Заходи для пріоритету 2

Спільне програмування



(2а).1 Номінація в групу GPC. Номінувати двох делегатів від МОН та НАНУ, які відповідають на національному рівні за формування держаних цільових науково-технічних програм, для участі в групі GPC. Сформувати дзеркальну систему експертної підтримки в цілому та за кожної Стратегічної ініціативи спільного програмування, які будуть прийняти для розгляду. Залучити до цих ініціатив і керівників відповідних міністерств, наприклад, МЗ, Мінекології та інших.

(2а).2 Розробити Концепцію участі України в Європейських ініціативах спільного програмування та відповідні законодавчі акти (зміни до існуючого законодавства) щодо зняття бар’єрів для участі в цих ініціативах та процедур з оцінювання результатів досліджень та їх спільного використання. (відповідає рекомендації 17 пункт 9 PSF Horizon 2020)

(2а).3 Навчання органів управління держаними програмами. Провести навчання із залученням європейських експертів за результатами проекту MLE PSF Horizon 2020 («MLE Alignment and Interoperability of National Research Programmes : National Coordination») та взяти участь в наступному спільному навчанні з координації національних політик при вирішенні глобальних викликів.

(2а).4 Підготовка до підписання угод, формування команд та ресурсів для участі в 5-ти Ініціативах спільного програмування, наприклад, Alzheimer and other Neurodegenerative Diseases (JPND), Agriculture, Food Security and Climate Change (FACCE), Water Challenges for a Changing World (Water), Cultural Heritage and Global Change: A New Challenge for Europe (CH), Antimicrobial Resistance- The Microbial Challenge - An Emerging Threat to Human Health (AMR ), які мають найбільшу кількість країн – учасників, наявний потенціал в Україні та спільні проблеми. (відповідає рекомендації 17 пункт 9 PSF Horizon 2020)

(2а).5 Підписання угоди з Програмою COST ,просування цієї можливості участі в міжнародних мережах серед українських вчених та наукових організацій. Розробити процедуру участі та моніторингу участі в цій Програмі. (відповідає рекомендації 18 PSF Horizon 2020)

(2a).6 Провести Аналіз трансферу двосторонніх короткострокових угод до середньострокових з ключовими партнерами та до трьох і багатосторонніх консорціумів, що мають на меті участь в Горизонт 2020. (відповідає рекомендації 23 PSF Horizon 2020)


Дослідницькі інфраструктури



(2б).1 Номінувати двох делегатів від МОН та НАНУ , що відповідають за розвиток державних дослідницьких інфраструктур в Україні, для участі з правом ухвального(!) голосу в форумі ESFRI, який розробляє наукову політику з розвитку Європейських дослідницьких інфраструктур.

(2б).2 Номінувати урядом двох делегатів від МЕРТ та НАНУ, що відповідають за розвиток державних цифрових інфраструктур для досліджень в Україні, для участі з правом ухвального(!) голосу в групі e-IRG, яка розробляє наукову політику з розвитку е-інфраструктур для досліджень в Європі.

(2б).3 Сформувати відповідну постійну експертну робочу групу в Україні для підтримки делегатів в групах з розвитку дослідницьких та е-інфраструктур.

(2б).4 Надати повноваження цій постійній експертній робочій групі розробити дорожню карту державних дослідницьких та е-інфраструктур з зазначенням необхідних фінансових ресурсів для базового та проектного фінансування. Запропонувати сучасні моделі фінансування і залучення коштів для сталого фінансування визначених дослідницьких та е-інфраструктур . Для проведення оцінки існуючого стану та пропозицій з підтримки існуючих та нових дослідницьких та е-інфраструктур сформувати міжнародну комісію для надання рекомендацій експертній робочій групі. Подати відповідні дані до затвердження Національній раді з питань науки та техніки.

(2б).5 МЕРТу провести переговори про вступ до EGI та надати мандат керівнику Українського національного Грід укласти угоду про членство в EGI. Визначити МЕРТ головним міністерством з підтримки та супроводження угоди з EGI. Сформувати державну цільову науково-технічну програму з розбудови на базі УНГ цифрової інфраструктури для досліджень 8-го рівня технологічної готовності для надання інфраструктури як сервіс згідно з узгодженими з EGI процедурами.

(2б).6 Національній раді з питань науки та техніки визначити 6-ть Європейських дослідницьких інфраструктур, що відповідають перспективним напрямам досліджень, передбачити необхідні фінансові ресурси в бюджеті для науки, наприклад, для участі в Європейських дослідницьких інфраструктурах: BBMRI, DARIAH, LifeWatch, INSTRUCT, ELIXIR, EPOS. Розробити систему доступу до дослідницьких інфраструктур, що відповідає Європейській декларації з відкритого доступу до Європейських дослідницьких інфраструктур.

(2б).7 Національній раді з питань науки та техніки розробити Проект Закону про визнання можливості функціонування організацій за юридичною формою ERIC та подати його до ВР. Запропонувати схеми ресурсного (фінансового) забезпечення участі та підтримки з надання сервісів дослідницькими інфраструктурами (базове фінансування, проектне фінансування, міжнародна технічна допомога,…).

(2б).8 Розглянути процес формування Національних дослідницьких інфраструктур, наприклад, на основі центрів колективного використання обладнанням, які мають бути реорганізовані для їх віддаленого використання та формування баз даних для багаторазового їх використання.