 грн на тиждень можна заощаджувати і докласти до купівлі планшета. Причому продавець у магазині попередив, що цю модель планшета завезено ще за старим курсом і після нового року (це через шість місяців) магазин завозитиме вже новіші моделі і перегляне ціни в бік підняття.

Батьки порадили вам покласти гроші на депозит. У вас є на вибір три банки і кілька варіантів депозитів. Який ви оберете? Обґрунтуйте, чому, і порахуйте суму, яку ви заощадите.

Банк «Альфа». Один із найбільших банків у країні з великою кількістю відділень, який обслуговує багато вітчизняних підприємств.

Банк «Гамма». Середній банк за розмірами активів і кількістю клієнтів. В Інтернеті ви знайшли тільки позитивні відгуки про цей банк.

Банк «Бета». Середній банк за розмірами активів і кількістю клієн­тів. В Інтернеті ви знайшли багато як позитивних, так і негативних відгуків про цей банк.

Програмні засоби для складних обчислень, аналізу даних та фінансових розрахунків..pptx

Домашнє завдання

Опрацювати конспект, розглянути задачі з складними обчисленнями.