Пріоритет 1 / Мета 3

Забезпечення необхідного фінансування ДіР та виконання науковою системою функцій з генерування нових знань

Інструменти

1. Досягнення достатнього рівня фінансування ДіР та створення гнучкої й багатоканальної системи такого фінансування, яка, у відповідності до рекомендацій Міжнародного аудиту науково-інноваційної системи України, здійсненого з використанням інструментів програми «Горизонт-2020», забезпечуватиме в середньостроковій перспективі співвідношення базового фінансування і грантового (проектного) фінансування 60:40 для всіх типів бюджетних наукових установ та для наукової роботи в державних ЗВО.

2. Створення Національного фонду досліджень (НФД) як потужного інструменту проектного (грантового) фінансування всіх секторів вітчизняної науки.

3. Запровадження базового фінансування наукової роботи в ЗВО.

4. Підвищення заробітної плати вчених до рівня, що забезпечить привабливість роботи у сфері науки.

5. Створення із застосуванням різних інструментів (оплата праці, умови роботи, житло тощо) стійкої мотивації молоді до наукової та науково-технічної діяльності.

6. Розвиток дуального україномовного та англомовного дослідницького середовища.

7. Розробка чітких і прозорих критеріїв та процедур відбору та надання університетам статусу дослідницьких; посилення «дослідницької» функції науково-педагогічних працівників.

Індикатори

1. Рівень фінансування ДіР з різних джерел (з відповідним розподілом).

2. Частка наукових працівників до загальної чисельності наукових і науково-педагогічних працівників ЗВО.

3. Частка молодих вчених віком до 35 років у загальній чисельності науковців.

4. Рівень заробітної плати науковців по відношенню до середнього по країні та у визначених «референтних» секторах економіки.

5. Кількість підготовлених PhD.

Зауваження від групи ERA of Ukraine

Всі ці заходи мають підвищити рівень фінансового забезпечення в довготерміновій перспективі, але вони не вирішують питання конкурентоспроможного забезпечення вчених для роботи на міжнародному рівні та доступу до сучасних дослідницьких та е-інфраструктур. В країнах ЄС фінансування науки відбувається за рахунок:

-різних форм безпосереднього національного фінансування (державного та приватного)

-Рамкової науково-технічної програми для подолання "долини смерті" між дослідженнями та продуктом

-Європейських структурних фондів, які мають за мету подолати технологічний розрив між слаборозвинутими та розвинутими країнами.

Отже, для подолання стагнації науки, створення привабливості кар'єри вченого, забезпечення доступу до сучасної дослідницької інфраструктури та придбання навичок роботи в умовах інноваційних екосистем 6-го технологічного укладу необхідно разом з Донорами України:

створити міжнародний фонд імплементації пріоритетів ЄДП та поглибленої інтеграції України в ЄДП.

проводити навчання для регіональних органів влади, університетів, наукових установ та бізнесу із залученням громадянського суспільства за напрямами пріориетів ЄДП, формування Європейської хмарної ініціативи, Платформи розумної спеціалізації для розвитку досліджень та інновацій і тематичної платформи модернізації промисловості.

КМУ – забезпечити проведення щорічного міжнародного форуму з представниками стейкхолдерів ЄДП щодо реалізації Дорожньої карти