Лист до Комітету ВР з питань освіти, науки та інновацій

До уваги

Першого заступника Голови Верховної Ради України

Стефанчука Руслана Олексійовича

депутатів комітету Верховної Ради України

з питань освіти, науки та інновацій

Бабак Сергій Віталійович Голова Комітету

Воронов Володимир Анатолійович Голова підкомітету

Гришина Юлія Миколаївна Член Комітету

Грищук Роман Павлович Член Комітету

Кириленко Іван Григорович Член Комітету

Коваль Ольга Володимирівна Голова підкомітету

Колебошин Сергій Валерійович Заступник голови Комітету

Колюх Валерій Вікторович Голова підкомітету

Лис Олена Георгіївна Голова підкомітету

Лукашев Олександр Анатолійович Перший заступник голови Комітету

Павленко Ростислав Миколайович Член Комітету

Піпа Наталія Романівна Секретар Комітету

Совсун Інна Романівна Голова підкомітету


Шановні депутати Комітету ВР України з питань освіти, науки та інновацій,

Громадська експертна група «ERA of Ukraine», яка брала участь з 2014 року у розробці та інтелектуального супроводження впровадження чинного Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» звертається до вас з проханням розглянути в найближчий час на засіданнях Комітету ВР з питань освіти, науки та інновацій наступні питання щодо стратегії розвитку науки із залученням експертів та Наукового комітету Національної ради з питань науки і технологій:

  1. Існуючі виклики : внутрішні та зовнішні (детально див. ТУТ )
  2. Стану виконання рекомендацій Євроаудиту, що стосуються діяльності доступних інструментів з узгодження політики : рекомендацій 1, 22, 24 Євроаудиту (див. ТУТ)
  3. Стан цифровізації науки в Україні, існуючі виклики в світі та ЄС щодо впровадження Відкритої науки, Відкритих інновацій та відкритості до світу та кроки, які необхідно зробити, щоб забезпечити вплив науки на можливість використання переваг нової промислової революції. Узгодити із заходами Концепції розвитку цифрової економіки та суспільства, зокрема щодо гармонізації з Європейською хмарною ініціативою за якою робоча група НАН України має підготовлену програму необхідних перших кроків в цьому напряму з 2018 року, яку МОН відмовляється розглядати ( (пункт 23 заходів Концепції див. ТУТ )
  4. Для зменшення дублювання дій, ресурсів та зусиль провести синергію заходів щодо реформування в сфері науки середньострокового плану дій уряду, дорожньої карти інтеграції до ЄДП згідно статті 66 пункт 4 Закону України про НТД та концепції, що затверджена колегією МОН, функцій Національної ради та пропозицій з реформування в галузі науки Наукового комітету Національної ради. (див. ТУТ)
  5. Розробити програму наукової дипломатії для підвищення видимості України на світовому рівні та досягнення додаткових економічних та політичних цілей у відповідності з Мадридською декларацією наукової дипломатії 2019 року (див. ТУТ та ТУТ )
  6. Розробити програму використання методу відкритої координації ЄС щодо впровадження найкращих практик в сфері науки та інновацій , а також механізму сприяння розвитку технологій для досягнення цілей сталого розвитку ООН на світовому, регіональному та національному рівнях (див. ТУТ ) . Заросити міжнародних експертів для впровадження найкращих практик ( див. ТУТ ) з використанням інструментів PSF Horizon 2020 та PSF 2.0 в Horizon Europe. (див. ТУТ)
  7. Подовжити угоду про науково-технічне співробітництво з ЄС (завершення – жовтень 2019 року див. ТУТ) ) та розробити спільну з ЄС практичну дорожню карту невідкладних заходів, якою можуть бути заходи з реалізації Дорожньої карти інтеграції України до ЄДП.
  8. Формування бюджету фінансування науки з врахуванням необхідності підтримки вирішення наведених вище проблем та заходів, а також виконання статті 36 частина друга (подвійна ставка він середньої оплати праці в промисловості для молодшого наукового співробітника) та плану досягнення показників статті 48 частина 2 (1,7% ВВП) Закону України про ННТД.
  9. Розглянути пріоритетні напрями розвитку науки і техніки та загальнодержавні програми науково-технічного розвитку України (стаття 39 частина 1 пункт 3 Закону України про ННТД ) з врахуванням фінальної доповіді форсайтних досліджень в ЄС (проект BOHEMIA) щодо сценаріїв майбутніх технологій та пріоритетів досліджень та інновацій, що засновані на місіях, які створюють нові можливості для розвитку суспільства ( див. ТУТ ). Ці пріоритети увійдуть до нової рамкової Програми ЄС «Horizon Europe». Синхронізація зусиль буде на користь і держави і окремих вчених.

Все це входить до повноважень Верховної ради України в сфері наукової і науково-технічної діяльності (стаття 39 частина 1 Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність»). На жаль попередній склад Комітету ВР України з питань науки та освіти не спромігся розглянути на професійному рівні ці питання, а також не спромігся вплинути на уряд і, зокрема на прем’р-міністра Україна, щодо проведення роботи Національної ради з питань науки та технологій на регулярній основі для надання необхідних рекомендацій.

Прошу прийняти до уваги, що процес реформування науки полягає не тільки і не стільки в реформуванні інституцій, а у впровадження найкращих практик і єдиних процедур та в спільних зусиллях Парламенту, уряду, ЦОВВ та всіх ГРБК, що фінансують дослідження, як в середині країни, так і на Європейському та світовому рівнях. Стратегія розвитку має будуватися на системному та комплексному підході з використання всіх можливостей для створення критичної маси дослідників та бізнесу (не обов’язково вітчизняного, якщо він ще не готовий до цього) на проривних напрямах, зменшення дублювання зусиль та ресурсів для досягнення цілей, які в більшості випадків в сфері науки є спільними для багатьох кран світу (цілі сталого розвитку та глобальні виклики). А з огляду на формування в світі курсу на відкриття даних досліджень та заснованих на них результатів, що фінансуються за державний кошт, це відкриває додаткові можливості для технологічно відсталих країн і потребують набуття інших навичок та іншого структурування національної дослідницької системи. (див. розділ 4 Рекомендацій Євроаудиту щодо відкриття дослідницької системи до світу (див. ТУТ).

Згідно Закону України «Про національну безпеку України» до фундаментальних національних інтересів України відноситься інтеграція України в європейський політичний, економічний, безпековий, правовий простір, набуття членства в Європейському Союзі та в Організації Північноатлантичного договору. Участь України в рамковій програмі Горизонт 2020 і в Horizon Europe надає не тільки можливість вченими та підприємцям брати участь в проектах програми на основі співробітництва з іншими країнами, але й можливість впливати як на формування тем Програм через участь в Програмному комітеті, так і забезпечити фундаментальний вплив на розвиток політики Європейського дослідницького простору на рівних з країнами ЄС. Тобто, в сфері науки та інновацій Україна не потребує від ЄС додаткових прав, окрім доступу до структурних фондів ЄС, який може бути замінений програмами технічної допомоги донорів України чи кредитування програм від Світового банку, як це роблять інші країни, що бажають зменшити технологічний та інтелектуальний розрив. Необхідно тільки повністю використовувати ті можливості, які вже надаються ЄС і які використовують інші Асоційовані країни до рамкової програми, але чомусь - не Україна. Прошу вас реалізувати в сфері науки статтю 85 Конституції України щодо реалізацією ВР України стратегічного курсу держави на набуття повноправного членства України в ЄС, який відкритий вже зараз для тих, хто має волю «відкрити двері», тобто взяти участь в спільних інституціях з ЄС.

В свою чергу, Громадська експертна групи ERA of Ukraine може надати необхідні матеріали та власні напрацювання з кожного питання, що наведені вище.


З повагою,

Координатор Громадської експертної ради “ERA of Ukraine”

Шевченко Андрій Юрійович, канд.фіз.мат наук

e-mail : shanyu57@gmail.com

web-site: https://sites.google.com/view/era-ua

ФБ сторінка: https://www.facebook.com/ERA.of.Ukraine/

Група в ФБ: Маніфест руху науковців та освітян за наведення ладу у науково-освітньому просторі https://www.facebook.com/groups/digitalscience/