Zarica

3

Nad bregovi Save so tudi pod Kranjem visoke konglomeratne stene. Ker so na obeh straneh, reka teče po pravem, slikovitem kanjonu. Zaradi umetnega Trbojskega jezera je voda v kanjonu že povsem mirna.

Nekoč je Sava tekla čez Sorško polje bolj zahodno, od Drulovke, mimo Jeprce in proti Goričanam, kar izpričujejo najdebelejše plasti ledenodobnega konglomerata in proda. Pred dobrimi 10.000 leti pa je reka spremenila svoj tok in v konglomerat vrezala sedanjo strugo. Ob dodatnem delovanju tektonike je nastal do 40 m globok kanjon s konglomeratnimi stenami na obeh straneh.

Vhod v kanjon pri Drulovki, pomol desno je Špik

Konglomerat je zgrajen iz prodnikov, ki jih veže kalcitno vezivo. Tam, kjer je vezivo zelo čvrsto, nastanejo prave stene, nekoliko bolj odporne proti eroziji. Drugje se bloki in deli pobočja bolj krušijo, velike balvane lahko vidimo ob bregovih reke. V stenah nastajajo slikovite votline in police, v Zarici so domovanje številnih rastlin in živali.

Že od Drulovke navzdol proti Medvodam je danes kanjon potopljen, saj je od leta 1985 reka zajezena pri elektrarni Mavčiče. Pri vhodu v sotesko je gladina Save dvignjena za 5 m, nižje, pri Trbojah, pa je nastalo precejšnje umetno jezero. Kljub temu posegu je naravno okolje kanjona še vedno zaščiteno.

Pogled s Špika proti Kranju

Naselje iz pradavnine

Pri Drulovki se na desnem bregu kanjon začenja z izrazitim pomolom, ki ga danes imenujemo Špik. Na njem so arheologi v letih 1955 in 1956 odkrili ostanke naselja iz mlajše kamene in zgodnje bakrene dobe. Najdišče je eno najpomembnejših v Sloveniji.

Otoplitev, ki je nastala po zadnji ledeni dobi, je v teh krajih omogočila trajno naselitev, ki je izpričana še od nekako 4000 let pred našim štetjem. Naselje na pomolu je bilo iz lesenih koč, premazanih z glino, v njem in okolici so našli tudi precej posodja, orodij in kosti. Prebivalci so se že ukvarjali s poljedelstvom in živinorejo, pa tudi še z lovom in nabiralništvom. Številne najdbe iz naselja na Špiku in iz drugih najdišč v okolici si je mogoče ogledati v Gorenjskem muzeju v Kranju.

Pot ob kanjonu

Ob kanjonu Zarica gre pot po obeh straneh. Z malo prestopanja in porivanja kolesa je mogoče narediti zelo lepo krožno turo, na kateri po eni strani kolesariš iz Kranja do Medvod, po drugi strani pa nazaj. Poskusite se držati čim bolj roba kanjona, saj so tam na obeh straneh lepa razgledišča.

Če gremo po desnem bregu Save, v kanjon vstopimo pri čistilni napravi Drulovka. Ko smo mimo nje, nas levi odcep pripelje prav k reki, tik pod pomol Špik. Od lepe klopce je mogoče pod stenami slediti stezici samo še nekaj deset metrov, naprej je kanjon neprehoden. Zato se vrnemo in skozi naselje kolesarimo gor na teraso, če se ves čas držimo levo, nas cestica pripelje prav na vrh Špika.

Še slika z levega brega

Jezero pri Trbojah

Pri zadnjih hišah na Špiku se začne lepo urejena Pot Jeprškega učitelja. Opremljena je s številnimi tablami, ki razlagajo vse o kanjonu in njegovi zgodovini, na nekaj mestih so na voljo celo knjige za branje. Držimo se ves čas roba kanjona, ki je zaščiten z ograjo. Deloma gremo peš, po večini pa lahko kolesarimo. Ko smo mimo Drulovke, se v ograji odpre prehod, tam gre dol v kanjon strma pot. Zgornji dve sliki sta z obale na tistem mestu. Nato poti nad kanjonom sledimo še do prvih hiš vasi Breg, kjer zavijemo desno k cerkvi. Če nismo na prej omenjeni krožni turi do Medvod, se pri cerkvi obrnemo desno in po glavni cesti odkolesarimo na izhodišče.


Parkirišče pri čistilni napravi Drulovka: 46.219988, 14.370964