Відкриття 34

Обчислення з числовими даними електронної таблиці. Формули та їх копіювання. Створення рахунку на сплату житлово-комунальних послуг. Практична робота №4. Створення електронної таблиці з використанням формул на тему «Сімейний бюджет»

Завдання уроку: розвиток мислення та вміння навчатися; надання можливості для творчого розвитку та самореалізації учня/учениці, зокрема із застосуванням цифрових інструментів; формувати вміння вчитися протягом життя, використовуючи різні джерела інформації, вчити методів та прийомів навчання.

Розвиток компетентностей: висловлення власної думки в усній і письмовій формі та за допомогою цифрових пристроїв й відповідної термінології; генерування й реалізація ідей з використанням цифрових технологій; формування прагнення самостійно опановувати нові інформаційні технології й цифрові інструменти при формуванні власного цифрового середовища.

Розвиток наскрізних вмінь та навичок: критичне та системне мислення, використовуючи різноманітні ресурси та способи оцінювання якості доказів, надійності джерел і достовірності відомостей, отриманих з електронних ресурсів; оцінювати ризики під час використання цифрових пристроїв.

Формування інформаційно-комунікаційних компетентностей: усвідомлення наслідків використання інформаційних і комунікаційних технологій для себе, суспільства, навколишнього природного середовища, дотримання етичних, культурних і правових норм інформаційної взаємодії.

Очікувані результати: учні пам'ятають правила поведінки у комп'ютерному класі; розуміють, як відбуваються обчислення з числовими даними електронної таблиці; знають, що таке формула та як правильно її записуват; вміють створити рахунок на сплату житлово-комунальних послуг засобами табличного процесора.

Обладнання та наочність: комп’ютери, підручники, презентація, проєктор.

В комірки електронної таблиці, крім чисел і тексту, можна вводити формули.

Формула в Excel – це вираз, який задає порядок обчислення в електронній таблиці.

Починається формула зі знака = і може містити числа, тексти, посилання на комірки, знаки дій (оператори), дужки та функції.

Крім того, багато обчислень в Excel взагалі не можна виконати без використання функцій. Наприклад, обчислення значення арифметичного кореня, знаходження синуса або тангенса та ін.

Excel має вбудовану бібліотеку функцій, до якої входить більше ніж 300 різноманітних функцій. Усі вони для зручності пошуку розподілені на групи (категорії): математичні, статистичні, логічні, фінансові, текстові та ін.

Функція в Excel має ім'я та результат, є функції з аргументами і без аргументів.

Аргументом функції може бути число, текст (його потрібно брати в подвійні лапки), вираз, посилання на комірку або діапазон комірок, результат іншої функції.

Під час використання функції у формулі спочатку вказується її ім'я, а потім, якщо функція має аргументи, у дужках вказується список аргументів через крапку з комою. Якщо функція не має аргументів, то в дужках після імені функції нічого не вказується. Так у наведеній вище формулі : =SUM(A1:A10) використана функція з іменем SUM, аргументом якої є посилання на діапазон комірок А1:А10, а результатом – сума чисел з указаного діапазону комірок.

Вставити функцію у формулу можна кількома способами:

В другому випадку відобразиться діалогове вікно Майстра функцій, яке містить два списки:

За наведення вказівника на ім'я функції спливає коротка підказка про її призначення. Після вибору імені функції в поточну комірку автоматично вставляється знак = (якщо в цій комірці введення ще не розпочиналося), ім'я функції і пара круглих дужок, а також відкривається вікно Аргументи функції з полями для введення аргументів цієї функції.

Якщо функція має фіксовану кількість аргументів, то вікно Аргументи функції одразу містять відповідну кількість полів для їхнього введення. Якщо функція має нефіксовану кількість полів, а потім, у процесі введення аргументів, з'являються наступні поля.

Якщо аргументом є число або текст, то його потрібно вводити в поле з клавіатури. Якщо аргументом є посилання на комірки, то його можна вводити або з клавіатури, або виділити відповідні комірки з використанням миші. Для введення посилань на комірки з використанням миші потрібно:

1. Вибрати кнопку Згорнути відповідного поля введення аргументу функції (після цього вікно Аргументи функції змінює вигляд: у ньому, крім рядка заголовку, залишається тільки це поле, а кнопка Згорнути змінюється на кнопку Розгорнути).

2. Виділити потрібні комірки (посилання на виділені комірки автоматично вставляються у відповідне поле і в формулу).

3. Вибрати кнопку Розгорнути (після цього вікно Аргументи функції відновлює свій попередній вигляд).

4. За необхідності повторити кроки 1-3 для інших аргументів функції.

Для деяких функцій Excel автоматично пропонує перший аргумент. Наприклад, для функції SUM пропонується знайти суму чисел з діапазону комірок, заповнених числовими даними, що знаходяться безпосередньо над коміркою з формулою або безпосередньо зліва від неї, якщо верхній діапазон комірок порожній. Як завжди, можна прийняти цю пропозицію або ввести замість цього аргументу інший.

Після введення в поля потрібних аргументів функції необхідно вибрати кнопку ОК.

Швидкий спосіб обчислення суми у стовпцях і рядках. Кнопка Автосума, розташована на панелі інструментів Стан­дартна, використовується для швидкого обчислення сум даних. Засіб Автосума можна використовувати в таких випадках:

• для додавання значень одного стовпця чи рядка;

• для додавання значень декількох стовпців і рядків;

• для додавання значень декількох стовпців і декількох рядків і обчислення загальної суми.