Тема 8: Працюємо в хмарах

Мета уроку: Поняття про хмарні технології. Тематичне оцінювання 

Що таке хмарні технології

Хмарні технології — це спосіб надання обчислювальних потужностей як послугу через мережу.

Користувач отримує майданчик, який ще називають хмара, де може робити будь-що: від зберігання фото до побудови власної IT-інфраструктури. Це по суті сервер, розташований в центрах обробки даних по всьому світу, доступ до якого здійснюється через інтернет. Користувачу не потрібно самостійно його налаштовувати, цим займається постачальник послуг.

У яких сервісах задіяні хмарні технології? В усіх, якими ви звикли користуватися. Раніше вся інформація зберігалася на комп’ютері, а передавалася за допомогою флешки (диску). Згодом з'явилися файлосховища, Dropbox, Google One, Microsoft Office 365. Листування перейшло в Telegram, WhatsApp, а для проведення робочих зустрічей чи приватного спілкування почали використовувати Skype, Zoom тощо. Завдяки хмарним технологіям ви можете відкрити один і той самий файл на різних пристроях одночасно. Або зайти на свою сторінку в соцмережах з нового телефону.

Принцип роботи

Хмарні обчислення стали можливими завдяки віртуалізації. Вона дозволяє створити змодельований цифровий віртуальний комп'ютер, подібний до фізичного, з власним апаратним забезпеченням. Його називають віртуальна машина.

Один фізичний сервер може одночасно запускати безліч віртуальних. Дата-центр стає схожим на павутину із ЦОД, здатних обслуговувати багато користувачів. ВМ ізольовані одна від одної, файли та програми однієї віртуальної машини не видно іншим, навіть якщо вони знаходяться на одному фізичному сервері. Користувачі отримують доступ до сервісів через браузер або додаток за допомогою інтернету.

Історія виникнення хмарних технологій

У 1950-х роках вперше почали використовувати мейнфрейми. Вони були дорогими, і придбати їх кожному науковцю було неможливо. Тому компанії запровадили концепцію розподілу часу, щоб ефективніше використовувати процесорний час на центральних мейнфреймах. Це дозволило користувачам одночасно отримувати доступ до кількох екземплярів комп'ютерного мейнфрейму, щоб максимізувати обчислювальну потужність і мінімізувати час простою. Ця технологія є першим прикладом спільного використання обчислювальних ресурсів і сьогодні лежить в основі хмарних обчислень.

Хмарні технології почали набувати більш впізнаваної форми з появою перших віртуальних машин у 1970-х. Це дозволило користувачам запускати кілька обчислювальних систем на одній фізичній машині. У 1970-1980-х роках провідні технологічні компанії Microsoft, Apple та IBM вдосконалили хмарні середовища і сприяли використанню хмарного хостингу серверів.

У 1999-му компанія Salesforce першою у світі надала доступ до свого програмного забезпечення через інтернет. Компанії могли купувати та користуватися ПЗ, не виходячи з офісу.

2006 року Amazon запустила AWS для надання послуг хмарних обчислень і зберігання даних. Відтоді інші IT-гіганти, включаючи Microsoft і Google, запустили свої хмарні рішення, щоб конкурувати з AWS.

Основні сервісні моделі хмарних технологій

Детальніше про моделі та приклади ви можете прочитати в окремій статті — SaaS, PaaS, IaaS.

Типи розгортання хмарних технологій


Переваги хмарних технологій

Майбутнє хмарних технологій

Ось кілька прогнозів:

Домашнє завдання:

1. Підручник  відкриття 17. Вправа 1 Безпека

Створення проекту у середовищі Scratch, що демонструє взаємодію хакера, користувача та власника хмарного сховища, можна розглянути так:

1. Розбийте завдання на підзадачі:

- Створити об'єкти хакера, користувача і власника хмарного сховища.

- Створити сцену, де відбудеться взаємодія.

- Розробити діалог між об'єктами.

- Визначити команди для взаємодії.

- Додайте команду "Чекати" для затримки подій.

2. Оберіть об'єкти та створіть їх у Scratch, використовуючи зразок об'єктів проєкту. Наприклад:

- Хакер може бути представлений як зловмисний об'єкт.

- Користувач - це об'єкт, який намагається захистити свої дані.

- Власник хмарного сховища - об'єкт, який контролює доступ до даних.

3. Спроектуйте діалог між об'єктами:

- Напишіть текстові повідомлення, які обмінюють хакер, користувач і власник хмарного сховища.

- Приклад: хакер може відправити повідомлення "Намагаюсь взламати ваш обліковий запис", користувач відповідає "Намагаюся захистити свої дані", а власник хмарного сховища може написати "Спроба вторгнення в систему виявлена".

4. Визначте команди для об'єктів:

- Використовуйте команди Scratch для переміщення об'єктів, зміни їхнього стану та відповіді на повідомлення.

5. Створіть сценарії за допомогою блоків Scratch, які визначають поведінку об'єктів у реакції на події.

6. Додайте команду "Чекати" для затримки подій, щоб зробити взаємодію більш реалістичною.

7. Завершіть створення проекту, запустіть його і переконайтеся, що він відображає взаємодію між хакером, користувачем та власником хмарного сховища.