Відкриття 27

 Програмне забезпечення для опрацювання текстів

Програми для опрацювання електронних текстів: Блокнот, Microsoft Office Word, Libre Office

Завдання уроку: розвиток мислення та вміння навчатися; надання можливості для творчого розвитку та самореалізації учня/учениці, зокрема із застосуванням цифрових інструментів; формувати вміння вчитися протягом життя, використовуючи різні джерела інформації, вчити методів та прийомів навчання.

Розвиток компетентностей: висловлення власної думки в усній і письмовій формі та за допомогою цифрових пристроїв й відповідної термінології; генерування й реалізація ідей з використанням цифрових технологій; формування прагнення самостійно опановувати нові інформаційні технології й цифрові інструменти при формуванні власного цифрового середовища.

Розвиток наскрізних вмінь та навичок: критичне та системне мислення, використовуючи різноманітні ресурси та способи оцінювання якості доказів, надійності джерел і достовірності відомостей, отриманих з електронних ресурсів; оцінювати ризики під час використання цифрових пристроїв.

Формування інформаційно-комунікаційних компетентностей: усвідомлення наслідків використання інформаційних і комунікаційних технологій для себе, суспільства, навколишнього природного середовища, дотримання етичних, культурних і правових норм інформаційної взаємодії.

Очікувані результати: учні пам'ятають правила поведінки у комп'ютерному класі; знають, які бувають об’єкти, їх властивості та значення властивостей об’єкта.

Обладнання та наочність: комп’ютери, підручники, презентація, проєктор.

Програмне забезпечення: мультимедійний проєктор

Хід уроку

І. Організаційний та мотиваційний етап

Повідомлення теми і мети уроку.

Сьогодні на уроці ми з вами:

навчимося правильно редагувати текст у відповідних програмах.

IІ. Актуалізація вивченого матеріалу

Демонстрація навчальних актуалізацій них слайдів.

ІІІ. Актуалізація набутих знань й формування вмінь та навичок

Увага! Під час роботи з комп’ютером дотримуйтеся правил без­пеки та санітарно-гігієнічних норм.

ІV. Рефлексія й підсумок навчальної діяльності

Працюємо разом

1. Обговоріть проблему: як твориться книга?

Чи кожен може створити книжку? Які вміння потрібні? Які етапи проходить книжка від задуму автора до її реалізації? Які технічні пристрої використовують під час створення книжки? Без людей яких професій неможливо створити книжку?

Подивіться відео від Добра КАЗКА. Майстерня сучасної персоналізації

Текстовий документ – документ, який складається з текстових об’єктів (символів, слів, абзаців) та, можливо, інших об’єктів (графічних, мультимедійних тощо).

Для створення й опрацювання текстових документів використовують спеціальні програми – текстові редактори і текстові процесори.

Текстові редактори призначені для опрацювання документів, які містять лише звичайний текст.

Текстові процесори використовуються для роботи з документами, які містять, крім тексту, й інші об’єкти.

Текстовий процесор – програма, призначена для створення й опрацювання текстових документів.

Текстові редактори використовують не лише у комп’ютерах, але й у мобільних телефонах.

 Завантажити текстовий процесор Microsoft Word 2010 можна:

      Відкрити один із схожих значків

      Пуск/Усі програми/Microsoft office/Microsoft Word 2010

У текстових документах працюють з такими об’єктами: 

У текстових процесорах для виділення окремих складових тексту використовують мишку або комбінації клавіш.

Для виділення графічного об’єкта необхідно клацнути мишкою у будь-якому  місці цього об’єкта.

Якщо текст складається з декількох абзаців, для введення тексту з нового абзацу потрібно натиснути клавішу Enter.

Під час введення тексту документа слід пам’ятати, що:

      пропуск не ставиться перед, але обов’язково ставиться після таких знаків пунктуації, як кома, крапка, крапка з комою, двокрапка, знак питання, знак оклику, три крапки, дужка, що закривається, лапки, що закриваються;

      пропуск не ставиться після, а ставиться перед дужкою, що відкривається, та лапками, що відкриваються;

      пропуск ставиться перед і після тире;

      пропуск взагалі не ставиться при використанні дефіса.


Редагування тексту – внесення змін у текст: виправлення помилок, видалення, переміщення, копіювання, вставлення фрагментів тексту та інших об’єктів.

Фрагмент тексту – довільна послідовність символів тексту.

Текстовий курсор – це об’єкт (вертикальна позначка, що блимає), який вказує на поточне місце в документі.

Виділити фрагмент можна за допомогою протягування миші. Виділений фрагмент фарбується кольором – зазвичай синім. Для того щоб зняти виділення, достатньо клацнути за межами виділеного фрагмента.

Список дій, які можна виконувати з виділеним фрагментом, відображається в контекстному меню. Для виконання деяких з цих дій також можна використати відповідні інструменти, зо відображаються на вкладці Основне.


Буфер обміну в середовищі текстового процесора використовується аналогічно до роботи з об’єктами файлової системи, графічному редакторі чи редакторі презентацій.

У програмах пакету Microsoft Office буфер обміну дає змогу зберігати одночасно до 24 об’єктів. Щоб переглянути його вміст, на тискають на кнопку у правому нижньому куті групи Буфер обміну.

Якщо є потреба вставити всі об’єкти буфера обміну, то натискають кнопку Вставити все. Видаляють усі об’єкти буфера обміну за допомогою кнопки Очистити все.


Виправляти знайдені помилки можна вручну або автоматизовано – за допомогою спеціальних інструментів текстового процесора.

При використанні вбудованих інструментів в контекстному меню до виділеного слова прописуються варіанти слів для заміни.


Крім того, можна скористатися інструментом Правопис і граматика вкладки Рецензування в Microsoft Word 2010. У діалоговому вікні, яке відкривається при натисненні кнопки АВС або клавіші F7, якщо клацнути мишею на запропонованому варіанті, слово з помилкою замінюється на обране.

Якщо мова визначена некоректно, або в тексті трапляються слова, записані іншою мовою, для перевірки правопису слід зі списку Мова словника вибрати потрібну.

Цікаві місця України.docx

Вправа 1. виділення об’єктів тексту. 

Завдання. У текстових процесорах для виділення окремих складових тексту використовують мишу або комбінації клавіш. Дослідіть, як у вибраному текстовому процесорі виділяють окремий об’єкт тексту. Попрацюйте в парі: хтось виконує вправу, у якій потрібно поєднати дію над елементом текстового  документа  й  результат,  а  хтось  —  виконує  цю  дію  над  документом Загадки. Використай вправу за посиланням

Тема 13. Вправа 2. Властивості об’єктів текстового документа.docx