Strunjanski klif

6

Del obale med Strunjanom in Izolo je zavarovan kot naravni rezervat. Njegova največja znamenitost so najvišji flišni klifi na Jadranu.

Klif je zgrajen iz eocenskega fliša, starega nekako 40 milijonov let. Območje celotnega Mesečevega zaliva pa slovi tudi po lepih razgledih in specifični flori.

Fliš pravzaprav ni kamnina, pač pa kamninski spoj, v katerem se menjavajo plasti različnih kamnin. V flišu na slovenski obali lepo vidimo (glej slike spodaj!) menjavanje bolj čvrstih peščenjakov in manj čvrstih glinavcev, ki jih erozija kmalu odstrani. Tako skale peščenjaka padajo v vznožje sten, kjer jih še naprej brusijo morski valovi. Strunjanski klif je visok do 80 m, ni pa na slovenski obali edini. Zelo lepe stene so tudi pri Fiesi, med Piranom in Portorožem ter med Ankaranom in Debelim rtičem.

pogled od Strunjanskeha križa

Flišna stena

Klife najlaže obiščemo, če gremo od javne plaže v Strunjanu kar po obali proti Izoli. Pri prvem robu bo morda treba malo zabresti v vodo, je pa kasneje zaliv toliko bolj samoten. Z njegove sredine pa gre stezica tudi gor na vrh klifa, k Strunjanskemu križu, od koder je veličasten razgled proti severu. Ob jasnem vremenu se lepo vidijo celo Alpe. Od tam je po stezi vredno iti še naprej, po vrhu klifov, vračamo pa se raje od križa proti jugu in si spotoma ogledamo še Marijino cerkev v Strunjanu.

Mesečev zaliv

Druga možnost za turo je, da pohod enostavno nadaljujemo ves čas ob obali in z ogledi zaključimo šele pri Izoli. Seveda je potem treba imeti še prevoz za povratek v Strunjan.

Strunjanski klif z morja


Parkirišče: 45.531615, 13.602267