Пріоритет 1 / Ціль2

Запровадження системи оцінки наукових установ та наукової роботи в ЗВО на основі кращих європейських практик та з урахуванням національної специфіки

Інструменти та заходи

Запровадження прогресивних процедур оцінювання наукових установ та наукової роботи в ЗВО згідно із практикою, що існує у країнах ЄС

Індикатори

1. Запровадження оновленої системи індикаторів оцінювання наукових установ та наукової роботи в ЗВО із урахуванням кількості публікацій у міжнародних базах WoS, SCOPUS.

2. Розміри та частка фінансування наукових установ та наукової роботи в ЗВО поза загальним фондом Державного бюджету.

3. Кількість періодичних видань, засновниками є українські наукові установи та ЗВО, внесених до баз даних WoS та SCOPUS

Зауваження від групи ERA of Ukraine

Головними заходами для досягнення цієї мети є впровадження такої системи оцінювання якості досліджень в наукових установах та ЗВО, яку можна порівняти з найкращими системами оцінювання в ЄС. Тільки в цьому випадку держава та інші стейкхолдери можуть бути впевнені, що дослідження проводяться на відповідному світовому рівні. Додатково ці системи оцінювання будуть вирівнюватися при проведені досліджень та їх взаємного оцінювання в рамках консорціумів проектів Горизонт 2020, багатодержавних спільних програм (JPI), технологічних платформ та в спільних Європейських дослідницьких інфраструктурах. Всі ці методики оцінювання якості досліджень та об'єктів інфраструктури складають основу для оцінювання наукових установ та ЗВО. Визнаними найкращими практиками для формування конкуренції між науковими установами є методика Товариства Макса Планка та Асоціації Лейбніца, а для формування конкуренції між ЗВО є методика Великобританії - REF 2014 (нова версія буде в 2021 році). В цілому ці методики засновані на Європейських принципах експертного оціннювання, яке розроблялося за участю European Science Foundation в 2010 році та були апробовані в багатьох країнах світу, включно з оцінюванням досліджень в рамках проектів ERC та баатодержавних проектах JPI. Всі системи оцінювання якості досліджень як при базовому, так і при проектному фінансуванні визнають положення Лейденського маніфесту. Серед 36 панелей за дисциплінами в методиці оцінювання REF 2014 тільки 4 панелі суттєво використовували бібліометричні показники, а решта брала за основу експертні оцінювання.

У відповідності з цими зауваженнями пропонуються наступні заходи для реалізації цієї мети:

(1) Внести зміни до положення про атестацію наукових установ – Методика оцінювання діяльності наукових установ (розроблена НАНУ) є основою для проведення атестації

(2) Впровадити механізм залучення міжнародних експертів із запобіганням конфліктів інтересів між членами панелей, експертами та суб'єктів оцінювання, а також визначити фінансово-організаційне забезпечення їх роботи.

(3) Впровадити методику експертного оцінювання проектів на основі ESF в якості рамкової методики для конкурсного фінансування, зокрема НФД.

(4) Розробити методику оцінювання для університетів на основі REF 2014 (документи розроблені на сайті REF 2014 )

(4) Ввести систему FTE для визначення об'єму зайнятості дослідженнями у наково-педагогічних працівників як при проектному, так і наступному базовому фінансуванні в ЗВО.