Відкрита наука

Відкритий доступ до публікацій та даних в контексті Відкритої науки

Аудит PSF Horizon 2020 визначив необхідність підвищити рівень відкритості та рівень взаємодії з суспільством (Рекомендація 10), а також підняти рівень публікацій в закордонних журналах англійською мовою. Зокрема, в рекомендації 12 відзначено: «..слід враховувати, що світ наукових публікацій перебуває у процесі запровадження нових бізнес-моделей. Інтернет сприяє встановленню абсолютно нових шляхів комунікації між ученими всього світу. З'являються журнали з відкритим доступом, і йде інтенсивне обговорення можливостей публікації відкритих даних. Це докорінно знецінює цінність статей у журналах, що не мають широкої аудиторії, і лише у деяких випадках редагуються з метою підтримки престижу кількох впливових дослідників, часто у несуттєвих сферах, якщо їх порівнювати з пріоритетами країни.»

Проблема відкритого доступу до знань та стратегія відкриття доступу до публікацій та даних також не є тривіальною і потребує державних рішень та узгодження з науковим середовищем.

ЄС вирішує це питання шляхом впровадження принципів Відкритої науки. В рамках найпростішого дискурсу пропонується відкрити доступ до публікацій досліджень, що виконувалися за державний кошт та змінити схему фінансування витрат на публікацію. Для цього розроблені дві схеми:

Gold – публікація відкритого доступу – стаття негайно публікується в режимі відкритого доступу. Оплата витрат на публікацію зміщується на передплатників

Green – само архівування – автор або представник архівує статтю що публікується, або остаточний рецензований рукопис поміщається в он-лайн сховище до, одночасно з публікацією або після неї. Деякі видавці вимагають, щоб відкритий доступ надавався тільки після закінчення терміну ембарго.

Витрати на публікацію відкритого доступу можуть покриватися за рахунок субсидій або інших моделей фінансування.

В рамках програми Горизонт 2020 намагаються впровадити правило відкритого доступу до всіх публікацій, що були виконані в рамках виконаних проектів Програми. Вони включають також журнальні статті, що рецензуються, документи конференцій, та набори даних. Для цього була створена цифрова інфраструктура OPENAIRE.

Разом з тим, перед початком Програми Горизонт 2020 була прийнята концепція цифрової науки, яка відображає відкриту систему взаємодії суспільства та е-інфраструктур за трьома напрямами: використання нових інструментів з обробки даних та результатів досліджень, відкриття методів досліджень та нові способи співробітництва у великих колективах з віддаленим доступом. Для імплементації цієї концепції, яка з 2014 року отримала назву Open science замість Science 2.0, був прийнятий порядок денний Відкритої науки, що включає 5-ть пріоритетів: сприяння розвитку відкритої науки; усунення бар'єрів для розвитку відкритої науки; розробка досліджень та інфраструктури для відкритої науки; надання доступу до результатів досліджень – основи відкритої науки; поєднання відкритої науки 3 суспільством.

Ініціатива єдиного цифрового ринку Європи підтримує впровадження цифрової інфраструктури для відкритої науки – Європейську хмару відкритої науки – дещо змінила наведені пріоритети: впровадження системи винагороди; вимірювання якості та впливу: altmetrics; зміна бізнес-моделей для публікації; принципи FAIR для відкритих даних; Європейська хмара відкритої науки; цілісність досліджень; громадянські науки; відкрита освіта та навички.

Розбудова політики відкритої науки та цифрової інфраструктури для неї відбувається за участю країн-членів ЄС та Асоційованих країн в групах ESFRI та e-IRG (див. пріоритет 2б), а також в постійній групі ERAC- Відкриті наука та інновації.

Методика побудови Європейської хмари відкритої науки заснована на: інтеграції та консолідації е-інфраструктур; створення федерації існуючих дослідницьких інфраструктур та наукових хмар; розвиток заснованих на хмарних технологіях сервісів для відкритої науки; підключення інфраструктур ESFRI до EOSC. Влітку була прийнята декларація EOSC та лист першочергових дій, до яких пропонується приєднатися стейкхолдерам для побудови EOSC.

Україна не бере участь в жодній дослідницькій інфраструктурі, що має власну цифрову інфраструктуру. Разом з тим Україна має дві академічні оптоволоконні мережі УРАН та Уарнет, а також Українську грід інфраструктуру (УНГ). УРАН має угоду з GEANT, УарНЕТ з польською інфраструктурою PIONEER, а УНГ має укладений Меморандум про взаємопорозуміння з EGI на технологічному рівні. В цілому, Україна може взяти участь в EOSC. Але для цього потрібно інфраструктурам:

- увійти на політичному, законодавчому, організаційному, технологічному та семантичному рівнях з структурами GEANT, EGI, EUDAT;

- пройти міжнародний аудит щодо рівня технологічної готовності;

- консолідувати існуючи цифрові інфраструктури на національному рівні та забезпечити єдиний доступ до них;

- створити координаційний комітет Національної хмари відкритої науки та номінувати делегата до координаційного комітету Європейської хмари відкритої науки

- прийняти національну дорожню карту розвитку та узгодити її з Європейською дорожньою картою EOSC, яка має бути розроблена до середини 2018 року

В кінці вересня 2017 року на саміті Міністрів з розвитку науки країн G7 був підтриманий розвиток Відкритої науки та цифрової інфраструктури для неї: «…розвиток ІКТ, оцифрування та широка доступність даних, зусилля щодо просування наукових меж та необхідність вирішення складних економічних та соціальних проблем трансформують те, як наука виконується в напряму парадигми Відкритої науки. Ми згодні з тим, що міжнародний підхід може допомогти швидкості та послідовності цього переходу, і що він має бути спрямований, зокрема, на два аспекти. По-перше, стимулювати відкритість дослідницької екосистеми: оцінювання дослідницької кар'єри повинна краще визнавати та винагороджувати діяльність Open Science. По-друге, інфраструктури для оптимального використання дослідницьких даних: всі дослідники повинні мати можливість зберігати, отримувати доступ та аналізувати наукові дані в різних галузях та в глобальному масштабі, а дані досліджень повинні дотримуватися принципів FAIR, тобто бути доступними для пошуку, мати доступ до їх використання, сумісними, і багаторазовими.» (пункт 19)